ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2011
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 14.07.11
AUG-2011

Descopera litoralul romanesc de sud pe cai ocolitoare

Vineri 12 August, asteptam cu totii un Weck-end prelungit, luni 15 Aug avem liber... soarele este foarte stralucitor si ne imbie cu mic cu mare sa ne indreptam poate pt ultima data pe acest an spre litoral... de aceasta data spre cel romanesc... Asa incat sotul meu isi face aparitia la mine le servici pe la 12 anuntandu-ma ca se preconizeaza autostrada A2 f aglomerata si ca am putea sa ajungem la Mangalia dupa cum ne-am planuit abia seara daca nu si mai tarziu... 'toata lumea pleaca spre mare sau munte astazi'.

Ne pregatim GPS-ul si ascultand si la radio ultimele stiri ne indreptam din Bucuresti spre autostrada,dar via Calarasi... de ce? se anunta drumul f ingreunat de blocajul masinilor de la Medgidia incolo si deja panourile electronice ne indreptau pe rutele ocolitoare... asa incat hai spre Bac spre Ostrov ca oricum acest traseu nu l-am urmat niciodata... Oameni buni avem o tara mirifica si peisajele sunt pe picior de egalitate cu Grecia si Turcia si chiar cu Bulgaria, daca nu fata de ei mai frumoase. Drumul spre Ostrov lejer, asa cum veti vedea si din fotografii soseaua fff buna si traseul usor de urmat... aveti grija cu GPS-ul ca mai poate face ocoluri si de 50 Km daca nu esti atent.

Daca taxa de autostrada pt noi ar fi fost 5 Lei, la bac am platit pt masina doar 17.5 Lei, nr de persoane neinteresand... dar s-au meritat... Dunarea si pasarile, cerul si insulitele cu un nisip alb si fin ca cele din Laguna Albastra merita tot efortul... cuvintele nu pot descrie realitatea... Am traversat in 40 minute de pe un mal pe altul si ne-am trezit cu politia de frontiera pe celalat mal, Bulgaria fiind la doar 10 m distanta iar blocurile de locuit ale bulgarilor erau vis-a-vis de drumul nostru.

De aici a urmat un drum serpuitor lin si nivelat, intrerupt prin satele mici pe ici pe colo, unde inca nu s-au reabilitat de tot, cu piatra cubica,dar in rest drum perfect pt calatorie... de o parte si de alta lanuri de floarea soarelui galben aurie si podgorii de vita de vie nobila, a se retine podgoriile de vita nobila Domnesti si Ostrov. Soseaua umbrita pe ici pe colo de molizi ca si in Grecia, o specie cu ace si conuri dese si mari sau cu nuci cu fruct f mare... pe care le mai vedeam si pe sosea. Poti urma unul din traseele Negru Voda -Deleni mai ocolitor (pe acesta l-am urmat si noi si la 17,00 ne cazam in Mangalia) sau direct prin Izvoarele (ca la intoarcere ai am redus 50 KM). Caii alergand pe dealuri, manastiri si bisericute de lemn, Istria si Adamclisi, magarusi care mai de care mai frumosi inhamati sau legati pe camp, berze si lisite, cocori si pescarusi... ce iti poti dori mai mult pentru un sfarsit de saptamana odihintor...

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu un pamant fertil si cu o fauna si o flora de vis! .

La Mangalia ne-am cazat la D-na Geta in gazda, undeva in spatele garii, ne-am facut cumparaturile la Lidl si hai sa ne odihnim... era prima noastra iesire direct de la servici si fara pregatiri la noi in afara de haine si gazda pe care ne-a reomndat-o fratele meu... el fusese aici cu o saptamana inainte cu sotia si fetitele si a meritat.

Nu suntem adeptii stricti pt Hoteluri, nu suntem prima data la gazda asa incat am fost mai mult decat multumiti de camera si baie si curtea cu sezlonguri si scoici si umbra vitei de vie.

Dimineata ne-am indreptat cu masina spre plaja Balada, in Saturn am mai fost cativa ani la Hotelul Diana si plaja de acolo o stiam deja, iar anul trecut am stat la Hotelul Balada asa incat sotul meu a decis sa stam tot pe plaja ei.

Vantul a batut f tare si nisipul ne- facut ziua un chin dar oricum a meritat. Lume f multa si in apa si pe plaja. Seara ne-am indreptat spre centrul Mangaliei si apoi spre Festivalul Mangalia-Calatis 2011 unde am ajuns pe la 8.45. Am aflat ca pana la 8.30 intrarea a fost gratis in limita locurilor disponibile dar am putut avea o imagine in direct a scenei si organizarii destul de aproape asa incat ne-am simtit ca pe scaune. Foarte multi turisti straini si chiar chinezi si coreeni, erau langa noi curiosi de ce se intampla acolo. Am plecat dupa vreo jumatate de ora cand aglomeratia era in toi, spre Marina Mangalia, unde sincer m-am simtit ca la Kusadasi pe faleza spre Insula Porumbeilor... oameni buni, veliere, jachturi, palmieri si fantani cu jocuri de lumini... lume multa si multa buna dispozitie.

A doua zi ne-am sfatuit intre plaja Mangalia sau Diana si am ajuns tot la Balada.

Soare si fara niciun pic de vant, apa calda si fara valuri, velierele in larg si multa animatie atat pe plaja cat si in apa.

Seara ne-am indreptat din Mangalia spre Venus, alta data cand stateam in Saturn ne duceam pe jos pana la Neptun, si am reusit sa fim surprinsi din nou mai mult decat placut de drumul dintre Saturn si Venus... palmieri si lumea care se fotografia cu ei, lumini pe tot drumul si bancute pentru odihna, titicarele luminate si imitandul pe Thomas the Train, animatie si piscinele gratis de la marginea drumului pt bai sulfuroase... s-au facut shimbari majore de anul treut si pana acum... daca atunci umblam prin praf si drum in constructie, cladiri parasite si caini multi, acum avem lumini peste tot si oameni de la paza si garduri care separa cladirilie dezafectate de drumul... chiar europaen ca standarde - l-as numi... bulgari si rusi si nemti pe strada la 10 noaptea si luna aurie reflectand peste mare.

Ne-am intors si pe la 12 noaptea am intrat in Bowlingul din Saturn unde am urmarit cum sotul meu era captivat de jocurile si lumea de varste diferite care se distra acolo.

Luni am facut ceva shoping, erau la 10 deja 27 grade si noi urma sa plecam spre casa.

La ora 12 ne-am indreptat spre Peco sa ne facem plinul la masina si hai spre casa... surpriza toata lumea aflase de ruta cu bacul de la Ostrov asa incat de data aceasta am stat la coada 45 minute pana ne-am urcat pe Bac...romanul nu s-a dezmintit nici atunci... au fost cativa care nu aveau cheful necesar pentru a sta la rand si intrau in fata blocand iesirea masinilor care coborau pe mal... dar am plecat spre casa.

Am ajuns la Bucuresti la 17.30 si la Targoviste la 19.30, dupa ce ne-am intanit la umbra parcului de pe Lizeaunu cu cativa amici dornici sa sta de vorba cu noi.

Se merita sa nu unitam Romania si ca suntem romani!

Trimis de luiza752003 in 21.08.11 11:28:45
Validat / Publicat: 21.08.11 13:14:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CU MAȘINA SPRE LITORAL. A mai fost în/la: Atat la munte cat si la mare

VIZUALIZĂRI: 2300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luiza752003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte articole din această RUBRICĂDrumul din ţară spre litoralul românesc: