ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011
ÎNSCRIS: 09.07.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Vacanta la hotel Nina - Olanesti

Pentru ca am un concediu foarte lung, adica toata vacanta de vara, obisnuiesc sa-mi duc copilul si la mare si la munte, asa ca in luna august a venit randul muntelui. Din pacate pentru noi nu am mai putut merge in superba zona a Fagarasului, unde am fost doi ani la rand si am fost nevoita sa caut o locatie mai apropiata de Craiova. As fi vrut sa merg la Ocnele Mari, dar nu am fost incantata de conditiile de cazare de acolo si nici de posibilitatile de petrecere a timpului liber, m-am orientat catre Calimanesti -Caciulata, dar mi s-a atras atentia ca pentru copii nu sunt atat de multe posibilitati de distractie asa ca varianta cea mai sigura (pentru ca stiu foarte bine zona) a ramas statiunea mea de suflet Olanesti. Obisnuiam sa merg cel putin o data pe an acolo, dar am facut o intrerupere de doi ani, timp in care am constatat ca au avut loc multe schimbari in bine.

Ca intotdeauna cand aleg locul de cazare am consultat cu ceva timp inainte internetul si am ales hotelul Nina, cu toate ca nu am gasit nicaieri postata vreo impresie. M-a atras pretul (80 RON pe noapte), faptul ca avea curte si pozitia foarte buna. Am facut rezervare, fara a fi obligati la plata unui avans si cu aceasta ocazie am aflat ca desi pe toate site-urile apare si restaurant acesta este de fapt inchis si nu ai acces la bucatarie. Nu am fost prea incantata de acest lucru, dar am facut totusi rezervarea si la plecare m-am dotat cu un fierbator mic cu care ne-am descurcat foarte bine.

Precauta din fire, cu o sapatamana inainte am facut impreuna cu sotul meu o incursiune pana acolo, pentru a vedea cum stau lucrurile la fata locului si bine am facut caci am observat ca patul matrimonial nu este foarte mare. Piticul meu ca un adevarat printisor ce se afla are nevoie de mult spatiu in pat, asa ca m-am dotat rapid cu o saltea gonflabila din aceea dubla care era la fel de inalta ca patul si perfecta pentru o persoana.

Poate v-am plictisit putin cu detaliile organizatorice, dar sper ca unora va vor fi utile.

Hotelul este situat in vecinatatea hotelului Olanesti, pe o straduta paralela cu strada principala, ceea ce ii confera intimitate, dar si mai mult spatiu pentru curte. Este un hotel cu mai multe tipuri de camere si imi pare rau ca nu am optat pentru o camera catre curte, caci era mai liniste si mai racoare. Acele camere sunt mai mari dar au paturi de o persoana. Hotelul este de fapt o vila mai veche dar foarte frumos renovata. Camera este dotata pe langa pat (paturi) cu noptiere, masuta, un fel de comoda cu oglinda in care este incorporat si minifrigiderul, doua scaunele si dulap. Pe jos este parchet si sunt si cateva covorase un pic cam uzate, dar care erau bine aspirate de fiecare data cand se facea curatenie. La fereastra si usa balconului sunt jaluzele verticale si ele putin cam deteriorate, dar se inchideau si se deschideau foarte bine.

Baia este spatioasa, cu cabina de dus si o chiuveta cu laterale foarte mari unde am putut depozita diverse lucruri.

Toate camerele au balcon, asa ca am beneficiat si noi de unul destul de spatios, cu o priveliste frumoasa in care savuram cafeaua dimineata. Singurul incovenient a fost faptul ca in acesta camera bate soarele aproape toata ziua si poate fi destul de cald in zilele calduroase. Nu am vazut aer conditionat nicaieri, nici la mansarda unde sunt apartamentele.

Cand am ajuns am fost cazati imediat, camera era curata, baia impecabila si am avut loc sa pun langa pat si salteaua care mi-a asigurat un somn linistit, lasand printisorul sa o inghesuie pe mama mea cu care doarme si acasa. Am aflat pe urma ca exista si o camera cu trei paturi care era 100 RON pe noapte, dar a fost foarte bine si asa.

Curatenie se face la trei zile, cand se schimba si lenjeria si prosoapele, pe care le-am gasit foarte curate, insa noi nu le-am folosit pentru ca eu imi aduc de acasa oriunde merg. Gunoiul l-am mai dus si singuri, fetele de la receptie mai uitau sa ne intrebe, dar nu a fost o problema asta. Domnisoara de la receptie se ocupa si de curatenie si a fost foarte amabila si dispusa sa ne faca pe plac cu tot ceea ce i-am mai cerut.

In curte sunt doua balansoare, mese si scaune de plastic sub doua umbrele mari. Tot in curte este si parcare, cu accesul este mai greu ca poarta pe unde se intra este foarte ingusta, doar cat sa treaca o masina.

De asemenea un lucru important este faptul ca langa hotel este un teren de sport, lasat putin in paragina, dar pe care se poate juca fotbal sau tenis, iar langa teren este piscina acoperita cu apa calda si loc de plaja in exterior, unde ne-am petrecut foarte frumos timpul. Pe pitic il aduceam in hotel in halat, datorita distantei foarte mici. Atentie ca mai exista doua piscine cu apa sulfuroasa in parcul din centru, dar acelea nu sunt recomandate copiilor.

De mancat, am mancat in diferite locatii, de departe cea mai buna si incredibil de ieftina fiind la pensiunea La Izvoare, unde i-am dat si copilului sa manance fara probleme.

Nu intru in amanunte cu descrierea statiunii, am vazut ca au facut-o altii foarte bine, spun doar ca baietelul meu pentru care am si venit la Olanesti s-a simtit grozav, a avut unde sa se joace si cu cine, a avut parte de aer curat, de plimbari frumoase, asa incat la final nu ar mai fi plecat.

Ma felicit si acum pentru alegerea facuta, deoarece in plimbarile prin statiune nu am vazut prea multe spatii de cazare care sa aiba curte, in afara de casele particulare, iar pentru pretul platit a fost foarte, foarte bine la hotel Nina, unde mai mult ca sigur voi veni si la anul.

Din nefericire pentru mine, care as mai veni si in afara sezonului, hotelul se inchide din 6 septembrie pana in mai, cu toate ca are incalzire centrala.

Oricum am avut un sejur reusit si cred ca pentru relaxare si aer curat statiunea Olanesti este ideala.

Am sa adaug si poze dar inca nu le-am descarcat.

Trimis de georgito in 02.09.11 17:02:07
Validat / Publicat: 02.09.11 18:28:26

VIZUALIZĂRI: 4294 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea cu parcare destul de incapatoare

georgito