ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2011
ÎNSCRIS: 20.03.08
AUG-2011

Imbucurator

Am fost in ultimul weekend + liberul de Sfanta Maria la munte, am fost cazati in Leresti, la un fost coleg de serviciu care are o pensiune.

Printre alte preumblari, am fost si la Voina.

Parinti mei fiind din zona, unul din Leresti (7 frati si surori) si unul din Voinesti (11 frati si surori), de mic mi-am petrecut cateva saptamani in fiecare an in comuna turistica Leresti.

Am fost prima data la cabana Voina prin anii 60, cand nici nu se vorbea de barajul si lacul Rausor, iar cabana Voina era o cabana de lemn, aflata pe celalalt mal al Raului Targului. Atunci drumul era mai facil, se facea pe jos de la Leresti.

Cabana de lemn a ars in intregime, daca traversati raul o sa vedeti fundatia si acum.

O data cu terminarea barajului in 1987, cabana a devenit, pana la vanzoleala din 89 un loc unde rar puteai sa gasesti un loc in weekend.

Dupa 89 la cativa km de baraj spre Voina s-a produs o surpare de teren destul de pronuntata si daca nu erau hotii de lemne care au carpit durmul cat de cat nu s-ar mai fi putut circula.

Intre timp s-au construit o pensiune la iesirea din Pojorata si niste vile la inceputul dumului care urca spre baraj iar in poiana unde se afla cabana s-au construit mai multe case de vacanta private si chiar si niste hoteluri cochete numite "baza de instruire a... " in care presupuneti cine se instruiesc.

De la cabana Voina se putea (poate) pleca spre cabana Cuca (4-5 km), vara fara sa ai echipamente speciale, drumul fiind destul de lin. Am si dormit o data pe tzambalul de la Cuca si ce bine a fost. Intr-un timp se putea ajunge si cu masina, acum vreo 4 ani urcand cu Loganul meu pana aproape de jumatea distantei dintre cabane. Acum drumul este inchis, barat cu o bariera, evident!

De asemenea se putea merge cu masina chiar si la cabana Batrana, dar pe la sfarsitul anilor 90, inceputui anilor 2000 a fost o viitura care a distrus drumul in apropiere de cabana Batrana. Era un drum extraordinar si cred ca este si acum pentru cei mai tineri care-l bat cu piciorul.

Am fost cazat ultima oara in urma cu vreo 7-8 ani, de Paste, intr-o camera cu 6 paturi, a fost o noapte de cosmar, nu era caldura, lumea bagase incalzitoare in priza, a cazut curentul si peste toate astea jumatate din ocupantii cabanei erau beti manga, cu urlaturile de rigoare. Si a mai si plouat aproape tot timpul.

Am fost pe 13 august 2011 si am ramas surprins de mai multe lucruri:

- drumul s-a asfaltat, cu mici portiuni lipsa si capace de canal neaduse pana la nivelul asfaltului pana sus la baraj. Este multumitor si se lucreaza in draci. De la baraj sunt portiuni asfaltate, portiuni pregatite pentru asfaltare, cu drum destul de bun si portiuni in care vechiul asfalt (de fapt beton), a fost spart dar se poate circula totusi bine si portiuni la care nu s-a umblat deloc. Fonduri europene.

- drumul spre Cuca a ramas inchis dar drumul spre Batrana este deschis;

- in zona cuprinsa de la coada lacului pana la circa 2 km de la intersectia spre Batrana era cateva sute bune (daca nu chiar peste mie) de corturi si rulote instalate;

- era un miros insuportabil de mici si fripturi, muzica, dar curios nu manele si nu la blana iar focurile ardeau sub coroanele brazilor (sunt tare curios daca s-a declansat vreun incendiu);

- un lucru foarte bun, care mi-a schimbat oarecum impresia despre turistul roman (fie el si ocazional), este ca au inceput sa fie folosite tzarcurile pentru gunoi (s-au construit din loc in loc niste plaforme de beton de circa 4 pe 4 metri intzarcuite cu gard de sarma si porti incuiate). Am vazut turisti care si-au strns gunoiul si l-au aruncat peste gard in tzarc, de unde nu mai pot fi rascolite de caini sau ursi.

Am plecat in fuga si am mers sub baraj (este impresionant), pe vechiul drum spre Voina, unde am putut respira un aer curat.

Nu ma mai vede Voina in weekend!

Trimis de nnaaee in 18.08.11 15:56:20
Validat / Publicat: 18.08.11 17:12:49

VIZUALIZĂRI: 2917 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nnaaee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Lacul Rausor vazut de pe baraj

Chloe
[18.08.11 21:49:26]

WM, inteleg ca cel care a postat review-ul nu a fost cazat la cabana Voina

nu ar fi oare mai potrivit ca aceste impresii sa fie postate la "Descopera zona... "??

[18.08.11 22:03:04]

Corect, aceste impresii vor fi mutate la zona Leresti-Iezer. Multumim pentru sesizare.

[18.08.11 22:17:32]

Mutat la rubrica "Descopera zona Iezer-Papusa" (deja existenta pe site).

nnaaeeAUTOR REVIEW
[19.08.11 10:37:17]

Nu ca m-ar deranja in mod deosebit faptul ca postul meu a fost mutat la "Descopera zona Iezer-Papusa" dar in toate cele 3 posturi de la acesta rubrica nu se pomenesc nicio data cuvintele "Iezer" sau "Papusa" dar se pomeneste in toate cuvantul "Voina". Deci eu ca utilizator daca voi cauta cuvantul "Voina" nu-l voi gasi decat la rubrica "Cabana Voina [Lacul Rausor, Iezer-Papusa]" din "ALTE LOCURI" ceeace cred ca nu e corect. Si e pacat!

Las la latitudinea WM rezolvarea.

[19.08.11 10:59:45]

Adaugat cuvantul "Voina" atat in denumirea sectiunii geografice (care a devenit astfel "LERESTI / VOINA [IEZER-PAPUSA]") cat si in cea a rubricii de fata ("Descopera zona Voina / Iezer-Papusa")

nnaaeeAUTOR REVIEW
[19.08.11 11:04:12]

Asa este perfect!

bose
[05.08.12 01:43:08]

Acum drumul este asfaltat în totalitate până la Voina unde se termină într-o parcare mare. De fapt se termină doar asfaltul pentru că drumul merge mai departe şi după câteva sute de metri se bifurcă - un drum merge către cabana Cuca iar celălat merge către fosta cabană Bătrâna. Ambele drumuri după bifurcaţie sunt barate de bariere.

Cabana Bătrâna de ceva vreme a fost luată de o viitură şi nu mai este activă. Cabana Cuca este OK şi se dezvoltă.

Barierele sunt ilegale. Cel puţin cea care barează drumul către Cuca sigur este ilegală. Ca să treci de ea şi să mergi la Cuca - proprietate privată - e o aventură. E un paznic lângă barieră şi spune că trebuie să păzească nu ştiu ce ţevi - oare cine poate fura nişte ţevi cu diametrul de peste un metru şi lungi de peste 10 metri? Erau totuşi unii care treceau şi nu erau altceva decât turişti la bordul maşinilor lor! Oare pe ce criteriu treceau? Cred că ne putem imagina... că doar suntem în România!!!

Încă odată vă spun că în mod normal nimeni nu are voie să bareze un drum care duce la o proprietate privată dar la ce abuzuri sunt la noi... ce mai contează unul!

bose, Chloe, nnaaee
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Voina / Iezer-Păpușa: