ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 06.08.10
AUG-2011

Venosa Beach Resort@Spa,un hotel care-si merita banii

M-am intors recent din vacanta petrecuta la acest hotel, si in ciuda diverselor opinii, voi incerca sa descriu realitatea perceputa de mine.

Cazarea: Am sosit la hotel la ora 12.30 si initial ni s-a comunicat ca hotelul este full si checkin se va face dupa ora 14. Cand sa iesim din holul hotelului ni s-a comunicat ca s-au eliberat cele trei camere ce le aveam rezervate si ni s-au predat cardurile pentru prosoape si cardul de acces in camera. Asadar, checkin-ul s-a facut in 5 minute, am mers in camere (am fost cazati la etajul 2) unde am gasit camere mari, mobilier nou, baia complet utilata, instalatie de climatizare foarte silentioasa, toate camerele cu vedere la mare- de fapt hotelul are camere decat pe o singura latura. Am intrebat de parola pentru wireless, si ni s-a scris pe un biletel id-ul-care este numarul camerei si parola formata din 10 cifre, insa semnalul este destul de slabut, insa suficient sa-ti faci treaba pe laptop.

Masa: exista restaurantul principal unde se pot servi cele 3 mese principale, atat in interior cat si in exterior unde existau zeci de feluri de preparate gatite, gratare, fructe ca: pepene rosu, galben, piersici, prune, mere, struguri la fiecare masa in cantitati suficiente, iar de prajituri exista un singur calificativ: excelente.

La barul de langa piscina cu tobogane se puteau servi zilnic intre 12-18 spaghete, aripioare de pui picante, cartofi prajiti, nuggets, hamburgeri, bauturi alcoolice si nealcoolice intre orele 10-18, si 21.30-23 si inghetata, zilnic intre orele 15-17.

La barul de la piscina care se deschide la ora 10 pana la ora 23 se puteau servi numai bauturi: bere efes, vin alb, rosu, roze, vodca, gin, whisky, diferite cockteiluri, toate preparate din bauturi indigene.

Exista si un cort unde se fac celebrele gozleme, unde se puteau servi de asemenea si fursecuri, check, coca cola, sprite si ayran.

Piscina, cu o arhitectura senzationala, singurul minus, adancimea de doar 1,35 m.

Piscina pt copii, acoperita cu o prelata pentru a-i feri de razele soarelui. Exista si o piscina interioara, incalzita, langa centrul Spa si sala de gimnastica, terenuri de tenis, baschet, volei pe plaja, masa de ping pong.

Animatorii: incepeau activitatea la ora 10 si invitau turistii la diferite jocuri cum ar fi: darts, boccia, polo, baschet in piscina etc.

Seara organizau petrecere pt copii la amfiteatru, iar dupa aceea erau tot felul de spectacole gen concerte, circ si dans, seara turceasca.

Plaja: Pe plaja nu exista nisip ci un pietris fin (care nu este deranjant) marea, extrem de linistita, neexistand posibilitatea formarii valurilor deoarece se afla intr-un mic golf inconjurata de dealuri.

Intrarea in apa, lina, apa foarte sarata si limpede, existau anumite culoare unde puteai ajunge si la 200 de metri de mal si adancimea era de 50 cm. Singurul minus ar fi existenta pietrelor, chiar si a stancilor pe alocuri.

Sezlongurile, suficiente, atat la plaja cat si la piscine.

Servicii generale: in camere se schimbau prosoapele zilnic, lenjeria la 3 zile, gelurile de dus, sampoane si toate cele necesare, se completau ori de cate ori era nevoie, cate o sticla de 1,5 l de apa in fiecare zi, iar barmanii, marea majoritate chiar vorbeau foarte bine limba engleza. Este adevarat, ca unii dintre ei stiau doar cuvinte uzuale, insa sunt putini acestia.

Concluzia: un hotel nou, excelent, cu conditii de cazare si servicii pe masura.

Trimis de florin_mch in 05.09.11 10:40:32
Validat / Publicat: 05.09.11 12:21:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: KUSADASI,EPHESIA HOTEL

VIZUALIZĂRI: 3661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florin_mch); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

aaaaa
[05.09.11 14:42:57]

Un hotel de care am auzut anul acesta de luat in seama pentru sejurul din 2012.

eug
[07.09.11 19:36:54]

salut florin!

ma bucur ca in ciuda unor rew-uri sa le spun "mai critice" ai perceput hotelul la valoarea sa d. p. d. v. pret/calitate

jokermen2001
[22.09.11 16:20:04]

Buna ziua, de traseul pana la hotel, poti sa-mi spui cate ceva, km, unde ai dormit, daca ati facut vreo oprire, din ce oras ati luat feribotul etc... si daca se poate c-am cat te-a costat drumul cu taxe autostrada, motorina si alte cheltueli... multumesc... !

florin_mchAUTOR REVIEW
[22.09.11 16:27:23]

Salut,

Despre traseu pot sa-ti spun doar atat: inainte de a ajunge la Venosa am fost 3 zile in Istanbul (deci am innoptat acolo) iar la intoarcerea de la Venosa am innoptat in Canakkale la Grand Anzac Hotel.

Pana la Edirne, care este drum comun-oricare ar fi destinatia finala, am luat-o prin munti in Bulgaria - considerat de unii ca fiind foarte greu, insa este foarte bun. Exista doar o singura portiune de 1 km care este cu gropi, in rest drumul este foarte bun.

Eu alegand varianta prin Istanbul am ocolit in jur de 250-300 de km.

Per total, benzina+taxa autostrada+ferry a fost undeva in jur de 300 de Euro.

jokermen2001
[25.09.11 08:47:20]

Multumesc...

cococici
[20.12.11 16:19:11]

Buna, imi poti spune te rog cat te-a costat sejurul la acest hotel si cate nopti ai stat? Multumesc.

aaaaa, cococici, eug, florin_mch, jokermen2001
Alte impresii din această RUBRICĂVenosa Beach Resort & Spa [Isilkent]: