ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 01.08.09
JUL-2011

Maramu si nu numai

Anul acesta am hotarat sa ne petrecem concediul acolo unde se agata harta-n cui, mai bine zis in locul unde sunt cei mai deosebiti oameni de care o sa-mi amintesc intotdeauna cu mare drag. Mi-am pregatit agenda inca din timp, am cautat zone si obiective de vizitat, am stabilit traseul si am ales restaurante si pensiuni unde sa ne cazam. Pe scurt am sa trec in revista locurile prin care am trecut: Calimanesti, Caciulata, Manastirea Cozia, Cisnadie, Sibiu, Sighisoara, Targu Mures, Turda, Cluj Napoca, Gherla, Dej, Baia Mare, Sighetu Maramtiei, Vatra Dornei - Bucovina cu Dorna Candreni, Poiana Stampei, Poiana Negri, Campulung Moldovenesc, Gura Humorului (Cacica), Suceava, Falticeni, Targu Neamt, Piatra Neamt, Bacau, Adjud, Marasesti, Focsani, Ramnicu Sarat, Buzau, Urziceni, n-am facut decat vreo 2500 de km intr-o saptamana si vreo 3000 de poze. M-au impresionat multe insa mi-au placut in mod special Sibiul, Sighisoara, Maramuresul studiat “din cap pana in picioare” si Vatra Dornei.

Am organizat totul pe indelete si dimineata la 15.30 eram pe pozitie. Drumul a fost bun si liber asa ca am ajuns in Sibiu cu noaptea-n cap cand inca nici nu se deschisesera pravaliile. Mai bine caci noua nu ne place aglomeratia absolut deloc. Dupa Sibiu si Sighisoara ne vedem si in Maramures. Multe case saracacioase si putine pensiuni care sa-mi placa la prima vedere ami ales ca erau chiar la strada. Al meu déjà era cu inima stransa dupa experienta din Sighisoara si la cum se prezenta treaba zicea ca el nu sta atatea zile la pensiune daca nu-i convine. Spre bucuria noastra la Pensiunea Doina a fost minunat. vezi aici

Plimbare cu mocanita vezi aici

Despre Sibiu am scris aici

Sighisoara, Casa Cositorarului vezi aici

Aici ne-am cazat vezi aici

Dracula Danes vezi aici

Muzeul Satului Maramuresan

Parca este mai mare si mai frumos decat al nostru, o meritata plimbare in aer liber mai ales dupa o masa inbelsugata. O singura doamna era in tot parcul si in casute poti intra linistit si chiar sa faci fotografii inauntru. Taxa a fost de vreo 12 lei 2 persoane plus taxa foto. Al meu sot m-a prostit stanga dreapta si vroia sa iasa repede cand doamna striga dupa noi “puteti urca si sus la biserica, e priveliste frumoasa si sunt casutele deschise”, zic vezi Dumnezeu nu ti-a ajutat ca ai vrut sa ma tragic in piept. La intrare ne-au zis ca nu e mult de mers dar la cat eram noi de fezandati al meu nu stia cum sa plece mai repede. Vroia sa m-a duca cu masina si nu pe jos, ce mai plimbare o fi si aia.

Cimitirul Vesel din Sapanta

Un loc deosebit pe unde trebuie sa treceti. Impresionant era mesajul de pe o cruce care suna cam asa: ”ce bine ar fi fost ca eu sa citesc si tu sa fii in locul meu”. Culmea cica inca se mai fac inmormantari acolo. Am citit foarte multe mesaje, le-am si fotografiat pentru cei care vor sa ajunga macar virtual insa iti trebuie o zi sa le citesti pe toate. Mai sunt si alte obiective de vizitat, case memoriale, manastiri etc dar nu este timp suficient si noi le-am bifat pe cele mai interesante noua. Pe langa cimitir sunt multe tarabe cu souveniruri si magazinase. Foarte multa lume amarata iar cateii rupti de foame, mancau paine goala. Coada mare la gogosi imediat cum iesi din cimitir pe stanga. Pofta mare asa ca stam si noi. Aveau un lighean in care faceau gogosile, am luat vreo 5 si n-am mancat decat una restul la catei. Gogosile din Maramures nemaipomenite, ca nicaieri insa acestea balteau in ulei, nu se puteau manca, daca mai mancam una in plus directia Bucuresti dar cele de la Pensiunea Doina si de la mocanita au fost minunate. Asa ca nu le incercati pastea din Sapanta ca vi se apleaca.

Memorialul Durerii

Un loc care meritat vizitat. Eu nu il aveam trecut la obiective insa al meu sot a tinut sa-l vada, m-a impresionat si pe mine, daca intri si putin in pielea personajelor impactul este mai mare. O zi cred ca ar fi suficient pentru zivitare, noi l-am facut in vreo doua ore, nici pe graba dar nici n-am dormit pe noi. Ca sa citesti in fiecare camera tot ce scrie iti trebuie foarte mult. Am luat si DVD-ul care a costat 40 de lei insa nu merita. Se poate viziona doar pe calculator si nu este altceva decat ceea ce am vazut acolo, noi initial am crezut ca este vorba de un documentar dar nimic deosebit. Nu prea e domeniul meu in ale povestitului aici insa atasez mai multe fotografii care vorbesc.

Pastravaria lui Alex-Sat Mara

site oficial

O locatie frumoasa si o mancare minunata. Aici gasiti daca doriti atat cazare cat si restaurant. Cascada artificiala cat si locatia atrag foarte multi turisti. Am servit bors de peste, mamaliga cu branza si pastrav cu mujdei de usturoi. Mancarea a fost grozava insa aveti ceva de asteptat. Fetele imbracate in costume traditionale sunt foarte dragute si amabile. Palinca am luat vreo 20 de litri. O parte din Sapanta si o parte din Sighet. Am fost la o bunica care avea atarnata o sticla la poarta, al meu zice te-ai prins ca e apa in ea. M-a pus al meu sot sa gust din mai multe sticle, cate putin pana m-am facut praf. A fost un lucru minunat sa stam de vorba cu aceasta batranica care era singura, copiii realizati si plecati in afara.

Manastirea Barsana

Situata la 12 km de Vadul Izei trebuie vizitata. Daca avem o groaza de manastiri de vizitat pe unde ne ducem cred ca asta e una dintre cele mai frumoase si merita sa mergeti. De mers si in muzeu unde am facut fotografii, intrarea 1 leu parca, daca vrei sa lasi in cutie.

Baza Turistica si Crama Suior, urcare cu telescaunul

Pretul unui bilet este de 10 lei si include urcarea, coborarea si o bautura. A fost o plimbare placuta chiar daca au fost cativa stropi de ploaie si al meu are rau de inaltime. Sus e o priveliste frumoasa, noi am urcat singuri cu telescaunul iar la coborare am avut un grup de copii pusi pe sotii. Am mancat la restaurant o ciorba de fasole grozava. Restaurantul e foarte frumos si tot facut din lemn. Cazarea este in jur de vreo 250-300 de lei acolo.

Vatra Dornei-Perla Bucovinei

Mi-a placut foarte mult orasul, curat, multa lume, frumos amenajat, am luat toate strazile la picior dar vai ce sa vezi fac si eu ca tipu cu masina din Spania multe femei cherchelite, in Maramu am inteles, erau toti si barbati si femei, palinca cu margele saraca e de vina dar aici o fi de la visinata?

Casa Bucovineana

Nu prea am fost incantata de mancare iar de servire nici nu poate fi vorba.

vezi aici

Hotel Carol Vatra Dornei

vezi aici

Sotul meu a ramas cu sechele de la “casa bunicii” din Sighisoara si a zis ca nu mai vrea vreo casa pescarului sau alte experiente de genu si atunci l-am dus la hotel, Carol, impunator, dar care este fostul spital de TBC. Nu am avut rezervare ci am ales la fata locului. Am stat doua nopti si totul ni s-a pus pe factura, atat cazarea cat si masa. A fost foarte bine, am avut o camera cu salon, baie mare si curata iar mancarea foarte buna. Micul dejun nu prea grozav, ar fi putut fi mai variat insa mancarea gatita a fost grozava. Am servit mancare chinezeasca care nu ma asteptam sa fie asa de buna avand in vedere ca nu e restaurant cu specific, muschi de vita cu broccoli, o tigaie picanta, papanasi si vin la carafa foarte rece si bun.

Parcul Central cu veverite

Parc foarte animat si frumusel. Am citit presa si am baut o cafea grozava cu cardamom la terasa restaurantului care da in parc, cred ca este si hotel pe partea cealalta. Servire foarte buna, ne-am simtit bine. Aici seara se canta la orchestra insa este mai tot timpul plin. Toata lumea cumpara nuci de la magazinele cu souveniruri si prin parc se aude numai poc poc, asa faceam si noi, bateam nucile una de alta sa vina veveritele. Sunt satule saracele ca toti turistii le dau. A fost dragut cand am intrebat la un hotel despre parcul cu veverite si ne-a raspuns”care veverite” al meu zicea cred ca le-au mancat astia ca pe lebede. De aici am luat cateva souveniruri mai deosebite. In Sighetul Marmatiei exista un magazinas cu foarte multe lucruri frumoase de unde am luat noi carutele pentru palinca.

Casa Drumetului

Mancare buna dar nu extraordinara insa am asteptat enorm de mult in conditiile in care erau doar doua mese ocupate insa la o masa erau vreo 10 persoane. Servirea acceptabila.

Am mai vizitat Cetatea de Scaun din Suceava, Manastirea Voronet, Pasul Prislop este foarte frumos, Manastirea Cozia care era in drum la plecare,

Trimis de susu in 18.08.11 19:31:51
Validat / Publicat: 18.08.11 22:14:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 2576 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (susu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Manastirea Cozia

adryana
[18.08.11 22:31:10]

frumoasa excursie, felicitari, era bine daca scriai si pe poze ceva, cat de cat, pt. cei care nu stiu zonele... eu oricum din poze stiu unde sunteti.

susuAUTOR REVIEW
[18.08.11 22:36:06]

La cate sute de poze incarc cred ca imi trebuie vreo doua nopti sa scriu la fiecare. Nu stiu cati pun fotografii multe sa ai ce vedea iar la fiecare inceput am trecut pe o singura fotografie de exemplu Man Barsana, Cimitirul Vesel etc.

Te referi la pozele facute pe traseu? din masina? pai nici eu n-am plecat cu un traseu facut de cineva si am cautat sa o iau pe toate drumurile posibile pt a gasi peisaje frumoase

adryana
[18.08.11 22:56:44]

e ok daca scrii doar pe prima poza unde sunteti, pt. cei care nu stiu zonele acelea, poate mai poftim si pe altii la calatorii in tara. Felicitari inca odata.

susuAUTOR REVIEW
[18.08.11 23:04:26]

Eu si acum mai incarc poze, daca pot ajuta cu ceva suplimentar o voi face insa nu am timp, am doua joburi si incerc sa postez cand pot si cum pot. Si eu la randul meu am cautat informatii inainte de fiecare concediu si m-au ajutat foarte mult. Deasemeni cred ca fotografiile spun multe si asta am cautat si eu la review-uri ca sa stiu ce sa aleg, avem o tara frumoasa si merita vizitata.

istokr
[04.10.11 16:15:41]

Felicitari pentru pozele atasate si review-ul scris.

adryana, istokr, susu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maramureș: