ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2011
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 12.04.08
AUG-2011

Natura Parc - un loc care merita vizitat

Fiind intr-un week-end prelungit datorită faptului ca ziua de Sfânta Maria a picat într-o zi de luni, am căutat un loc în care să ne refugiem şi să scăpăm un pic de aglomeraţia şi căldura oraşului. Cum ne doream un loc în care să ne putem şi răcori, mi-am adus aminte de Natura Parc, pe care l-a descris @krondia foarte frumos aici, aşa că nu am mai stat pe gânduri şi am intrat pe site-ul lor să văd care mai este situaţia actuală a parcului. Ce am citit acolo ne-a făcut să ne hotărâm pe loc, mai ales după ce am văzut că acum au inaugurat şi o piscină semiolimpică, adică exact ceea ce ne doream pentru ca relaxarea să fie completă. Aşa că după ce am dat un telefon la Natura Parc, ca să ne asigurăm că piscina este în stare de funcţionare, ne-am urcat în maşină şi am pornit la drum.

Localizare. Natura Parc este situat la 16 km de Braşov, în localitatea Chichiş, judeţul Covasna, pe DN 12, Braşov-Sfîntu Gheorghe. Din şoseaua principală, pe partea dreaptă pe sensul de mers dinspre Braşov, chiar înainte de gara din Chichiş, am văzut nişte panouri mari pe care scria Natura Parc şi am intrat pe un drum pietruit. Drumul, chiar daca nu este asfaltat, este bun şi este lung de 2-3 km.

Natura Parc. Parcul se intinde pe o suprafaţă de peste 160 de hectare şi este cel mai mare parc tematic din ţară. Preţul unui bilet de intrare în parc este de 5 lei de persoana şi cuprinde:

- taxa intrare

- parcare

- toalete

- apa potabilă la cişmele

- acces la locul de joacă pentru copii – nelimitat

- terenuri de nisip – fotbal și volei – 15 min (in limita gradului de ocupare)

- acces foişor panoramic

- un joc gratuit de Fotbal Golf (sau o bere in cazul achitarii biletului la piscine, persoanelor peste 18 ani)

- acces la zona de camping, grătar, picnic (cu buletinul se pot folosi grătare şi umbrele)

Parcul este deschis zilnic, între orele 10-22.

Parcarea. Nu departe de intrare este amenajată o parcare mare, care este securizată şi care este inclusă în preţul biletului de intrare în parc. Deşi era duminică şi am ajuns destul de târziu, după ora 11.30, am găsit fără probleme loc de parcare.

Zona pub, bar& gril mi-a plăcut foarte mult, este foarte frumos amenajată. Aici se puteau servi sandwich-uri, ceafă la grătar, mici, cârnâciori, cartofi prăjiţi, salată. Bineînteles că nu lipsesc băuturile răcoritoare şi berea. Terasa, cu umbrele mari care asigurau umbra necesară pe căldura de afară, a fost mereu plină pe parcursul zilei, ceea ce spune destul de multe despre calitatea mâncării de acolo.

Tot în această zonă este amenajat şi un bar, cu o terasă frumoasă.

Preţurile la mâncare şi la băutură nu sunt mari, micii costau 2,5 lei, cafeaua 2 lei, cartofii prăjiţi 5 lei, ceafa la grătar 10 lei, un sanwich cu şniţel de pui 10 lei, apa de 0,5 l 3 lei iar o bere la cutie 5 lei.

În cadrul parcului există şi un restaurant, care se află pe malul apei, după satul indian. Restaurantul este amenajat in acelaşi ton cu restul parcului, rustic dar frumos. Aici se putea servi meniul zilei, care costa 12 lei şi care era compus din ciorbă, un fel principal şi salată. Cei care nu doreau să ia meniul zilei, bineînteles că puteau comanda şi altceva din meniu.

Distracţie şi relaxare. Pentru că noi am mers mai mult pentru piscină, nu am încercat şi alte posibilităţi de distracţie, dar o să le amintesc pentru cei interesaţi.

Trenuleţul Thomas Express, care cu siguranţă este foarte îndrăgit de copii, face turul parcului şi costă 5 lei de persoană/călătorie.

Plimbări cu barca sau hidrobicicleta pe canalul ce inconjoară parcul şi care costă 5 lei de persoană – 15 minute

Fotbal Golf – 27 lei de persoană – 2 ore

Terenuri de nisip pentru fotbal şi volei

Loc de joacă pentru copii, unde cei mici vor găsi leagăne şi tobogane.

Călărie – 5 lei/persoană/tură

Piscina – intrarea la piscină costă 10 lei pentru adulţi şi 5 lei pentru copii în timpul săptămânii şi 20 de lei pentru adulţi şi 10 lei pentru copii în week-end şi sărbători legale. Pe baza biletului de intrare în parc adulţii beneficiază de o bere de persoană.

După ce am plătit biletul de intrare la piscină, ni s-a pus pe mână o brăţară de hârtie, care totuşi nu s-a stricat de la apă. Pe baza acestei brăţări poţi intra şi ieşi de cate ori vrei, ceea ce este un lucru bun, pentru că poţi merge să vizitezi parcul sau să iei masa la restaurant şi să te reîntorci mai târziu la piscină.

Spaţiul din jurul piscinelor este foarte mare, ceea ce face ca şezlongurile să nu fie deloc înghesuite.

Cum intri la piscină, pe partea dreaptă sunt amenajate toalete, duşuri şi vestiare.

Pe jos, pe tot spaţiul din jurul piscinelor este gazon sintetic, pe care sunt amplasate şezlonguri şi umbrele. Dar am văzut că erau şi persoane care îşi puneau prosopul direct pe gazon.

Există două piscine, una mai mică, pentru copii şi una semiolimpică, cu adâncime de la 1,50 m până la 2,20 m. Lângă piscina mare este şi un post de salvamar.

Apa din piscine era foarte curată şi numai bună de baie, nu era nici caldă dar nici foarte rece.

Lângă fiecare piscina erau amplasate duşuri.

Dacă nu vreţi să ieşiţi de la piscină pentru a merge la restaurant, veţi găsi şi aici un Grill de unde puteţi cumpăra ceva de mancare si un bar pentru a cumpăra cafea sau ceva rece de băut.

Satul indian se află imediat după piscine şi este foarte interesant. Acesta este format din corturi iar între acestea erau amenajate locuri de foc şi erau si persoane care făceau grătar. Corturile au în interior un pat şi o măsuţă cu scaune, toate din lemn.

Foişorul, care este construit tot din lemn şi are 2 etaje şi un turn, este foarte frumos amenajat. La parter este amenajată o terasă cu mese şi fotolii, la etajul 1 sunt amplasate canapele şi fotolii roşii, iar la etajul 2 sunt tot nişte fotolii în stil egiptean. Ca să ajungi în turn trebuie să urci pe o scară abruptă, la urcare mai e cum mai e, dar la coborâre este un pic mai greu, dar nu imposibil. Însă merită efortul, pentru că ajunşi în turn veţi avea o panoramă superbă asupra parcului.

Pescuit. Cum pe noi nu ne pasionează pescuitul, nu pot da multe informaţii, ştiu doar ca există bălţi pentru pescuit în interiorul parcului însă mai multe detalii găsiţi pe site-ul lor.

Cazare. Cei care doresc să petreacă noaptea în parc se pot caza în căsuţele lacustre, care sunt din lemn şi au în faţă o terasă suspendată deasupra apei. Nu le-am văzut în interior dar din exterior arată foarte bine. Am vorbit cu cineva care a fost cazat acolo şi ne-a spus că în interior ai tot confortul, exista baie cu duş, televizor şi minibar. Preţul unei nopţi de cazare este de 100 lei.

Pe site-ul parcului am văzut că există şi posibilitatea cazării în cort indian la preţul de 25 lei-persoană

Există de asemenea un loc de camping, care oferă posibilitatea de a campa cu cortul, la preţul de 10 lei-cort/zi sau cu rulota, la preţul de 20 lei/rulotă/zi.

Aici există posibilitatea de a face picnic sau grătar în locuri special amenajate, de a beneficia de umbrelă (gratuit) şi de mese special amenajate (gratuit).

Concluzie. Natura Parc este un loc care ne-a placut mult, dovadă că l-am vizitat două zile la rând şi îl recomandăm cu plăcere. Este adevărat că mai sunt multe lucruri de pus la punct, terenul este foarte mare iar parcul este amenajat în plin câmp. Uitându-mă pe site-ul lor, am văzut că pentru anul 2012 plănuiesc deschiderea şi a altor puncte de atracţie, ceea cu siguranţă va face parcul şi mai atractiv.

Trimis de Cris in 21.08.11 09:03:00
Validat / Publicat: 21.08.11 11:03:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în [ALTE ZONE].

VIZUALIZĂRI: 18341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Natura Park

[22.08.11 16:11:24]

Pe cine crezi ca mai prostesti cu parcul de la kitch-chiş? Ca sa vezi pe ce se cheltuie banii publici! Odios!

ionescunic
[22.08.11 21:42:02]

Mie mi-a placut foarte mult si review-ul si parcul si poate il voi vizita in curand.

@Popel nu vad care e problema? aici e un site de turism nu forum politic, te-ai inscris azi ca sa scrii ce? Nimic in legatura cu subiectul asta e clar!

motaneata
[22.08.11 22:51:17]

@popel,

Te invit la un minimum de decenta.

Daca ai un moment de indispozitie, nu este obligatoriu sa iti versi naduful, hodoronc-tronc, pe primul om pe care-l intalnesti in cale. Ai vreun argument care te faci sa crezi ca @pacurarcris incearca sa ne prosteasca? Spune-l!

Tu nu insinuiezi, nu banuiesti, tu afirmi, ataci, sari direct la beregata:

Pe cine crezi ca mai prostesti...

Cu alte cuvinte nu e prima oara cand ne prosteste, ne-a mai prostit, iar noi toti cei care am citit-o, stam aici "ca prostii", nu-i asa?

Oare ce interes are @pacurarcris sa scrie despre acest parc? E parcul ei? Sau lucreaza la Primarie si si-a tras vreo 10% din "banii publici", si acum rade de vreo 20.000 "de prosti"?

Este usor sa acuzi fara probe. Este usor sa lovesti, atunci cand stai ascuns in spatele username-lui. Numai ca, vezi tu, de-a lungul timpului, @pacurarcris si-a castigat respectul nostru, pe acest sait, prin munca, eleganta si bun simt, ceea ce am fi vrut sa vedem si la tine.

Te invit sa faci public motivul care te-a determinat s-o ataci atat de murdar pe colega noastra. In caz contrar va trebui sa-ti ceri scuze.

Daca nu cumva va trebui sa suporti consecinte mult mai grave.

[23.08.11 05:55:23]

@ionescunic, ma bucur ca ti-a placut review-ul si m-as bucura daca te vei hotari sa vizitezi parcul, in cazul in care ajungi vreodata prin zona.

@motaneata, ecoul tau mi-a mers direct la inima si iti multumesc pentru el.

Sincer, pe mine nu m-a afectat atat de tare ce a scris @popel, mi se pare ciudat ca cineva sa se inscrie pe site doar ca sa scrie acest ecou, mai ales ca este cineva din Brasov. Pentru noi brasovenii, este foarte usor de ajuns la Natura Park, iar pierderea financiara este minima in cazul in care nu iti place ceea ce gasesti acolo, deci nu are nimeni de ce sa fie asa inversunat. M-am gandit ca poate fi mai degraba cineva care vrea sa denigreze parcul, poate un fost angajat nemultumit.

Oricum, pentru mine sunt mult mai importante cuvintele pe care le-ai scris tu,

acestea au anulat complet ceea ce am simtit cand am citit ecoul lui @popel.

Si iti multumesc din suflet pentru ele )).

[23.08.11 11:25:45]

Nu putem lasa lucrurile asa...

Impresia mea a fost ca e un articol publicitar nicidecum un review (imi mentin totusi aceasta impresie).

Nu o sa sa iau punct cu punct insa cateva aspecte vreau sa le detaliez.

1. Drumul - este o bataie de joc! Nu stiu cu ce masina ai fost insa eu pe acolo nu mai calc. Era din piatra sparta nebatatorita. Un praf de-ti faci masina instant de comando.

2. Parcarea - are o capacitate modica, undeva la 30-40 de masini cred (nu stiu exact) iar faptul ca ai gasit loc denota afluxul mare de turisti!

3. Satul indian - ai sta in asa ceva? Ai sesizat cum miroase in corturile alea?

4. Foisoru - cum poti sa faci un parc tematic (natura si aventura) si sa vopsesti in roz si mov? Si sa pui niste canapele odioase cu tapiserie imitatie piele de tigru? Cum poti sa vopsesti toate masinile alea de teren neinmatriculate atat de kitchios? Poate tie iti place asa dar tot nu vad legatura cu naturaparc!

5. Pescuitul - exista un ecou negativ si in sesul asta aici pe site.

6. Cazare - Daca tu dai 100 de lei pe noapte ca sa dormi intr-o ghereta deasupra unei ape infecte... nu stii ce inseamna natura si aventura!

In final pot sa spun ca cei mici n-au sesizat aspectele negative si s-au alergat si s-au distrat in voie. Insa data viitoare se vor distra si alerga cu siguranta in alta parte!

Si ca sa fim consecventi... e naturaparc sau naturapark?

Si nu ne mai place ştrand? E piscina semiolimpica? Pai cam asa e si parcul asta... un semi-ceva... nu stiu ce.

[23.08.11 11:29:45]

@motaneata: Cam cat de grave?

[23.08.11 11:34:27]

@popel: lucrurile sunt, in majoritatea covarsitoare a situatiilor, mult mai simple decat 'scenariile' mult indragite si vechiulate cu atata usurinta de o (mare) parte dintre noi.

Unanimitate nu exista pe niciun subiect turistic, din Romania sau de oriunde altundeva in lume. Ce-ti place tie nu e obligatoriiu sa placa si altcuiva - si viceversa.

Ti-a placut (respectiv nu ti-a placut) in destinatia X? Scrie un review propriu, detaliaza si lasa oamenii sa decida singuri daca te "cred" pe tine sau pe cel caruia nu i-a placut! (respectiv i-a placut). E o atitudine mult mai normala decat sa ataci utilizatorii de alta parere ori cu alte gusturi sau preferinte.

cossmo
[26.08.11 09:01:18]

Inadmisibil

cat am stat acolo, cainele husky de la intrare nici apa nu avea, mancare ce sa zic nici atata, cu bucataria langa, am lucrat in bucatarie si stiu ca un pic de rest se gaseste si ptr el. nici turistii nu erau interesati de el. asa e romanu sa fie cat mai mult dar numai ptr binele lui. si da ne-am rupt de la gura ca sa manance si el ceva... am zis data viitoare cand venim, am sa aduc mancare ptr caini.

VA ROG DIN SUFLET HRANITIL, E UN SUFLET!!!

text publicat ca review distinct si mutat ulterior de echipa administrativa ca ecou

Alex_Macedo
[26.08.11 14:04:29]

Cristina! Atat am de spus: Sa ne traiesti!!

[26.08.11 16:58:59]

Alex, multumesc ))

RobertCodescu
[26.08.11 20:07:57]

OK şi după toate valurile pe care le-ai creat mai vin şi eu cu votul şi felicitările mele ca să vezi tu ce strategie publicitară şi de marketing iese acilea!!!

Sincer mă bucur că NU te-a afectat răutăţile unora dintre userii de pe AFA care cu aşa ceva se ocupă de regulă.

BRAVO ţine-o tot aşa restul lumii te susţinem!!!

dorgo
[16.08.13 08:32:17]

@all... ei si uite ca in nici 2 ani, parcurile tematice s-au dezvoltat in tara noastra... primul pe care l-am vizitat, a fost pe fundul salinei Praid (Aventura parc), al doilea, langa lacul Tineretlui de la Sovata, (Aventura parc+o tiroliana ce te trece de pe un mal pe celalalt)... parcurile astea sunt o scoala a curajului ce plac atat copiilor cat si parintilor...

Yersinia Pestis
[09.10.14 19:13:46]

Uite că n-am știut că este așa ceva acolo și am trecut de câteva ori prin zonă?! Mai funcționează, pentru că văd că postarea este din 2011?

Nasshu
[09.10.14 20:56:46]

@căpcă1 - Bate vântul, apasă pe accelerație și mergi mai departe.

[10.10.14 04:48:35]

@căpcă1 - da, mai există, eu am fost de două ori și vara asta.

Față de 2011 am observat câteva îmbunătățiri: în primul rând, drumul care leagă parcul de DN a fost astfaltat în totalitate, a mai fost construită o piscină pentru adulți și o terasă destul de mare în incinta piscinelor.

În lista de activități am văzut că acum există și paintball, la tariful de 30 lei/100 bile/persoană, zbor de agrement cu un avion ultraușor (pt. curajoși ).

Campingul de la Dârste s-a mutat aici, la Chichiș, așa că există posibilitatea cazării la căsuțe.

A fost deschisă, pe una din bălțile din cadrul parcului, o fermă ecologică de rațe și gâște, care, din câte am înțeles se poate vizita, ceea ce pentru copiii crescuți la oraș reprezintă o atracție.

Au și o crecătorie de raci, iar vara se organizează Festivalul Racilor.

Oricum, peste vară, aproape în fiecare week-end se organizează tot felul de evenimente și festivaluri.

Ca noutate pentru noi, cei din zonă, este apariția posibilității cumpărării unui abonament valabil 3 luni (adică toată vara, la noi ), care costă 100 lei/persoană pentru 3 luni, în care sunt incluse intrarea în parc, piscina, pescuit la balta 4, zona de picnic, volei pe nbisip, minifotbal și tenis.

Față de acum 3 ani tarifele nu s-au modificat deloc.

Anul ăsta am fost doar la piscină, nu am vizitat parcul, însă mie, în continuare, mi se pare un loc în care te poți relaxa/distra, la niște prețuri mai mult decât acceptabile.

Mai ales pentru noi, cei care suntem relativ aproape.

Acum, știi cum este, părerile sunt subiective, depinde mult de fiecare dintre noi ce așteptări avem. Dar dacă ești în zonă, eu zic că merită să intri pentru o zi, chiar numai pentru piscină.

Toate detaliile le găsești pe site-ul lor și îți poți face o părere.

Alex_Macedo, dorgo, motaneata, popel, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂNatura Parc - agrement & camping [Chichiș CV]: