ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2011
    DIN: Ploieşti
    ÎNSCRIS: 04.09.11
    AUG-2011

Vacanta

03-10. august. 2011. locatia este de nota maxima. camerele, curatenia si preturile primesc note de 8 si 9 din 10 dar ceea ce este mai important este ca aici se poate face o vacanta perfecta pentru cine vrea odihna si liniste. nu va va deranja muzica altora, nu se tureaza masini (desi mai trec si ele dar ceva mai departe si doar pentru unul sau doi km mai sus).

nu face nimeni chef peste noapte nici in cladire nici afara la corturi. se mai pune cate un cort ceva mai departe de hotel dar pentru o noapte sau doua pentru cei care urca in creasta sau la cabana valea sambetei deci sunt oameni de munte care nu deranjeaza. mancarea este bazata serios pe pastravarie adica: bors de peste (de pastrav), pastrav la gratar, prajit sau saramura. desigur se mananca si alte ciorbe, fripturi, bufet rece ca la orice restaurant dar nu se face parada culinara. din proprie experienta va spun ca se poate manca o saptamana numai peste la ambele feluri fara sa te plictisesti. preturile sunt absolut rezonabile la mancare, vin si bere (a propos: pentru cine prefera vinul mai dulce se poate bea un vin rosu la vrac foarte bun-vrac insemnand... un... 0,5 l si nu 5l care nu stiu daca mai e... bun). e placut sa poti bea la fiecare masa un pahar sau doua de vin fara sa te streseze o sticla de 20 sau 30 de lei.

PERSONALUL: un sef de nota 10, atent, pe faza, prietenos si care parca ai vrea sa stea mai mult cu tine sa-ti povesteasca despre locatie (daca nu refuzi te trateaza si cu o palinca din partea sa si chiar te mai roaga odata insa nu de trei ori!). la restaurant mancarea este foarte buna mai ales cea cu pastrav iar serviciul este bun in ceea ce priveste atentia, disponibilitatea chelneriteleor (sunt doar fete), prezentarea sau curatenia dar probabil va va nemultumi usor asteptarea cam... lunga.

bucataria este dimensionata dupa o medie a clentilor (cred) care sunt multi in weeckend si mai putini in restul saptamanii asa incat intelegeti ca in timpul saptamanii serviciul o sa fie foarte prompt iar in weeckend veti astepta. fiecare cu asteptarile si pretentiile sale dar daca veti vizita zona este mult mai bine sa o faceti pentru ceva mai mult de o zi sau daca va duceti doar in trecere sau doar pentru weeckend folositi sfatul meu si rezervati-va pentru asteptarea mancarii sa zicem o ora. sigur ca pentru cine e cu adevarat grabit nu se va putea dar in rest nu o sa va plictisiti asteptand putin mai mult ca de obicei daca veti privi muntii, padurea, oamenii sau daca veti bea incet o bautura fie ea cu alcool sau fara. dupa asta veti manca o mancare buna si va veti simti bine. apoi puteti cumpara pentru acasa niste pastravi proaspeti (adica vii) cu care veti continua tratamentul mai pe saturate acasa. acasa ii puteti praji in unt.

ca plimbari in zona-daca veti sta cateva zile- va recomand: o zi la manastire (se poate merge si mai des deoarece drumul trece pe langa), o zi: la Valtori unde este o gospodarie ca un muzeu in aer liber, frumos si interesant iar intoarcerea se poate face pe la Lisa si pe sub munte direct la Floarea reginei, o zi la orasul Victoria unde veti merge pe un drum de tara dar bun care trece pa langa izvorul parintelui arsenie boca si avnd permanent muntii fagarasi la vedere. atentie: orasul Victoria este extrem de interesant ca localitate. nu seamna cu localitatile cu care suntem obisnuiti. la sfarsit am lasat ascensiunea la cabana Valea sambetei in munti unde veti gasi si chilia parintelui arsenie boca. drumul este extrem de frumos chiar si in padure fara sa vorbim de iesirea in golul alpin. este un drum de 2 ore si jumatate dupa ghid sau indicatoare dar asa este pentru turistii cu experienta si antrenati. pentru cei neantrenati si mai... corpolenti este mai lung putandu-se dubla dar, fara rucsac si cu rabdare, se poate face.

in incheiere mai spun odata ca se potriveste de minune pentru o vacanta de o saptamana sau 10 zile pentu cine vrea sa se odihneasca (activ totusi asa cum v-am povestit) dar care vrea liniste si pace. in celelalte zile fara plimbari puteti incerca un pescuit la pastrav pe raul Sambata sau lectura iar daca sunteti mai multi vreun joc de societate (eu am facut aproape integral o revisa Rebus. vedeti ca am scris Rebus cu litera mare!). un ultim cuvant: nu incercati sa vizitati castelul Brancoveanu pentru ca nu mai exista. indicatoarele va mint. castekul a fost transformat intr-o... privata... care nu are nimic comun cu istoria - poate doar terenul luat probablil pe doi bani si o spaga mare.

dar vreau sa inchei asa cum merita aceasta locatie: mergeti si vizitati Floarea reginei si restul macar cateva zile iar daca nu puteti treceti doar pentru un pastrav si mult aer curat.

drum bun si petrecere frumoasa!

Trimis de negoita* in 04.09.11 15:48:29
    Validat / Publicat: 04.09.11 18:34:32

VIZUALIZĂRI: 2433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (negoita*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 pe valea Sambetei spre cabana sau "strada sambetei"

ninel* [09.09.11 13:47:23] »

Ma bucur ca acesta locatie si-a pastrat renumele, eu am fost cazat cu inca trei familii in anul 2006, si tare mult ne-a placut, un propietar de hotel si de pastravarie de o rara amabilitate.

Ne-a lasat sa ne prindem singuri pastravii pe care i-am mancat la pranz, in toate calatoriile mele prin tara nu am gasit asa pastravarie frumoasa, cu puieti de pastravii si pastravii adulti de 3-4 kg.

Ati uitat, sau nu mai exista crescatoria de cai in Sambata?

Oricum o nota mare si pentru traseul pana la cabana Sambata, pe care grupul nostru la parcurs in 4 ore la urcat si vreo trei la coborare, spre marea noastra rusine.

O zi excelenta va doresc

negoita* [10.09.11 11:30:12] »

intradevar am uitat de herghelie dar de fapt nu am vizitat-o. am avut si asta in intentie insa zilele au trecut... repede. pe de alta parte nu am fi incercat sa calarim asa ca am ales sa facem celelalte. in legatura cu pastravaria am uitat sa spun ca acum prezinta inca ceve deosebit si anume: un bazin cu sturioni (cred ca amestecati morun, nisetru, pastruga) acestia sunt de vreo 3 ani si doar se viziteaza, nu se consuma. am inteles ca vor fi furnizori de puiet si pentru altii. oricum este interesant si chiar instructiv. noi am convenit sa mai vizitam locul chiar si in trecere cat putem de des (adica vreau sa cred ca mai repede de 5 ani) oare o sa reusim?

lorellayy [30.09.12 20:05:00] »

am fost de 2 ori la acest hotel si ne-a placut; ultima data casa si curtea din spate nu mai erau amenajate. stiti cumva care e starea lor acum?

lorellayy, negoita*, ninel*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Floarea Reginei: