ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
AUG-2011
6 AD. + 5 COPII

Zoo Bucov - şi totuşi se poate!!!

„Hai să mergem şi noi la Bucov la Grădina Zoologică să vadă şi ăştia mici animalele! ” se făceau tot mai des propunerile pe acilea prin gospodărie, asta în ciuda faptului că mă ofeream mereu să-mi dau tricoul jos şi să rezolvăm problema cu ursul şi maimuţa, la jumătate de preţ!!!

OK două transpoarte de Logan de 7 locuri au umplut Parcul Memorial Constantin Stere de lângă Ploieşti. Dar fiindcă NU mergea să vizitezi Grădina Zoologică aşa pe burta goală s-au făcut mai întâi mititeii şi cârnăciorii pe grătar. După mult PEPSI şi restul bere am fost însărcinat să duc copiii la Grădina Zoologică. Poate tocmai de aceea îmi permit să vă dau şi dumneavoastră detalii fără să mai daţi click aici unde se află siteul oficial al Grădinii Zoologice de aici de la Bucov, Grădină Zoologică aflată în administrarea Primăriei Ploieşti.

TARIFE: foarte de vară mi-aş permite să zic eu şi anume: 5 lei adulţii 2 lei copii sub 14 ani şi gratuit pentru cei sub 7 ani!!! Aşa că la aceste tarife să tot stai şi să vizitezi Grădina Zoologică.

ANIMALE: speciile de animale destul de variate aş zice eu am să încerc să amintesc cât mai multe cu scuzele de rigoare dacă am omis ceva: lei, nutrii, manguste, urşi (brun şi tibetan) lame, manguste, geneta, babuini, lebede, peruşi, păuni, bibilici, găini, gâşte, jaguar (dar ce jaguar!!!), cerb, iepuri, ponei, iaci, şinşile, dihori şi sper că pozele vor reaminti ce-am uitat eu să adaug aici.

ACCESIBILITĂŢI: mai nou am observat că au fost create o serie de rampe şi alte nevoi pentru persoanele cu dizabilităţi, astfel că întreaga Grădină Zoologică poate fi şi de o persoană aflată într-un scaun cu rotile. Cu speranţa că NU li se va urca la cap aş vrea să felicit administraţi parcului. Şi dacă tot suntem la capitolul accesibilităţi mi-aş permite să mai adaug şi faptul că aici se poate ajunge cu traseul 40B (nu cel simplu că rămâneţi în Bereasca).

PREJUDECĂŢI: cu siguranţă au fost, sunt şi vor fi, persoane care vor spune că locul animalelor NU este la Grădina Zoologică ci în mediul lor natural. Vor fi mulţi aceia care vor spune că Grădina Zoologică este de fapt o puşcărie a animalelor, totuşi aş vrea să le reamintesc acestora că Grădina Zoologică este singurul loc unde MULTE specii aflate pe cale de dispariţie îşi mai găsesc locul în siguranţă. Braconierii, extinderea habitatului uman, defrişarea pădurilor, poluarea apelor au făcut şi fac ca animalele să nu-şi mai găsească locul lor în mediul lor (fost) natural.

EDUCAŢIONAL: NU ştiu dacă şi alte grădini zoologice din ţară fac asta (m-aş bucura să fie aşa!) dar aici la Grădina Zoologică din Bucov au avut, au şi cu siguranţă vor avea loc diferite acţiuni educaţionale destinate în special copiilor: “Valentine’s Day-Dansul lebedelor” dedicate ritualului de împerechere a lebedelor, “Ziua grǎdinilor zoologice” cu o interesantă expoziţie de desene cu animǎluţe şi multe altele pe care le puteţi găsi pe siteul Primăriei Ploieşti la rubrica dedicată Parcului Memorial Constantin Stere, adică aici: click aici şi care este actualizat periodic.

Închei aici acest review, bucuros de faptul că animalele au început să refuze mâncarea oferită de „iubitorii de animale” care ignoră anunţurile cu „Vă rugăm NU hrăniţi animalele”, semn că animalele au început să ie hrănite bine şi NU mai sunt aşa hămesite cum vedeam în reportajele de anul trecut de la TV.

Aşa că eu vă spun să mergeţi şi dumneavoastră aici la Grădina Zoologică de la Bucov veţi fi încântaţi de ceea ce veţi găsi aici!!!

Trimis de RobertCodescu in 22.08.11 07:38:14
Validat / Publicat: 22.08.11 08:56:19

VIZUALIZĂRI: 4913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nutriile stăteau la soare sau se răcoreau în bazinul cu apă !!!

santana*
[22.08.11 10:11:10]

Măi Robert, ăştia-s nebuni? Cum să arăţi copiilor aşa ceva? Sau or avea semnul 18+ la intrare?

motaneata
[22.08.11 11:22:44]

Robert,

Mi-a plăcut spiritul tau de observație:

P04 [JAN-2011] Nepoată-mea încântată de-un păun!!!

Eu aș completa: Dar uite păunul ce încântat e!!!

[22.08.11 12:31:21]

@Robert, parcă nu ne vine să credem că ai fost acolo în ianuarie... E prea puţină zăpadă în poze!

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[22.08.11 12:52:25]

@webmaster Mii de scuze ai PERFECTĂ dreptate rog schimbare datei sejurului cu "august 2011" mulţumiri şi încă odată SCUZE de neatenţie!!!

@motaneata cred că şi păunul şi nepoară-mea au fost la fel de încântaţi!!!

@santana ai văzut că sunt alţii mai zglobii decât mine şi în libertate! ? ! ?

[22.08.11 12:57:55]

OK, am actualizat data excursiei.

santana*
[22.08.11 13:09:55]

Mamă, ce poze ai, Robert! Doi-trei şobolani, cinci lebede şi o turturică... Of, scuze, acum am văzut PO21. Dar recomandarea mea de fost fotoreporter-beţiv e următoarea: încearcă să scoţi zăbrelele din fotografie, fie cu un editor de poze, fie data viitoare strecoară-te încet printre ele. Îţi garantez că vei avea ce povesti!

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[22.08.11 13:36:33]

@webmaster MUŢUMESC MULT pentru actualizarea datei

@santana să o luăm pe capitole:

1. La cuşca jaguarului eraun geam protector în care reflecta soarele;

2. Turturica NU era a grădinii zoologice

3. Dihorul, chiar aşa împuţit, NU a vrut de nicio culoare să stea locului la poză;

4. Geneta erau pitite (amândouă) după un trunchi;

5. Şinşilele NU au vrut să iasă la poză când au auzit că scriu de ele în A. F. A. ;

6. Cangurul a sărit pârleazul acum un an şi jumătate iar administratorii grădinii zoologice încă-l mai caută;

7. Porcul (de ca porcul) după ce că era negru mai stătea şi-n noroi iar din poză NU se înţelegea NIMIC;

8. Ratonii (toţi trei) NU i-a interesat de banii mei daţi pe bilet şi stăteau la mama naibii cocoţaţi pe câteo cracă într-un pom, aşa că dacă vrei poze cu crăci dă-mi un semn

9. Animale NU mai "ieste" bre, doar iepuri pitici şi orătănii de curte (găini, bibilici, raţe şi curci)

Petrescu*
[18.03.12 10:14:58]

Sa vedem anul asta ce animale au mai rezistat gerurilor napraznice si daca vom mai avea ce vizita aici la Gradina Zoologica din Bucov.

Cine stie poate o sa scriu si eu un review daca voi avea suficiente poze, clare si elocvente ca Am Fost Acolo!

motaneata, Petrescu*, santana*
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina zoologică Bucov: