ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011
ÎNSCRIS: 20.07.11
JUL-2011

Fascinanta Transalpina

Desi nu o vazusem si nu auzisem de Transalpina, am avut norocul sa calatoresc pe aceasta fascinanta sosea, atat iarna (Craciun 2010-Revelion 2011) cat si vara (iulie 2011). Spun "norocul" intrucat, si atunci, iarna, si in iulie am beneficiat de o vreme superba, in sensul ca soseaua a fost perfect uscata si curatata pe timp de iarna, iar vara am parcurs-o intr-o zi aproape perfect senina (de la Ranca la Obarsia Lotrului spre Petrosani.

Un drum mirific, aproape de nori, unde nu stii daca rasuflarea ti se taie din cauza serpentinelor stranse si pantelor abrubte, sau din cauza peisajului ametitor. De la Novaci la Obarsia Lotrului, drumul este perfect (proaspat asfaltat) chiar daca se mai lucra pe mici portiuni (latire de drum si introducerea gurilor de scurgere a apelor de pe versanti), De la Obarsia Lotrului spre Petrosani... este o alta poveste, care tine de un drum... bombardat, pe care nu l-as recomanda nimanui. Daca sunteti in zona (fie in Gorj, fie pe partea cealalta -Sebes- merita sa va avantati spre cer trecand pe Transalpina.

Drum bun si o zi cat mai insorita pentru a va putea bucura de aceasta si tot ceea ce va poate oferi ea!

Trimis de BEBEPETRESCU in 22.08.11 11:07:04
Validat / Publicat: 22.08.11 12:09:15

VIZUALIZĂRI: 3118 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BEBEPETRESCU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 De la Ranca spre Obarsie

iulianic
[28.08.11 17:20:43]

BEBEPETRESCU, te rog sa-mi spui daca a conduce pe Transalpina este periculos acum, vara. Doresc sa merg in weekend-ul 3-4 septembrie si n-as vrea sa am surprize. O masina de oras face fata? Ce fel de curbe si pante sunt? Cu ce le poti compara? Cheile Bicazului, Dealu' Negru?

Multumesc si iarta te rog sumedenia de intrebari!

[28.08.11 23:58:01]

@iulianic, e un drum relativ greu. Eu l-am făcut cu un Peugeot 206tdi (motorină), cu încărcătură aproape maximă, şi a mers. Alţii îl fac şi cu maşini mai mici (Matizuri, Dacii etc.), deci din acest punct de vedere e OK.

Am urcat chiar şi iarna, până la Rânca (mai departe nu se poate - nu se deszăpezeşte). Astă toamnă, am urcat până aproape de pasul Urdele pe ceaţă şi lapoviţă (fără echipament de iarnă!), deşi mai erau porţiuni de drum în lucru. Deci, se poate.

Curbele sunt la 180 grade (ac de păr) în marea lor majoritate; pantele sunt multe şi (o bună parte) cu declivităţi mai mari de 10%. Nu ştiu la care Dealul Negru (sunt mai multe zone în ţară care sunt numite sau poreclite astfel) te referi, iar pe la Cheile Bicazului n-am mai mers de un secol şi nu mi-amintesc de loc cum e drumul (pe vremea aia, conducea maşina tatăl meu)... Îţi poţi face o opinie (cam palidă, dar... ori şi cât! privindu-l pe Google maps.

[29.08.11 09:14:56]

Iulianic, se poate circula lejer in septembrie cu orice fel de masina - cu conditia sa nu faca parte din "programul Rabla"!!! - Cel mai mult conteaza totusi "bafta" de a prinde o zi cat mai senina pentru a savura peisajul ametitor de a circula aproape de nori!

In general sunt serpentine "ac de par" si pantele incepand de la 10-15%. Depinde de sofer - in ceea ce priveste dificultatea drumului, dar este intr-adevar un "drum greu" dar care merita parcurs, macar o data (si cum o data e ca nici o data, eu l-am facut de 2 ori!!).

Acum, ce sa-ti spun - Cheile Bicazului, Timisul, Dealul Negru... sunt niste "copilasi" -Nu pot compara cu Transfagarasanul pentru ca nu am fost niciodata pe el (nici eu nu stiu de ce?).

Eu personal iti recomand cu caldura Transalpina pentru week-endul pe care il planifici si sa-ti dea Domnu' vreme fara ploaie si ceata! In rest, cu putin efort din partea soferului, nu sunt probleme. (aveti si suficiente refugii unde puteti stationa pentru odihna/poze/peisaje).

As vrea, daca poti, dupa ce te intorci -eu sper sa te duci - sa-mi spui impresiile tale! Planificati-va insa traseul ca sa-l parcurgeti PE LUMINA ZILEI!

Drum bun, fara vant din pupa, fara ceata, fara ploaie!

iulianic
[29.08.11 14:40:21]

Va mutumesc foarte mult pentru amabilitatea de a-mi furniza informatiile despre Transalpina si dificultatile ei.

Am studiat harta si alte detalii de pe site. Am observat ca se recomanda traseul de la Novaci spre Sebes, deci de la sud la nord, pentru ca lipsa vegetatiei este in favoarea deschiderii de panorame minunate.

Dumneavoastra cum ati facut acest drum? Noi am vrea sa mergem prin Valea Oltului – Sibiu, apoi prin munte, spre sud, la Novaci. Ratiunea este ca avand doar doua zile la dispozitie, in prima am vrea sa ne apropiem cat mai mult (venim din Bucuresti), sa ne cazam undeva, apoi dimineata – cu sofer odihnit, pe lumina si cu toata ziua inainte, sa pornim prin Transalpina si sa continuam apoi pana la Bucuresti.

Este prea lung, prea obositor drumul acesta pentru doua zile?

[29.08.11 15:15:06]

@iulianic, nu "se recomanda" absolut nimic!

Personal, am ales sa merg dinspre Novaci spre Sebes doar pentru ca am vrut sa innoptez la Ranca, unde m-am intalnit si cu ceva oameni dragi la un taifas. E la fel de buna si varianta ce ti-ai imaginat-o pentru 'iesala' voastra. Singurul dezavantaj al acesteia consta in aceea ca presupune un drum foarte lung de intoarcere, in cazul nefericit (dar nu imposibil) al trebuirii sa renuntati la traversare. (din varii motive - vremea proasta fiind unul dintre cele mai plauzibile).

Exista variante de cazare pe langa Sibiu (dar asta inseamna ceva drum pana la intrarea efectiva pe DN67C), Sebes sau chiar si mai jos (de fapt, sus!), pe valea Sebesului. In niciun caz nu pleca fara o rezervare certa! Preferabil de la o unitate cu note bune pe AFA, ca sa nu ai surprize ca mine! Zona e full in week-end-uri! nu te baza ca te descurci la fata locului! doar daca nu pleci cu cortul in portbagaj.

Drumul e relativ lung si obositor, dar depinde si de pregatirea soferului si de vechimea sa. Pentru un incepator, va fi o experienta care ii va solicita toate resursele. Dar cu siguranta nu o va resimti ca pe un calvar!

Drum bun si vreme frumoasa iti urez!

[29.08.11 15:37:06]

Noi am facut drumul de la Novaci. Deci, aveti urmatoarele optiuni (n-am inteles daca vreti neaparat sa atingeti Sibiul?!)

I) Bucuresti > Rm. Valcea > Novaci > RANCA (cam 275-280 Km / 4,5-5,0 ore) (cazare la o pensiune, cred ca nu sunt probleme de a gasi o camera!). A doua zi: RANCA > Obarsia Lotrului (circa 25 Km) > Sebes (circa 90 Km) > Bucuresti (Sebes-Bucuresti, cam 315 Km) (115 +315 = 430 KM).

2) Buc > SEBES (315 Km) / cazare. A 2-a zi, Sebes > Obarsia Lotrului > Ranca > Novaci > Bucuresti (390 KM)

[29.08.11 15:49:55]

Dragos are dreptate!

Pacat ca nu plecati de VINERI!!?? Trebuie sa aveti in vedere ca doar circa 120 KM sunt autostrada (A1), restul, drum sinuos fie pe o varianta, fie pe cealalta, + sate + ... stim toti ce inseamna trafic pe drumurile cu numai 2 benzi... + iesirea/intrarea din/in Bucuresti!

Pe partea Sebesului nu stiu sa-ti recomand nici o pensiune/loc de cazare; noi am fost mereu la Ranca - acolo ai de unde alege, dar e preferabil sa intri pe site sa-ti faci o rezervare

[29.08.11 16:04:34]

@bebe & iulianic - am ceva completari la cele de mai sus, anume:

mai e o bucata de autostrada (A1Sb, 13km) care ocoleste Sibiul; in plus, portiunea de drum dintre Valea Oltului si Sebes (DN7) este relativ rapida, avand pe multe portiuni 2 benzi pe cel putin unul dintre sensurile de mers (cel care urca), pantele sunt relativ line si virajele suficient de largi incat sa nu fie nevoie sa incetinest sub 70 km/h in cele mai stranse (si sunt si bine semnalizate!)

Ca sunt sate multe - asta e! Asa s-au facut si inca se mai fac drumurile pe la noi! din sat in sat, sa mergi cat mai incet, sa nu cumva sa ajungi prea repede la destinatie... (cum e in alte tari, mai putin civilizate, de pilda Bulgaria; da' asta e cu totul alta discutie).

[29.08.11 16:11:20]

Dragosel, scuze ca am uitat de Centura Sibiului!!! (fain drum! - 180/h lejer ca nu au camere montate si nici loc de a sta cu radarul!!! - nu stiu daca nu le-or da prin cap sa bage "pistolarii" ca pe A2!?

BEBEPETRESCU, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂTransalpina - cel mai înalt drum din România: