ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2011
ÎNSCRIS: 19.04.10
AUG-2011

Către satisfăcător

Paris... manca-ti-as!

Si pentru ca ma mananca puternic in [beep], acu vreeeoooo 5 luni ma apuc sa fac rezervari la hoteluri pt 5 zile la Paris.

Uraaaaa... jumatatea mea (marog... treimea, ca sa fim corecti) se bucura, se cam schimba la fata cand aude de pretentia de a merge cu masina daaar, ii explic ca aveam etape scurte, pe autostrada, "jermania! " si se lasa convinsa.

Si vine august si plecam la mare si ne intoarcem de la mare

Day 1.2 Mai-Bucuresti. Lasam copchila care ne priveste cu ochii lu' Puss din Shrek, bagam 2 masini de spalat concomitent ca sa avem toale curate dupa 2 sapt de mare, si pe la 5 o tulim din Buc spre Deva.

Stam cam 45 minute pe Valea Cascadelor, ma taaarai pe autostrada ca ploua, noroc cu statia ca aflu ca la capatul autostrazii se sta ca dupa mort la calea ferata si o fentez un pic prin Pitesti. Dealu' Negru. Dedulesti, tir Polonia, copac! "Colegiii, cat e coada? " "cam 5 km la voi! " Aiiii, sa-mi trag unaaaaa... noroc cu nea Garminu care stie RSR mai bine, o cotim pe un drum comunal ajungem in ala de Curtea de Arges si depasim dopu'. Valea Oltului. "Colegii e nunta mare la Talmaciu, baga toate TIR-urile in parcare la puricat". Pe chestia TIR-urile merg cu 30-40 km/h in speranta ca pleaca aia pana ajung ei. De veselie cred ca impusc un radar prin Proeni ("colegiii, nu puteati sa anuntati ca MCV-ul e in miscare spre Proeni??? ('[beep]...)) vad io cand o veni acasa, o declar pe nevasta-mea sofer! . Sibiu, centura, misto! MCV la terminare, l-am fentat. Simeria, Tir Turcia rasturnat... [beep]! Iesire pe drumul judeteam paralel care duce la Geoagiu si haida haida pana la Deva, Pensiunea Play, singura care nu ne intrebase "cate ore ocupam camera! ". Un baietel ne arata camera, misto, curata, zica ca ar costa 150 cu md, 110 fara md da' daca ne intelegeeeeeemmmm... Ne-am inteles fulgerator la 70, nu mi-a cerut nimic, buletin, nimic de completat, nici dracu nu ar afla ca am stat acolo!

Day 2. Deva-Viena. Deva-Arad, aglomerat ca dracu. Am si plecat tarziu... Motorina la Nadlac, vignete de la o coliba de pe marginea drumului, entering Hungary, politie, tras pe dreapta. Ceeeee draaacuuuu... nici 200 m nu facusem. Acte, "und merzi? " "drum bun! ". Tup pe autostrada, multumim vecinilor unguri ca ei construiesc autostrazi nu precum noi ([beep] B-sescule cu "nu avem nevoie de autostrazi"!) "Colegii care vin dinspre Budapesta, ceva controale pe drum? " "Colegu, vezi ca la km 90 stau gaborii cu radaru' laser pe pod si 2 motociclisti jos la prindere". Asa a fost! Adio M0 ca e mai rapid prin oras, entering Austria. La prima parcare TOATE masinile mici bagate in parcare, benoclau la noi, nu acte, nu nimic... baaaa ce sa fie??? Parndorf... "lasa mami... avem mai mult timp la intoarcere (dadadaaa! vezi sa nu!) Viena... kolbeck.

Day 3. Viena-Nurnberg Prima chestie care imi bantuie scafarlia este de unde mama ciorilor fac rost de placheta de emisii. Pe site-ul ATU scrie ca si de la ei din Viena sau de la OAMTC. Ma duc pana la dracu'n praznic in Schwehat la ATU niet! Si mai la mama dracului la OAMTC, nici aici, ma trimiteau sa iau din orasele din Germania. Pai ba [beep], daca ajung la TUV sau ADAC IN ORAS, nu se cheama ca am intrat cu masina IN ORAS fara placheta??? Ma lamureste unu' ca in Regensburg nu e nevoie de placheta asa ca tule-o spre respectiva locatie, nu inainte de a mai fi oprit odata la Passau spre verificare vizuala, io si restu' de masini mici cu numere nu de D sau AT.

Gasesc TUV-ul dau 5 euroi, ma intreaba ala unde merg, io zic Nurnberg, la care ala zice... "pai nu aveti nevoie de placheta pt Nurnberg, de abia de la anu' ca s-a amanat! " Sa pic jos, multumesc, ii zic ca oricum vreau sa fac un ocol la Berlin, el ma intreaba cam prea politicos de ce, io ii raspund ca sa indeplinesc dorinta de pe patul de moarte a lu' bunicu' el tot politicos ma intreaba da' ce a fost bunicu' io ii zic Iosif Vissarionovici Stalin si plec.

Nurnberg, un oras incredibil de frumos fata de distrugerile suferite un WW2. Dar despre orase, in alt post.

Ajungem la hotel, hotelul gol golut. Cum de unde stiu? Parcarea avea 4 autocare care se umplusera cat parcam eu si dupa aia au plecat. [beep] de la receptie ma simte de ausslander si ma exileaza la etajul 4. Ultimu' Liftu mergea pana la 3. Eu masor din ochi cele 2 jante cu bagaje, ma declar in sinea mea in greva si ii zic aluia ca nu se poate "I have an issue on one of my legs! " Si zau ca nu minteam ca aveam o basica imensa de la mers pe jos in Viena si prin Nurnberg (vizitat muzeul National-Socialismului si Zeppelin Field, unde 2 politai nu m-au lasat sa fac poze!) Asta imi cere "handicapzertifficat" Io i-as fi aratat beeep, sa vezi acolo handicap nenicaaa, ma fac ca nu pricep, ala se plictiseste si ne cazeaza la etajul 1 dar in camera de nefumatori. Nevasta-mea verde la fata, ma anunta ca ma spanzura! Ca orice romanas/marlan/descurcaret se sacrifica un prezervativ care se pune peste senzorul de fum si... gata!

Day 4. Nurnberg-Paris. PE A6 lucrari cam multe pt gustul meu, plus ca autostrada plina de NL (Olandezi) care nu respectau nici de ai dracului faza cu trecutul pe banda 1. Ei mergeau si pe 1 si pe 2 ba chiar si pe 3 tot cu 100-110-120 in functie de gabaritul rulotei. Noroc ca ploua! Talpa cat se poate (misto merge la 220 pe vitezometru adica 208 pe GPS!), entering France. Cum entering France cum am decartat 2 euroi si ceva. Mai merg nitel iar ma scapa de cca 8, apoi de 13 apoi iar de 11, baaaaaa... s-a mutat ANAF-ul in Franta?? Pe autostrada pustiu, imi venea sa imi mananc coatele ca mergeam ca licuriciul la 130 sa nu imi iau radare. Paralel, pe nationale, vanzoleala dracului.

Ajungem la Metz nu inainte ca Garminu' sa se ia in bot cu IGO-ul, fiecare avand alta idee de traseu, ma iau dupa Ioana, (ne cunoastem de mult) bine fac, ajungem la Paris, aici incepe un dans cu prima la stanga apoi pe banda dreapta apoi stanga, ajungem la hotel. De bucurie dau 4 (PATRU!) ture in jur pana gasesc nu intrarea la parcare ci BORTA, VIZUINA, GAURA de intrare la parcare, zici ca era facuta pentru dihori! Deja ma gandeam cu jale la iesit (si ceeee mi-am cobit!!).

Tupa in hotel 14 euro pe zi parcarea... oookkk... Camera mare, cu cada... coool! zona misto (am zis io pe lumina)

Si de acu incepe circu:

Populatia Parisului se impartea intre: negri ([ ] NEGRI!) cam 50%, turisti (orice natie si culoare) 24%, tigani romani 25% si undeva sub 1% frantuji albi.

In prima zi, de bucurie, ajungem la hotel pe la 11 juma, sa lesin, in fata hotelului o masina-rulota, cu muzica africana si cca 10 negrotei la bustu gol da' cu adidasi albi! Seeee uitau aia la mineeeeee cum ma uitam io in vitrina la Saturn in Viena. Io, ca turistu' imbecil, DSLR-ul de gat, kindelu cu ghidul parisului in mana, portofelul cu cardul de acces in cealalta mana... ! M-am stracurat pe langa ei cu fundul strans... strans... Nevasta-mea imi zice "zau ca imi era frica sa nu se ia de noi, data viitoare boule (asa imi zice ea in momente de tandrete maxima juxtapusa cu adrenalina) baga alea in rucsac". E na... ca parca rucsacul nu se poate ciordi!

Ne juram sa ajungem la hotel doar pe lumina, pana in 10 seara.

Sa o luam pe rand: Metroul: jegos, plin de sobolani si tigani care cerseau.

Existau 2 variante: varianta tiganu cantaret: anume: manele cu flautul, manele cu acordeonul, manele doar cu gura. Apoi, "sansons internasionel" la microfon amplificat (dada, aveau un carucior cu 2 roti, o boxa, o baterie de masina si zbierau la amplificare). Am avut ocazia sa ascult "Drumurile noastre", ceva Angela Similea, Mihaele Runceanu precum si "numaiubireaaaadoariubireaaaa" cantata de un pepe fara oo pen'ca mai pitigaiala ca aia nu am auzit. Apoi, cantaretii la instrumente. Unii chiar cantau, altii se prefaceau, unii gretos de mult: Santana la boxa Samba pa ti, da' boul avea in mana chitara clasica, rece!

Apoi: "Madamemesiu, jemapel Nicolas (sau Cedric, sau Francois) " si aveau nevoie de bani nuuuuu pentru mancaareeee... nuuuuuu... aici e Parisuuu... nununuunu! pentru ca sa poata continua educatia surorii mai mici! Este ca nu v-ati gandit? Este ca in Bucuresti asta n-ar prinde???

Trecea Cedric pe langa tine ii ziceai in soapta "io nu am decat lei verule! " el iti raspundea "nu face-un canci, n-am nevoie de la tine fratie! " de unde rezulta ca la randul lui beneficiase de studii inalte daca stia atat de bine limba romana.

Pe la orice loc public (adica in TOT Parisu' turme de tigancuse cu o tableta de carton si niste foi, chipurile sa semnezi ca donezi 10 euro pentru nusce. [beep]" functioneaza perfect.

Ultima dambla, tiganca care ti se arunca la picioare! Bai, nu ca se pune in genunchi ci face un plonjon cu nasu-n asfalt de te ia cu frig! Imbracate in gri precum calugaritele, ocheau pe cate unu si zbang la glezne. Dupa care scoteau un cartonas si il aratau deasupra capului. Cap care, retineti, era la nivelul gleznelor tale. Am vazut un american care, neatent! , s-a impiedicat de o kamikaze d'asta de sa isi rupa gatul! . Cand mi-a venit randul la poc! la picioare "scoala fah ca racesti la ovare! " "aiiiii da ce nu zaci ca hesti ruman cha nu tie dieranjam"

Aia cu trandafiru pus in brate si turnuletu sau turnuloiu nu vi le mai spun ca sunt clasice!

Alta noutate: un puradel la vreoooo 10 ani il ochea pe un pater familias si zdup la el in brate: "Paapaaaaa! Tu sei mio padre! " de unde rezulta totusi ca stagiatura o facuse in Spania si ramasese cu "keyboard language set on Spanish" ! Pana se dumirea ala, asta il cam buzunarea!

Cum aparea insa cm patrat de politai o tuleau toti ca disperatii. Stoluri stoluri care mai negri sau mai tuciurii. Cand o luau la fuga, patronii de terase ieseau afara urland "! voleur, pick-pockets! " E, si tot reuseau sa ciordeasca de pe mese, ba un pachet de tigari, ba o bricheta, ba ochelari de soare, ba vreun telefon...

Boon, enough cu ciorditorii...

Carciumile: scumpe daca erau langa ceva important, decente restul. Cu ce nu ma impacam eu? dimensiunea meselor! bai... 40/40 cm, nu aveai loc de nimic si labagii nu te lasau sa-ti pui rucsacul pe scaunul alaturat! Daca mai venea careva la masa il puneau langa tine de mancai cot langa cot, umar langa umar, nu stiai daca iei din painea ta sau a vecinului.

Am mancat mai mult prin cartierul latin, am incercat cam tot ce imi propusesem in materie de mancare frantuzeasca, misto, buna, ok.

Doar ca era sa fac un incident prin zona... cum mergeam io asa belind ochii imi aud urechile "madam, mesiu, jevuzenvite a F***! " Ai, mumaaa... sa vezi [beep] ce-ti dau io... Incep traditional cu un "ce-ai zis fah, [beep]?? " cand in fata ochilor mei, un ala, o starpitura de chinezoi veritabil. Ridic ochii: Fou Thai, restaurant asiatique. Scaaaapaaaasi [beep]!

Am gasit si carciuma romaneasca din Paris, restaurantul Doina. O ciorba de burta costa 30 de euro. O bere Ursus 12.

In rest, pe jos, jegu de pe lume, se scruma pe jos, se aruncau tigarile pe jos, servetelele idem, ambalajul de clatite idem, dupa o anumita ora nu mai calcai pe asfalt.

Atitudine: se mictionau pe noi! Ca eram romani sau rusi sau americani sau japonezi, frantujii se uitau cu scarba/sictir/dispret. Parca eram ruda saraca de la tara venita in vizita la boieru' de la oras! Noroc cu arabii, grecii, turcii samd proprietari de restaurante care te faceau sa uiti.

Vizitatu' Ne-am luat Paris Pass. Adica Abonament si bilete incluse. Asa ca am vizitat cam tot ce se putea mai putin Versailles-ul. Pe zi eram plecati cam 12 ore.

Tzeapa ca la Luvru nu e valabil Pass-ul asa ca dupa ce am facut un calcul sumar ca la ora aia trebuia sa stam la coada cam 3 ore am amanat pt a doua zi, cu programare pe net! sa traiasca domnu Amazon Kindle cu 3G moka!

Incepand cu 15 august, plin de politie si armata! (le era tarsa de ce se intampla la Londra apoi Hamburg si Berlin) Ca doar magrebienii mai dadusera odata foc mahalalei acu cativa ani!

Despre ce e de vazut in Paris nu va plictisesc, ca exista ghiduri care scriu mai bine decat mine. Ideal e sa le studiati cu o harta in mana si sa folositi din plin autobuzele. au banda separata si merg ca vantul.

Tips& tricks: Noi am abuzat sistemul de bicle de inchiriat. de ce am abuzat? pentru ca prima juma de ora era moka. Asa ca luam bicla de la metrou, mergeam max 30 min, o lasam vizitam ce aveam de vizitat apoi luam ALTA (musai alta!) si iar asa. Nu e descoperirea noastra, traiasca ghidul Fodor.

Dupa 5 zile hai acas! Cum fie-mea imi miorlaise plangand la ureche la telefon "taaatiii vino acaaasa" iar maica-mea imi spusese ca plange noaptea si zice ca vrea sa vina tati, aveam jar sub fund si lacrimi de rusine in ochi. Drept urmare:

Day... 9 Paris-Budapesta.

