ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2011
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 21.08.11
AUG-2011

Alegerea optima & fara riscuri pentru odihna!

Am cumparat acest sejur de 7 nopti printr-o agentie, dupa ce am umblat pe la mai multe din centrul orasului si am cerut pretul.

Mi s-a parut un pret OK 603 Euro camera dubla cu demipensiune pentru 7 nopti, mai ales in perioada de varf. Am cerut expres la agentie ca doresc vedere la mare, au spus ca au trimis solicitarea hotelului, dar ca la receptie vom fi directionati daca mai exista camere.

Ajunsi acolo am constatat ca hotelul face parte dintr-un complex, aflat inafara localitatii, care are de toate: hotel, restaurant (pe langa locul de servire a mesei dimineata si seara), bar, mini market, terenuri de sport, parcare, etc.

A fost o dezamagire sa constatam ca nu mai e nici macar o camera cu vedere la mare, desi am mers direct pe metoda clasica (am spus din start ca suntem dispusi sa renuntam la cativa euro pentru vedere). A spus ca nu se vor elibera decat peste cateva zile - insa pana atunci ne-am obisnuit si am ramas cu camera cu vedere spre un fel de padurice (ffff multi arbori, desi, de toate tipurile)

Oricum, receptionerul a fost foarte amabil. Legat de bagaje, erau doi baieti in parcare care te directionau spre locuri libere, tot ei se ofereau sa care bagajele - la noi nu a fost cazul.

Imediat dupa ce am intrat in camera a venit un baiat de la parcare sa ne aduca un pliant din partea agentiei de turism, prin care ne erau prezentate o serie de excursii, si ne era solicitata o intalnire cu o reprezentanta a agentiei, in ziua x ora y la receptie. La intalnire ne-au fost prezetate tot felul de locuri si detalii din imprejurimi (care nu faceau parte din excursii) care si excursiile pe care le organizau ei. Am ales una care cuprindea plimbare cu vaporasul o zi intreaga, masa pe vaopras, sarituri de pe vaporas in apa, vizitarea Neo Marmara, vizitarea unui port de iahturi, etc. In ziua respectiva, cand sa urcam in masina spre locul de intalnire vine reprezentanta si ne spune ca marea e agitata si ca nu se mai poate pleca, nu ii este permis sa plece cu vaporasul in larg. Asa ca am facut excursia cu masina, insa fara sarituri si restul, doar vizitele. Oricum ne-au fost returnati banii, ff serioasa agentia.

Camera era mare, curata, camerista venea zilnic si aranja paturile, cersafurile, etc, impaturea pijamalele (asta mi s-a parut exagerat), curatenie, etc. In cele 7 nopti, cersafurile au fost schimbate o data, iar prosoapele de doua ori. Trebuia insa sa pun "do not disturb pe usa" daca vroiam sa dorm dupa-amiaza pentru ca erau zile cand trecea exact atunci.

Masa, capitolul preferat:

Micul dejun era standard, foarte cuprinzator, continea atat macaruri gatite omlete salate, etc, cat si lapte, iaurt, gemuri, unt, fulgi ptr lapte, fructe, si altele. Cam aceleasi zilnic, insa varietatea era mare si nu am simtit nevoia de atlceva.

Cina insa era extraordinara, as putea locui toata viata intr-un restaurant care sa ofere ce mancam acolo la cina. De exemplu in prima seara erau vreo 5-6 preparate gatite, unul mai delicios ca celalalt, contineau si legume (vinete) si carne, si fructe de mare, etc, incat as fi vrut sa mai incerc odata din ele si in alta seara. NU am avut cum - cele 5-6 preparate nu s-au repetat nici macar odata in cele 8 zile cat am stat acolo! Si in fiecare seara erau absolut delicioase! In alta seara spre exemplu au fost doua tipuri de orez cu fructe de mare, preparate diferit si cu gusturi diferite. Pentru unul dintre aceste feluri era un bucatar care prepara pe loc unele feluri, in special carnuri. De asemenea deserturile erau foarte variate, nu se repetau decat fructele, iar 1-2 tipuri de deserturi se faceau tot acolo pe loc de catre un bucatar.

In ultima seara a aparut bucatarul sef in sala de mese - se plimba pe acolo. Noi, ca si multi altii pe care i-am remarcat, am mers si l-am felicitat, atat de buna ni s-a parut mancarea in fiecare seara (de pranz nici nu mai mancam, nu sunt obisnuit nici acasa sa mananc 3 mese - daca sunt asemenea cantitati).

Cei care debarasau erau si ei ff amabili, se ocupau si de bar daca vroiai un vin sau o apa, etc. Era roman unul dintre ei, am stat de vorba aproape in fiecare seara. Cei care doreau si masa de pranz, o puteau lua tot acolo, dar intr-un alt restaurant pe o terasa, unde seara se mai organizau evenimente

Erau organizate in fiecare seara evenimente, seara copiilor, seara greceasca, seara anii 70-90, si altele. Evenimentele aveau loc intr-o sala de petrecere, deasupra salii de mese sau cum a fost seara greceasca, pe o tereasa care ziua era restaurant.

La minimarket puteai gasi tot felul de chestii, la preturi apropiate de cele din statiune (o sticla cu apa 1,5 = 70c) incat ce am consumat apa din minibar am completat inapoi de la minimarket.

Plaja: pentru a ajunge la plaja aveai trei variante: liftul diagonal, de vreo 4 sau 6 persoane, o serie de scari, sau o alee cu niste serpentine, un pic mai ocolit. Am folosit liftul o singura zi, sa vad cum functioneaza si cum arata - in rest suntem adepti ai miscarii, asa ca am folosit dus-intors numai scarile.

Plaja era foarte curata, cu nisip cu ceva scoici (mai maruntite sau mai putin). Pe plaja era un bar cu bauturi inghetate si sandwichuri, salate, etc. Unul dintre barmani roman, foarte amabil.

Intr-una din zile barmanii au amenajat o masa pe plaja cu tot felul de fructe din care puteai sa iti faci fresh mixt (nu stiu de ce au facut-o intr-o singura zi ca le mergea ff bine).

Marea turcoaz, si extrem de limpede, se adancea imediat insa era ff sarata incat te tinea ff bine la suprafata. Geamandura era la vreo 100+ metri, mergeam inot pana acolo, cred ca apa avea in jur de 8-10 metri acolo insa vedeai ff clar fundul marii! Intr-o zi mi-am scapat ochelarii de soare in apa la adancime si i-am urmarit cum erau luati de curenti pana a venit un inotator mai bun ca mine si s-a bagat si i-a recuperat. Daca eram la M Neagra putea fi apa pana la gat ca tot nu ii mai vedeam pe fundul marii. De temperatura ce sa zic, calda, numai buna de recorit, mai calda decat la M Neagra. In general destul de linistita ca un lac, briza foarte firava, doar in cateva zile au fost ceva valurele.

Senzongurile nu aveau din pacate reglaj la spatar, decat unele, insa la fiecare doua seznolguri era cate o umbrela, iar umbrelele erau destul de indepartate incat sa nu stea toti turistii unii cu altii (cum e la noi).

In largul marii se vedea bratul central al Halkidiki, Sithonia, pe care am fost intr-o zi pentru statiunea Neo Marmara.

Singurul lucru care nu m-a satisfacut pe deplin la plaja a fost ca nu exista niciun fel de muzica - doar seara la apus au mai pus barmanii de vreo doua ori insa in rest nimic, probabil ca nu aveau voie. Majoritatea clientilor insa erau familii cu copii deci pentru ei cred ca era mai importanta odihna - de aici si lipsa oricarui sunet.

Piscina din fata hotelului era o alternativa plajei, avea sezlonguri, piscina pentru copii insa avand o asemenea mare extraordinara alaturi nu erau ff multi turisti la piscina, noi nu am atins-o nici cu un deget.

La final cand am plecat am laudat receptionerului inca odata toata organizarea si talentul bucatarului, ne-a dat o brosura a hotelului cu toate retetele de la cina.

Internet nu exista decat in holul receptiei wireless si este destul e scump, vreo 3 Euro / ora. Cine are vreo urgenta (cum am avu noi) poate sa mearga in Kriopygi unde este cel putin un Internet Cafe, destul de ieftin si care se taxeaza la minut.

Recomand vizitarea localitatilor vecine, Kriopygi si Kalitheea, cea din urma fiind ff animata, cu ff multe terase peste tot si pe malul marii. Spre comparatie Kriopygi are varietate mai mica de terase, insa sunt de mult mai buna calitate si mai elegante, cred ca si usor mai scumpe.

Recomand Alexander t G in special pentru odihna, pentru mesele extraordinar de gustoase si variate din fiecare seara (si facute fara economie!), familii cu copii sau fara, etc.

Atasez si poze cand descarc.

Trimis de StGermain in 21.08.11 15:24:57
Validat / Publicat: 21.08.11 16:56:28

VIZUALIZĂRI: 4087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (StGermain); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[21.08.11 15:55:50]

@StGermain: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

StGermainAUTOR REVIEW
    [21.08.11 16:18:12]

Multumesc si eu si pentru interventia cu Sithonia, am sa revin cu un review din alta destinatie in curand.

dannek
    [21.08.11 23:26:50]

"Singurul lucru care nu m-a satisfacut pe deplin la plaja a fost ca nu exista niciun fel de muzica"

StGermain - nu vreau sa te dezamagesc dar in Halkidiki si in general, pe plajele din Grecia, ziua (sau cel putin pe unde am umblat eu) nu o sa auzi muzica de nici un fel, poate in Paralia Katerini (din auzite) cred ca o sa gasesti.

Majoritatea turistilor vin sa se odihneasca nu sa asculte muzica, este pacat sa amesteci muzica valurilor cu cea a difuzoarelor.

StGermainAUTOR REVIEW
    [30.03.12 15:05:49]

Domnule Daniel Popa, sper sa primiti notificare ca s-a scris aici.

Nu va pot raspunde la mesajul privat pentru ca in setarile dvs aveti debifata aceasta optiune. Cum mesajul dvs privat este trimis de pe o adresa a serverului amfostacolo.ro, nu am cum sa iau legatura cu dvs pentru a va raspunde la intrebari.

Scrieti-mi pe .............ca sa va vad adresa si sa va pot raspunde.

Nota wm : nu e recomandabil sa lasi adresa de mail in clar pe site!

dannek, popadaniel67, StGermain
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexander The Great [Kriopigi]: