ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Satisfacator

La sfarsitul lunii iulie impreuna cu o familie de prieteni am hotarat sa facem un tur al capitalelor strabatute de Dunare. Am facut rezervare pe booking la acest hotel avand ca criterii nota acordata, pretul, apropierea de centru, micul dejun inclus si posibilitatea de parcare.

Pot spune ca hotelul ne-a dezamagit nejustificand nota de 7.9 de pe booking si nici numarul de stele austriece.

Hotelul are cel putin doua tipuri de camere ca marime si dotare, desi au acelasi pret. Noi am avut ghinion si am primit o camera mai mica, cu mobilier mai putin, fara uscator de par iar cabina de dus era amplasata in camera principala fiind separata de aceasta de usa clasica de sticla. Aburul patrundea in camera si sa nu mai vorbim de disconfortul unei vizite cand cel ce facea dus era ca in vitrina. Singurul avantaj era ca am avut mai multa liniste pentru ca era orientata catre curtea interioara.

Prietenii au primit o camera mai mare, cu mini fotolii, cu baie clasica si uscator de par, dar cu mai mult zgomot avand vederea catre bulevard. Toate camerele nu aveau frigider si aer conditionat (dar nu a fost necesar) iar televizorul era clasic cu diagonala de 37 cm. Mobilierul era relativ nou dar camera era rece cu aer de spital.

Personalul hotelului era format in principal din emigranti: chinezi, romani, slavi si mulatri. Se vedea ca patranul facea economie. Ca o ironie de cazarea noastra s-a ocupat o romanca si pentru ca nu am dat nimic am primit poate acest tip de camera (prieteni au dat o mica atentie).

Curatenia era relativa, nu era mizerie dar nici nu stralucea.

Parcarea hotelului este foarte mica maxim 22 de autoturisme desi hotelul are 160 de camere, astfel in prima zi am parcat pe o strada laterala.

In centru se putea ajunge cu metrou care se afla la 10 minute de mers pe jos. Hotelul este amplasat foarte aproape de un brat mort al Dunarii denumit Dunarea Veche si singurul obiectiv accesibil la mersul pe jos este Turnul Dunarii. Din cauza pretului accesibl pentru Viena (56 E/noapte) hotelul era plin de turisti romani desi nu are impresi pe acest site.

Micul dejun era indestulator dar de calitate medie (oricum peste ce ofera hotelurile din Grecia) si cred ca a fost punctul pozitv al hotelului.

Am fost obligati sa platim cele 2 nopti inainte sa primim cheia camerei, poate ca am fost putin jigniti.

Apreciem ca hotelul este de 2* dar iar pretul reflecta serviciile oferite pentru aceasta perioada a anului si pentru Viena.

Viena este un oras deosebit care merita vazut, care necesita minim 2 nopti de cazare si putin antrenament la mersul pe jos.

Daca este cineva atras de acest hotel astept intrebari.

Trimis de olteanul2010 in 31.08.11 15:28:36
Validat / Publicat: 31.08.11 16:29:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂLenas Donau Hotel: