ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 19.08.11
AUG-2011

Foarte nemulțumit

O enclava frumoasa unde te duci doar odata

Minusuri: -- lucrurile ce nu sunt corecte pt. un resort.

Exemple: - sa stai la coada 40 min. cu copilul de mana pt. un sandwich - bauturile liber la consum sunt deplorabile, sucurile la dozatoare de marca?! - vin trecut pe langa vie prin lanul de porumb?! - mancare buna, diversificata la extrem dar tot aroma de cantina, ?!

Mai oameni buni, cred ca 2 stele sunt cumparate ca la noi! Programul de divertisment si facilitatile enclavei tinute la secret, daca te prinzi, bine, daca nu, te oftici ca n-ai stiut - presupun ca altfel dau buzna neaveniti?! sau cum?!

Plusuri si recomandari: -- E locul perfect pt. luna de miere a unor tineri!!! Frumoasa locatia si proiectul enclavei in ansamblu!!!

Trimis de vali2308 in 19.08.11 22:07:55
Validat / Publicat: 19.08.11 23:09:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vali2308); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.08.11 23:09:10]

@vali2308: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

i2000
    [20.08.11 16:30:14]

Fara suparare... n-am inteles nimic.

[20.08.11 21:11:32]

ce parte nu ai inteles? nimic... e prea mult!

[20.08.11 21:33:31]

Ca o completare a celor de mai sus!

Nu recomand o vacanta la Duni!!!

pt. cei interesati pot extrapola in functie de varsta lor!

i2000
    [21.08.11 09:48:29]

N-am inteles chestia cu enclava, n-am inteles de ce ai depunctat asa de mult distractia si relaxarea (doar pentru ca nu ai stiut de ele? inseamna ca n-ai participat la aceste activitati? oricum n-are rost sa te "oftici ca n-ai stiut"), n-am inteles de ce ai stat la coada 40 de minute pentru un sandwich... ma rog ideea este ca ar trebui explicat mai in amanunt ca sa poata intelege si altii ce functioneaza sau nu intr-o anumita destinatie de vacanta. N-am vrut sa deranjez, am vrut doar sa inteleg

[22.08.11 17:56:47]

buna,

facilitatile resortului le puteai gasi in mapa de prezentare din camera; anul acesta, la MB, erau traduse si in limba romana; programul echipei de animatori era afisat la "casuta" de la piscina MB, si il anuntau si ei ori de cate ori organizau o activitate la piscina; sandwich-urile - erau oferite in intervalul orar 17-18 (daca nu ma insel), ce rost avea sa iei asa ceva cand masa de seara incepea dupa 1,5 ore? in general am vazut copii luandu-si sandwich-uri, probabil li se facea foame dupa atata balaceala la piscina si nu se saturau cu prajiturile/torturile/fursecurile servite in intervalul orar 16-17.

cam ce asteptari aveai de la acest resort? inainte sa cumperi sejurul, ai citit impresiile de aici?

da, poate ca nu este un resort destinat celor care cauta distractia, galagia, discotecile, parcurile de distractii/acvatice, restaurante si terase, magazine de suveniruri. este destinatia perfecta pentru familiile cu copii mici, sau celor care vor sa se odihneasca macar cateva zile dupa un an de munca, si nu vor sa-si mai bata capul cu plimbari, vizite, iesiri din resort, mancat la terase, etc. pentru ca au totul la indemana. pentru unii cu siguranta este un resort prea linistit, de-a dreptul plictisitor. insa pentru altii e destinatia ideala pentru cateva zile de vacanta.

nicolae75
    [04.09.11 21:03:16]

cu un singur lucru sunt de acord: vinul era execrabil!

[08.09.11 22:00:07]

draga i2000, ce greu de inteles?

cele cateva zile de vacanta asteptate cu nerabdare in cursul unui an si cu atata entuziasm clamat de cei care au fost acolo inaintea mea, nu s-au ridicat la asteptarile pe care eu, le-am avut.

Am vrut sa arat ca resortul nu se ridica la cele 5 stele decat la cazare si concept!! Serviciile sunt varza, intr-o vacanta de 200euro/zi. Acolo am fost cu cei doi copii 4/6 care s-au plictisit efectiv. Daca sunt oameni care se bucura pt. sticks-uri gratuite la bar si alune amestecate cu naut, la pretul asta, inseamna ca nu stim sa ne apreciem munca de peste an. Activitatile zilnice, party-urile, spectacolele din amfiteatru aveau iz de neprofesionisti sau de oameni plictisiti, erau ieftine!!!

Referitor la termenul "enclava": la cati km de statiune se afla un bancomat (simbolul lumii moderne) ??? sau altfel: unde puteai platii cu cardul?? nicaieri!! Aveau doar la receptie o casa de schimb valutar cu un comision penal!!

Draga Corina70,

daca ce faceau animatori era animatie, inseamna ca nu mai stim ce inseamna termenul resort. Pt. sandwich am stat pt. unul din copii care nu are putere de a intelege logica expusa de tine mai sus. Clubul si activitatile pt. copii erau subdimensionate pt. capacitatea fizica de cazare. Altfel spus personalul din club era depasit de nr. mare de copii.

Concluzii dragilor: acolo e un pom laudat!

[09.09.11 10:16:57]

vali, la receptia carui hotel iti luau comision pentru schimbul valutar? pentru ca la Marina Beach cat era afisat, atata primeai, iar pe chitanta nu aparea nici-un comision. e adevarat, cursul de schimb era usor defavorabil (1,80 leva pentru 1 euro, in comparatie cu 1,91 leva ptr 1 euro in Sozopol), dar nici vorba de comision la Marina Beach.

in fine, suntem diferiti, avem asteptari diferite si percepem diferit anumite situatii.

iar resortul nu are 5 stele, singurul hotel din resort care are acest rang este Royal Marina Palace. MB, Belleville si Pelican au 4 stele fiecare, Holiday Village 4 sau 3 (nu sunt foarte sigura). sa nu uitam ca foarte multe dintre hotelurile din Bulgaria nu asigura parcare gratuita si pazite, prosoape de plaja, sezlonguri si umbrele la piscina/pe plaja, gratuite. in alte statiuni bulgaresti platesti, iar daca faci un calcul cat dai in plus pentru parcare, umbreluta+sezlong, ajungi la pretul unui sejur de 5 zile la Duni.

mie chiar mi-a placut ca nu era agitatie prea mare din partea animatorilor, iar pentru copila mea de 4 ani, nici-un mini-club sau activitate pentru copii nu ar fi avut succes in comparatie cu balaceala non-stop in apa (piscina sau mare). asa ca am putut si noi, parintii, sa stam relativ linistiti sa ne bronzam, sa discutam cu prietenii cu care am fost, sa dormim linistiti dupa-amiaza si noaptea fara sa ne deranjeze galagia sau muzica (dupa un an obositor), fetitei mele nu i-ar fi trebuit nici mancare, nici somn, ar fi vrut doar balaceala.

am avut ocazia sa discut cu o familie care incercase, in ani consecutivi, RMP (2009) si MB (2010), acum venisera tot la RMP doar pentru ca prinsesera o oferta buna. concluzia lor a fost clara: nu merita sa platesti cateva sute de euro in plus pe sejur la RMP, doar pentru a avea acces la piscina interioara, vinul sa fie servit in sticle, sa ai acces la toate facilitatile resortului. extrem de multi turisti de la RMP faceau plaja la piscina MB si mancau la restaurantul MB, asadar acele facilitati platite suplimentar nu prea isi aveau rostul...

rostul interventiei mele nu este acela de a te contrazice, incerc sa-ti spun ca ai avut poate asteptari mult prea mari, bazandu-te doar pe aceasta clasificare de 5 stele a hotelului in care ai stat. cu siguranta nu se compara cu resorturile de 5 stele din Turcia, insa pentru Bulgaria, este o destinatie OK, in special pentru familiile cu copii mici sau celor care cauta linistea si leneveala...

[09.09.11 15:33:26]

Pertinente observatiile!

Sigur, sunt pretentios, dar asa inteleg eu sa-mi expun parerea pt. Ceilalti cu asteptari la fel de mari!

Si totusi... acolo... eu... nu ma mai duc!

Inca ceva! Ai observat felurile de mancare derivate dintr-un rest al unui fel dintr-o zi anterioara? O sa spui ca si acest lucru este normal... ca se intampla in toata Bulgaria (nu mai zic de ai nostri), si asa mai departe... ! Ma dezamagesc (un pic si pe termen scurt) cand acceptam atit de usor gafele gazdelor si mai gasim si scuze pt. ele.

Inca o data spun ca: locatia, conceptul si implicit proiectul fizic al statiunii sunt deosebite! Restul: fad.

[09.09.11 15:49:13]

in privinta mancarii, e posibil sa ai dreptate, nu zic nu. insa am incercat in fiecare zi sa gust alt fel de mancare, alt tip de preparat, asa incat ma uitam dupa "noutati", nu bagam in seama felurile de mancare pe care le incercasem deja sau care nu-mi plac din principiu (ex peste, conopida, varza de bruxelles, creveti, salate ciudate). pe mine m-a dezamagit usor faptul ca si anul trecut si anul acesta aveau cam aceleasi feluri de mancare "de baza". cert este ca nu ramai flamand, gasesti macar un fel de mancare gustos/comestibil. un aspect pozitiv ar fi acela ca nu am vazut/auzit sa se fi imbolnavit cineva din cauza mancarii (toxiinfectii alimentare sau enterocolita). si asta e un lucru bun, zic eu, mai ales pentru familiile cu copii.

era sa fac o greseala anul acesta, incantata fiind de impresiile pozitive de anul trecut pentru Club Miramar din Obzor, am fost tentata sa iau sejur acolo. mai bine ca n-am facut-o, anul acesta multi dintre cei care au fost acolo s-au plans de scaderea calitatii, in special la capitolul mancare.

[23.04.12 15:32:41]

Salut vali2308,

Din cate citesc, privesti lucrurile cam in acelasi fel de critic ca si mine. Te-as ruga pe tine sau pe alti membrii AFA sa ma indrumati in vacanta mea de 1 mai spre un hotel care sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- mancare buna cu multa carne de porc sau pui (fara gratare cu chiftele bulgaresti);

- bauturi cola, fanta, sprite cel putin la dozator daca nu la sticla;

- bere buna;

vin bun chiar si varsat;

- bar dechis pana la 23-24 seara cu barmani amabili;

- camere curate si spatioase;

- piscina incalzita interioara; -

- program cu muzica seara.

In aceasta minivacanta ma duc doar cu niste prieteni (toti fara copii) sa ne relaxam si sa ne simtim bine si trebuie din pacate sa aleg Bulgaria intrucat in Turcia costa mult prea mult transportul doar pt. 2-3 zile.

Multumesc

P. S. Daca cineva imi poate oferi cat de rapid informatia despre un astfel de hotel in Bulgaria i-as fi recunoscator... deoarece mai sunt 5 zile pana sambarta.

alex1968
    [23.04.12 17:05:09]

@gioko,

Îţi pot recomanda hotelul Sol Nessebar Palace, unde am fost în minivacanţa de Paşte în acest an (vezi impresii), precum şi hotelurile Marina Palace şi Marina Beach (din complexul Duni; piscina interioara exista doar la Marina Royal Palace, dar o pot folosi, de Paşte şi de 1 Mai şi cei cazaţi la Marina Beach), unde am fost anul trecut (vezi impresii). Toate trei îndeplinesc cerinţele tale.

[24.04.12 10:03:55]

@alex1968,

Salut @alex1968 si multumesc pentru informatie, insa am citit toate reviewurile si de la Sol Nessebar Palace (inclusiv pe al tau), dar am gasit in alte postari (vezi "a_vlad2009" si "VIO") informatii care m-au descumapanit spre ex. : mancare foarte proasta, sucurile la dozator cu gust de chimicale, berea o posirca si vinul de proasta calitate.

Tot acolo am citit ca Sol Nesebar Palace este sub Royal Marina Palace, insa citind reviewul lui "vali2308" de la acest din urma hotel tot nemultumit am ramas, intrucat face referinte la lucruri care si pe mine in mod cert ma vor deranja (deoarece vede lucrurile asa cum le vad si eu intr-o vacanta).

Cel mai mult ma deranjeaza lipsa de amabilitate a bulgarilor si faptul ca fac tot felul de schimonoseli atunci cand iti servesc si a doua sau a treia bere (de parca nu am fi platit pentru sejur).

Cum de 1 Mai nu ma prea intereseaza marea si piscina exterioara (deoarece este totusi frig), incercam sa ma simt bine prin indeplinirea conditiilor pe care le-am descris in postarea mea anterioara si ma gandeam ca poate exista un alt resort peste aceste 2 hoteluri ca servicii si calitate.

Imi povestea un coleg de serviciu despre Hotelul Miramar undeva la 50 de km de Varna (eu unul nu am auzit de el)... insa daca cineva imi poate da mai multe amanunte despre acesta sau despre altele, eu nu pot sa ii fiu decat recunoscator.

Multumesc si tie oricum pentru sfaturi... si sa auzim de bine si la cat mai multe concedii reusite.

alex1968
    [24.04.12 11:30:53]

@gioko,

Cred ca fiecare hotel are si review-uri mai putin bune chiar daca serviciile si cazarea sunt la superlativ. Eu consider ca mancare mai buna decat la Duni nu vei gasi la nicin hotel din Buglaria. De asemenea, personalul de acolo - ca si cel de la Sol Nessebar - exceleaza prin amabilitate. Eu chiar am scris in review-ul de la Marina Beach (Duni) ca am fost foarte placut surprinsa de amabilitatea personalului chiar si atunci cand conationalii nostri o isi dadeau rau de tot in petic. Pe de alta parte, la Nessebar (unde, intr-adevar, la capitolul mancare stau un pic mai prost decat la Duni), vei avea sansa sa te plimbi prin Nessebarul vechi, care este un colt de vis. In ceea ce priveste bauturile, iti pot spune ca cele racoritoare, de la dozator, la Nessebar mi s-au parut foarte, foarte apropiate la gust de cele imbuteliate (ma refer strict la Cola, Fanta, Sprite, Kinley). Berea servita la dozator este, la toate hotelurile din Bulgaria, foarte slaba. In ceea ce priveste vinul, eu nu l-am gustat, insa sotul meu a avut cuvinte de lauda despre vinul rosu de la Nessebar. La Miramar nu am fost, insa am fost la hotelul "sora" al lui Miramar din Nisipuri, Viva Club, unde a fost - si acolo - foarte OK. Fiind din acelasi lant cu Viva, te sfatuiesc - daca mergi la Miramar - sa-tio iei camera superioara, care - desi costa cu cativa euro mai mult - merita cu prisosinta efortul financiar suplimentar.

Orice ai alege, iti doresc concediu minunat si vreme superba.

[24.04.12 11:42:38]

gioko, trebuia sa deschizi o solicitare noua la rubrica "ce-mi recomandati? " (pe pagina principala AFA), in acest fel mesajul tau era vizualizat de mai multe persoane si puteai primi mai multe recomandari pertinente.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [24.04.12 20:39:18]

@Gioko, sincer ce cauti tu nu se afla in Bulgaria, renunta, pur si simplu nu exista, Miramar e un hotel fost Riu, adica de clasa mijlocie si 4 stele, pentru cine nu a fost la allinclusive e ok, insa nimic acolo nu e lux, absolut nimic.

Pentru mine e un hotel excelent, insa nu toti gandesc ca mine nu?

[25.04.12 19:00:18]

@ionescunic:

In primul rand mi se pare total neavenit raspunsul tau atat datorita faptului ca vorbesti de niste lucruri despre care nu ai mare habar se pare (eu am cerut informatii doar celor care mi le puteau oferi) si in al doilea rand, citindu-ti reviewurile de pe AFA (pe scurt) si urmarindu-ti locatiile in care ai fost, am observat ca ai o problema cu minimul de lux si serviciul ALL INCLUSSIVE sau ULTRA ALL INCLUSSIVE. Observ de asemenea ca esti mare fan Grecia (eu nu sunt deloc), iar in Bulgaria vad ca ai fost la hoteluri neinteresante din punctul meu de vedere si tocmai din acest motiv nu inteleg ce te-a indemnat sa-mi raspunzi la ecou... si de 3 ori in aceeasi zi cu acelasi mesaj pe mail la diferite ore. Daca ai fi citit mai atent ceea ce eu ceream poate ai fi observat ca in niciun caz nu am avut pretentia ca acel resort sa fie si ieftin. Ma gandeam ca poate exista persoane care au fost intr-un astfel de hotel, cu astfel de conditii. Intr-adevar nu toti gandim la fel si tocmai de aceea vad lucrurile si am aceleasi asteptari ca si vali2308 (initiatorul acestui review). Tocmai de aceea inca astept si alte sfaturi de la cei in masura sa mi le ofere.

alex1968, Corina70, gioko, i2000, nicolae75, vali2308
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: