ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2011
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 11.08.11
AUG-2011

O vacanta reusita!

Am fost la acest hotel in perioada 21-28 august 2011, avand o mare retinere dupa ce, toata vara am citit parerile postate pe acet site in legatura cu acest hotel. Oferta pe care am avut-o, cu ajutorul unei agentii de turism a fost foarte avantajoasa pt mine si sotia mea. Am cautat toate informatiile disponibile despre acest hotel, iar pe site-urile straine, majoritatea parerilor erau ok, avand cuvinte de lauda despre acest hotel. Stiu, din proprie experienta, cat de pretentiosi sunt confratii nostrii, astfel incat nu am pus accent foarte mare pe opiniile acestora.

Sunt foarte multumit de alegerea pe care am facut-o, mai ales, fiindca a fost primul meu sejur in Turcia, atat pt mine, cat si pt sotia mea. Tin sa apreciez, in mod deosebit arhitectura hotelului (una modernista, din pct. meu de vedere), amabilitatea personalului (chiar daca limba engleza nu era utilizata in mod frecvent), dotarea si confortul oferit de camera, privelistea, curatenia, piscinele, marea etc.

Ar fi si cateva lucruri, cu mici minusururi, care, insa, per ansamblu, nu merita amintite si nici retinute.

Mancarea a fost buna, cu diverse sortimente, in fiecare zi, bautura fiind majoritatea locala, insa ok.

Imprejurimile din jurul hotelului nu ofera prea multe alternative de distractie, dearece este amplasat intr-o zona rurala, la vreo 30 de km de Alanya. Am ales o singura excursie optionala, la o agentie din preajma hoteluiui si la un pret mult mai avantajos - si anume o plimbare cu vaporasul pana in Alanya si inapoi: din pacate, datorita valurilor foarte mari, m-am ales cu rau de mare, astfel incat m-am intors din Alanya cu un autobus... apropo daca vreti sa mergeti in Alanya in vizita sau pt shooping, aveti autobuze si microbuze care circula din 10 in 10 min dintr-o parte si alta... pret bilet 5 euro dus-intors.

A fost foarte cald, in jur de 40-42 grade C, in fiecare zi. Cu o sapt. inainte au fost aproape 45 grade.

Majoritatea turistilor erau, bineinteles rusi si nemti. Erau si cateva familii de romani, majoritatea cu copii, care isi vedeau linistiti de sejur. In ultima zi, nr turistilor romani a crescut simtitor, insa din pacate, majoritea, bineinteles, avand fite ,,de Mamaia'', si ,,greturi specifice'' romanilor inculti si cu bani. Ne plangem de turistii rusi ca sunt necivilizati, dar sunt si multi turisti romani, parveniti si aroganti (multi dintre acestia ii regasiti in comentariile tendetioase legate de acest hotel sau de alte hoteluri cu renume), care... cred... crezandu-se pe plajele din Mamaia... se comportau galagios si incercau sa-si etaleze podoabele cele de pret (lanturi, ghiuluri, bratari etc.). Sfatul meu sincer pt ei... este sa ramana mai bine pe plajele din Romania si sa ne scuteasca de parerile lor tendentioase si fara pic de obiectivitate.

Sunt de acord cu ultimul comentariu... citez... Raport pret - calitate bun.

Nu ratati baia turceasca sau hamam-ul.

Momentan, cam atatea as avea sa zic, dupa o scurta analiza la cald... iar in cazul in care aveti anumite neclaritati sau intrebari am sa va raspund cu placere.

Trimis de Marian 79 in 30.08.11 20:10:35
Validat / Publicat: 30.08.11 21:26:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian 79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [30.08.11 21:27:31] »

Un review de debut bogat in detalii utile, echilibrat, bine scris.

@Marian 79: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Ceva fotografii din acest sejur ai putea incarca?

Maricica40 [31.08.11 10:01:27] »

Pacat. Un review bine scris despre o vacanta reusita (felicitari!) deranjeaza prin inserarea unor comentarii deplasate si complet inutile (in opinia mea) la adresa romanilor din hotel. As fi curioasa sa aflu pe ce te-ai bazat cand i-ai caracterizat ca fiind "inculti, cu bani, parveniti si aroganti". Normal mi s-ar fi parut si sa respecti dreptul celorlalti de a avea o opinie diferita de a ta, gusturi diferite si, de ce nu, termeni de comparatie poate mai pertinenti bazati pe o anumita experienta in turismul din Turcia.

Marian 79 [31.08.11 10:16:32] »

Nu cred ca a fost un comentariu deplasat... dimpotriva... a fost unul corect... din pct. meu de vedere... poate putin mai acid... dar... asta e realitatea...

oricat de bun ar fi conditiile oferite de un hotel... unii dintre noi cauta tot timpul nod in papura... gasind tot felul de scuze puerile pt a blama renumele unui hotel.

Recunosc... nu se compara cu hotelurile de genul celor de tip Rixos, Delphin etc... dar calitatea este direct proportionala cu pretul sejurului.

Cand citesti un comentariu... format din 2-3 propozitii, in care apar doar cuvinte de genul ,,catastrofa", fara a oferi o analiza cat de cat concisa... sau asemanarea cu un alt hotel... cu un rang mult mai mare... si la un pret dublu... sau triplu... nu mi se pare corect.

cathzel [31.08.11 15:52:21] »

Este o poza inserata de @mihaela25 cu plaja- doar acea fasie ingusta era plaja?

Marian 79 [31.08.11 17:21:47] »

Plaja este, din pacate, ingusta... si preponderent cu pietris... dar compenseaza curatenia si claritatea apei... atat cea a marii... cat si cea a piscinelor.

danamandache [13.03.13 10:43:53] »

Ma intereseaza calitatea serviciilor oferite. Anul acesta voi merge la vikingen infinity si am inteles ca serviciile oferite de acest lant de hoteluri lasa foarte mult de Dorit. Care este opinia ta?

ca si tine nu caut nod in papura incerc sa ma relaxez si sa iau partea buna a lucrurilor si sant constienta ca exista o diferenta intre delphin unde am fost anul trecut si vikingen si nu doar de pret.

Marian 79 [13.03.13 12:24:00] »

@danamandache: vikingen infinity este un hotel nou, deschis anul trecut... in vara... sau toamna... stiu ca au fost probleme de finalizare a constructiei... serviciile presupun ca vor fi superioare celor de la Vikingen Quality Resort.

Eu am fost multumit in general de hotel, servicii... atat din punct de vedere al pretului early booking, insa a fost prima si singura vacanta in Turcia pana in momentul de fata.

Daca ar fi sa caut nod in papura... as gasi unele mici incovieniente... insa nu e cazul.

danamandache [13.03.13 14:16:02] »

@Marian 79: nu s-a deschis anul trecut au fost probleme, sper ca se va deschide anul acesta in aprilie

Michaell [13.03.13 15:40:57] »

@Maricica40: te rog sa ma scuzi ca intru si eu asa in discutie... dar m-ar interesa tare de tot motivul pentru care ai simtit atit de deplasata remarca autorului cu privire la romanii din hotel... mai bine zis, al comportamentului acestora... pentru ca nu cred ca sa simtit deranjat de faptul ca erau romani (ca defapt si el) ci de felul cum sau comportat.

esti cumva de parere ca autorul a inventat acele aparitii sau pur si simplu, in opinia ta, el n-ar fi trebuit sa ne povesteasca si nou acest lucru?!

cathzel, danamandache, Marian 79, Michaell
    Alte impresii din această RUBRICĂOrange County Resort (ex Vikingen Quality Resort) [Okurcalar]: