ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2011
3 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani si 10 luni

2 zile la Nyiregyhaza

Imi era in plan sa ajung la Nyiregyhaza in iulie, la intoarcere acasa din concediu, dar o furtuna urata si un vant foarte puternic ne-a urmarit de la Hallstatt, din Austria, pana in Cluj.

De Sfanta Marie am profitat si noi putin de zilele mai lejere si am fost in Ungaria. Traseul nostru a fost prin Oradea - Debrecen - Nyiregyhaza, e mai lung cu vreo 10 km ca si cel prin Satu-Mare, dar am considerat ca e mai bine asa.

Am plecat duminica dimineata, iar la pranz am ajuns la Camping Sosto pe care eu una nu-l recomand deloc, doar daca e cazul. E frumos, in padure, de fapt toata zona e impadurita, dar serviciile sunt groaznice. Baile sunt in ultimul hal, terasa e frumoasa, dar cafeaua e rea, mancarea nu stiu cum e, au si hotel de 3 stele, dar pe mine nu m-a atras deloc, au si casute, bungalouri, dar nu cred ca e ok. Si inca ceva. Noaptea greu am adormit din cauza unor necrescuti de slovaci, care cred ca se asemana perfect cu romanul, care au chefuit toata noaptea... dar macar daca se distrau... doar urlau de zici ca-i taia cineva cu cutitul, iar pe terenul de fotbal, unde se putea sta si acolo cu cortul, urlau niste fete... pana pe la 3 au tinut-o tot asa. Una e sa te distrezi si alta e sa fi... drogat, poate. Erau turisti si din germania, Polonia, Austria, dar erau civilizati. Tot am zis ca nu ma mai duc in Ungaria in campinguri... si tot nu m-am lecuit. In schimb de la Austria incolo... e o mare placere sa stai in camping. Cine vrea informatii poate gasi aici. Pentru o noapte am platit: 800 huf, loc de cort, 1100 de persoana si acces la utilitati si 900 huf pentru copil.

Amplasarea campingului e foarte buna. E aproape si de zoo si de stranduri. La zoo era arhi plin, nu gaseai un loc de parcare. Am avut noroc ca am scapat de stat la coada la biletele de intrare la zoo, le-am cumparat de la camping cu 15% reducere.

Gradina Zoologica pe care am vizitat-o dupa-masa, e foarte mare si foarte frumoasa. E aproape ca si cea de la Viena, care dupa mine ramane cea mai frumoasa din cate am reusit sa vizitez pana acum. Sigur poate sunt altele si mai frumoase si mai mari.

Singura neplacere a fost atata lume si atatia copii... mai ales ca era duminica... Aici am intalnit foarte multe specii de animale. Acuma nu am sa incep sa insir toate cate le-am vazut. Voi fi scurta si voi evidentia ce mi s-a parut mai deosebit si ce mi-a placut. Aleile sunt strajuite de foarte multe flori, arbori si multe fantani arteziene, iazuri sau diferite jocuri de apa. Nu mai tin minte exact in ce ordine le-am vizitat, cert e ca la intrare e Ocenarium, pe care era sa-l ratam, am trecut pe langa el atrasi de alte lucruri, dar am reusit sa intram si aici la sfarsit.

Langa Ocenarium e un tarc imens in care sunt elefanti cu care se pot face poze, mai sus sunt animale mai domestice, canari, papagali, apoi am trecut pe langa un paun care era liber printre turisti. Toate animalele beneficiaza de un spatiu foarte mare, peste tot sunt banci, locuri de picnic, multe chioscuri unde se vand tot felul de fast-food-uri, dar si terase unde se poate consuma o mancare calda, noi ne-am luat cate o felie de pizza, aceea a fost buna, dar apoi baietii si-au luat ceva langos ii spun ei, nu placinta langos, ci era o bucata de paine umpluta cu branza, carnati, ceapa... bleah... am gustat, dar nu mi-a placut. Cea mai simpla era cu smantana si marar. De la multele chioscuri care sunt in zoo puteti cumpara si souveniruri, jucarii si tot felul de nimicuri.

Dupa ce am luat si noi masa, timp in care am admirat zebrele, camilele, in spatele unei terase, de unde ne-am facut refill-ul la apa si suc (Fanta de mandarine) am fost atrasi de niste maimutici foarte dragalase si interesante. Erau micute, aveau blanita alb-negru-maro si aveau capul lunguiet. Erau foarte jucause, intr-una sareau, se jucau si ce mi s-a parut interesant a fost faptul ca puteai intra la ele. Bineinteles ca era si un paznic, ca sa-i spun asa, nu lasa lumea sa se joace foarte mult cu aceste maimutici. Noi din pacate eram la iesirea din cusca lor, intrarea nu am descoperit unde era, era ca un labirint.

Apoi am intrat intr-o cladire in care erau tot felul de reptile, acvarii cu pesti, cascade, am admirat si niste aranjamente foarte frumoase de cactusi. Apoi am urcat pe un pod suspendat, care pret de cateva sute de metri ne-a purtat pe deasupra locului unde erau gorilele, girafele, struti, caprioare, iarasi niste maimute interesante, iar apoi am ajuns in zona unde erau leii, care nu erau chiar linistiti, scoteau niste ragete... noi eram pe un pod, iar acesti lei erau despartiti de noi doar printr-un lac, nu tu gard, nu tu fire cu curent, nimic. Asa ne-am speriat cand am vazut... Apropo, nu stiu, leii nu intra in apa? Leii erau in partea stanga, iar in partea dreapta pluteau pe apa ratuste, lebede... dar apoi am vazut ca sub pod era un zid de beton, altfel... Si tot asa ne-am tot invartit prin zoo, nici nu stiu daca l-am vizitat tot, copilul mergea in toate directiile, treceam de 2 ori prin acelasi loc :)

Atractia cea mai mare e Ocenarium si Piramis Zold, o cladire imensa in care poti descoperi lumea junglei si a oceanului. In acvariile imense inoata rechini, cam micuti, in comparatie cu ce am vazut la Aquario Catollica, in Italia, dar e bine si asa. Am trecut si prin tunelul de sticla, unde am avut ocazia sa admiram tot felul de pesti si specii marine interesante si viu colorate, iar apoi am ajuns in Piramida Verde, o cladire plina cu plante tropicale imense, in boxe se auzeau triluri, multe cascade, poduri din bambus suspendate, lift ca si cel de la Viena, tot felul de pasari, serpi, broaste testoase si multe altele. Aici mi-a placut cel mai mult. Iesirea din aceasta cladire se face printr-un magazin cu souveniruri si jucarii, iar apoi am vizitat pinguinii, focile si ursii polari.

Se poate asista si la spectacol cu foci, dar ultimul spectacol era de la ora 15, parca.

Cred ca am stat vreo 4 sau 5 ore in zoo, ne-a placut, dar ne-am si obosit foarte tare, fiind si foarte cald.

De la iesire ne-am luat si cate o inghetata, iar apoi ne-am plimbat pe malul lacului Sosto, care am aflat ca inseamna loc sarat, am vazut si strandurile, sunt multe, dintre care unul e la lac, dar noi am mers a doua zi la Park Furdo.

Intrarea se face prin Aquarius niste bai gen Aqua Palace si Aquaticum, Debrecen.

Biletul ne-a costat 1900 huf/pers, pentru copil nu am platit nimic. E frumos, e un bazin cu valuri, tobogane, o mini grota, un spatiu special dedicat copiilor, cu un bazin mare dotat cu tobogane, figurine, jocuri de apa, o camera in care e loc de joaca "pe uscat". Aici am stat vreo jumatate de ora, iar apoi am mers la Park Furdo, un strand imens cu multe bazine.

Ne-am asezat prosoapele langa bazinul de copii, dar ne-am balacit intr-un bazin mare, cu multe cascade, apa era cam calda, avea 34 de grade si adancime de 0,90m. Mi-a placut, fiind dimineata, ca nu era asa multa lume si ne-am distrat in voie. Cand am ajuns si in bazinul de copii deja era cald, era multa lume, apa din acest bazin era cam colorata. Si aici sunt multe terase, tarabe unde se vand articole de plaja, jucarii, haine. Toaletele erau destul de curate.

Un bazin pe care l-am ratat si cred cel mai frumos e situat in capatul strandului langa bazinele cu apa termala, medicinala. Desi am vazut poze pe saitul lor aici, am uitat complet si l-am descoperit dupa ce ne-am imbracat, in timp ce cautam o terasa unde sa luam pranzul. Acest bazin e dotat cu tobogane mari si cascade interesante.

Din strand ai o priveliste frumoasa asupra lacului.

Pranzul l-am luat la o terasa, am consumat preparate bune si foarte ieftine. Pentru o pizza, un bob gulas, un langos, o portie de cartofi prajiti, 2 cafele si o apa am achitat contravaloarea a treizeci si ceva de lei.

Mie mi-a placut mult, poate mai mult ca si la Hajdu. La pranz deja strandul se aglomerase si turistii tot veneau, noi eram fericiti ca ne-am distrat in voie dimineata, cand nu era asa multa lume.

Zona e frumoasa, foarte impadurita, am vazut ca sunt multe terase, pensiuni, campinguri, parcuri, locuri de joaca pentru copii, multa agitatie, se pot inchiria biciclete, se pot face plimbari cu trasura sau miticarul.

Doar acel camping... m-a dezamagit.

La conditii de cazare nu voi acorda note, tocmai pentru a nu strica media atractiilor turistice din zona.

Trimis de Alina Morar in 22.08.11 23:30:08
Validat / Publicat: 23.08.11 00:47:30

VIZUALIZĂRI: 7889 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Strandul de pe malul Lacului Sosto, Nyiregyhaza

Alina Morar [23.08.11 00:40:54] »

Multe poze voi incarca dimineata. Merge foarte greu.

webmaster15 [23.08.11 00:47:16] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

Alina Morar [23.08.11 12:04:03] »

Pentru cei interesati, mai multe poze puteti vedea pe Facebook, Morar Alina.

Alina Morar
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nyiregyhaza și împrejurimile: