ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2011
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 10.07.09
AUG-2011

Mon cher Paris

Am revazut Parisul pentru cea de-a treia oara, intr-o vizita relativ scurta, de aproximativ cinci zile, marcata de o nefireasca racire a vremii, total atipica lunii august.

Am vazutacum si o alta fata a Parisului, cea a unui Paris zgribulit, ascuns sub nori neasteptati de intunecati... in plus am gasit un Paris reactualizat... mai scump decat mi-l aduceam aminte in celelalte dati.

Pentru cei ce pleaca acum la Paris am gasit utila impartasirea catorva impresii „la cald”.

Cazarea

Cazarea la Hotel Mercure Montmartre din Place de la Clichy, un hotel de patru stele, a fost pentru mine una, destul de atipica...

Hotelul e localizat in Nordul Parisului, la cativa kilometri de centru, dar statia de metrou de la Clichy si numeroasele autobuze il fac destul de accesibil... cu autobuzul 74 faceai, de pilda 20 de minute pana la Luvru.

E situat la 500 de m de Moulin Rouge si la aproximativ 1km de Sacre-Coeur... ca sa nu vorbesc despre o vecinatate si mai interesanta, cea a Cimitirului Montntmatre... la cam 100 de m de hotel. Din fericire, lipit de hotelul Mercure, se afla Ibis Montmarte, ale carui ferestre dau care cimitir... noi nu ne-am bucurat de acest „privilegiu”.

Avantajele acestui hotel mai mult sau mai putin periferic au constat din suprafata mare a camerelor (lucru foarte rar la Paris) si un mic dejun extrem de consitent.

Camere confortabile, dotate cu televizor, telefon, minibar, WC separat de baie, curatenie zilnica... poate ca minus as putea mentiona faptul ca mobilierul si mocheta datau de ani buni, erau putin cam „obosite”. Cat despre micul dejun, acesta a avut tot ceea ce poate avea un mic dejun complet... de la iaurturi si piureuri de fructe bio, la croissant si cafea... fara sa includa insa legume... nici macar o felie de rosie sau de castravete... dar, in ansamblu, o mare diversitate de alimente, nu micul dejun straveziu, cu care eram obisnuiti, de regula, la Paris.

Transportul

Am preferat sa luam un card de transport, valabil pe toate liniile de metrou, autobuz si RER (metroul rapid care asigura, de pilda, legatura cu aeroportul Charles de Gaulle).

A costat 31 de Euro pentru 6 zile. Exista si posibilitatea achizitionarii de astfel de carduri, pe perioade mai scurte. Biletele simple de calatorie, valabile pe autobuz sau metro (dar nu si pe RER, atentie), costau 1,2 Euro.

De regula, la Paris, metroul circula la intervale regulate, dar am avut nesansa, ca pe linia 1, de pilda intre Charlles de Gaulle –Etoile si La Defence, cursele metroului sa inceapa dupa ora 10. Am luat RER, dupa un ocol subteran substantial.

Cand am iesit din statie, la La Defence, am constatat ca existau anunturi, pe care daca le-am fi citit, am fi putut preveni situatia.

Masa

Dupa un mic dejun copios, de cele mai mule ori, pranzul era ori unul intarziat, ori luat la intamplare. Fata de cele vazute acum cativa ani, am contatat cateva schimbari, unele semnificative, in ceea ce priveste locurile de luat masa.

In primul rand, fata de anii trecuti am remarcat o crestere a preturilor la alimente, nu numai in restaurante, dar si supermachet.

Daca acum vreo 3 ani mancasem la bistroul grecesc „Chez Alexandre” de langa Place de Louvre, colt Rue de Rivoli, cu 10 euro trei feluri de mancare, acum cei 10 euro devenisera 14,5 Euro. Sandwich-urile de la orice braserie variau intre 3,5-4,5 Euro, un suc sau o apa minerala au costat intre 2-3 Euro, in functie de amplasamentul acesteia.

Singurul loc in care am putut manca cu 10 Euro trei feluri de mancare consistente, incluzand aperitiv, fel principal si desert a fost in Cartierul Latin, langa Piata St Michel. Bauturile nu sunt incluse in meniu, sucul sau berea costand de pilda 3,5 Euro, la pahar de 250ml si 6 Euro la pahar de 500 de ml.

In ceea ce priveste variatia felurilor de mancare, nu va faceti griji... veti avea de ales dintr-o lista desul de lunga pentru fiecare fel in parte... de la melci pana la supa de ceapa ca aperitive, de la fripturi de toate felurile la scoici ca fel principal si de la clatite la inghetata la desert.

Un alt loc unde se poate manca bine si la pret extrem de rezonbil este restaurantul Flunch, din cadrul magazinului Castorama din Place de Clichy.

Sistemul este unul care permite ca la meniul zilei (carnati, sau friptura de vita, sau chifelte), sa primesti o doza de bautura racoritoare sau un pahar de vin, garnitura de la friptura respectiva fiind „a volonte”, adica la discretie... piure, carofi prajiti, paste, orez, cuscus, fasole verde, etc, garnitura de, sos de rosii sau de smantana... un sistem de autoservire... un fel de all you can eat limitat la garnituri. Pretul unui astfel de meniu era cam de 6 euro... daca voiai desert, acesta era in jur de 2,5 euro... de la tarte cu fructe sau cu crema la: mousse au chocolat”. Duminica si serile erau scoici cu cartofi prajiti „a volonte”... 7,75 Euro... nu am ajuns insa niciodata seara.

Cat despre restaurantele cu pretentii, nu pot sa nu remarc faptul ca in ciuda mancarurilor impecabil gatite, preturile de 60-90 Euro de persoana sunt destul de prohibitive...

Supermarchet-urile ca Monoprix, de pilda, au preturi rezonbile, apa minerala e doar cativa zeci de centi, de pilda... pinea e in jur de 1 Euro... vinul are o paleta foarte mare de sortimente, u preturi variabile, ce pot porni de la 2-3 Euro...

Daca insa vreti sa va rasfatati in privinta mancarurilor, va recomand sa vizitati raionul Gourmet de la primul etaj al Galeriiilor Lafayette...

De la sortimente de branza traditionala pana la condimente indiene in sute de variante si mancare chinezeasca gata preparata, sunt mii de mirosuri si culori imbatatoare, rasfirandu-se generos in aer... E un templu al artei culinare de pretutindeni, ridicat unde altfel, decat in orasul in a manca inseamna mult mai mult decat a te hrani... la Paris.

Cat despre plimbari si obiective turistice... merita un alt review.

Trimis de liviadavidescu in 02.09.11 13:39:26
Validat / Publicat: 02.09.11 14:41:48

VIZUALIZĂRI: 3996 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviadavidescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imaginea Parisului de altadata,cu parfum de eleganta si mister
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 104.00 EUR pe cameră

[02.09.11 14:40:38]

Mutat la rubrica "Mercure Paris Montmartre Sacre Coeur" (nou-creata pe site)

@liviadavidescu, te rog sa specifici si o nota pentru cazare si o sa modificam noi in formularul de calificative.

[02.09.11 15:11:34]

As acorda 8,5 pt cazare. Merci pt crearea unei noi rubrici, dar intentia mea a fost de a da cateva sugestii practice celor ce pleaca la Paris, in general, nu numai legate de cazare.

[02.09.11 15:15:16]

avem doar 8 sau 9 disponibil, asa ca am zis ca hai sa fim indulgenti de data asta si sa rotunjim in sus, ca la scoala (ca tot suntem in timpul bacului).

webmaster20*
    [02.09.11 15:32:19]

@liviadavidescu, nu este recomandat sa se amestece impresiile de cazare cu cele de calatorie. Este mai bine sa se scrie cate un articol separat (reviewurile urmand sa fie legate prin linkuri), astfel incat cei interesati doar de unul dintre aceste aspecte sa poata regasi mai usor informatiile dorite. Pentru ca ai vorbit destul de mult despre hotel, am considerat ca este mai util sa fie incadrat aici.

bessondm
    [04.09.11 15:32:12]

Admir staruinta de care dati dovada in a vedea/cunoaste cat mai multe despre Paris. Cu observatia ca 5 zile nu mi se par o vizita atat de scurta. Dar, probabil ca daca ajungem acolo, asa ni s-ar parea fiecaruia dintre noi.

Nu m-am lamurit cum a fost cu mancarea, preturi prohibitive, ok, dar... ati gasit totusi ceva sau a fost mai de regim?

[05.09.11 18:38:15]

@bessondm,

Chiar imi place Parisul... sper sa nu devin plictisitoare, dar am scris "de urgenta" acest review... un user ma rugase sa ii spun cum se numeste un restaurant de langa Luvru... am realizat ca preturile crescusera de acum trei ani, asa ca am reactualizat mai ales preturile...

Si da, am mancat si la preturi prohibitive, doar pentru ca am fost invitti in cateva seri... sincer gustul de rata cu sos de portocale si cel de ceapa cramelizata cu pate de foie gras nu sunt favoritelel mele... mult mai bun un steak "rare"... ospatarul mi-a recomandat asta si a fost mult mai bun... desi nu ma asteptam... sincer

raoulp55
    [14.09.11 09:53:05]

Bonjour Livia!

Ca intotdeauna si aici constat ca esti de o precizie si de o utilitate maxima pentru orice iubitor de calatorii, prin consistenta si multitudinea de informatii atat de necesare celui ce vrea sa mearga "acolo". Daca acel "acolo" este Parisul, pentru mine inca o tinta mult dorita, nu-mi ramane decat ca imaginatia sa-mi fie purtata descrierile tale atat de inspirate! Multumesc, Livia!

Adelina R
    [23.04.15 22:35:55]

@liviadavidescu - Buna seara! In scurt timp urmeaza sa mergem la Paris si vom fi cazati in hotelul de care ati vorbit mai sus... In fotografiile de prezentare, in camera, se observa si un mic frigider, dar care nu se afla mentionat la facilitati. Imi puteti confirma existenta acestuia? Multumesc!

[24.04.15 09:02:56]

@Adelina R - buna ziua, nu imi aduc aminte prea bine daca am avut minifrigider in camera, dupa cum vedeti, au trecut aproape4 ani de atunci. Dar ar fi bine sa intrebati la receptia hotelului, exista adresa de mail si un nr de telefon pe pagina lor. Imi pare rau ca nu imi amintesc exact. Oricum, va urez sejur placut la Paris, sunt convinsa ca o sa va placa mult!

Adelina R
    [24.04.15 15:05:20]

Am mai fost a um vreo 7 ani, dar nu la acelasi hotel... stiu cam la ce sa ma astept :-D. Sunt convinsa ca ne va placea. Multumesc oricum! O zi frumoasa!

Adelina R, bessondm, liviadavidescu, raoulp55
    Alte impresii din această RUBRICĂMercure Paris Montmartre Sacre Coeur: