ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 09.04.11
AUG-2011

La Flamingo Grand 5* - Albena

Dupa un sejur la un hotel de 3* din Nisipuri (click aici) si dupa ce am cercetat tot internet cautand reviewuri, pentru vara lui 2011 am ales Flamingo Grand 5*.

Nu ne-am asteptat la un simplu hotel :) Cele 5 stele sunt meritate. Am luat un STUDIO STANDARD la etajul 7 (se vedea marea), am platit in aprilie (reducere 20%) si am asteptat cu nerabdare 1 august... si a venit.

Hotelul este foarte aproape de plaja, usor de gasit. Este imposibil sa nu-l observi [este foarte diferit de LAGUNELE din apropiere]. Am platit pentru demipensiune.

Dupa un drum obositor [am stat in vama Giurgiu 3 ore dupa ce niciun vames roman nu s-a atins de 3 autocare pline de turisti + s-a mai stricat autocarul], ne-am cazat in jur de ora 5 dupa amiaza.

La receptia mare ne-a primit o doamna care mai mult vorbea ruseste decat engleza. Ne-au servit cu sampanie, ne-au dus bagajele in camera (le-am dat 5 E pentru ca alti marunti nu aveam).

Camera avea un pat dublu + un pat simplu + canapea + TV (doar protv international) + minibucatarie + 2 bai + hol + o masa. Am calcat haine, lenjeria ne-a fost schimbata zilnic sau la 2 zile, la fel si prosoapele. Aveau o obsesie in a completa totul in baie, de la sapun, gel de dus, crema, sampon, ceaiuri. Veneau si le schimbau in jur de ora 11,12. De asemenea gaseai periuta de dinti, pasta de dinti, pieptan, lama de ras, gel de ras, betisoare, etc. 3 lifturi, mult spatiu in ele

Mancarea era variata si de buna calitate. Dimineata primeam ochiuri "tari", sucuri foarte bune de portocale si mere, nicio coada, nici la clatite, dulcuri pe alese, ma serveau chelnerii cu cea mai buna cafea cum rar gasesti, zahar de 3 tipuri: brun, alb si "dietetic".

Clatitele erau foarte bune, carnea la fel. Putini romani, mancare excelenta, servire excelenta, nimeni nu se impingea, curatenie

La amiaza mancam in statiune chiar in fata hotelului, iar seara gaseai din toate: carne facuta in toate felurile si din toate tipurile: de pui, porc, vita, peste, miel. Torturile parca te atrageau, prajiturile la fel, fructele, inghetata, salatele, legumele si toata lumea multumita. Luam masa la terasa afara.

O apa minerala mica 2.2 leva. Nu stiu cat costa pranzul la hotel. La plecare am observat ca restaurantul hotelului are 4 stele

La piscina nu am stat deloc, desi peste tot era veselie. Verificam dimineata cate sezlonguri erau ocupate de prosoape si erau foarte putine. Am preferat plaja, doar a hotelului.

Ajungeam in jur de 9, ne asezam pe randul 3 sau 4, plateam 3X2 leva. Din greseala am nimerit pe alta plaja si nu intelegeam de ce era asa de aglomerat si locuri ocupate.

Marea era foarte frumoasa, insa in primele zile era cateva alge doar pe bucata hotelului Flamingo. Apoi au disparut. Salvamarii erau in numar mare si tot timpul atenti pentru ca marea era agitata in unele zile si intrarea nu era lina peste tot. Nu ne-a disparut nimic de pe plaja si aveam telefoane, bani, ebook reader si aparat foto.

Animatori putini, oricum nu ma interesau, dar erau activi, fara super spectacole

As alege oricand acest hotel, mai ales pentru reducerea de 20% si de numarul mic de romani. Pacat de statiune :( Insa hotelul atragea privirea celor care treceau pe langa el

Statiunea este cea care m-a dezamagit. Prea multi copii, nicio distractie. Foarte diferita de Nisipuri, dar am baut cocktailuri bune seara pe plaja intr-un local.

As muta acest hotel in Nisipuri.

Trimis de ancaa in 23.08.11 22:12:29
Validat / Publicat: 23.08.11 23:21:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Excelsior, Nisipuri

VIZUALIZĂRI: 4774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danette
    [24.08.11 20:02:14]

Scuza-ma, dar unde trebuie sa mearga in concediu familiile cu copii? ... iar romanii, in general?? nu esti tot romanca, sau te consideri mai speciala decat restul natiei?

[25.08.11 10:04:44]

Cu cat sunt mai putini romani, cu atat mai bine (vezi litoralul romanesc ca exemplu). Nimeni nu se impinge, nimeni nu se trezeste la 5 dimineata sa ocupe locurile la plaja sau la piscina. Nu ma deranjeaza copiii, dar parca sunt prea multi.

zsolt_tusnad
    [25.08.11 10:37:34]

@ancaa:

Cand vei avea copii unde vei merge cu ei in vacanta? La manastiri?

Legat de turistii romani, dupa ce am vazut anul acesta pe litoralul romanesc, tin sa-ti dau dreptate...

[25.08.11 10:46:11]

Cand voi avea copii, voi merge cu ei la Nisipuri

danette
    [25.08.11 18:25:11]

Am impresia ca nu am citit bine! Ca sa pastrez totusi un ton civilizat, am sa-ti amintesc ca Albena este o statiune preponderent pentru familiile cu copii, chiar recomandata in acest sens, spre deosebire de statiunile galagioase, gen Sunny Beach sau Nisipurile (precum Costinestiul de la noi!).

... si, cand vei avea copii, ai sa intelegi mai multe!

[26.08.11 10:32:19]

Nisipurile nu seamana cu statiunea Costinesti. In Costinesti nu as merge ever (nu suport muzica, galagia si nesimtirea de pe acolo, am mers tot timpul in Neptun sau Eforie Sud)... si in nisipuri sunt foarte multi copii (nu stiu daca ai ajuns pe acolo). La Excelsior erau mai multi copii decat la Flamingo. Eu doar am fost in cele doua statiuni si le-am comparat. In nisipuri tineretul predomina (dar nici pe departe ce e prin Costinesti), statiunea e mai mare, mai animata, insa foarte multe dealuri pe acolo, daca stai pe plaja, trebuie sa platesti. In schimb Albena este mica, e o liniste apasatoare. Nu am reusit sa ajung prin partea de nord in zona Ralisa, Vita Park - poate de asta mi se pare mica

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [26.08.11 20:51:01]

@ancaa, Costinesti inseamna mult mai mult decat ai exteriorizat in ecoul tau, pentru cei putin mai in varsta ca tine, Costinesti reprezinta o emblema, un mod de viata, un vis, o traditie. Inseamna mult mai mult si nu se compara cu nimic. Este unic!

Scuze de off topic, dar nu m-am putut abtine

RobertCodescu
    [26.08.11 21:08:09]

Uite vedeţi! ? ! ? D-aia NU fac yo copii că trebuie să selectez staţiunile când trebuie să plec în concediu de odihnă şi relaxare!!!

Oricum primeşti votul meu pentru Flamingo Grand Hotel din Albena, unde am fost acum ceva vreme!!!

Totuşi ceva mai multă atenţie la categorisirea turiştilor cu copii, căţel, soacră, etc. că NU ŞTII niciodată cine s-ar putea simţi atacat nefiind din acelaşi sindicat cu tine !!!

Visan125
    [30.08.11 10:25:22]

Din punctul meu de vedere @ancaa are dreptate. O vacanta la mare cu copii, mai ales daca acestia sunt prichindei, impune anumite restrictii de care cei din categoria 20-30 ani nu trebuie sa tina cont.

Acestora le-as recomanda Sunny Beach, unde viata de noapte este la ea acasa, si unde chiar si eu, desi am depasit de multisor varsta tineretii, m-am simtit excelent.

Bulgaria are oferte pentru toate gusturile si mai ales varstele.

[31.08.11 09:59:35]

@pepsi70ro Sorry ca nu sunt de acord cu tine, dar pentru mine statiunea Costinesti nu inseamna nimic. Dar ma bucur ca mai gasesc pe cineva care inca are o parere buna despre ea.

Sunny Beach este o idee buna, ma mai gandesc pana la anu', probabil tot Bulgaria voi alege, depinde in primul rand de buget si hotel. Merci savin512 pentru idee. Nu stiu cum sa ajung acolo fara masina (daca este din Iasi un autocar direct sau trebuie sa fac o escala in Varna)

Si da, Bulgaria este pe toate gusturile si ar reveni oricand - pe litoralul romanesc nu mai calc in urmatorii an, cel putin nu pentru un concediu de 6/7 zile

emanicolai
    [07.09.11 08:54:10]

Buna dimineata tuturor,

Trebuie sa spun ca nici mie nu imi place comentariul referitor la copii si, decat sa mutam Flamingo la Nisipuri, mai bine mutam acei turisti care considera ca s-ar simti mai bine, in alta parte.

Cred ca Flamingo este asa cum este, tocmai pentru ca se afla unde se afla.

In rest, orice review este binevenit pentru ca aduce informatii si ne ajuta sa alegem mai in cunostina de cauza.

ancaa, danette, emanicolai, Visan125, zsolt_tusnad
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Grand Hotel: