ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011
DIN: rm valcea
ÎNSCRIS: 09.08.09
AUG-2011

New York Vlore, un hotel decent in agitata Albanie...

Am evadat din nou chiar si numai pentru cateva zile, profitand de faptul ca treburi importante mi-au calauzit pasii de aceasta data spre Tirana, capitala Albaniei.

Dorind sa imbin utilul cu placutul, mi-am facut o rezervare de 3 nopti la hotel New York din renumita statiune albaneza Vlore care se afla la aproximativ 100 km de Tirana. Aici este locul unde Marea Ionica se intrepatrunde cu Adriatica si de unde se poate vedea singura insula albaneza: Sazan.

Dupa un drum extrem de obositor si asta datorita drumurilor foarte proaste si circulatiei haotice care se desfasoara in acesta tara, am ajuns in jurul orei 16 la hotel epuizati.

Hotelul este situat la doar 10 metri de plaja dar din pacate asa zisa plaja privata inseamana 10-15 sezlonguri pozitionate pe o fasie de pietris extrem de ingusta.

Cazarea s-a facut destul de repede si am primit o camera tripla cu vedere la mare (noi avand rezervare pentru o tripla mountain view), triplele fiind de fapt apartamente cu doua camere distincte, foarte spatioase ca si dimensiuni si care-ti ofereau tot comfortul necesar celor 4 stele pe care le are hotelul. Marea isi facea simtita prezenta din plin, valurile spargandu-se tulburator chiar sub geamurile camerei noastre. Adormeam astfel in fiecare noapte... acest lucru imi creea o stare de bine speciala pe care nu cred ca reusesc sa o explic in cateva cuvinte. In fiecare camera exista cate un aparat de aer conditionat care functionau perfect. Baia avea cabina de dus cu hidromasaj, ceea ce m-a incantat maxim.

Hotelul dispune de parcare proprie si o piscina nu foarte generoasa ca si dimensiuni dar foarte curata si frumos amenajata. O curiozitate a piscinelor din Albania este data de faptul ca toate au peste 1.90 metri adancime si nu exista scari de acces, fiind un sport national saritul acela toatal necivilizat. Piscina hotelului New York are chiar si o trambulina de sarituri :))). Astfel stand lucrurile, in timp ce ai fi dorit sa te relaxezi in somptuoasa piscina te trezeai cu cate un copil (si nu numai) la 30 cm de tine plonjand spectaculos in apa.

Micul dejun se servea in restaurantul principal situat in imediata apropiere a receptiei, care avea si o terasa situata la doar cativa pasi de mare. Era o adevarata placere sa servesti micul dejun si sa savurezi aroma unei cafele autentic alabaneze in acest loc.

Micul dejun era inclus in pretul cazarii si era sub forma de bufet suedez: unt, sunca, omleta si oua fierte, gem si dulceata de casa, lapte, cereale, cateva fructe (banane, portocale), branza si cascaval, ceai si cafea. Acestea erau produsele pe care le gaseai in fiecare dimineata la micul dejun, nu erau foarte diversificate dar nici de foame nu puteai sa spui ca mori.

Terasa restaurantului se prelungea in mare cu un ponton acoperit si inchis pe laterale cu un gard protector, unde puteai sta de asemenea seara pentru a servi cina sau pur si simplu pentru a contempla marea. Mi s-a parut interesanta ideea construirii acestui ponton care traverseaza soseaua ce trece prin fata hotelului si apoi ajunge la malul marii.

Hotelul New York din Vlore (sau Vlora, cum i se mai spune in Albania) este un hotel cochet care iti ofera conditii decente de cazare si masa, la preturi destul de rezonabile. Il recomand ca si loc de cazare acelora care calatoresc in scop de afaceri sau pur si simplu turistic. Hotelului in sine nu am nimic de reprosat, in schimb Albania este mult prea departe de ceea ce mi-am imaginat eu.

Dar despre toate acestea poate intr-un alt review... A fost printre putinele dati din viata mea in care m-am simtit mandra ca sunt roman si daca asta poate fi o consolare am fost la fel de incantata de faptul ca nu suntem pe ultimul loc asa cum am fost tentata sa cred de cativa ani incoace.

Cu drag,

Marcy.

Trimis de marcy74 in 22.08.11 20:35:20
Validat / Publicat: 22.08.11 21:52:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 10854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcy74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina hotelului New York.

nicoletass
[23.08.11 15:07:21]

Interesant, Albania o destinatie mai putin "vizionata" pe acest site. Astept cu nerabdare continuarea.

Hotelul pare dragutel, iar locatia chiar interesanta. Pozele sunt reprezentative.

Daca esti grasan, cum iesi din piscina?

marcy74AUTOR REVIEW
[23.08.11 23:38:13]

Multumesc @nicoletass,

Hotelul asa cum am scris si in review este chiar OK dar din pacate nu as recomanda nimanui sa aleaga Albania ca destinatie de vacanta. Infrastructura lor este la pamant, accesul pana la Vlore se face foarte, foarte greoi, in asfalt sunt adevarate cratere pe portiuni destul de mari de drum.

Daca vrei sa-ti faci o idee generala despre litoralul albanez, incearca sa te intorci in timp cu 15 ani si este copie la indigo cu litoralul romanesc de atunci.

Am ramas si eu foarte neplacut surprinsa de felul mizer in care arata Marea Ionica in Vlore facand o comparatie cu superba Mare Ionica din Zakinthos. Algele foarte urat mirositoare le intalnesti pretutindeni: si in apa si pe plaje.

Munti de gunoaie te intampina deasemenea peste tot...

Singurul loc care chiar m-a incantat este Saint Tropez Beach Bar, un club foarte cochet situat pe malul marii si unde am avut ocazia sa vad un show de exceptie al lui Emil Lassaria si F. Charm.

Vacante frumoase, frumoase de tot!

RobertCodescu
[24.08.11 15:28:39]

WOW!!! Cred că este SINGURUL review pe care l-am citit despre ceva din Albania!!! Sau dacă NU singurul cu siguranţă PRIMUL mi-a plăcut FOARTE mult cum ai expus această vacanţă a ta, iar pozele sunt de mare excepţie. Aşa că dacă te încântă cu ceva ai votul şi felicitările mele necondiţionate!!!

marcy74AUTOR REVIEW
[24.08.11 20:36:20]

Multumesc frumos @RobertCodrescu!

Vacante minunate iti doresc oriunde... oricand!

[19.01.15 20:13:50]

@marcy74 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

marcy74, nicoletass