ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 01.09.11
SEP-2010

Revenirea in Thassos

Salutare, tuturor iubitorilor de... Thassos!

Ceea ce vreau sa va impartasesc este bucuria de a ma pregati sa revad Thassos, peste zece zile. Anul trecut am fost pentru prima data in Grecia si in aceasta insula. Imi doream o vacanta in Muntenegru (in 2009 am petrecut un concediu minunat acolo), dar am optat, in cele din urma pt o schimbare.

Si nu am regretat deloc.

Anul acesta am hotarat sa ne reintoarcem in Thassos pt ca am fost cuceriti de frumusetea, de farmecul si linistea insulei care isi merita cu asupra de masura denumirea de "smarald".

Noi am stat in Limenas, intr-o vila chiar la marginea orasului. Ne despartea de mare un drum mai degraba de tara, ingust si un mic palc de maslini. Am avut o terasa generoasa si dimineata era o placere sa bem cafeaua privind marea...

Peste drum este atelierul unui artist olar care ne-a povestit despre familia lui, despre bunicul venit in Thassos pt a face vasele acelea mari, in care localnicii depozitau uleiul de masline... Am gasit frumoase obiecte lucrate de d-ul Costis, "vecinul" nostru si am adus acasa cateva amintiri de lut ars si cateva rodii pe care le privim cu placere (sunt farame de Thassos...).

Cum am plecat in vacanta cu masina personala, a fost usor sa ne deplasam pe insula. Avand o harta la indemana, am hotarat sa facem turul insulei in trei reprize. Asta ne-a dat posibilitatea sa vedem cat mai multe locuri, sa poposim cu tihna acolo unde ne-a placut mai mult (un fel de a spune, pt ca fiecare localitate, plaja, sat sau chiar opririle la marginea drumului sunt incantatoare) si sa alegem locuri unde sa revenim.

Impresia cea mai puternica o datorez marii: calma, alternand in chip minunat verdele-smarald cu albastrul intens, extrem de clara...

Faptul ca centrul insulei este dominat de inaltimile Ipsarionului, prezenta padurilor de pini si a livezilor de maslini, coastele abrupte, satele de munte cu drumurile lor inguste si casele pitoresti, plajele prietenoase (mie imi plac cel mai mult cele mici, din golfuri, strajuite de stanci si verdeata), aerul proaspat, in care se amesteca miresmele vegetatiei si marii, toate, toate au facut sa ma simt extraordinar si sa imi doresc sa revin...

In privinta drumului, anul trecut am mers pe varianta cea mai scurta (cu trecerea frontierei pe la Zlatograd- Thermes. A fost destul de bine (portiunile cu multe curbe nu ne deranjeaza), dar anul acesta vom merge prin Svilengrad- Ormenio (cred ca este mai comod si mai rapid).

In incheiere, va urez toate cele bune si celor care nu au fost inca in Thassos, le recomand din toata inima aceasta destinatie de vacanta: merita!

Trimis de M. Baciu (Mih) in 01.09.11 10:13:46
Validat / Publicat: 01.09.11 11:07:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1956 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (M. Baciu (Mih)); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Limenas

[01.09.11 10:32:04]

@M. Baciu (Mih) : bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare. Poate scrii un review si despre vila unde ati avut cazarea.

Fiind un review de tip ,,calatorie, am retras notele acordate pentru servicii si masa

[01.09.11 11:39:34]

Despre cazare nu am foarte multe de spus. Am ales Vila Teressa in primul rand datorita locatiei (foarte aproape de mare, mai retrasa, cu o terasa spatioasa si cu vedere, desigur, la mare). Conditiile oferite au fost ok (nici pretentiile noastre nu au fost f mari): doua camere cu chicineta, baie cu dus, curat, intrare separata (pt fiecare din cele 12 apt.), constructie noua, ingrijit si cu gust finisata.

In ce priveste mancarea, nu am putut rata iedul la protap in Theologos si ne-a placut fff mult salata Tarsanas de la taverna cu acelasi nume, din apropierea Vilei Teressa (taverna tine de Studiourile Tarsanas si locatia este super (http://www.tarsanas. gr/index.php? lang=ro&sec=1&ctg=)

marcy74
[01.09.11 13:58:10]

Nu am fost inca in Thassos dar plec peste 2 zile! Sunt extrem de nerabdatoare sa descopar si eu acest loc minunat si atat de mediatizat in comunitatea AFA. Felicitari pentru modul in care ai expus frumusetile insulei si as aprecia tare mult daca mi-ai putea oferii detalii suplimentare referitoare la taverne de exceptie, seara greceasca, supermarketuri, etc

Vacante minunate!

[01.09.11 14:45:47]

Multumesc pt aprecieri si felicitari pt alegerea ta!

Dupa cum spuneam mai sus, mi-a placut la taverna de la Tarsanas. Locul (gradina) este pe malul marii, o oaza de verdeata, iar salata Tarsanas e grozava (daca iti plac fructele de mare). In satele din munte gasesti taverne unde poti manca tot felul de bunatati specifice locului (intre altele, am mancat flori de dovlecel umplute, o minune!).

In Mikros Prinos, intr-o mica piateta cu un maslin batran in centru, fac un miel excelent, iar in Theologos este celebru iedul la protap (noi l-am gustat la Kleoniki).

De seara greceasca nu am avut parte (poate nu am stiut unde sa mergem, sau poate a fost din cauza ca era cam sfarsit de sezon, dupa 20 septembrie...)

In privinta supermarketurilor, sunt cateva in centrul Limenasului (am stat in Limenas), noi l-am preferat pe cel de la iesirea spre Makryamos (este mare si bine aprovizionat).

Vacanta placuta!

[01.09.11 14:57:48]

Un mic sfat: pt indepartarea albinelor (adesea fff agasante) puneti boabe de cafea intr-un castronel si dati-le foc (sau cereti chelnerului sa va aduca asa ceva, daca luati masa in aer liber). Rezultat garantat. Asta am invatat in... Thassos

marcy74
[01.09.11 15:26:35]

@M. Baciu (Mih),

Multumesc pentru toate detaliile oferite! Interesanta ideea cu fumul emanat de cafeaua prajita ) Cu siguranta vom pune in aplicare aceasta metoda de a inlatura albinele daca va fi nevoie, mai ales ca vom calatori cu o familie de prieteni care au un bebe de 2 ani si cateva luni.

Inca o data mii de multumiri si sper sa ne bucuram si noi de un sejur la fel de reusit precum al tau.

M. Baciu (Mih), marcy74
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Plaje în Thassos: