ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Hotel Roberto - mi-a placut!

Intrucat planuisem o vacanta de 6-7 zile la Slanic, cu scopul precis de a ma bucura de beneficiile salinei si ale strandului, cautam o locatie accesibila pentru ambele obiective, fara masina fiind.

Asa am gasit hotel Roberto, amplasat central, la cca 200 m de strandul Baciului si cca 300-400 m de salina.

Hotelul are vreo 3 etaje si cca 15 camere. Am telefonat sa fac rezervare si, surprinzator, am gasit si o camera libera. Fiind vorba de un sejur de 6 nopti, a avut loc si o mica negociere, de la 150 lei/camera/noapte, la 130 lei, pret fara mic dejun.

Odata ajunsa acolo, mi s-a solicitat plata a cel putin jumatate din suma, fiind anuntata ca mi se elibereaza factura si chitanta. Ceea ce am si primit la finalul sejurului, dupa ce am achitat si diferenta.

Am primit o camera la etajul 2; camera de dimensiuni destul de generoase, cu sifonier incapator pe holul de la intrare, cuier cu agatatori si 2 rafturi, 2 scaune-fotolii, masuta, minibar incastrat intr-un dulap, tv suspendat, pat dublu, 2 noptiere, veioze; baia cu cabina de dus, foehn, consumabile, 6 prosoape de diferite dimensiuni. Totul foarte curat.

Internet wi-fi in camera, viteza buna.

Camera nu are aer conditionat, desi in partea de sus a unui perete exista o priza probabil montata in acest sens; nici nu am simtit insa nevoia de AC, pentru ca serile si diminetile erau chiar racoroase, iar in timpul zilei nu prea stateam in camera.

In 6 zile de sejur mi-au fost schimbate prosoapele de 2 ori si asternuturile o data. Camerista intra insa zilnic si lua gunoiul, dadea cu mopul in baie, cu aspiratorul si facea si ordine in camera :)

Am apreciat nespus buna izolare fonica a camerei; in ultima zi de sedere a avut loc chiar o nunta la restaurantul de la parterul hotelului si nu s-a auzit nimic.

Hotelul are la parter un restaurant interior destul de incapator si o terasa, amplasata intr-un fel de curte interioara, despartita de zgomotul strazii de niste braduti tuia inalti.

Am servit masa la terasa hotelului de cel putin 2 ori/zi, incercand astfel multe din preparatele prezente in bogatul meniu; nu am dat gres cu nimic, toate preparatele fiind foarte gustoase (ciorba de vacuta, supa de pui cu taietei de casa, cascaval pane, salata Caesar, cartofi in diferite forme, snitele, cordon bleu, pastrav, pizza, chifle ff gustoase, inghetata Betty Ice etc)

Preturile sunt foarte bune, raportate la calitatea mancarii si ambientul terasei. Exemple: ciorbe intre 4-7 lei, 10 lei snitel, 3.5 lei cartofii prajiti, 3 lei cola la 0.25 l, 7.5 lei mamaliga cu brinza si smintina, 10 lei salatele cu de toate (bulgareasca, Roberto, Caesar). Atentie insa ca unele preparate au preturile la suta de grame; din aceasta categorie am luat pastrav si piept de pui la gratar, insa nu mi s-a parut ca au sarit calul la gramaj.

Servirea este prompta, au si ospatari si picoli care zbarnaie printre mese.

Au fost niste zile in care terasa a fost full si atunci probabil ca bucataria a facut fata mai greu, asta resimtindu-se in timpii de asteptare putin mai mari.

Patronul este prezent acolo non-stop; de la orele 8.00 cind ne salutam de dimineata si pana la orele 23.00, la inchiderea restaurantului; si asta cred ca se simte. In zilele aglomerate, cind veneau clienti care doreau sa serveasca masa si nu gaseau loc, imediat lua 2 ospatari si aduceau din restaurantul interior mese si scaune pe care le inghesuiau pe terasa, pentru a nu pierde clientii.

Se vede ca hotelul a fost facut cu o investitie serioasa, insa toate finisajele parca necesita o mica revizuire.

Exemple: mocheta de pe casa scarii uzata, ferestrele si pervazele interioare de pe casa scarii cam murdare, usoare urme de rugina/depuneri de calcar pe la colturile caditei de dus, toaletele de la restaurant etc.

Raport bun insa calitate/pret, in conditiile in care la hotel Slanic, 2*, partial renovat, fara minibar, camere minuscule, pretul era de 120 lei/camera/noapte, iar la hotel Orizont, tot 2*, camera era 195 lei/noapte

Nu recomand insa hotelul celor care doresc liniste deplina; este totusi hotel de centru, chiar daca Slanicul e un orasel monoton si linistit. Noi am avut camera cu vedere spre terasa restaurantului si, chiar daca muzica era in surdina, tot se auzea. De asemenea, se mai auzeau si conversatiile celor de pe terasa; pe noi insa nu ne-a deranjat. Pentru cine tine totusi la liniste, ar fi bine sa solicite o camera cu vedere opusa terasei.

Trimis de Chloe in 24.08.11 16:51:31
Validat / Publicat: 24.08.11 17:32:17

VIZUALIZĂRI: 8008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Un colt al camerei: un fotoliu, minibarul incastrat in dulap, tv-ul suspendat

ChloeAUTOR REVIEW
[12.07.13 13:02:42]

Am fost acolo si anul trecut, in 2012 si am avut placuta surpriza sa regasesc aceleasi conditii si servicii pe care le stiam. Chiar si la aceleasi preturi

[12.07.13 13:19:12]

@Chloe: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

zoloft
[06.06.14 13:39:13]

in pretul camerei este si mic dejun inclus? Daca nu, micul dejun se poate servi, safe, la restaurant/terasa hotel?

ChloeAUTOR REVIEW
[06.06.14 14:21:49]

@zoloft: ultima oara am fost acolo in 2012, deci info sunt de atunci.

Nu, in pretul cazarii nu era inclus si micul dejun.

Micul dejun l-am luat cred ca o singura data acolo; in rest, imi luam cate ceva de la supermarket in traista si serveam micul dejun in salina, pentru ca eram oarecum conditionati de coborarea in salina pe care doream sa o facem cat mai devreme, din pricina aglomeratiei.

Insa mancam la ei pranzul si cina, intotdeauna gustoase, ieftine si super safe

Am fost acolo 2 sau 3 ani la rand, am luat masa la ei cu fiica-mea de 3-4 ani pe atunci si nu am avut nici un fel de probleme din pricina mancarii

Mi se pare locul cel mai safe dpdv luat masa din Slanic

Chloe, zoloft
Alte impresii din această RUBRICĂRoberto Hotel: