ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2011
ÎNSCRIS: 08.07.10
AUG-2011
3 AD. + 1 COPII

Un sejur reusit

Tin sa mutumesc in primul rand tuturor celor care au lasat impresii despre aceasta locatie deoarece cu ajutorul lor am avut un sejur placut la Marina Beach, informatiile atat despre lucrurile pozitive cat si cele negative facandu-ma sa stiu la ce sa astept de la aceasta locatie cat si cum sa evit situatiile neplacute.

Dar sa incep cu drumul cate Duni, am ales traseul prin Calarasi - Silistra - Sumen - Varna - Burgas - Duni, deoarece am incercat sa evit aglomeratia de la Giurgiu-Ruse, stiind ca inca se lucreaza la pod pe partea bulgareasca si, dupa cum aflasem din diferite postari de pe acest site cat si din altele, nu doream sa prind acele cozi de pana la 4 ore, dar consider ca nu am facut o alegere inteleapta deoarece in final nu a fost o alegere prea inteleapta, traseul nefiind nici cel mai scurt si nici cel mai bun, cei aproximativ 100km intre Silistra si Sumen fiind foarte prosti, pe un drum aproape pustiu dar si foarte prost, plin de gropi. Pe litoralul bulgaresc, intre Elenite si Sozopol, a fost un calvar, se circula bara la bara, pe o caldura infernala am parcurs circa 30km cam in doua ore, noroc cu AC-ul.

Am ajuns la Duni in jurul orei 14 (trebuie sa spun din start ca sejurul l-am achizitionat printr-un turoperator german), neintampinand nici o problema nici cu parcarea si nici cu cazarea. Dar sa dezvolt: in resort am intrat pe poarta de la Belville, dupa verificarea de catre cei de la securitate atat a vaucheru-lui cat si a listelor pe care le aveau acestia, deoarece nu vazusem nici o cale de acces catre Marina Beach iar de pe sosea observasem deja cateva locuri libere in parcarea de la intrarea in hotelul Marina Beach, am mers la receptia de la Belville doar pentru a ma interesa cum sa ajung in parcarea de la Marina, la receptie un tip foarte amabil mi-a arata pe harta resortului cam pe unde e calea de acces, cu toate ca aceasta nu aparea pe harta, am iesit din acea parte a resortului si dupa reverificarea celor de la poarta am mers in parcarea de la Marina.

Cazarea s-a facut imediat, iar in momentul in care am intrebat daca camera e cu vedere la mare, am primit raspuns ca nu si ca hotelul e plin iar in momentul in care se va elibera o camera am sa fiu anuntat, am primit imediat bratarile si nu mica a fost surpriza cand ajungand in camera am realizat ca aceasta avea o superba vedere la mare. Nu stiu daca e doar o problema de noroc sau daca asa sunt tratati doar cei care vin prin turoperatori din occident.

Despre sejur nu am ce sa adaug fata de cele spuse pana acum, ma refer la partile bune, masa a fost ok, diversificata si dupa parea mea, pe toate gusturile, nu am incercat toate preparatele dar gaseam intotdeauna ceva care sa-mi satisfaca placerile culinare, bauturile destul de bune cu exceptia berii, care nu era stralucita cat si a vinului la dozator, in schimb sampania (care era un fel de vin spumant, dupa parerea mea) era destul de buna.

Plaja si piscinele au fost ok dar pentru a prinde locuri bune trebuia sa te trezesti in jurul orei 7.30 si nu e de mirare acest fapt avand in vedere numarul de turisti din acest resort.

Concluzionand - un loc in care as mai petrece un sejur oricand si pe cere l-as recomanda cu placere si altora.

Voi reveni si cu postare de fotografii din acest sejur.

Trimis de kelyboy in 26.08.11 15:30:48
Validat / Publicat: 26.08.11 16:48:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3610 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P54 Un albastru infinit...

[26.08.11 17:50:42]

Foarte bun review, impresii redate cursiv, creand o lectura foarte placuta.

@kelyboy: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[29.08.11 13:17:40]

Cei care au intrebari fata de aceasta destinatie, rog sa o faca, fara nici o problema, uneori lipsa unor informatii poate sa ne strice vacanta, ceea ce nu e cazul!

[07.11.11 14:59:38]

Buna ziua! Am citit cu placere informatiile din postarea cu privire la resortul Duni, dorind sa rezerv pentru anul viitor un sejur in aceasta locatie. Va rog sa-mi dati informatia despre tour-operatorul care l-ati folosit, pentru a evita over-booking, situatie des intalnita in cazul rezervarilor facute prin agentiile de turism din Romania. E-mail: ******@yahoo.com Va multumesc!

[08.11.11 19:08:47]

@adriatica, pe acest site postarea in clar a adresei de mail nu este incurajata si nici recomandata, poti evita ulterior surprize neplacute printre altele. Se pot trimite in schimb mesaje private din user cardul propriu, care vor ajunge in aceeasi adresa de mail. Asigura-te ca ai bifata optiunea de a primi mesaje personale, accesand "Contul meu" si apoi click pe "Setari". Este simplu si mult mai usor, fara dureri de cap.

Am sters adresa de mail, ti se poate raspunde prin mesaj privat daca urmezi pasii de mai sus.

gheisa
    [08.11.11 19:19:30]

Foarte frumoase pozele, in special PH53, cea cu peisajul

[09.11.11 10:23:19]

@adriatica: Am raspuns prin mesaj privat. Sper ca ai primit respunsul!

O zi buna!

[09.11.11 10:30:34]

@campean_annisia: Dupa cum se spune, o fotografie buna face mai mult decat 1000 de cuvinte...

[09.11.11 14:36:20]

Multumesc pentru raspuns Kelyboy. Este ok. Am sa postez ceva imprensii la intoarcere din Duni, pana atunci tuturor va doresc vacante placute si sarbatori fericite! Adriatica...

jorjeu
    [16.01.12 23:17:35]

@kelyboy: Buna. Te rog indica-mi si mie tur-operatorul prin care ti-ai achizitionat sejurul. Multumesc anticipat!

[16.01.12 23:27:32]

@jorjeu: Rog solicitare prin mesaj personal, sa respectam politica acestui site. Multumesc!

chiril
    [16.02.12 19:19:06]

@kelyboy: Te rog, spune-mi numele operatorului prin care ai achizitionat biletul.

[16.02.12 19:45:04]

@chiril: Recomandarile pot fi trimise doar prin mesaj personal. Te rog verifica daca posibilitatea primirii de mesaje din contul tau este activa.

[16.02.12 21:49:58]

Da, Mesageria contului meu este activa. MUltumesc. Adriatica.

[09.05.12 21:14:07]

Am achizitionat pentru anul acesta un sejur la Marina Beach, insa, datorita faptului ca este foarte aglomerat, am gasit camera doar in perioada 10-17 iunie. Va rog, daca puteti sa-mi comunicati cateva amanunte legate de serviciile oferite de hotel: daca se ofera prosoape de plaja (eventual cu depozit) si ce parere v-au facut locurile de joaca pentru copii, observand ca ati avut un copil in grup. In general ma intereseaza parerea dvs. fata de facilitatile create pentru copii, comparativ cu alte resorturi, eventual din Turcia.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [10.05.12 07:08:07]

@smirea: Da, se asigura prosoape de plaja pe care le puteti schimba zilnic. Cand primiti cartela de acces in camera primiti si tichetul pentru prosoape de plaja, fara depozit. Prosoapele le luati de la o casuta aflata langa piscina din fata hotelului dv. iar tichetul il inapoiati la plecare impreuna cu cartela de acces in camera. Copilul meu avea deja 14 ani cand am fost la Marina Royal Palace deci nu am fost foarte atanta la locurile de joaca dar am observat ca exista leagane pe plaja, langa hotel Pelican si langa Holliday Village dar nu exceleaza prin diversitate. Kids Clubul se afla chiar in incinta hotelului ales de dv, o data la 2 saptamani se organizeaza un spectacol de seara cu participarea copiilor din complex. Nu sunt prea multe dotari pentru copii dar Duni are atat de multe avantaje-liniste, verdeata, spatiu larg de plimbare, spectacole reusite seara, plaja excelenta-incat nu cred ca se va plictisi copilul.

Corina70
    [10.05.12 09:51:39]

@smirea: exista loc de joaca pe plaja, langa marina beach, chiar langa aleea pietonala care duce spre terenul de mini-golf. tot langa terenul de mini-golf se desfasoara activitati pentru cei mici, contra-cost, mai exact pot picta obiecte de ceramica, tricouri, etc.

la piscina, langa casuta animatorilor, exista cea a fotografilor, anul trecut copilasii puteau picta obiecte de ceramica, tot contra-cost. mai exista un loc de joaca langa piscina de la holiday village. se pot face plimbari in resort cu bicicleta inchiriata, exista terenuri de tenis, exista internet-cafe, dar e contra-cost. in timpul zilei, la piscina de la marina beach si pe plaja, se plimba un nene costumat in winnie the pooh, copiii pot face fotografii cu acest personaj, dar pe bani. in incinta amfiteatrului este o mica sala cu jocuri electronice si masa de fotbal (?). amatorii de pescuit isi pot incerca norocul, pe dig, se gasesc undite si plase la magazinul de langa marina beach. misuna pestii in veselie prin apa, am vazut si crabi (mici). copiii amatori de sport si miscare pot juca volei sau fotbal pe plaja, daca isi gasesc "tovarasi" de aceeasi varsta. ma indoiesc serios de asta, mai toti copiii stau in apa in timpul zilei, fie la piscina, fie in mare. iar seara sunt atat de obositi de balaceala si soare, incat nu rezista mai mult de orele 23-24, unii adorm pe canapelele si scaunele din holuri sau terase: -))).

[10.05.12 11:40:17]

@smirea: Pe langa cele spuse de colegii AFA, pot sa va mai dau cateva informatii: in legatura cu prosoapele, solicitati la receptie carduri pentru prosoape pentru cate persoane sunteti in grup, nu va costa nimic dar in schimb e mult mai facil ca fiecare sa-si schimbe prosoapele de plaja ori de cate ori e nevoie, in afara de locurile de joaca precizate mai sus, kinderii mei se distrau de minune la sala de jocuri (contra cost) de la hotel Pelican, asta seara, deoarece ziua nu se puteau despartii de apa, atat la piscina cat si in mare, daca sunt un pic mai mari, animatorii ii antrenau in diferite activitati: tir cu arcul, linga hotel Beliville, darts, polo etc.

[14.05.12 16:43:35]

@kelyboy: Multumesc foarte mult pentru lamuriri.

[14.05.12 16:45:58]

@Corina70: Multumesc si tie @Corina70 pentru raspunsul dat

[14.05.12 16:50:29]

@Floria: Multumesc tuturor pentru amanuntele date, daca mai am alte nelamuriri, voi apela la bunavointa dvs.

adriatica, chiril, Corina70, Floria, gheisa, jorjeu, kelyboy, smirea
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel: