ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2011
  • GR. VÂRSTĂ: < 16 ani
    ÎNSCRIS: 17.08.11
    JUL-2011

Falling in love with Bansko

Un orasel linistit, asezat la poalele muntelui, impanzit de constructii noi –hoteluri- care mai de care mai impozante, mai atragatoare, un orasel in care n-ai sa vezi nici maidanezi, nici doze de Pepsi goale/zdrobite, aruncate cat colo. Sau cel putin, in cazul meu, asa s-a intamplat. Pentru o ,,familie cu 2 copii’’ a fost concediul ideal, in Bansko, la jumatatea lunii iulie.

Am fost cazati la Pirin River Ski & Spa Hotel si pot spune ca serviciile, apartamentul nostru, personalul, toate au fost de nota 10. Apartamentul, cu living si 1 dormitor a fost o... incantare: dispune de chicineta echipata complet, foarte moderna si chiar de semineu, pentru lunile de iarna. Prosoapele si lenjeria au fost schimbate zilnic, ceea ce asigura inca un plus sejurului nostru. Singurul lucru in privinta caruia am putea avea rezerve este balconul (prea mic). Dar cine se mai gandeste la balcon cand ai la dispozitie aproape toata ziua piscina (interioara), supravegheata in permanenta, sala de fitness, curtea interioara, cu loc de joaca pentru copii, sezlonguri, mici insule de verdeata si mult-doritul balansoar de gradina? De altfel, daca aveti ocazia sa stati la acest hotel nu ezitati in alegerea unei oferte cu mic-dejun inclus! Sunt servite ,,de toate”, si cand zic ,,de toate” ma refer la Cel mai bun mic-dejun de care am avut parte vreodata 7 zile la rand!

Cum iesi pe portile hotelului, dai de... alte hoteluri, asa ca bine este sa fii cu masina ta, ca sa poti sa faci un tur al orasului, sau cu alte cuvinte sa intri in jumatatea animata a statiunii. In centrul orasului se insira terase ( ,,механа”), cafenele, pizzerii, acestea fiind cele ce redau orasului stralucirea. Nu lipsesc nici parcurile, statuile sau salile cu jocuri. In ceea ce priveste mancarea, ma declar multumita: preparatele sunt foarte gustoase in general, de la cascaval pané pana la platouri cu friptura de pui, porc si legume la cuptor. Sa nu uitam nici de celebrele salate bulgaresti, care pot avea in acelasi timp rosii, castraveti, cascaval, bucatele de carne, ton, ou fiert, masline, ardei. Ceva ce m-a surprins prin deliciu a fost chiar branza de capra pe care inainte o evitam; de asemenea, daca ajungeti la un restaurant in ,,Tara Nisipurilor de Aur”, nu uitati sa comandati Parlenka, specifica bucatariei bulgaresti, un fel de lipie, asezonata cu cascaval, chimen sau usturoi.

O data ajunsi in Bansko, pentru o saptamana, trebuie sa fiti pregatiti si de scurte calatorii, in cazul in care nu ati venit doar pentru relaxare la hotel. Noi am vizitat, printre altele, Manastirea Rila, o atractie turistica ce impresioneaza prin arhitectura sa deosebita si Piramidele de la Stob, unde trebuie sa fiti ,,inarmati” cu o palarie, sapca sau chiar umbrela in zilele toride -pentru ca drumul e destul de lung, obositor si e mult de urcat. Daca va propuneti insa sa parasiti Bansko pentru o zi, o idee buna ar fi Sofia. Chit ca veniti doar pentru a cutreiera strazile pline de magazine, patiserii si librarii, cu siguranta veti remarca auritele cupole ale catedralei Alexander Nevski. Cat despre mall-uri/shoping e bine de stiut ca preturile lor sunt cu aprox. 15% mai mici decat la noi.

Sa nu va surprinda faptul ca pe drumul inapoi la Bansko intrati prin adevarate tuneluri direct in munte: cu toate ca muntii nostri sunt mai munti decat ai lor, bulgarii au stiut sa valorifice, chiar in ultimii cativa ani, potentialul natural de care dispun; desi peisajele sunt incantatoare, iar autostrada-autostradă, bulgarii nu stau prea bine la capitolul ‘panouri pentru intrari/iesiri din localitati’, asa ca va trebui ori sa fiti ,,cu ochii-n 4” ori sa ascultati metoda GPS-ului, care s-ar putea sa nu fie intotdeauna cea mai buna. Daca duceti dorul unei zile in care pur si simplu doriti sa respirati aer de munte, sa va incarcati plamanii cu mireasma de brad, atunci imprejurimile orasului Bansko sunt solutia, si anume o calatorie cu masina (telecabina nu functioneaza vara) pana aproape de varful Vihren, cel mai inalt din muntii Pirin.

O informatie interesanta ar mai fi aceea ca la 6 km de Bansko se afla localitatea Dobrinishte unde este amenajat un strand cu apa termala. Noi am fost 2 zile la rand si ne-am simtit extraordinar! Exista 2 piscine separate (una pentru copii si una pentru adulti), un bar construit chiar in bazinul destinat adultilor, unde poti servi un cocktail dupa ce inoti, un restaurant, si desigur- umbrele&sezlonguri.

Daca vara te poti simti atat de bine in Bansko, ma intreb cum ar parea aici iarna, dat fiind faptul ca orasul e recunoscut pentru imaginea sa in sezonul de ski. Astept asadar iarna, motiv de reintoarcere la Pirin River Ski & Spa: trebuie sa vad neaparat cum e cu semineul! Dar ce zic eu? M-as intoarce si maine...

Trimis de daria12* in 17.08.11 23:40:56
    Validat / Publicat: 18.08.11 00:21:05
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sveti Vlas, Plovdiv

VIZUALIZĂRI: 4210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daria12*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Manastirea RILA

Admin [17.08.11 23:58:47] »

Excelent review de debut, va fi selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie in ciuda varstei autoarei (sub 16 ani) -- si cu toate ca articolul va fi publicat fara note (cf cutumei instituite pe site).

@daria12: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo! Spune-mi, te rog, chiar ai sub 16 ani? Cati, mai precis?

daria12* [18.08.11 00:01:18] »

Multumesc pentru aprecieri. Si, da, am 14 ani .

Admin [18.08.11 00:16:17] »

14 ani! Uimitoare si pur si simplu incantatoare fluenta, frumusetea, claritatea - intr-un cuvant as zice eleganta cu care te exprimi in scris. Felicitari.

In alta ordine de idei, articolul de fata m-a determinat sa reflectez serios la oportunitatea publicarii fara note a recomandarilor scrise de autori sub 16 ani.

Daca in cazul reviews-urilor "de cazare" (unde media generala a hotelului, pensiunii, vilei respective poate fi determinanta pentru alegerea acelei destinatii) raman la parerea ca aceasta regula *este* oportuna, in cazul recomandarilor din categoria generica "de calatorie" aceasta medie isi pierde mult din relevanta (dealfel aceasta medie nici nu va mai fi afisata pentru rubricile "de calatorie" in noua forma a paginii "lista destinatii din zona X", aflata in stadiu avansat de finalizare).

Indiferent de decizia finala pe care o vom lua, am hotarit ca articolul de fata va fi publicat, totusi, *cu note* (mai putin cea de la capitolul "cazare", retrasa ca in cazul oricarui alt review "de calatorie")

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [18.08.11 06:22:44] »

@Daria12 m-a incantat review-ul tau, iti multumesc ca ai avut curajul de a scrie, si noua ne-a placut mult Bansko, incat ne-am intors si in aceasta vara, dar la inceput de iulie.

O singura remarca am pentru a nu crea confuzii, telegondola din Bansko functiona acum pe timp de vara dar cu program foarte redus, cam o ora dimineata, dupa 8.30, alta ora la pranz dupa 12.30 si inca o ora dupa 16.30. E adevarat ca am vazut-o mergand foarte rar, spre deosebire de telegondola din Borovets care munceste non stop aproape. Insa Borovets e o statiune foarte mica, mult mai veche si destul de anosta fata de Bansko.

Mai am de mentionat ca la Bansko poti ajunge cu masina sau microbuzul pe sosea mai sus decat ultima statie a telegondolei, iar la Borovets acest lucru nu se poate, telegondola fiind singurul mijloc de a scurta extraordinarul drum spre varful Musala.

adryana [18.08.11 07:28:21] »

@daria12, frumos debut, te felicit din toata inima si tine-o tot asa. In privinta semineului sa stii ca si noi am avut placuta surpriza sa avem in camera noastra semineu. Noi am fost la hotelul Narcis@Spa cazati si am fost in decembrie 2010 acolo de revelion. Pot sa iti spun ca in ultima seara la Bansko am dorit sa stam la lumina semineului si la caldura unui adevarat foc de lemne (nu pt. ca era frig in camera caci aveam caldura berechet), dar si pe mine, ca si pe tine vad ca te fascineaza semineele.

Vreau sa iti spun ca am mers la receptie unde am spun nr. camerei, am platit, 20 Leva, parca,( am scris in rw despre hotel Narcis pretul exact ), si am specificat o ora, apoi la acea ora a venit un angajat al hotelului si a adus lemne si ne-a facut focul. A fost f. intim si placut sa adomi si sa auzi lemnele trosnind pana tarziu in noapte.

johnnyredlabel † [18.08.11 12:06:56] »

@all: In proportie de 99,9 % va pot confirma ca Daria este un copil deosebit, chiar eminent, care anul acesta a avut examen de intrare la liceu si a reusit cu brio. Este fiica unui foarte bun prieten al meu (ma cunosc cu el de prin scoala generala, cand participam la concursurile de istetime , am fost si colegi de facultate si am ramas buni prieteni). Felicitari Daria si te rog sa postezi si din fotografii.

PS. Daca nu stii cine sunt, intreaba-l pe Nini

daria12* [18.08.11 12:17:02] »

@ionescunic, probabil ca asa este in privinta telegondolei, noi am fost, sa zicem, putin ''dezamagiti'' atunci cand am vazut ca nu functioneaza - acum inteleg si de ce.

@adryana, sunt convinsa ca este intr-adevar ceva deosebit, ma bucur ca mi-ai spus cum stau lucrurile cu semineul! Abia astept sa am parte si eu de o astfel de seara .

Va multumesc tuturor pentru ecourile si gandurile frumoase!

webmaster [10.12.11 18:25:49] »

@Romania4EVER, ai mai fost sanctionat pentru atitudinea de superioritate si intoleranta dar se pare ca nu ai invatat nimic. Ecourile au fost sterse si pentru atitudinea sfidatoare precum si jignirea unui alt coleg primesti cartonas galben.

ramondra [06.03.12 12:00:22] »

Ca punct de atractie poate fi considerat si masivul Pirin, cu superbele sale lacuri glaciare, vf. Vihren - 2915m, al doilea ca marime din Bulgaria, spectaculoasa creasta Koncheto si multe altele pe care nu le mai pomenesc. L-am vizitat in vara lui 2010 si am ramas numai cu impresii frumoase. Atunci am promis ca ma voi intoarce si o voi face in curand, dar de asta data la ski. Curatenia de care a pomenit autoarea acestui review este litera de lege pe munti. Felicitari pentru descriere!

adryana, daria12*, johnnyredlabel, ramondra
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bansko: