ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2011
ÎNSCRIS: 29.06.11
AUG-2011

Foarte ieftin, relativ ok

Principalele argumente pentru alegerea acestui hotel au fost pretul mic, in plin sezon, si review-urile ok de pe internet.

Tot ce ne-am dorit noi a fost sa avem citeva zile de liniste si relaxare la mare (inainte de nebunia din Istanbul: -)) si sa vizitam Nessebar-ul.

Rezervarea am facut-o cu 2 zile inainte de plecare; am considerat ca este cea mai buna varianta disponibila in zona Nessebar.

Hotelul este situat pe drumul principal ce duce spre Elenite - drumul nu e foarte circulat asa ca nu ne-a deranjat. De la hotel pina la plaja faceam 5 minute la dus si 10 la intors: -) Sint vreo 500 de metri dar in panta, la intoarcere activam putin "motoarele".

Hotelul este o afacere de familie, cu vreo 15 camere. Aveau si 2 piscine (una mica cu un topogan pt copii) si una mai mare pt adulti. Piscinele pareau ingrijite si cu apa curata (nu am incercat). In apropiere erau si vreo 2-3 locuri de joaca pt copii (publice) cu ceva leagane, topogane, balansoare.

Noi am avut un studio - asta insemna un hol la intrare, unde erau canapele, un mini frigider si televizorul; o camera mare, destul de curata, mobilier vechi (masa, dulap, pat-de fapt 2 saltele groase) dar functional; baia suficient de mare si curata, instalatiile invechite si cu ceva probleme, dusul cu o perdea, fara cadita; si un balcon mare - cu masa si 2 scaune (cam prafuite, le-am sters noi), suport de uscat rufe.

Peisajul din balcon era frumos - spre mare, se vedea Nessebar-ul si Sunny Beach.

Micul dejun a fost inclus in pret; din meniul lor puteam alege ceva de genul o omleta, o clatita cu ciocolata, lapte cu fulgi sau cremwursti (una din ele) si cafea/ceai. Puteai sa iei si in plus dar plateai (preturi mici).

Desi femeile de serviciu intrau in camera in fiecare zi, cred ca goleau doar cosul de gunoi ca, in rest, prosoapele nu le-au schimbat, nici pe jos nu au spalat/aspirat (fiind gresie pe jos cred ca ar fi fost destul de usor de dat cu un mop). Probabil ca asteptau sa le dam ceva, pare regula la hotelurile de acest nivel din Bulgaria (si nu le-am dat, eu fiind de principiu ca dau la urma, daca sint multumit).

Ghinionul nostru a fost ca in aceeasi perioada cu noi sa fie si un grup de romani "adevarati": tipau toata ziua, isi etalau burtile gratioase prin hotel, au facut si petrecere la piscina (bineinteles cu manele) - e clar ca nu e vina hotelului, dar partea de liniste si relaxare a trebuit sa o cautam in alta parte.

Hotelul are si restaurant cu terasa - din ce m-am uitat pe meniu erau destule feluri de mincare si preturi mici. Din motivul descris putin mai sus, nu am incercat restaurantul. In raza de 10-15 minute de mers pe jos gaseam cel putin 20 restaurante, am avut de unde alege.

Pt ce am vrut noi (liniste si relaxare) Sveti Vlas e statiunea ideala - nu e foarte mare, nu era aglomerat, plaja ok, suficiente terase/restaurante cu preturi rezonabile. Pentru distractie, statia de autobuz era la 100 de metri de hotel, erau autobuze destul de dese (+microbuze) atit spre Sunny Beach (care e la vreo 2 km) cit si spre Nessebar.

In concluzie, eu zic ca acest hotel e o optiune buna pentru o vacanta la mare fara pretentii, cu buget mic. Notele acordate au fost date tinind cont de numarul de stele ale hotelului si de pretul platit.

Trimis de radu.crisan in 01.09.11 14:32:49
Validat / Publicat: 01.09.11 15:50:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balchik, Constantin si Elena

VIZUALIZĂRI: 1228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu.crisan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• SOCIALs