Astfel cum mi-am cobit, mi-a luat 45 de minute sa scot masina din parcare. Aveam de luat o curba la stanga la 90 de grade ATAT DE INGUSTA incat in mod deliberat am barbierit cu partea de jos a barii fata o bordura ca sa ies. in rest incercasem orice, ma gandeam sa incerc sa ies cu spatele, sa ma duc sa cumpar 2 cricuri ccu rotile ca sa salt masina de fund si sa o rotesc asa... ce mai... inebunisem Asta pentru ca in Paris Clio hatchback e considerata SEDAN! Ajung la iesire, cica cartela nu mai era valabila (normal, scria ca in 15 min sa ma uschesc, iar eu statusem 45 min).

Am turbat, lasat masina acolo, am urcat la receptie si in cea mai clara limba romana am urlat la aia sa imi valideze cardul ca nu le dau niciun ban!

Ori au inteles din mimica, ori vazusera pe camerele din parcare chinul meu, nu stiu ca din ce am zis respectiv "imi *** beeep in automatul vostru" respectiv "ma beep in parcarea voastra" nu se intelegea ca vreau validarea moka! Mi-au dat cardu, m-am dus iar la masina, in fundul meu una cu un Twingo iesise si voia sa imi zica ceva. Cand m-am apropiat si mi-a vazut fata s-a bagat inauntru si am auzit si Clank de la inchidere! Am oprit doar de motorina si papat undeva pe langa Mannheim si in Viena la regulamentarele costite.

Budapesta, Ibis Centre. M-am simtit ajuns in civilizatie: parcare mare! receptioner amabil. Plecat din Paris la 7, ajung la Budapesta la 21. Timp berechet si pentru o baie la Szechenyi Furdo! Viaaaataaa!

Day 10. Budapesta-Bucuresti 10 ore dar:

Prin Serbia pana la Smede... (zdamasii ca am uitat cum ii zice, primul oras mare dupa Belgrad), Apoi cca 70 km pana la Dunare si inca vreo 100 pe malul sarbesc al dunarii. Frumos, dumnezeiesc de frumos! Si o sosea ca-n palma de parca noi am fi fost bombardati nu ei. Trecut pe la DT Severin, papat la Tavaerna Sarbului, apoi pe centura DTS, Strehaia, Filiasi, centura Craiovei, Bals, Slatina, Pitesti, Bucuresti. Noroc cu "colegii" ca am fentat cateva MCV-uri. Plecat din Budapesta la 9, ajuns in Bucuresti la 19.

Trimis de geordan in 25.08.11 18:10:11
Validat / Publicat: 26.08.11 08:59:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 7241 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geordan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.08.11 09:00:10]

Articolul a fost publicat dupa o 'cosmetizare' substantiala a termenilor considerati 'cu prea multa culoare'.

[26.08.11 09:34:00]

Mai nene, io inteleg decenta, da' pudibonderia asta exagerata face rau! Ati bagat [beep] de ati stricat toata povestirea. Una din poante era ca am auzit cum un chinezo-francez ma invita la "futai"! asa pronuntase el numele restaurantului Fou Thai. V-am pus si poza! De ce dracu ati simtit nevoia sa cenzurati??? Cand pune cineva impresii din Croatia, localitatea PULA, sa inteleg ca puneti [BEEP]??? Sau care era problema daca lasati "marsh fah"??? Faza criminala e ca ati supra-cenzurat autocenzura mea: eu am scris "imi BAG beep in automatul vostru" (putand fi si imi bag picioarele!) iar voi ati cenzurat cuvantul "bag"!

Ati mai cenzurat "'ti-ar casa a dracului! " care e problema? E o expresie extrem de folosita in Oltenia!

Ati cenzurat "labagiul de la receptie" dar nu ati cenzurat si "labagii nu te lasau sa iti pui rucsacul! " Clar! nu e voie sa fie un singur labagiu, mai multi sunt permisi, unul singur este periculos!

Ati cenzurat "ma mananca in FUND" la inceput, dar la "jar sub fund" nu! Din nou, probabil ceva imi scapa!

A da! si bomboana de pe coliva, ati cenzurat "vaca autista"

C'mooooon!

[26.08.11 10:15:21]

Mai... stii ceva... stergeti-l va rog frumos! Tot review-ul si ecourile

Este evident ca aici se accepta doar review-uri despre calitatea mancarii, schimbul de prosoape si cat de bine s-a simtit a batrana in piscina de copii!

Asa ca... am rugamintea sa il stergeti, nu de alta dar toti cei care vorbesc despre Paris ca despre o "emotie" sau "orasul iubirii" ar putea brusc capata o indispozitie vecina cu ocluzia intestinala, basca dezamagirea si sa nu o dam naibii in sinucideri...

Nu de alta, dar vad ca primii doua -1 de la persoane care in afara de Turcia-Turcia-Turcia-Turcia (ahhh ma omor dupa "olinclusiv"!) si Grecia-Grecia-Grecia-Grecia (smarald frateeee!) nu preaaa....si parca as fi vrut si io sa ma "contreze" unii care au dat cu nasu' de "sanzelize"....

[26.08.11 10:39:09]

suntem constienti de faptul ca firul naratiunii pare putin stirbit de inserarea acelor bip-uri, insa suntem intr-un loc public (exact cum este un parc in care bunicii isi plimba copiii de mana) si trebuie sa ne comportam ca atare.

in cadru privat facem ce dorim, insa intr-un loc public trebuie sa tinem cont de cateva reguli de decenta, una dintre acestea ar fi (ne)expunerea minorilor la un anumit tip de limbaj, pentru ca, da, este un site deschis si minorilor.

Alex_Macedo
[26.08.11 10:57:38]

Daca faci referire la mine gresesti!!! )) Eu ti-am dat 900, tocmai pentru stilul mai... neconventional si neortodox, dupa anumite criterii... dar, eu sunt adeptul lui free-spirit si pun sufletul in fiecare review pe care icerc sa-l concep, pentru a defini anumite stari! Sigur, in politica si rigorile site-ului nu ma bag, pentru ca in definitiv nu e treaba mea dar, fiind un site public oricine-s poate arunca ochii, fiind la un mouse distanta si de aici si corecturile, ma gandesc, din review-ul tau!

S'auzim de bine!!

roth
[26.08.11 11:10:26]

Desi am vazut Parisul total diferit de cum l-ai perceput tu, m-am bucurat nespus de citirea, recitirea acestui rw.

Este si asta un punc de vedere, desi difera de al multora insa fiecare cu felul lui de a vedea, percepe, nara o experienta.

Oricum, cu toate picanteriile, ai surprins un lucru esential la o vizita in care nu "bifezi" mari muzee sau mai stiu eu ce si anume PULSUL STRAZI.

Vacante multe si placute

dragos1985
[26.08.11 11:48:20]

Cel mai "colorat" review citit pana acum! Am cazut sub birou de ras!!! Foarte tare frate!!! Deja am taiat Parisul de pe lista!!! Si pe mine ma irita aceleasi chestii!!!

[26.08.11 12:39:59]

@dragos1985, partea cu expresii sovine din ecoul tau a fost stearsa si ai primit si un avertisment pe chestia asta. Te rog pe viitor sa te abtii de la astfel de comentarii!

Multumim,

[26.08.11 12:43:40]

@Alex_Macedo

Nope, nu de tine era vorba, stai linistit!

Andox
[26.08.11 12:57:32]

Mie mi-a placut cum ai scris. M-am si distrat. Am ras. Dar lasand toate aste la o parte ai spus si un mare adevar.

Am niste prieteni care aproape luna de luna se duc intr-un citi brec prin Europa.

Stiti care au fost primele impresii dupa ce au revenit din Paris?

Ca e plin de negrii (de au crezut ca au aterizat in Africa) si de tigani romani de le era si rusine sa vorbeasca romaneste.

Si ca francezii (aia adevarati) se purtau cu tine de parca le erai dator cu ceva.

Concluzia lor: Pacat de un oras foarte frumos ca este locuit.

Astept sa zici ceva si de Nurnbreg ca o tai si eu pe acolo in septembrie la un tur "cultural " prin berarii

[26.08.11 13:04:41]

Purleconesori si antipudibonzi, varianta necenzurata:

click aici

@Andox, septembrie, circuit cultural berarii??? Ai cam gresit orasu' nitel...

Andox
[26.08.11 13:20:46]

Nu am gresit deloc. Intre 15.09-26.09 acolo este Altstadtfest click aici

Si in plus tot acolo mai este Landbierparadies click aici

nickro
[26.08.11 14:30:53]

Luvru era si el in museum Pass, cum de nu ati intrat?

magdalena
[26.08.11 15:32:06]

Ma bucur ca n-am ales Parisul si m-am dus in Roma! Am mai desprins eu unele aspecte negative si prin alte impresii. Noroc cu AFA...

Se pare ca la Paris merg mai bine in grup organizat...

[26.08.11 16:04:08]

@geordan: e posibil sa fi gresit pe alocuri, taind unele exprimari care puteau fi tolerate si scapandu-ne altele -- imi asum (eu) aceste greseli. Doar cine nu munceste nu greseste, nu? Iar volumul de munca extraordinar de mare din aceste saptamani nu are cum sa nu predispuna la (astfel de) greseli. Cand vom gasi un pic de timp, vom reanaliza textul si vom corecta atat scaparile, cat si eventualele excese.

Ideea de baza este insa general valabila: AmFostAcolo neafisand nicio restrictie asupra varstei cititorilor, suntem obligati sa ne gandim la vizitatorii cu varstele cele mai fragede si sa nu permitem expunerea lor la exprimari rezervate in mod normal doar adultilor.

In alta ordine de idei, nu as accepta stergerea review-ului nici picat cu ceara .

Dincolo de farmecul stilului aparte al naratiunii, articolul contine totusi atat informatie utila, cat si (& mai ales) un "contra-unghi" (de vedere), ce are inopinia mea darul de a pondera si echilibra perceptia generala a cititorului care se documenteaza despre aceasta destinatie.

TraianS
[26.08.11 16:07:00]

Si pentru ca ma mananca puternic in [beep]

Ma bucur ca ai dat linkul la varianta necenzurata, ca aveam mari semne de intrebare unde era localizata mancarimea asta

[26.08.11 16:58:03]

@nickro, am avut ParisPass, noi si inca jdemii de americani. Asa ca daaaa, nu stateam la coada la bilete (inca vreoooo 3 ore) dar stateam la coada la intrat. Asa, cu programare, am intrat direct la ora programata, eu luandu-mi o mutra de Mr. Bean la Bussiness Class...

dragos1985
[27.08.11 09:14:30]

@webmaster - Ok... Insa cred ca imi intelegi supararea!!!

Diaura*
[31.08.11 12:22:12]

Descrierea aceluiasi loc, facuta de diferite persoane, cu siguranta ca va avea diferite culori si nuante.

In functie ce ce vrea fiecare sa scoata in evidenta, tabloul va fi alb, gri sau negru.

Cu siguranta despre interiorul unui muzeu nu prea ai de spus aspecte negative; acolo este curat, civilizat si multimea gardienilor are grija sa nu se strice nimic din aceasta armonie; din eleganta unui spatiu cultural.

Dar daca mergi cu metrou... e cu totul alta poveste.

Iar culoarea vocabularului este unica ca si penelul unui pictor. Unii trec prin peroada " roz" a vietii, in care si o cioara, pare porumbel, ... altii sunt indulgentii si trec cu vederea gunoiul de pe strazi... iar altii sunt atat de socati de " ambulanti " incat nu mai vad nimic altceva in jur si asta le ramane pe veci intiparit in amintire.

Un lucru este sigur; cine nu recunoaste ca " la Paris vezi NEGRU in fata ochilor "... inseamna ca a fost acolo cu multi ani in urma... sau ca nu a fost inca.

amero
[22.09.11 15:28:22]

buna ziua

review mi-a placut neconditionat, poate si pentru nota de ironie si pentru stilul umoristic adoptat.

relatarea deplasarii pe teritoriul Romaniei este super.

am avut de curand o experienta oribila, Bucuresti-Nadlac (am preferat sa dormim la Mako) - 12 ore pe valea Oltului, Sebes - 1' ora la 35 de grade pe sosea, si pe centura Aradului, printre zeci de camioane o alta ora.

vreau sa uit acel drum.

acum despre experienta ta in Paris vis-a-vis de populatie, sunt de acord cu tine, la Halle m-am simtit mai rau decat in Tunisia sau Egipt, acolo este sediul central al colonistilor -francezi.

intr-adevar ne-am ferit si noi de metrou, deplorabil, am folosit autobuzele, care sunt multe, vin la timp, sunt mai comode.

despre obiective nu ai dezvoltat. sincer, nu pot spune ca am fost extaziata, poate pentru ca intradevar cand te uitai pe jos, te simteai si simteai mirosul caracteristic vechii hale Obor din Bucuresti.

oricum si francezii recunosc ca Parisul nu mai este al lor si nu mai este ce a fost pana acum 15-20 de ani.

oricum, cand am ajuns pe aeroportul Otopeni si pana in Bucuresti mi s-a parut mult mai curat decat in piata St. Michel, sau in parcul Sorbonnei.

cand ai timp si daca te intereseaza chiar si vara fa o excursie in Zell am See ca sa te simti in civilizatie

rentea
[23.10.11 20:20:34]

Mult prea multe exagerari, hai sa fim seriosi. Toti cei care am fost in acel oras putem sa ne dam cu parerea.

trigri
[04.11.11 00:22:21]

Am trait o experienta neplacuta in Paris si anume aceea ca mi s-a spart masina in prima noapte petrecuta acolo. Am fost tare necajita si era cat pe ce sa-mi stric sejurul din cauza asta. Dar, am lasat la o parte totul, asa cum am lasat si mizeria dupa strazi si mirosul pestilential (totusi, Parisul primeste zilnic un numar enorm de turisti) si am incercat sa ma bucur de lucrurile pe care le-am descoperit, cum ar fi: arhitectura superba, farmecul cafenelelor si cafeaua fireste, sunetul flasnetelor de la colt de strada, privelistea de sus de la Sacre Coeur. Altii poate s-au bucurat de muzee, eu mai mult am apreciat orasul in sine. Va rog sa ma credeti ca acum, la un an de la vizitarea acestui oras, deja imi e dor si stiu ca ma voi intoarce acolo. Pentru exemplificare, atasez cateva poze, altfel decat clasicele obiective turistice.

Daca v-ati facut planuri sa vizitati Parisul, sa nu renuntati la ele pentru ca nu se stie niciodata, poate va fi chiar in consonanta cu sufletul dumneavoastra.

santana*
[14.11.11 22:24:58]

Fir-ar să fie de insulă! Eram la new Eforie Nord, în Thassos şi am ratat textul tău, stimate tovarăşe Geordan... taman la momentul cenzurii... He-he-he! Umoooooor, mult umor, frate! Mai vrem!

Alex_Macedo, amero, Diaura*, dragos1985, geordan, magdalena, nickro, rentea, roth, santana*, TraianS, trigri
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: