ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2011
ÎNSCRIS: 05.05.10
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3---4 ani

Către satisfăcător

Bun pentru banii dati, dar…

Am revenit de curand din concediul de 10 zile petrecut in Bulgaria, la Tzarevo, la Serenity Bay Hotel. Pantru banii dati, a fost ok. De altfel, in hotel erau foarte foarte multi copii pana in 12 ani, pentru ca nu platesc nimic. A fost si motivul pentru care am ales si noi acest hotel.

Nici nu stiu cu ce sa incep. Una peste alta a fost un concediu reusit, dar nu ne-am mai intoarce acolo. Se simte prea mult balcanicul «merge si-asa».

Hotelul este foarte bine construit, cazarea este excelenta, apartamente (respectiv studiouri) mari, bine impartite, bine dotate, curate, ca noi. La apt exista o baie cu dus si wc si inca un wc de serviciu, cu chiuveta si posibilitate de dus (para de dus in loc de teava la chiuveta, cu buton de comutare pe dus sau jet). Avand in vedere ca este AI, nu am folosit cuptorul cu microunde, prajitorul de paine, cafetiera, cutitele de tot felul, inclusiv de branza (cati romani au acasa cutit special de branza?) si celelalte ustensile utile intr-o bucatarie (la fel, foarfeca, oare cati romani au foarfeca speciala in bucatarie?).

Am stat la etajul 1, care e de fapt parter, desi nu doream asa ceva, citisem pe net ca este miros urat (nu a fost) si ma gandeam ca e galagie, a fost cu fata la piscina/ mare, dar termopanele si-au facut datoria, se putea dormi fara probleme in timpul celor mai aprige animatii de la piscina.

A propos de animatie, trupa este foarte buna, au avut cateva seri si un coregraf, au facut seara irlandeza si apoi indiana, au dansat ca niste profesionisti.

Se ocupau mereu de adulti si de copii, nu aveau o clipa de liniste. Nici la masa, cand nu mancau impreuna, ci se asezau fiecare la alta masa pentru a socializa cu turistii.

Deci, alta bila alba.

Personalul hotelului indatoritor, politicos, vorbitor de engleza. Curatenia ok.

Restaurantul mic, aproape mereu la orele de varf (la pranz si seara) gaseai greu o masa, se intampla sa nu mai fie linguri, iar linguritele se terminau in primele 5 minute, de cele mai multe ori erau inexistente la micul dejun. Disconforturi prostesti, chiar nu au bani de inca un set de lingurite?! Pacat de mancarea care era foarte bine gatita, nu multe feluri, cam multa prajeala, dar in general ce mancai era bun si se aducea in permanenta din belsug, nu trebuia sa pui deoparte ca nu mai apuci. Se mai terminau din fructe, poate si prajituri de un anume fel, dar aduceau in permanenta altele si nu erau rele. Mergea mai mult peste, mai multa varietate, la micul dejun te plictiseai cam repede de meniul «fix».

Seara era animatie pe scena, mini-disco pt copii de toate varstele si apoi programul pentru cei mari, Miss sau Mister, dans, Comedy Show, Quiz… ma rog, diverse. Se vedea ca animatorilor le place ce fac, aveau mereu zambet pe buze, tineri, frumosi… a fost o surpriza placuta. E drept ca nici nu aveai unde sa te duci, in jur numai buruieni, Tzarevo e un orasel pricajit… in golf in afara celor 4 hoteluri chiar nu ai ce face!

Plaja este publica. Foarte lata, cu nisip foarte fin. Apa calduta, fara mizerii, intrarea in mare ok. Pacat ca partea dinspre hotel (asa, pe o latime de 10 m) era plina de mizerii, bucati de caramizi, gunoaie… inadmisibil. Au pus afise peste tot ca plaja nu e a hotelului si ei nu raspund de ce ti se intampla acolo, dar nu ne asteptam sa nu dea cu o grebla sa ia caramizile si cioburile si ce mai era… Pontonul de lemn care mergea de la hotel pana pe la jumatatea plajei mai avea un pic si se dezintegra, e asa greu sa bata un cui??

Locul de joaca pentru copii incepea sa devina periculos, un leagan din care mai ramasesera 2 scanduri la sezut, un foisor din care ieseau scanduri, totul vopsit intr-un maro mortuar de acum n-spe ani… la hotelul de langa, si pontonul si locul de joaca erau ingrijite. Plaja nu mai stiu…

Pe plaja, mai langa apa, era curat, ca acolo sunt cei care inchiriaza sezlonguri si umbrele, 5 leva buc, deci 5x3 = 15 leva pe zi. Nu aveai voie cu cearsaful in fata sezlongurilor, venea Gigi muschi si iti arunca lucrurile cat colo daca nu fugeai tu din prima. I-am cerut sa ne arate hartiile pentru bucata de plaja concesionata de el si ne-a luat umbrelele si ni le-a aruncat in spatele liniei de sezlonguri… Ne-a amenintat cu politia, de parca eram ultimii infractori, nu turisti veniti cu copii mici sa aiba ei din ce trai… mare dezamagire!

Parcarea fara plata de la hotel este pentru cine prinde, e penurie mare de locuri de parcare. Managerul hotelului nu este bun, ne-a sunat la 3 dupa-masa, cand copiii (si nu numai) dormeau, sa mutam masina ca e o urgenta. Am zis ca o vrea cineva sa plece, cine stie… cand colo, ne gasise loc mai bun de parcare si ardea, nu putea sa mai astepte 2 ore sa mutam masina, trebuia mutata in ora de siesta. Eu nu m-as purta asa nici la o pensiune, daramite la cele 4 stele pe care le pretind…

La piscina mai multe anunturi ca nu se rezerva sezlonguri. Am avut vederea spre piscina. De la 6,30 dimineata incepea prosopiada. Bineinteles ca toata lumea rezerva sezlonguri.

In camera scria ca daca dispare vreun prosop, te duci cu el la piscina desi nu ai voie, il platesti. De la masa nu aveai voie sa iesi cu mancare si bautura, era scris in 5-6 locuri. De la bar nu aveai voie sa iesi cu bauturi pe plaja. O gramada de chestii nu aveai voie sa faci… Berea era cam diluata, altfel bauturile ca la orice AI.

Noi am considerat ca e de fapt un semi-AI, avand in vedere ca nu au plaja si ca mersul pe plaja e o aventura… ca nu au bar pe plaja, ca nu ai voie sa duci paharul de plastic cu bere pe plaja, desi toti o faceau….

Ca drum, am mers Ruse, Razgrad, Shumen, Karnobat, Aytos, Burgas, Tzarevo, bucata intre Shumen si Karnobat este infernala, asfaltul este ca dupa razboi. Ne-am intors tot cam asa, doar ca intre Aytos si Shumen am mers pe un drum galben, spre Ruen, prin Dobromir, Partizani, Radko Dimitrievo, un drum stramt dar cu mult mai putine serpentine si cu un asfalt impecabil.

La dus (duminica dimineata, pe la 8) am stat 30 min la pod la Giurgiu, la intors (miercuri la pranz) am stat 10 minute.

Am facut intr-o zi o excursie in Turcia la Kirklareli, era ziua de piata. 100 km pana acolo, in Bg drum infernal printre dealuri cu o banda pe sens, asfalt ciuruit, la turci, drum larg, nou, doua bezi pe sens, asfalt impecabil, o placere! Vama serioasa, n stampile, se iese din UE.

In alta zi am fost pana in Tzarevo, unde nu ai ce face.

Una peste alta a fost bine, hotel impecabil construit de nemti, pacat ca nu a fost facut mai din larg, dar utilizarea bulgareasca il va da gata, probabil il vor exploata pana le va cadea in cap fara sa bata un cui… iar plaja, daca tot nu e a lor, va fi inglodata in gunoaie… Pacat, este un golf frumos dar complet neintretinut.

Ne-a mai impresionat faptul ca erau 4 posturi de salvamar pe plaja, plus cabine unde te poti schimba de costumul ud. Multa lume venea in we din imprejurimi la plaja. Nu stiu ce toaleta foloseau ei, ca nu am vazut vreuna pe plaja. Aveau si punct de prim ajutor intr-un colt al plajei. Doua baruri pe plaja, dar care nu tin de hoteluri.

In drum spre casa am vazut din mers «Wonder rocks», niste stanci frumoase pe dreapta drumului, intr-un fel de vale cu apa si ceva chei parca…

Mai las si pozele sa vorbeasca. Daca aveti intrebari, va raspund cu placere… Numai bine!

Trimis de adighh in 26.08.11 09:04:39
Validat / Publicat: 26.08.11 09:36:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 5586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adighh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dormitorul, in stanga dulapul, balconul cu vederea catre piscina si intrare si catre living, in dreapta baia.

• Alte impresii din această RUBRICĂSerenity Bay Aparthotel [Tsarevo]: