ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2011
ÎNSCRIS: 14.05.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Pentru Romania e foarte bine

Nu pot spune ca am fost in einspe mii de locatii pe litoralul romanesc dar din cate am vazut asta e deosebit.

Sa vedem ce mi-a placut si ce nu:

Parcarea: primul lucru pe care il vezi evident e parcarea care are 2 locatii una mai in fata si alta mai departe, avantajul la prima e distanta mica fata de hotel dar jumate' nu era asfaltata asa ca in 7 zile se depunea un strat substantial de praf pe ea, un avantaj puteai spune tuturor cunoscutilor la intoarcere ca ai fost cu masina in Dubai :). Exista spalatorie gratuita deci in ultima instanta o bagai la curatat. Ca si marci de masini n-am vazut Ferrari, Lamborghini si Boeing in rest avem de toate.

Puteau pune o sigla gen Receptie pentru astia mai blonzi care n-au ghicit din prima ca acolo trebuie sa ne prezentam prima oara, personalul foarte amabil te conduc pana la camera, exista hamali cu scuter care-ti duc bagajele. La plecare am sunat la receptie sa-mi trimita un scuter de asta da n-a mai venit, eu cred ca n-au vrut sa ne mai lase sa plecam :)

In dreapta cum intri este un mic parculet pentru copii, trambulina a fost marea atractie ptr piciul meu care nici nu manca de gandul la tzup-tzup. O sugestie: desfiintati parcul de joaca :).

Camera (studio) imensa cred ca avea peste 40 mp, pat mare, canapea mare, curat, bucatarie utilata cu tot ce-ti trebuia, cuptor cu microunde, plita, vase etc. Baia avea o problema la siliconarea marginilor sau la sifonul de scurgere pentru ca se scurgea apa de sub vana, aici avem o bila neagra pentru Dorel meseriasul roman. Alta bila neagra sapunul mic mic de tot si lipsa samponului.

Complexul contine 7 blocuri, unul nu era locuit, lifturile erau mici si doar unul, se vede ca a fost gandit ca bloc de locuinte si pe urma cand le-au schimbat destinatia n-au mai avut ce sa faca. Am fost cazati la etajul 1 asa ca nu ne-a durut capul, evident juniorul a vrut doar cu liftul.

Masa: feluri variate de mancare, nu mureai de foame nici daca vroiai, singurul lucru negativ e inghesuiala de la pranz cand veneau si alti turisti de primprejur si era ca la prima deschidere a McDonalds. Era bufet suedez asa ca puteai sa mananci pana la 112. Conform duioasei vorbe "Sintem romani nascuti in Romania de aceea nu vom fi niciodata nemti" unii isi puneau mai mult decat putea duce ghiozdanelul si ramaneau munti in urma lor. Era bataie la propriu pe niste paini mici facute in cuptor la fata locului, banuiesc desi n-am probe ca erau cu etnobotanice altfel nu-mi explic fenomenul. Era si inghetata care se dadea cu pretiozitate doar 2 globuri/persoana prezenta la fata locului sa ajunga la toata lumea.

Plaja superbaaa, e asa de frumoasa ca eventualele mizerii lasate de extraterestii nu de noi ca noi turistii romani sintem civilizati nu se observau. Intrarea lina in mare nu ca in alte parti cand la 10-15 metri vezi balizele, existau sezlonguri si umbrelute gratis, din pacate nu era imprejmuita si se mai infiltrau de primprejur. Existau si piscine in complex dar nu stiu nu cunosc care e treaba cu ele eu m-am dus ca teleghidat drept inainte ca doara de aia am venit la Mare nu?

Alte chestii pe care le poti gasi: farmacie, beauty salon, spalatorie auto si de haine, magazine diverse, jocuri electronice.

Per total pot spune ca a fost foarte bine nici nu vreau sa ma gandesc cum ar arata tot litoralul romanesc daca am avea 5-6 luni de sezon/an.

Trimis de Remicade in 21.08.11 17:05:50
Validat / Publicat: 21.08.11 18:21:39

VIZUALIZĂRI: 2572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Remicade); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dana.matoru [23.09.11 14:13:51] »

Salutare. Imi place cum scrii, esti tare haios. Cred ca am mai citit impresii de-ale tale si depre alte hoteluri. Pana la urma, merita sa mergi aici sau nu? Citind si alte impresii nu pot sa ma lamuresc. Eu nu inteleg cum pot fi atat de diferite parerile, ori unii dintre noi suntem prea fitosi ori...

Concedii faine in continuare si continua sa scrii!

Remicade [23.09.11 16:55:56] »

Salut imi pare bine ca ti-a placut; "cu mana pe inima" iti spun ca merita mers dar la un pret de maxim 4.000 lei /2 adulti + puradel si nu 5.000 cum cereau inainte de sezon.

PhoeniciaHR [24.06.14 12:32:49] »

Buna ziua!

Va multumim pentru review! Ne pare rau pentru eventualele neplaceri pe care le-ati intampinat. Recenziile dumneavoastra, ale tuturor turistilor care ne-au ales sa le fim gazde sunt foarte importante pentru noi. Cu ajutorul dumneavoastra am crescut, ne-ati ajutat sa imbunatatim serviciile si facilitatile resort-ului si sa ne mentinem standardele ridicate, iar acum putem spune ca alaturi de noi veti avea parte de vacanta la care ati visat mereu. Dorim sa va invitam anul acesta alaturi de noi pentru a va bucura de minunata lume Phoenicia Holiday Resort!

Cu stima,

A. Damian, Referent Marketing Phoenicia Holiday Resort