ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 09.08.11
AUG-2011
4 AD. + 2 COPII -- v: 1 [an]

Un hotel acceptabil pentru stelele pe care le are

Am revenit cam de o saptamana din vacanta.

Am mai fost la acest hotel si parca s-au mai schimbat putin lucrurile (in rau), dar nu foarte mult.

o sa incerc sa le iau cat de cat la rand:

1. Camera. Am ajuns pe la ora 13 si ne-au cazat instant. Camerele erau asa cum le stiam: Curate, mobilier nout, patut pentru copil destul de curat (l-am folosit pe acele si pe al nostru l-am lasat in dulap), baia curata, prosoape si asternuturi curate.

Acelasi inconveniente ca si in turele trecute: lipsa mocheta sau covor pe jos atat in camera cat si in baie, lipsa unui mop macar ca sa poti sterge pe jos si faptul ca se auzea aproape orice de pe hol deoarece era un mic spatiu intre usa si gresie. Ne-a fost destul de greu sa spalam copilul, dar pana la urma i-am umflat piscinuta de plaja si am pus apa in ea si l-am spalat (ii era frica direct sub dus deaorece e prea mic).

2. Mancarea: Mancarea decenta pentru un hotel de trei stele. Fata de datile trecute oale omleta de dimineata erau parca mai proaste (intr-o zi erau mai facute, in alta era cam zemoase si crude). Mezelurile nu erau foarte gustoase. Nu era sunca. Erau in schimb oua fierte, ochiuri, legume proaspete, cascaval, branza, iaurt, compot, un t, prajituri (foarte bune si proaspete), clatite si ceva la gratar care nu prea mi-a placut din cauza condimentului pe care il pun ei in carnati, mici (cred ca oregano e).

La amiaza era una sau 2 feluri de supe destul de bune, vreo 4 feluri de mancare, gratar, diverse feluri de salate. I-am dat celui mic in fiecare zi sa manance supa la amiaza si nu a avut nici o problema. Gratarul tot cu chestii de ale lor era dar la amaiza gaseai si pui, vita la gratar. Mentionez ca salatele erau intotdeauna proaspete si gaseai: rosii, castraveti, varza, rosii cu branza, dovleac ras si parca cam atat.

Seara erau aceleasi feluri de supa de la amiaza, vreo 4-4 feluri de mancare, salate si gratar.

Fata de datile trecute a fost mult mai multa inghesuiala. cand se deschidea restaurantul dadeau toti navala, iar la gratar stateai si asteptai de ti se lungeau urechile. Am remarca nesimtirea alor nostri de a lua tot ce prindeau de la gratar si nu mai lasau absolut nimic si pentru cel din spate ba chiar si mai mult daca dadea sa plece si facea un pas doi si cumva cel de la gratar mai punea vreo bucatica, se intorcea sa o ia rapid si daca cumva apucai tu sa o iei se uita urat la tine. Lipsa total de respect fata de mamele ce aveau copii mici in brate si stateau la rand (va dau doar un evemplu: Intr-o dimineata la clatite in spatele meu era un domn si in spatele lui o mama cu un copil mic ce plangea. Cand am ajuns eu la rand i-am zis doamnei sa vina sa ia, iar domnul din spatele meu foarte nervos a luat paleta si a luat el toate clatitele (vreo 4 erau) si apoi a plecat ca nesimtitul mai departe. Era o bucatareasa mai in varsta la gratar care a inceput sa il injure cred - vorbea in bulgareste si nu intelegeam nimic. Si mai zicem de ei ca sunt nepoliticosi... eu cred ca noi ii intrecem).

Intotdeauna ocupam o masa si statea pana se mai elibera cat sa nu stam la cozi. Personalul foarte amabil, zambitor, te intrebau daca vrei sa iti ia farfuria, de multe ori ma uitam eu dupa ei si le faceam semn sa vina sa ia farfuriile.

A fost de doua ori unul la gratar care avea o scarba in el si arunca carnea aia pe gratar cu o sila de i-am si zis ca daca nu-i convine poate sa plece ca strica imaginea (nu stiu daca o fi inteles ceva).

3. Piscina -- desi micuta, foarte ingrijita, apa limpede si curata si suficient de incapatoare pentru toata lumea. Cat am stat eu acolo nu cred ca am vazut mai mult de 10 - 15 oameni in piscina in acelasi timp (ma refer in piscina pentru adulti). Singurul inconvenient a fost faptul ca trebuia sa iesi de dimineata si sa ocupi sezlonguri. Daca veneai mai tarziu nu prea mai apucai decat pe iarba.

La piscina putea servi sucuri la dozator (toate sucurile la dozator acidulate au chimicale in ele, inclusiv pe cele care le cumperi in market), sucuri neacidulate destul de bune, inghetata de vreo 3-4 sortimente si buna, fursecuri ok si deverse bauturi alcoolice pe care nu prea le-am gustat deoarece nu prea beau.

4. Plaja -- din pacate ca si data trecuta. Nisipul nu prea fin, iar in apa o gramada de bolovani, asa ca eu si cu familia mea am renuntat la plaja hotelului si am mers la cea de la vapor (plaja cu nisip fin, intrare lina in apa, fara pietre, apa limpede, putine alge numai la intrare in apa). Cealalta familie a mers la plaja hotelului deoarece nu prea intrau in apa si era all inclusiv.

In ultima zi a fost cod rosu pe plaja si a fost super. Au fost valuri mari si a fost superb, mai putin miile de alge care erau prin apa dar care pentru mine nu mai contau. Nu am vazut nici o insecta, gaza sau meduza prin apa asa cum am mai intalnit pe la noi sau pe la nisipurile de aur. Chiar am fost surprins.

Altele:

Personalul prea permisiv. ii lasau sa plece cu farfuriile de mancare in camerele lor si dupa ca mancau le lasau pe holuri, nici macar bunul simt nu il aveau sa le duca inapoi. E drept ca se intampla sa nu mai gasesti loc la masa, darca daca asteptai un pic prindeai pe unii care se ridicau si plecau (asta in incinta restaurantului ca pe terasa nu aveai nici o sansa). Mai ales pe la etajele unu si 2 (adica 2 si trei ca unu era partierul -- asa era numerotat) vedeai maldare de farfurii cu mancare lasate pe hol la intrare (foarte dezgustator). E prima data de cand merg la bulgari cand vad asa ceva si tot prima data e cand vad o asemenea imbulzeala la masa. Prima data cand am ajus la masa de seara si am vazut cum alergau toti ca disperatii sa manance am zis ca poate se termina mancarea si nu mai prind si din cauza asta e nebunia aia. Dar am stat si asteptat sa vad ce se intampla si am vazut ca mancare se aducea mereu si nu era nici un fel de mancare care sa se termine. Doar unele fructe si prajituri se terminau, dar erau inlocuite cu alte feluri. MAi ales la gratar se imbulzeau ca disperatii si de multe ori nici macar nu era nu stiu ce. Preferam sa manac ce gaseam pe acolo si la gratar mergeam la sfarsit. Gaseai uneori la grata niste aripioare de pui sau pulpe de pui care cred ca erau de la pui de 5 zile, dar pareau proaspete si nu ne-am imbolnavit. Carnea de vita la gratar avea zgarciuri dar daca asteptai pana trecea valul "hunilor" aveai de unde sa alegi niste bucatele bune.

Daca ar fi dupa mine as interzice copiilor pana in 7-10 ani sa mearga sa ia mancare, deoarece erau extrem de neatenti si trebuia sa fii cu ochii in paiste ca sa nu te loveasca vreounul.

Personalul cam neatent cu ce cadea pe jos (parca ii interesa numai ce era de la mijloc in sus) si astfel se mai intamplau accidente (se varsa suc sau altceva pe jos si nu se stergea la timp si exista riscul destul de mare sa aluneci).

Exista cate un programel in fiecare seara (cam jumate de ora - o ora). Spre uimirea mea fata de data trecuta liftul a mers aproape tot timpul (mai putin intr-o seara).

La sosire am dat 10 euro valetului care mi-a carat bagajele si a fost atat de incantat incat mi-a zis sa parchez masina fix in fata hotelului unde am inteles ca aveau voie numai personalul si bulgarii.

Atentie cu scaunele de pe terasa. Se pare ca sunt vechi si multe sunt crapate si cat am stat eu acolo am vazut patru persoane care au cazut cu scaun cu tot deoarece s-au rupt picioarele din spate.

O sa inchei prin a spune ca raportat la cate stele are acest hotel si cum catalogheaza bulgarii hotelurile, Gloria este un hotel ok.

Am fost la hotel Viva din nisipuri de 4 stele + (tot anul acesta) si calitatea mancarii s-a vazut destul de mult.

Daca sunteti fara pretentii puteti sa mergeti la acest hotel.

Daca sunteti gurmanzi si pretentiosi, sau daca ati fost in Turcia la 4-5 stele si vreti sa gasiti aceleasi conditii mai bine evitati acest hotel.

Multi au zis ca sunt camerele mici. La Viva erau si mai mici. Mie mi s-au parut camerele suficient de spatioase cat sa stai sa te odihnesti si chiar sa te plimbi prin ea fara sa te lovesti. Am stat in camere care erau jumate cat alea.

Trimis de vladss in 06.09.11 14:42:52
Validat / Publicat: 06.09.11 15:55:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2552 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[06.09.11 15:49:41]

@vladss: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Intuiesc ca sejurul a avut loc in august 2011, in caz contrar te rugam sa scrii perioada corecta intr-un ecou.

verobutterfly
    [06.09.11 16:06:54]

Bine ai venit pe site! Felicitari pentru review! Subscriu si eu la tot ce ai zis (asta in cazul in care am omis ceva in ce am scris eu).

vladssAUTOR REVIEW
    [06.09.11 16:27:47]

Perioada in care am fost este 22-27 august 2011.

vladssAUTOR REVIEW
    [06.09.11 16:31:20]

Buna ziua,

doresc modificarea titplului din "Un hotel acceptabil pentru stelele pe care le ofera" in "Un hotel acceptabil pentru stelele pe care le are".

Multumesc.

[06.09.11 16:40:45]

Done

verobutterfly
    [06.09.11 16:46:25]

si eu am fost tot in perioada 22-27 august !

verobutterfly, vladss
    Alte impresii din această RUBRICĂGloria Hotel: