ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2011
AUG-2011
3 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

ARTICOL ARHIVAT

Neseriozitatea patroanei de la Studios Nefeli

Ne-am intors dintr-un scurt sejur in Thassos care a fost minunat si le multumim tuturor celor care posteaza informatii atat de folositoare. Am fost pentru prima oara si datorita acestora am reusit sa ajungem in locuri minunate: Aliki, Giola, Paradise Beach.

Am avut totusi un inceput neplacut cauzat de neseriozitatea patroanei de la Studios NEFELI, dar finalizata pozitiv, pe principiul 'tot raul spre bine/lectii invatate'. Pe scurt, am rezervat cu cateva zile inainte, telefonic, un apartament (singurul dealtfel-vila mai are parca 6 studiouri pe 2 niveluri), am achitat imediat prin transfer bancar avansul cerut, am confirmat telefonic plata iar patroana ne-a asigurat inca o data ca totul e ok si ca tot ce vedem pe site (apartamentul, terasa, vedere la mare) este real si functional. Trebuie precizat ca discutiile s-au purtat in limba greaca deci fara loc de interpretari sau neintelegeri. Dupa cateva zile, la data stabilita am ajuns la Vila unde nu am primit apartamentul rezervat ci unul cam vechi/obosit in casa alaturata in care locuiesc proprietarii, la parter si evident fara terasa si vedere la mare. Am cerut normal explicatii si am fost 'plimbati' cu ursul: ba ca nu e asa, ba ca apartamentul era mic, ba ca avem mai mult loc si ne face un bine etc.

Intre timp am cam prins firul... probabil gasise ulterior alt client care statea si platea mai mult decat noi (respectiv 3-4 zile x 70 euro/zi). I-am reamintit convorbirea avuta, buna credinta de care am dat dovada, avansul achitat imediat si servciile pe care ne asteptam sa le primim conform intelegerii avute. In final, destul de iritata de 'pretentiile' noastre si pe un ton ofuscat ne-a intrebat daca vrem inapoierea avansului si sa gasim in alta parte crezand ca asa ne forteaza mana.

Am luat banii si ne-am vazut de drum si bine am facut pentru ca in 30' am gasit un apartament cum doream, langa mare, terasa, nou deschis (1 an), foarte curat si cu un proprietar Kostas de toata isprava care ne-a facut un pret bun (50euro/zi) si n-a vrut sa primeasca nici un ban inainte desi i-am propus.

Nu stiu daca comportamentul doamnei de la Nefeli a fost un accident sau nu, oricum nu a diminuat cu nimic din farmecul minivacantei noastre.

Inca o data multumiri pentru informatiile primite pe site

Trimis de daniel sandu in 01.09.11 01:24:40
Validat / Publicat: 01.09.11 07:24:09

VIZUALIZĂRI: 6164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daniel sandu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.11 07:22:44]

Articolul va fi publicat fara note, pentru ca nu ati fost cazati efectiv la aceasta unitate.

trandafir 1970
[01.09.11 09:16:08]

Si unde ati gasit cazare, pana la urma? Cum se numeste?

chelie_d
[01.09.11 09:16:50]

articolul scris l-am citit şi mai devreme pe alt site... cei drept scris de aceeaşi persoană

Alex_Macedo
[01.09.11 09:30:26]

Puteti sa-mi spuneti, locul cel nou... adica cel gasit in 30', acel apartament... numele lui?? ... avand in vedere ca e fresh, ma intereseza ca nu se stie... la anu'... poate-poate...

[01.09.11 11:15:44]

Ne-am dus intai la Hotel Hera (pe care il vizasem initial pentru sejur dar la vremea respectiva aveau deja rezervarile full - am zis sa facem totusi o incercare si totodata sa-l vedem si in realitate macar pentru viitor) dar nu aveau liber asa ca am plecat per pedes prin zona (doream ceva apropiat de plaja).

Am urmarit vilele mai intretinute pe exterior si am sunat la numerele afisate la poarta (cele aproape de mare erau cam ocupate). Apartamentele gasite libere variau intre 60-70 euro iar camerele intre 25-40 euro dar nu ne-au dat pe spate. In final, la a 4-a incercare, ca sa scurtez povestea am gasit acest grup micut de 3 vilute cu 2-3 niveluri x 1 apartament /nivel fiecare, am sunat si din noroc tocmai se eliberase un apartament. Dl. Kostas a sosit imediat ne-am vazut, ne-am placut si am ramas acolo.

Asa cum se stie, denumirea de apartament e cam fortata in Thassos, acesta avea cam 30-35 mp avand la mijloc baia si ceea ce se cheama bucataria (mica dar utilata nou cu tot ce trebuie) iar in capete 2 terase. Mobilierul simplu dar nou (a fost dat in fol. de un an) si incaperile foarte curate + AC. Curticica frumos amenajata, intrau 3-4 masini dar puteau sta si afara pe strada foarte bine, locatia se cheama Alkmini Apart. si este lipita de Club Twins. Am inteles ca apartine de Studios Kostas (e prezentat pe topicul cu Thassos) dar inca nu au pus-o pe site.

Revin la dl. Kostas, deosebit de amabil si discret, am vrut sa platim inainte si sa prezentam un act de ID dar ne-a refuzat politicos si ne-a urat sedere placuta. Mai mult, la sfarsit, ne-a oferit sa plecam cand dorim fie si seara fara nici o problema. Doua ultime mentiuni: Pretul a fost de 50 euro/noapte (cel afisat in Review se referea la cel solicitat de Nefeli) si nu are Wi-Fi.

webmaster28 : Notele erau pentru ospitalitate si pentru apartamentul din casa proprietarilor (pe care l-am vizitat). Asa cum am spus e posibil sa fie un accident sau lacomie iar cazarea in corpul principal sa fi fost OK.

[01.09.11 11:23:04]

@daniel sandu, poate ai timp si scrii un review separat despre Alkmini Apart, cu siguranta vor fi persoane interesate despre aceasta locatie.

[01.09.11 11:43:15]

O ultimă, ultimă observaţie legată de cazări: Dacă nu ţineţi morţiş să fiţi chiar lângă mare, am văzut în planurile 2,3, mai îndepărtate, foarte multe locaţii elegante şi precis cu preţuri rezonabile.

Alex_Macedo
[01.09.11 12:43:01]

Multumesc, Daniel pentru amabilitate si info-ul care abunda!!... si chiar ca, ar fi interesant de stiut si de Alkmini Apart. !... si niste poze nu ar strica, evident daca ai!!

Mersi!

hoinara
[09.01.12 16:21:32]

@daniel sandu: buna daniel, foarte interesant si la obiect post-ul tau, multumesc. noi mergem in Grecia in vacante in nord parte continentala cu masina, in sud insule, cu avionul. ma tenteaza in 2012 o deplasare cu masina in Thassos, m-ar ajuta niste informatii cum ar fi -timp mediu parcurs, traseu general cu niste puncte / orase cheie, cost ferry si alte ce crezi tu ca e important de stiut. merci.

bose
[23.01.12 14:43:13]

Îi dau dreptate domnului Daniel Sandu, doamna patroană de la Nefeli e cam acră, asta ca să nu spun foarte acră. Nu ştiu de ce se poartă aşa. Parcă nu ar fi afacerea ei. Tare ciudat comportamentul acestei doamne...

Dar vila este excelentă aşa că nu vă descurajaţi. Puteţi merge acolo cu încredere şi nu vă va părea rău. Curăţenia este la ea acasă!!! La maxim! Poziţia excelentă de asemenea.

Dacă faceţi abstracţie de mutrele patroanei (care oricum se arată rar), puteţi avea un sejur excelent.

[14.05.14 16:29:32]

@webmaster28: As avea rugamintea daca se poate adauga site-ul Alkmini Apartments la care faceam referire in review-ul meu si care la vremea aceea nu avea site. alkminiapartments.gr/en/i ... oor-images.html

(au fost niste oameni tare draguti, mai ales dl. Kostas)

by webmaster: rezoolvat

Alex_Macedo, bose, daniel sandu, hoinara
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Nefeli: