ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2011
MAY-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Pozitie fabuloasa, cu fata spre Lacul Garda

Am ales acest hotel la fata locului. Eram obositi de caldura si de cat cutreierasem toata statiunea Simione. Este primul loc in care am oprit sa cautam cazare pentru o noapte si surpriza a facut sa fie pe placul nostru si sa ramanem aici. Ne-a atras atentia un panou publicitar de la sosea, de hotel de 3 stele. Pe internet acum vad ca este cotat ca fiind doar de 2 stele. Dar …ce mai conteaza?! Daca nu gaseam aici, stiind ca sunt foarte scumpe cazarile, ne gandeam sa oprim undeva intre Sirmione si Verona, in apropierea autostrazii.

Este asezat pe partea stanga, la intrare in Sirmione, cand vii de pe autostrada Brescia-Padova, la ~ un km si ceva. De la autostrada pana in localitate sunt doar 6 km. Mi-a placut cel mai mult din cauza faptul ca are o pozitie fabuloasa, fix cu fata la Lacul Garda, de care il desparte doar soseaua principala.

Cateva cuvinte despre zona: Lacul Garda, este cel mai mare lac din Italia, si printre cele mai mari din Europa. Se afla in partea nordica a Italiei, atat in Regiunea Lombardia, dar si in Regiunea Veneto, la 30de km distanta fata de Verona si la 100 fata de Milano. Lacul este inconjutat de munti si peisajul de aici este de neuitat, demn de o pagina de calendar.

Sirmione, este asezat fix in partea de sud a lacului, la poalele Muntilor Dolomiti, care fac parte din Muntii Alpi. De fapt, pe harta, Sirmione arata ca o peninsula, deoarece pamanul este inconjurat in 3 parti de lac. Este un orasel mic, dar foarte indragit de turisti si aglomerat. O statiune scumpa, parerea mea. Daca veniti cu trenul va trebui sa coborati in statia Desenzano. Iar pentru a inchiria o barca, cu care sa puteti admira imprejurilile statiunii, va trebui sa va deplasati cam 1 km, pana la centrul de inchiriere. Pentru cine sta mai mult au si pachete de masa atractive cu demipensiune.

Hotelul Mirabello a fost o alegere excelenta, atat pentru pretul platit, pentru pozitia lui fata de Centrul istoric, adica la aproximativ 20-30 de minunte de mers pe jos), cat si pentru panorama asupra Lacului Garda, de care te poti bucura din balcon.

In fata hotelului se afla pe o suprafata destul de mare o gradina cu multe plante si arbori care iubesc clima mediteraneana, statuete si gazon. Parcarea este foarte mare. Hotelul are doar 2 etaje, iar la parter, in fata intrarii este amenajata si o tersasa cu mese si scaune, pentru lunile calduroase mai aglomerate. Are si o piscina exterioara, dar noi nu am avut nevoie de ea, mai ales ca era doar luna mai. Se pot inchiria de la hotel si biciclete, pentru amatorii de mountain-bike.

Ca sa ajungi la lac, la debarcaderul si la plaja privata, care este doar peste drum, va trebui sa treci pe sub sosea printr-un pasaj subteran. Plaja privata este amenajata cu gazon si cu sezlonguri, iar intarea in apa se face de la debarcader pe o scara cu trepte din inox. Foarte curata plaja, la ora apusului cand am fost noi s-o vedem era, bineinteles goala.

Intre lac si sosea este o alee de promenada, unde turistii de bucurau de acest peisaj splendid, facand plimbarea de seara. Altii au ales pentru acest lucru bicicletele. In rest aer curat si mult spatiu verde!

Personalul de la receptie este deosebit de amabil. La intrare, in partea stanga este Loby unde poti prinde wirelees. M-am bucurat nespus, pentru ca ma intorceam dintr-o alta vacanta in care nu am avut timp de internet si chiar imi era dor sa-mi mai salut prietenii de acasa.

Alaturi este un bar, nu foarte aglomerat, in seara aceea. In dreapta receptiei este sala de mese, destul de spatioasa, aici se serveste si micul dejun, in sistem bufet suedez. Meniul era destul de variat, bazat pe croisante, placintute, mai multe feluri de cereale, lapte, ceai, cafea, fructe, unt si cateva feluri de gem si nutella.

Hotelul era situat intr-o zona linistita si acest aspect este unul dintre lucrurile importante pe care mi le doresc de la o cazare, bineinteles, pe langa curatenie, care ocupa primul loc, in opinia mea. Doamna receptionera, foarte amabila, mi-a dat de la inceput cheile de la 2 camere ca sa vedem daca ne place si sa ne alegem una dintre ele. Mi-a placut din prima clipa si am si achitat imediat 80 de euro, suma pentru cazarea pe o noapte, cu micul dejun inclus. Italia nu-i ca Grecia, aici rar gasesti cazare la 55-60 de euro si asta doar in extrasezon.

Holurile erau curate si elegante, ornamentate cu ghivece cu flori si alte accesorii. Am intalnit foarte multe persoane in varsta la acest hotel.

Camera, la fel de spatioasa si curata, ca mai toate spatiile din hotel. Avea pat matrimonial, doua noptiere cu cate un corp de iluminat pentru fiecare, telefon, televizor, aer conditioanat, dulap pentru haine, o comoda si alte mici piese de mobilier, un fel de sertare pentru depozitatrea lucrurilor marunte necesare unui turist care dorea sa se cazeze pentru un sejur mai lung si doua scaune. Lenjeria - curata si alba, doar pernele cam prea moi pentru gustul meu, dar am coborat la masina si le-am adus pe ale noastre, fara de care nu plecam in nici un concediu, cand ne deplasam cu masina.

Zugraveala era de culoare roz pal si perdelele albe.

Baia era suficient de mare, foarte curata, dotata cu hartie igienica, sapun, sampon, servetele, pahare, etc. In rest chiuveta, oglinda, wc, cabina de dus cu perdea, totul era frumos si in perfecta stare de functionare. Apa calda si apa rece, prosoape foarte albe si curate.

Pe jos, atat in camera, cat si in baie, era pardoseala din gresie cafenie.

Balconul era…la patrat, adica erau doua, in unul aveam acces din dormitor, iar la celalalt din baie. Un lucru deosebit de util era faptul ca la geamuri erau rulouri si se putea face intuneric,in timpul somnului.In balcon mai era si o masuta cu doua scaune, iar balustrada balconului era confectionata din fier forjat. Am stat in balcon mult timp, admirand lacul si tot ce ni se deschidea in fata ochilor, bucurandu-ne de aceasta vacanta minunata, in care am inclus si o oprire in Sirmione, un loc fantastic, plin de istorie, despre care va trebui sa scriu separat un alt review, pentru ca am descoperit aici multe lucruri interesante. Apoi, dupa ce s-a intunecat, iar soarele se ascunsese dupa munti, am coborat putin cu laptopul in loby, la internet.

Am dormit foarte bine, a fost liniste deplina in acest hotel, cred ca nu era decat pe jumatate plin in acea perioada de sfarsit de mai. Cand ne-am trezit…din nou nu stiam in primele clipe unde ne aflam, pentru ca tot schimbam destinatiile si implicit cazarile.

Apoi…am iesit lenevind in balcon si ''ne-am intalnit ''din nou cu lacul si soarele, care a fost mai harnic decat noi. Incepuse o alta zi de vacanta, eram in Sirmione, la poalele Alpilor si era minunat, iar dupa micul dejun doream sa vizitam Verona, cu casa Julietei si tot ce mai inseamna ea dpdv turistic.

Deci, urma o alta provocare.

Pe curand…

Trimis de georgiana in 28.08.11 20:28:42
    Validat / Publicat: 28.08.11 21:34:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Gradina din fata hotelului

georgianaAUTOR REVIEW
    [28.08.11 20:36:02]

Am rugamintea sa-mi atasati urmatorul videoclip:

http://www.youtube.com/watch? v=d6KoRrUI6og

[28.08.11 20:40:59]

Done!

Alina Morar
    [28.08.11 22:50:19]

Mi-a placut si mie mult la Lago di Garda. Sa vezi ce frumos e si in nordul lacului si ce statiuni sunt si acolo... sa vezi ce munti... In sudul lacului e deja mai mult campie.

Alina Morar, georgiana