ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011
ÎNSCRIS: 28.05.10
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 &12 ani

Concediu in Muntenegru

Sa incep cu inceputul, pentru ca fata de predecesorul meu, lucrurile sunt un pic schimbate. :

1. pagina de web este: http://www.vila-bojana.com/

2. negocierea si rezervarea am facut-o pe mail, direct cu proprietarul, fara plata in avans. la fata locului totul a fost corect si exact asa cum discutasem.

3. drumul: am optat pentru o oprire pe teritorul Serbiei si la dus (Uzice) si la intors (Belgrad), fiind cu doi copii dupa mine. Nu descriu traseul ca e acelasi pe care il face tot romanul care pleaca spre Muntenegru, si il gasiti in foarte multe postari pe aici. Nu am avut nici cea mai mica problema cu politia. Am respectat dunga continua, nu si viteza... am mers undeva cam cu 20 Km/h peste limita - adaptandu-ma sarbilor si muntenegrenilor - si nu am avut probleme cu radar. de fapt stateau mai mult la depasire pe dunga continua decat la radar. in rest daca nu faci nimic nici ei nu te streseaza.

4. vila: in curte sunt trei vile aproape identice, formand o curte interioara. camerele de la parter (unde am si stat) au niste balcoane gen terasa generoase, dar camerele sunt un pic mai mici. Restul camerelor de la etaj sunt mai maricele, dar au niste balcoane mici pe care nu prea iti arde sa stai.

Camerele curate, mobilate modern, frigider, plita, etc in cazul in care doreai sa te gospodaresti singur. Noi am avut camera stil apartament.

Parcarea este asigurata ori la garajul subteran ori prin curte dupa cum o sa se vada in pozele ce urmeaza sa le pun.

5. curatenia: se schimbau prosoapele zilnic, se facea curatenie zilnic, asternuturile le-au schimbat de 2 ori in 7 nopti. Am incercat sa ii las menajerei 5 euro pe masa pentru servicii, dar nici nu i-a luat, nici nu i-a primit cand am vrut sa ii dau personal.

6. masa: e, aici nu e ca la greci, am avut demipensiune, mic dejun si seara, micul dejun a fost acelasi in fiecare zi - bufet suedez, seara la cina ne servea la masa, ciorba + felul II + desert. Categoric nu e pentru cei pretentiosi la mancare. De murit de foame nu mureai, dar bucataria lor ori era saraca ori nu era chiar pe tipul bucatariei noastre. In rest functiona si in regim de restaurant cu lista de meniuri de unde iti alegeai ce aveau in oferta. Preturile 2e - ciorba, 8-10 e mancare bazata pe carne (portii de 250 gr halca de carne), si pestele ceva mai scump.

Noi la pranz mancam pe plaja, la aceleasi preturi - terase erau la greu.

Erau si meniuri complete la 6-7 e, dar nu puteai sa mananci zilnic acelasi lucru.

7. locatia: nu este pe plaja, nu este foarte aproapre de plaja. Drumul pe scurtatura pana la plaja dura cca 20 minute mers vioi, 25 minute agale. Nu e o problema decat la pranz cand jumate din drum il faci in plin soare si te cam moleseste. In rest mergi jumate din drum prin bazar, asa ca nu te plictisesti. Pe noi nu ne-a deranjat fiind nascut la Eforie Sud, tot atat faceam pana la plaja.

8. plaja: am mimerit o plaja cu nisip in zona sezlongurilor, si chiar si in apa (la intrare ceva pietricele ca de rau, apoi nisip) contrar celor gasite peste tot unde am citit numai de pietre. 2 sezlonguri, o masuta si o umbrela = 8 euro / zi, in primul rand pe malul marii. Cel responsabil cu plaja ne-a asigurat aceleasi sezlonguri toate cele 8 zile cat am facut plaja, ceea ce mi s-a parut foarte ok din partea lui avand in vedere pretul destul de maricel al inchirierii.

Dimineata duceam prosoape, tot ce mai avem nevoie pe plaja, la pranz ramaneau pe loc (nu se atingea nimeni de ele... altii isi lasau inclusiv barcute, jucari si alte dichisuri) iar seara le caram acasa, Din punctul asta foarte civilizati.

9. preturile: preturile in statiune sunt cu cca 10% mai mari ca in centrul tarii (valabil si in Serbia) dar chiar si asa sunt mai mici ca la noi. tigarile 2-2,2 euro, berea 1-2 euro (1,5 euro Amstel), motorina 1,25 euro, nu ai impresia ca dai pe ceva mai mult ca acasa.

Langa vila (2 min) destul de bine aprovizionat cu preturi mai mici cu 10-20% ca cele de pe faleza din bazar. Aprovizionarea de baza am facut-o insa in Podgoroita la sosire si apoi in tranzit de la excursii de la supermarket Maxi unde preturile sunt sensibil mai mici. chiar si fata de Romania.

Pentru noi a fost un concediu reusit, am si vizitat nu am stat numai cu burta la soare.

O sa revin mai pe seara si cu poze de actualitate, acum nu am acces la ele.

Trimis de Nasshu in 24.08.11 15:46:54
Validat / Publicat: 24.08.11 16:53:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 5053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nasshu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Vas de croaziera intilnit in drum spre Croatia
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[24.08.11 16:54:21]

Foarte bun review-ul

[24.08.11 17:44:31]

thx... am zis sa fiu la obiect si sa punctez ce intereseaza pe toata lumea. oricum nu sunt bun la inflorituri. : P

[06.03.12 17:22:59]

Salut.

Am citit cu interes impresiile tale despre aceasta locatie si pot spune ca mi-au starnit interesul prin prisma intentiei mele de a petrece concediul din vara aceasta in statiunea Budva. De aceea, te rog sa-mi spui care a fost pretul pe care l-ai negociat pentru camera? Eu sunt tot din Arges, mai exact din Campulung. O sa plec pe cont propriu, cu masina, eu, sotia si copilul de 9 ani. In principiu, m-ar interesa strict numai partea de cazare, fara masa.

Multumesc anticipat!

[06.03.12 18:26:40]

@dan16: deci..

nu cred ca e relevant pretul meu , ptr tine. eu am platit 7 nopti 970 euro cu demipensiune. ( dimineata si seara) dar la mine copii erau al 10 , respectiv 12 ani. pe cel la 12 ani deja nu il mai baga la gratuitate 100% . asa ca in cazul tau vei afla dupa negocierea directa. Oricum iesi cu cca 15-20% mai ieftin decat daca ai lua printr-o agentie din Romania,

. din cite vad pe site. cel mai mare pret in iulie e de 45 euro / persoana. cu mic dejun inclus obligatoriu.

inainte de a te duce acolo, totusi trebuie sa stii ca de la vila pina la plaja faci pe jos cca 15-20 minute. Pe mine nu m-a deranjat avand copii mai mari. Sa nu fie o problema pentru tine (la dus e usor ca e racoare, dar la intors te cam tufleste soarele). in rest totul este ok cum a scris.

Acum, daca chiar vrei sa mergi la acea vila iti recomand sa vorbesti cu proprietarul direct pe mail. Iti va raspunde si este amabil. dupa citeva discutii pe mail a acceptat sa imi rezerve camera si fara avans. Avand in vedere virsta de 9 ani a copilului (sa specifici asta in mail cand ceri oferta in mod explicit) si faptul ca nu vrei sa iei demi pensiune nu cred ca te va taxa pentru copil.

Iti recomand sa ii ceri din start o camera la parter... au terase sau balcoane mari (sau macar pe fata vilei). cele pe spate si pe lateral sunt camerele poate un pic mai mari insa nu au decat un balconet mic pe care intra o masa de palstic si 2 scaune (cu greu) ca cele de pe la terasele de pe litoralul nostru.

Drumul e destul de lung is greut (in ultima parte a lui). Asa ca daca vrei sa te duci dintr-o bucata iti recomand sa iti planifici de asa fel incat intrarea in Muntenegru sa fie pe lumina. Este ceva ca Trasfagarasanul nostru, dar mult mai circulat si destul de greu.

a...

si nu iti cumpara tigari si bauturi alcoolice din tara ca acolo le gasesti mult mai ieftin. tigarile sunt la maxim 1/2 din pret ca la noi.

La dus treci prin Podgorita, si dai de vreo doua Mall-uri cu supermarketuri la parter. poti oprii 1 h sa iti faci un plin. Restul gasesti in statiune un pic mai scump dar tot mai ieftin ca la noi.

Sa ma anunti daca te duci si cazi la intelegere cu Bojana. sunt curios.

adresa de mail o gasesti in pagina de net. El vorbeste franceza, dar iti va raspunde fiul lui care stie engleza.

daca te duci sa imi spui sa iti dau coordonatele GPS , cand ajungi prima data e destul de greu sa nimeresti . Eu am dat 2 euro la un taxi .. ( 2 beri Amstel )

[06.03.12 21:52:49]

@Nasshu: Multumesc foarte mult pentru informatiile legate de cazare. Cat despre drum, atat eu cat si familia mea suntem obisnuiti cu drumurile lungi... dupa doua drumuri de prin care am strabatut Grecia, trei de Turcia, Budapesta si Viena legate, anul trecut Croatia, abia asteptam sa plecam la drum. Oricum, am trecut in plan o oprire intermediara, de-o noapte undeva inainte de a intra in zona muntoasa.

Multumesc inca o data!

[07.03.12 07:50:06]

@dan16: Eu am oprit odata in zona Zlatibor in Serbia... o locatie foarte frumoasa, nu foarte ieftina, dar care beneficia de o piscina imenensa. (un fel de strand). Hotel Zlatiborka Nok.

Am scris si despre el. Drumul pina acolo, noi plrcand pe la 6 dimineatza, am ajuns pe la 15, asa ca am avut timp de o baie buna si noi si copii. Cazarea am negociat-o tot pe mail.

Desi ma repet sa specifici in toate cererile ca sunteti 2 adulti + 1 copil 9 ani. Daca nu ii are impliniti trece chiar 8 ani.

[07.03.12 20:01:51]

@Nasshu: Poti sa-mi spui unde anume incepe zona propriu - zis muntoasa in Muntenegru... cam care este ultima localitate "populata" ca sa zic asa, pana la intrarea in zona respectiva? Eu vreau sa fac oprirea intermediara in Muntenegru.

[07.03.12 20:27:08]

@dan16: deci drumul prin munte este cca 100 km. si incepe imediat ce intri in Muntenegru. Se termina inainte de Podgorica.

Este vorba de Canionul Tara, care are o lungime de 82KM. fiind al doilea ca marime din lume dupa Marele Canyon din state.

Localitati sunt numai ca nu sunt ca la noi, treci din una in alta. Sunt ca si in Grecia la distanta intre ele. Drumul este circulat chiar foarte circulat si cred ca si noaptea. (nu am calatorit noaptea).

Am spus insa ca datorita dificultatii si a faptului ca este al doilea Canyon din lume, merita vazut ziua.

Ti-am zis eu am plecat din Pitesti la 6 dimineta, am trecut vama la Portile de fier (atentie sa nu stai la coada, te duci in fata, coada e pentru bisnitarii din zona), si al 14-15 eram cazat la Zlatibor. A doua zi am luat micul dejun, si la 9 eram la drum. Am ajuns in Budva cred ca pe la 15-16 nu mai tin minte exact.

daca mai ai intrebari totusi da-mi un mesaj privat sa nufacem prea mult spam pe aici.

Daca vrei sa faci oprire in Muntenegru, cred ca Bijelo Polje e localitatea mai de doamne ajuta unde te poti caza. totusi e bine sa ai o rezervare din timp avand in vedere ca esti cu un copil cu tine si cred ca vei ajunge mai pe seara.

[08.03.12 18:39:20]

@Nasshu: multumesc frumos pentru informatii.

dan16, Nasshu
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Bojana: