ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 22.08.11
AUG-2011

Kefalonia - o insula de vis

Kefalonia, o insula necunoscuta, cu peisaje de vis.

Am stat la hotelul Ocean View din statiunea Skala, un hotel micut, dar cochet, foarte curat si bine amplasat (pe stada principala a statiunii, aproape de magazine, taverne si restaurante).

Pentru a descoperii minunata insula in toata splendoarea ei am inchiriat o masina (55 euro, ) cu km nelimitati si ne-am aventurat in necunoscut. Am vizitat locuri magnifice, Argostoli (capitala) unde am vazut si faimoasele broaste testoase Caretta Caretta, faimoasa plaja Myrtos, una dintre cele mai frumoase plaje din lume, orasele Sami, Assos, Ag. Ephemia, Poros, toate cu peisaje de neuitat.

Pentru a completa aceasta incursiune am luat si o croaziera "KEFALONIAN COAST CRUISE" ocazie cu care am vizitat localitatea si portul Fiskardo, Karavomylos cu incredibilul lac subteran Melissani. Croaziera a fost presarata ici colo cu opriri in dreptul unor plaje salbatice unde s-a facut si baie. Minunat... totul a fost superb. Recomand tuturor plimbaretilor aceasta insula.

Trimis de bellvedere in 22.08.11 11:30:33
Validat / Publicat: 22.08.11 12:32:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos (Potos), Corfi (Ag. Geogios- Hotel Alkyon)

VIZUALIZĂRI: 4980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bellvedere); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Kefalonia - Poros

[22.08.11 13:10:20]

Buna, am o rugaminte. Te rog sa-mi spui si mie in care localitate opreste prima oara autocarul. Dorim sa luam sejur dublu si ma gandeam sa luam primul sejur in locatia in care opreste prima data. Poros sau Skala?

[22.08.11 13:53:45]

Buna! Prima localitate in care ajungi in Kefalonia in momentul in care te dai jos de pe ferry boat este Poros, Skala este la 12 km. distanta de Poros, dar eu va recomand din toata inima Skala. Hotelul din Poros nu are piscina proprie, piscina de langa el este o piscina publica, plaja are 2m latime si este plina de pietre, nu ca nu ar fi pietre si in Skala, dar plaja este imensa si hotelul are piscina lui. Vacanta placuta!

[22.08.11 14:01:12]

Multumesc mult

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[22.08.11 17:06:55]

Din pacate acest hotel nu mai apare in oferte.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[22.08.11 18:35:45]

Mai sus am dat o informatie eronata, scuze am gresit, era vorba despre alt hotel,

Ocean view mai este in oferte cu autocarul!

[22.08.11 20:30:39]

Apare, este adevarat, dar din pacate cred ca voi renunta. A postat cineva impresii pe site la agentie si spune ca excursia turul insulei nu exista, ca cea in Zakintos se face sambata si daca ai ghinionul sa pice in ziua sosirii sau a plecarii, nu poti merge, ca excursia in Lefkada este de fapt o oboseala inutila, caci vezi insula de departe. Ghid roman in excursii nu exista, se vorbeste doar greaca si engleza. Din ce-am citit, aceste sejururi in Kefalonia sant strict pentru persoane cu permis de conducere. Altfel, vom risca sa mergem pana acolo si sa ramanem blocati in Skala sau Poros. Daca as avea permis nu as mai merge cu agentie, asa ca va trebui sa alegem un sejur in Zakintos, ca sa vedem Kefalonia. Suna ciudat, dar stiu ca acolo, au aceasta excursie.

[23.08.11 13:05:09]

Ai dreptate, turul insulei nu exista ca excursie optionala, dar poti inchiria o masina si chiar daca nu ai permis de conducere te poti "cupla" cu alti turisti care au permis si iesi si mai bine la bani.

Excursia cea mai buna este "Kefalonian Coast Cruise", splendida si deloc obositoare. Ajungi pana in Fiskardo, vizitezi Mellisani Lake, faci baie la plajele Mini Myros si la Antisamos si ajungi in Skala in jurul orei 17.

[23.08.11 13:30:45]

Multumesc pentru ajutor, nu putem risca sa nu gasim persoane cu permis cu care sa ne intelegem bine, sau sa nu gasim deloc. Am plecat din tara cu persoane cu permis, iar acolo am ajuns sa inchiriem cu altcineva, pentru ca cei cu care am plecat nu doreau decat plaja si taverne. Nu mai riscam. Vom merge in Zakintos, vom lua excursia in Kefalonia, turul insulei Zakintos si croaziera la Navagio, mai vedem, este o insula mai mica, poate merg si autobuze locale, caci am mai folosit metoda asta, sper sa ne descurcam. Multumesc inca o data.

cod_take
[24.08.11 00:09:43]

@ bellvedere - exista turul insulei

@ sniga - Ia legatura cu ghidul local din Skala si te va ajuta. Turul insulei se face in ziua de joi daca nu ma insel si este oarecum mai avantajos, intrarile la Melisani si Drogarati sunt mai ieftine pentru grupuri. Singurul dezavantaj este ca trebuie sa va strangeti un minim de 12. Excursiile optionale sunt in fiecare zile ale saptamanii: este o agentie in Poros care are excursii in Zakinthos, Lefkada, Ithaka... este agentia Capitanului Vanghelis din Skala (aici este o excursie care se numeste Barbeque... ceva de genul... se pleaca dupa amiaza, se opreste in Mini Mirthos unde se face gratar, sunt jocuri... e foarte fain). Daca ai bani chiar nu ai cum sa te plictisesti... daca vrei doar plaja si vei ramane doar in Skala sau Poros pierzi mult din frumusetea insulei. Partea de sud este oarecum dezamagitoare dupa ce vezi minunatiile de pe insula.

[24.08.11 07:09:22]

Multumesc foarte mult tuturor, concedii placute in continuare.

[24.08.11 07:45:09]

Cu scuzele de rigoare, am fost in Skala, stiu despre ce este vorba si despre ce nu, am stat de vb cu Nikos de multe ori, chiar la o bere, asa ca... nu exista chiar tot ceea ce este afisat chiar la agentia locala. PE BUNE!

cod_take
[24.08.11 19:39:10]

@ bellvedere - Problema lui Nikos este ca uneori nu este interesat sa va vanda voua excursiile. Cele trei insule de vizitat le gasesti la agentiile de pe acolo, ba chiar cu preturi mult mai mici si reduceri de 10%-15% pentru mai multe achizitionate iar turul insulei chiar Nikos ne-a spus despre el, numai ca multi erau neinteresati pentru ca si-au inchiriat masina si pana in ziua respectiva mai toti vazusera insula si dupa cum ti-am spus trebuia sa fie un minim de persoane.

In fine, nu mai are importanta.

P. S. : Nikos nu bea bere ci doar Ouzo (proasta bautura)

[25.08.11 08:50:10]

Bere am baut eu, el binenteles Ouzo si doar un anumit fel de ouzo.

[30.08.11 11:43:06]

Pana la urma, orice ar fi, tot in inchirierea unei masini iti pui baza pentru a vizita insula pe indelete. Doar asa ajungi in locurile mai putin cunoscute ale insulei, Manastirea Sf. Andrei, Mormintele miceniene, despre care nu aminteste nimeni niciunde, poti ajunge la producatorii directi de miere de cimbrisor, te poti oprii oricand pe drum sa culegi rocoritoarele fructe de cactus, sa mananci mure. Lucruri pe care nu le poti face intr-o excursie organizata unde programul este strict. Kefalonia este frumoasa...

ondin
[01.06.12 17:32:54]

Eu si iubita mea vrem sa ajungem in Skala-kefalonia pe 20 august pentru cateva zile de relaxare si dorim si noi cateva informatii daca se poate sa ne dati:

-cam care sunt preturile: apa, suc, mancare (restaurant si supermarket), fructe, suveniruri

-cum este vremea? apa marii?

Astept un raspuns de la dvs.

Cu stima

bellvedere, cod_take, ondin