ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2011
AUG-2011
3 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

In lumea regilor

James Last Orchestra - Biscaya

Imediat dupa ce am revenit din concediul "de stat cu burta la soare" cum ii spun eu (anul acesta Turcia), am inceput deja sa ma gandesc la o noua vacanta, pentru sufletelul meu, in care sa imi clatesc ochii si mintea. Si cum Franta e pentru mine o atractie irezistibila am pus la cale un mini-circuit care sa ma duca de la Paris - orasul cel mai frumos din lume in opinia mea- pana la Atlantic, dar nu oriunde ci in Golful Biscaya (cine nu stie melodia celebra marca James Last Orchestra) orasul La Rochelle. De ce La Rochelle? Poate pentru ca m-au fascinat cartile lui Dumas in care "cotropitorii" englez atacau Franta si debarcau in La Rochelle.

Am stabilit deci urmatorul traseu: plecare din Paris dimineata cu o masina inchiriata, vizitat Fontainebleau apoi Chambord, Blois, cazare, apoi iar castele Chenonceau, Amboise - Clos Luce, Usse si destinatia finala La Rochelle.

S-au scris atatea review-uri despre castelele de pe Valea Loirei incat nu cred ca are sens sa mai continuu. Merita sus ca dintre toate Fontainebleau (desi nu e chiar pe Valea Loirei) este de departe cel mai stralucitor. Si de ce nu ar fi asa cand a fost resedinta oficiala a regilor Frantei si nu doar refugiu pentru vanatoare sau pentru placeri (ne) vinovate in bratele amantelor.

Toate aceste castele au un lucru extraordinar in comun: nu atat constructiile in sine sunt impresionante, ci domeniile in mijlocul carora se gasesc. Hectare intregi de gradini, paduri, lacuri, pline de flori si cu o geometrie perfecta a arbustilor.

Un numar impresionant de turisti la majoritatea acestor castele care probabil contribuie considerabil la asigurarea resurselor financiare necesare intretinerii acestora.

Revenind la cazare, am cautat ceva vreme pe site-urile de specialitate diverse variante si am ales ceea ce mi s-a parut cel mai potrivit pentru o astfel de excursie: cazare la una din numeroasele chambres d'hotes (echivalentul pensiunilor de la noi) unde poti simti cel mai bine spiritul Frantei.

Am ales un satuc mic, situat la aproximativ 30 km de Blois pe drumul spre Amboise. Numele probabil nu va spune nimic D'Huizon si nici nu ar avea de ce. :) Era la urma urmei doar o "halta". Am ajuns acolo seara, obositi dupa o zi de mers si vizitat si am gasit pensiunea cu pricina cu ajutorul GPS-ului si al proprietarilor pe cre i-am sunat pentru indicatii. Se cheama "Les ouches" si este de fapt o ferma la liziera padurii, o proprietate de cateva hectare cu o casa construita in stilul tipic zonei din piatra, pe un singur nivel, cu mult lemn. Gazda deosebit de primitoare, vorbareata, gata sa te ajute cu sfaturi de calatorie si detalii despre viata cotidiana a francezilor din zona. Pentru 60EUR/noapte am beneficiat d eo camera mare, rustica, dar cu tot confortul necesar, frumos decorata, cu iesire directa in gradina si cu clasicul mic dejun frantuzesc: croissant, dulceata, cafea.

O oaza de relaxare pe care o recomand petru o sedere mai indelunata, nu doar o noapte de tranzit. Pentru doritori puneau la dispozitie cai din padocul propriu.

Am plecat dimineata spre Amboise - o alta etapa a calatoriei.

Trimis de oanaboteanu in 03.09.11 17:07:59
Validat / Publicat: 03.09.11 18:47:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, sudul Frantei

VIZUALIZĂRI: 3442 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanaboteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera Les Ouches

[03.09.11 17:22:05]

avand in vedere informatiile pretioase despre pensiune pe care le-ai furnizat, am transformat review-ul in unul "de cazare", drept pt care te rog sa specifici o nota si pentru acest aspect (acuma se poate acorda si nota pt cazare).

cred ca asa va fi mai util celor interesati de aceasta zona.

oanaboteanuAUTOR REVIEW
[03.09.11 19:06:49]

10 webmaster la capitolul cazare

[03.09.11 19:11:40]

Multumesc, am completat nota si la capitolul "CAZARE" (camere)

[03.09.11 19:38:56]

Am atasat celebra melodie marca James Last Orchestra mentionata in review. Auditie placuta!

oanaboteanu