ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011
ÎNSCRIS: 05.09.11
AUG-2011

Extrem de nemulțumit

Un hotel foarte slab raportat la numarul de stele detinute

Incep cu minusurile care m-au deranjat foarte mult la acest hotel de ''4 stele''

- Aerul conditionat care este cel mai important in plin sezon de vara nu functioneaza, in camera se regaseste o huruitoare care mai bine sta pe offline. Noaptea mai bine stai cu usa culisabila de la balcon deschisa, mizeria lor de aer conditionat nu merge sub nici o forma.

- Internetul nu este free nici macar la receptie, se plateste peste tot

- Mancarea este cu specific vegetarian romanesc (rosii, castraveti, morcovi, ceapa, sfecla rosie, ardei verde, telina, pateuri clasice de patiserie in locul mancarii grecesti :(((, in nici o zi din acest sejur nu am gasit salata bulgareasca (preferata mea). Maslinele au aparut in meniu in ultimele zile si au fost praf, verzi si amare. Ma asteptam sa gasesc cel putin 3,4 feluri diferite dar am luat o mare teapa. Am servit la castraveti cu iaurt (nu tzatziki!!!) cum era normal de nu vreau sa mai aud un an de zile de aici inainte. Se regaseste doar un singur fel de carne/zi, predomina 3 zile carnea de vita, o zi peste, una pui si alta porc, eu cum sunt un carnivor desavarsit am suferit la acest capitol. Un alt aspect care m-a lasat rece a fost painea, obisnuit ca in anii anteriori cu tot felul de specialitati din panificatie grecesti aici am gasit clasica franzela alba de o gasesti la toate buticurile de cartier din romanica.

- Piscina functioneaza de la 10:00 - 18:00 program de statiune balneara pentru persoanele batranache

- Seara greceasca zero, muzica greceasca zero, aveam impresia ca sunt in Romania (mai ales ca 70-80% erau numai turisti romani)

- 1 Litru de apa 3 Euro, seara la cina nu puneau la dispozitie nici macar o citronada. Nu am avut nimic impotriva pana am ajuns la un supermarket vizavi de LIDL (se afla la 10 km de hotel cum te-ai intoarce dupa brat) si am descoperit un bax de 6 sticle la 1 L costa exact 3 euro :(((

Una peste alta experienta cu hotelul a fost una neplacuta, noroc cu plajele si apa care au compensat pe masura.

Mai precizez ca hotelul este plin de familisti cu copii foarte mici dar aceasta informatie o stiam inainte sa plec in acest concediu.

Statiunea este varza exact ca meniul hotelului :))) In Ouranopolis noaptea mai gasesti cateva taverne deschise dar distractie zero.

Cine vrea liniste... liniste si iar liniste este ok hotelul, daca este si familist convins recomand cu caldura hotelul. Recomandare mai ales si pentru persoanele vegetariene.

Singurul lucru care mi-a placut a fost plimbarea cu barca pe mare pana la muntele Athos. Pentru 35 euro chiar se merita sa te plimbi o zi intreaga. Noi nu am luat in considerare interdictia de a merge pana la Athos si a fost o zi excelenta. Am consumat aproape tot rezervorul pentru care am mai platit 35 euro benzina, toata distractia 70 euro dar a meritat. Mai este varianta cu croaziera 18 euro/pers dar este mai incitant sa mergi singur cu barca.

Daca va mai pot ajuta si cu alte informatii nu ezitati sa ma intrebati.

Trimis de ciuciomen in 05.09.11 16:33:13
Validat / Publicat: 05.09.11 17:37:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Hotel Pallini Beach bratul Kassandra

VIZUALIZĂRI: 5975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciuciomen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ileana45
[05.09.11 18:32:06]

Bun venit in comunitate, tinere!

(nick-name-ul nu mi se pare foarte inspirat ales, dar este optiunea fiecaruia de a-si alege numele de user)

Spui, la un moment dat, asa:

"Noi nu am luat in considerare interdictia de a merge pana la Athos. "

Cine v-a interzis si, mai ales, de ce? Ar fi important de stiut lucrul acesta. Si, daca tot ati ajuns pana acolo, ati vizitat si asezamintele manastiresti sau a contat doar excursia in sine, cu barca? Poti sa revii cu amanunte, te rog?

Iti multumesc anticipat.

ciuciomenAUTOR REVIEW
[06.09.11 11:25:47]

Buna, avand in vedere ca am fost insotit de partenera mea, iti dai seama de unde a aparut interdictia... Femeile nu au ce cauta pe bratul Athos incepand de la granita lor dupa Ouranapolis. Am vazut doar dupa mare manastirile lor celebre... Plimbarea a fost fix pana la poalele muntelui Athos, atat ne-a permis benzina din rezervor nu am indraznit sa cobor dupa barca deoarece calugarii sunt nebuni, in dreptul la o manastire au aruncat cu pietre catre noi ))

ileana45
[06.09.11 13:25:44]

Buna ziua intregii comunitati AFA,

De fapt, ei le interzic nu doar femeilor (ca sa nu fie acuzati de misoginism) sa acceada pe teritoriul lor indumnezeit, ci oricarui mirean. Am vazut de curand un documentar pe youtube, in care un reporter de teviziune american a reusit, dupa indelungi insistente, sa patrunda in spatiul lor restrictiv si sa ia cateva interviuri calugarilor de acolo.

Ceea ce m-a frapat a fost seninatatea chipurilor lor si simplitatea vietii pe care o duceau ei. Toti, fara exceptie, aveau un ten de portelan, astfel incat, daca n-ar fi avut pletele si barbile colilii, ai fi zis ca sunt copii, ori cel mult adolescenti.

Staretul povestea ca n-au mai primit o echipa de televiziune din 1981, deci de 30 de ani si asta pentru ca nu vor sa fie perturbati in activitatea lor, activitate care se rezuma la punerea in practica a indemnului medieval, perpetuat pana in zilele noastre (sau mai degraba ale lor), "Ora et labora!" - adica "Roaga-te si munceste"

Ei nu au acolo nici radio, nici TV, nici calculatoare, sunt doar ei cu Dumnezeu si respecta cu sfintenie randuielile manastiresti, care nu sunt deloc usor de executat.

Dar va trimit mai bine link-ul, are subtitrare in limba romana si e mai mult decat edificator.

Tastati pe youtube "1/2 Muntele Athos (la Emisiunea 60 de minute CBS)"

Vizionare placuta!

Mananca de doua ori pe zi, mese lejere, fara carne, masa nu dureaza decat 10 minute, interval in care unul dintre calugari, prin rotatie, le citeste din scrierile sfinte. Si toti se roaga neintrerupt, lucru pe care am putea si noi sa-l facem, pana cand rugaciunea se lipeste de noi si coboara din minte in inima. Rugaciunea lui Iisus, asa-zisa rugaciune a inimii, prescurtata, nu contine decat trei vocabule "Doamne miluieste-ma!". Dar cati dintre noi si-au insusit-o incat s-o pronuntam continuu, in inima noastra?

In conditiile in care ei traiesc neintrerupt in comuniune cu divinitatea e firesc sa-i perceapa pe ceilalti drept "intrusi". Calugarii de la muntele Athos isi sunt suficienti lor insile, nu vor sa demonstreze nimic, nu sunt ostentativi in monahismul lor si, prin rugaciunile lor neintrerupte il "imblanzesc" pe Dumnezeu, care, altminteri, ar avea suficiente motive sa-i pedepseasca pe multi oameni...

Isi apara atat de bine teritoriul, incat ajung sa-i indeparteze pe cei care vor sa li-l incalce chiar si cu pietre si eu pot intelege lucrul acesta.

Un mare duhovnic zicea asa "Nu va duceti la manastire! Fiti voi insiva manastire!", in sensul de a ne inchina la dumnezeirea din noi, toti fiind alcatuiti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

Dar la tinerete vezi altfel lucrurile. Dovada este ca tu-i categorisesti pe calugarii care v-au alungat cu pietre drept "nebuni". Nu sunt nebuni, sunt doar "rapiti in duh", dar asta este deja alta poveste...

ciuciomen, ileana45
Alte impresii din această RUBRICĂXenios Theoxenia Hotel: