ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2011

Cam trist...

Am stat in Slanic o saptamana, pentru a merge cu copilul zilnic la salina si la strand.

De prin 2008 ajung aici in fiecare an si nu constat nici o imbunatatire.

Daca vrei sa intri cu masina pana aproape de intrarea in salina, platesti parcarea 4 lei.

Inca de la intrare, te intampina constructia hidoasa de la intrare, ieftina, cu un schelet metalic cu copertina si panouri OSB.

Pentru a nu sta la cozi la intrare si iesire de minim O ORA SI JUMATATE fiecare, intram in salina in jur de ora 9.00 si ieseam in jur de 11.00-11.30. Daca aveai ghinionul sa depasesti aceste ore, stateau la coada cu orele. Si asta in timpul saptamanii. Sambata si duminica chiar nu m-am incumetat sa ma duc, din cauza aglomeratiei.

Coborirea si urcarea in salina se fac cu 2 lifturi in care incap max 10 persoane in fiecare. Aceleasi lifturi care ofera senzatii tari, ca atunci cind eram copil; singura imbunatatire este aceea ca nu mai sunt construite din tabla si nu mai curg zoaie pe ele :)

Durata unei “calatorii” pana in subteran este de 90 de secunde si cobori aprox 200 m.

Odata ajuns acolo, te bucuri de racoarea celor 12 grade constante.

Lumina este difuza si aerul foarte incarcat de sare.

Pentru a-ti face mai usoara si utila trecerea timpului, in salina exista asa:

-un mic magazin cu produse alimentare usurele (dulciuri, crantanele, ceai, cafea, sucuri etc) si sare de baie colorata (8 lei flaconul)

-mese de ping pong si mese de biliard (contra cost)

-loc de joaca cu gonflabile si trambulina (10 ron/30 minute)

-karturi pentru copii

-2 automate de cafea, ceai, ciocolata calda, etc (2 lei)

-leagane clasice

-doar intr-una din zile am vazut un instructor care facea niste miscari de gimnastica cu cei doritori

-teren de fotbal/tenis

Copiii peste 3 ani platesc intrarea 7 lei, iar adultii 14 lei.

Stand la coada la iesire, auzeam pe cineva povestind despre salina de la Turda; curioasa, cind am ajuns la hotel, am intrat pe net si am fost incantata de ce poze am vazut: salina luminata, lac in salina cu barci, piste de golf, carusel, amfiteatru, lift panoramic etc. , investitia fiind realizata cu fonduri PHARE + fonduri ale primariei Turda si Cluj.

Inca o dovada ca omul sfinteste locul.

Salina de la Slanic arata exact la fel ca si orasul: trist!

Trimis de Chloe in 24.08.11 17:01:18
Validat / Publicat: 24.08.11 18:28:42

VIZUALIZĂRI: 3596 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

ariciu
[07.02.12 16:09:57]

Am citit toate cele 12 postari privitoare la mina Unirea si mi-am facut cont special pe amfostacolo.ro pentru a face cateva precizari.

Intr-adevar salina Slanic nu este exploatata la maxima sa valoare turistica, dar... si aici este un mare DAR...

Nici salina Praid si nici Turda nu se ridica nici macar la jumatatea nivelului terapeutic al salinei Slanic. De ce? E foarte simplu. Exploatarea turistica, "modernizarea", noxele autobuzelor care coboara turistii in mina, aburii mancarurilor si cafelelor servite inauntru, etc. au ajuns sa altereze aerosolii naturali si astfel, din punct de vedere terapeutic, aceste pe vremuri "oaze de sanatate" au ajuns sa-si piarda calitatile naturale. Intre salinele de la noi, Slanic Prahova este singura care isi pastreaza aproape intacte proprietatile originare. Si asta nu am spus-o eu ci o arata studiile oamenilor de stiinta pe care de altfel le puteti consulta pe net.

Acestea fiind zise, ar fi bine ca Mina Unirea sa ramana asa, dezolanta, si sa-si faca treaba in continuare. In scop turistic pot fi vizitate celelalte... parerea mea

Tin sa mentionez ca nu sufar de nicio afectiune respiratorie dar ma gandesc ca daca, Doamne fereste, voi avea vreodata nevoie de aerosolii salini sa stiu ca-i pot gasi nealterati pentru ca, s-o recunoastem, salinele artificiale nu-s decat pacaleli pe bani buni. Nimeni nu poate face ce a facut natura in atatia mii de ani. Din nou... parerea mea.

ariciu
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Unirea Slănic Prahova: