ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011
ÎNSCRIS: 24.08.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Sejur excelent!

Este a doua experienta pe litoralul bulgaresc si pot sa spun ca nu ne-a parut rau. Am cautat un hotel mai aproape de plaja (anul trecut fusesem la Orchideya si aveam de mers cam mult pana la mare). Se cunostea ca hotelul fusese renovat in acest an: camera curata, baia impecabila si balconul cu sticla sporea nota de eleganta. Agentia de turism care ne-a recomandat hotelul ne-a precizat ca anul viitor va fi de 4 stele. Hotelul chiar arata de 4 stele.

Este adevarat ca romanii erau cazati cu precadere la parter (1st floor), treceam des pe acel culoar si auzeam doar graiul nostru dulce. Noi am fost cazati la etajul 1 (2nd floor) cu vedere spre piscina dar si spre mare care se vedea printre copaci. Camera era foarte linistita, zgomotul piscinei fiind atenuat de copaci. Televizor plat, frigider, uscator de par in baie. Mai mult nici nu aveam nevoie.

Un minus: baiatul care a dus un geamantan la camera cand ne-am cazat (restul le-am carat noi) a ramas protapit in mijlocul camerei si nu pleca. M-am uitat intrebator le el si mi-a zis: "Ciubuc? " Am ramas masca si mi-a precizat ca pot da si lei adaugand si suma: 10 lei. I-am dat. Daca stiam asta, il lasam sa care toate bagajele :) :)

I-am lasat 5 leva cameristei (o cheltuiala planificata), cu un multumesc scris intr-o rusa aproximativa. Ne-a multumit si ea si ne facea curat zilnic, schimba prosoapele, punea hartie igienica dar s-a intamplat o data sau de doua ori sa nu ne sincronizam (ea in zona si noi plecati din camera) si sa vina abia a doua zi. Cam zgarcita cu samponul si gelul de dus, probabil din cauza ca a vazut ca aveam diverse astfel de accesorii aduse de acasa. In una din zile ne-a adus in camera o cana electrica nou-nouta, in cutie, pentru fiert apa insa nu am folosit-o.

Masa buna, destul de diversificata. Nu era extraordinar de gustoasa, se cam repeta periodic insa aveam de unde alege. Am evitat mancarurile potential periculoase gen pate de ficat sau oua si nu am avut probleme digestive. Eu m-am axat pe mancarurile pe baza de peste. Seara pescareasca ne-a oferit ocazia sa mancam calamar, creveti si scoici, mancare care nu o mananci in fiecare zi. Ne-a mai dat in cateva seri peste din marea Ioniana, foarte bun la gust insa fioros la infatisare (avea dinti).

In fiecare seara eram intampinati la intrarea in restaurant de catre manageri cu sampanie. Frumos gest. La toate mesele (dimineata, seara si pranz) erau fructe: pepene galben si rosu, prune, banane, piersici sau nectarine. La masa de dimineata gaseai castronele cu fructe confiate (smochine, caise, curmale) si seminte de floarea soarelui si dovleac, plus miere cu miez de nuca.

Piscina este destul de mica, mie mi-a placut pentru ca avea multa umbra pentru a evita sa fim prajiti prea tare de soare. La mare sezlongurile erau suficiente insa daca voiam sa fim mai aproape de mare trebuia sa ne trezim mai dimineata. Plaja curata, mai gaseai prin nisip mucuri de tigara insa chiar trebuia sa le cauti spre deosebire de plajele din Romania unde trebuie sa cauti nisipul printre mucuri. Dimineata, uneori, se vedea ca treceau cu un tractoras printre sezlonguri sa niveleze/curete nisipul.

Programul de entertainement de la piscina si cel de seara din amfiteatru era numai in limba germana. Toti se amuzau copios insa noi nu intelegeam mai nimic. De aceea nici nu am mai fost. Nu m-a deranjat deloc. La piscina erau chiar discreti, nu te stresau. Cred ca peste 60% din turisti erau nemti cu copii (2,3 si 4 copii) si le inteleg strategia de marketing.

Daca vom fi sanatosi si vom avea posibilitati, vom reveni tot la Sandy beach.

Voi reveni cu cateva fotografii.

Trimis de fababei in 24.08.11 18:16:46
Validat / Publicat: 24.08.11 20:05:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, hotel Orchideya

VIZUALIZĂRI: 2663 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fababei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 217

[24.08.11 19:04:30]

@fababei: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

samburica38
    [25.08.11 10:43:58]

Buna ziua. Am luat si eu in vizor acest hotel pentru anul viitor si as vrea sa stiu daca este intr-o zona cat de cat linistita. Nu-mi dau seama exact unde se afla si ma intereseaza daca se aude seara muzica de la terase intrucat merg cu 2 copii. Ne-am intors acum o saptamana din Albena unde am stat la Orhideya si din acest punct de vedere a fost OK acolo, era situat intr-o zona foarte linistita.

[25.08.11 11:31:27]

@samburica38: pe cand un review de la Orchieya?

[25.08.11 12:09:55]

Buna,

Asa cum scriam, perdeaua de vegetatie atenueaza zgomotul. Nu stiu ce este cu camerele situate in cealalta parte, spre piscina de la Malibu. Terase nu sunt. Singurele locuri unde se intampla ceva seara sunt amfiteatrul hotelului si piscina de la Laguna Garden dar aceasta din urma este mai departe. Dar toate acestea nu tin pana noaptea tarziu. La Orchideya ma deranja muzica tare de la piscina (din fericire nu am avut balconul inspre piscina si totul se termina la ora 18).

Pe Google Maps gasesti usor hotelul si poti vedea pozitionarea lui fata de celelalte hoteluri. Este adevarat ca nu este asa de multa verdeata ca in jurul hotelului Orchideya dar mie mi s-a parut aerisit. Intre piscina de la Sandy Beach si Laguna Mare & Garden este o zona cu trandafiri si alei iar inspre mare teren de tenis si spatiu verde.

Doar intr-o dimineata pe la 05 m-au trezit niste compatrioti de-ai lui Lenin care faceau baie in piscina si se balaceau zgomotas, partea buna e ca mi-am mai adus aminte de cateva cuvinte in rusa

In rest, pe aleea ce ducea la plaja si care trecea pe langa balcon trecea multa lume. Nemtii erau foarte discreti, doar romanii tipau si vociferau in gura mare, indiferent de ora.

coco913
    [26.08.11 12:41:12]

Buna ziua!

Vrem sa mergem si noi la acest hotel in septembrie. Ni se pare ok. Am o intrebare: acest hotel are cumva si bar pe plaja?

[26.08.11 13:14:00]

Buna,

Pe plaja nu, doar la piscina. Cand eram pe plaja mergeam la piscina si luam bere si sucuri iar la barbeque pentru pizza, fructe, inghetata etc. Nu aveam mult de mers (2-3 min). Are vre-un hotel bar la plaja? Va doresc vreme buna!

coco913
    [26.08.11 15:27:58]

Multumesc mult pentru raspuns.

tantan
    [29.08.11 10:22:17]

Buna ziua, ati observat daca exista in restaurant scaune de masa pentru copii?

Cu parcarea cum e?

Sezlongurile si umbrelele pe plaja sunt cu plata?

Multumesc.

[29.08.11 13:51:27]

Buna,

In hotel erau foarte multe familii cu copii mici si am vazut cateva scaunele speciale pentru ei. Parcarea din fata hotelului este mica (aproximativ 15 locuri) insa este o parcare destul de mare situata in fata unor magazine de suveniruri in care permanent vedeam locuri libere (acolo am tinut si eu masina). Nu este o zona foarte circulata (este de fapt intre strada principala cu magazine si hotel). Daca va uitati pe Google maps o vedeti usor, are forma triunghiulara.

Sezlongurile (2 buc) si umbreluta (care este noua si are o masuta mica cu cutiuta pentru gunoi) sunt incluse in pretul sejurului. Vreme buna!

tantan
    [29.08.11 15:07:20]

Multumesc frumos pentru raspunsul promt.

samburica38
    [01.09.11 11:46:03]

Buna ziua. Voi incerca sa schitez cateva impresii din sejurul nostru la Orhideya Park intr-un viitor apropiat.

olteanul2010
    [10.04.13 15:52:29]

Camera care apare in fotografiile dumneavoastra este standard sau superioara?

Cunosc destul de bine Albena si imi aduc aminte si hotelul dar nu imi dau seama pe unde are acces auto fara incalcarea regulelor de circulatie.

Cum ati obtinut camera la etaj? Cam cat trebuie dat la receptie?

Ingtetata se poate servi si intre mese? Parca la un alt hotel inghetata se putea servii de la 10-22.

Cu multumiri anticipate pentru raspuns.

coco913, fababei, olteanul2010, samburica38, tantan
    Alte impresii din această RUBRICĂSandy Beach (ex Orlov) Hotel: