ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2011
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 & 13 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un nu hotarat!

Tocmai ne-am intors din vacanta, am stat la Corbu Golf, a fost sub orice critica. Am platit jumatate din suma in avans pentru o camera tripla, cand am ajuns (destul de tarziu) nu ne-am putut caza pana nu am platit restul, nu ni s-a dat voie sa vedem camera pana nu am achitat integral.

Cand am vazut camera ne-am ingrozit. Se intra cumva direct din bucatarie (noi am avut "bafta", mai era un holisor intre bucatarie si camera dar in alte doua camere se intra din bucatarie), camera avea o fereastra patrata cu latura de vreo 30 de cm (maximum). De baie nu mai spun, dusul fara cabina (asta n-ar fi chiar o problema majora), nici un cuier sau ceva de genul asta in care sa-ti agati prosoapele, curatenia dubioasa, s. a. m. d.

In prima noapte n-am putut dormi, aveam senzatia ca ne sufocam, dupa aia ne-am obisnuit, a trebuit: - (. In saptamana in care am stat nu ni s-au schimbat cearsafurile si prosoapele si nu a fost facuta curatenie.

Bucataria era plina de muste, afise peste tot cu ce NU ai voie sa faci, de fapt nu ai voie sa faci nimic, punct. Niste vecini de camera au protestat eventual si tipa care facea curatenie a venit (in scarba, o vedeai ca n-are nici un chef) si a maturat bucataria si a dat cu un spray impotriva insectelor (noi eram cumva amuzati, a doua zi plecam oricum si i-am zis vecinei de camera ca nu ne intereseaza, trecusem de stadiul furiei, abia asteptam sa plecam, am vrut sa plecam mai devreme dar au protestat copiii, vroiau sa se mai bucure de mare).

Oricum, atata lacomie n-am mai vazut, tipii care au locul asta vor numai sa-ti ia banii fara a oferi nimic in schimb.

Si inca un lucru: nu luati in considerare pozele pe care le vedeti pe site-ul lor, sunt "the best of". Locul asta e de evitat, NU va cazati acolo!

Trimis de Violeta W. in 17.08.11 08:27:26
Validat / Publicat: 17.08.11 09:55:52

VIZUALIZĂRI: 5743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Violeta W.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.08.11 08:56:16]

@Violeta W.: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.08.11 10:03:37]

Am vazut ca la distractie si relaxare n-ai notat nimic. Macar relaxarea care ti-o confera un astfel de loc rustic si linistit ar merita o nota, banuiesc ca pentru asta ati ales aceasta pensiune.

Pe de alta parte ca o curiozitate personala, in momentul cazarii vi s-a spus ca daca decideti sa plecati mai devreme, din orice cauza, pierdeti toti banii pentru zilele ramase?

Ar fi fost utile cateva fotografii, daca ai putea atasa cateva ar fi excelent.

ghemonica
[17.08.11 11:29:53]

Noi, locuind in zona, nu ne-am cazat pe litoral, insa va pot da unele informatii despre Corbu.

Este la 7 km. nord de Mamaia, un sat de oameni simpli. In urma cu 4-5 ani a fost o euforie, toata lumea (inclusiv eu) ne-am cumparat terenuri la Corbu, urmand ca primarul nostru sa construiasca acolo o sosea de coasta si o mare statiune. Datorita certurilor politice, lucrurile n-au mers pe acest drum, oamenii ramanand cu terenurile parloaga, altii, precum eu, vanzandu-le la jumatate de pret, ca sa nu mai scada si mai mult valoarea.

S-a dus insa vestea ca acolo e Raiul pe pamant. A fost acum 4-5 ani, cand in zona nu exista decat un restaurant, toata lumea folosind plaja drept camping de week-end. Daca acum 4 ani erau doar 10 corturi pe toata plaja, acum 2 ani, cand am dormit si noi la cort intr-un week-end, erau 1000 de corturi (au fost numarate oficial).

Pacat de virginitatea locului si de curatenia apei, caci, de anul trecut, nici macar nu mai vrem sa auzim de Corbu (nu au nici macar toalete).

Anul trecut ne-am mutat locatia la Vadu, urmatoarea localitate dupa Corbu, unde incepe deja Rezervatia Biosferei Deltei. Era mai acceptabil, lume mai putina, insa tantarii te atacau din toate partile seara, daca nu aveai faclii si spirale Raid, toaletele lipseau si de aici, in zona neexistantd decat un singur restaurant pescaresc.

Anul acesta nu am ajuns, pt. ca mi-am rupt piciorul, fiind nevoita sa stau la pat 2 luni (a trecut doar una).

Cred ca anul viitor voi avea si la Vadu aceeasi surpriza ca la Corbu, deci, raman la ideea ca plaje mai salbatica si mai linistita ca la Sf. Gheorghe - Delta, nu exista in toata Romania!

Violeta W.AUTOR REVIEW
[17.08.11 11:56:47]

Distractie si relaxare? Masini parcate pe plaja, ba unii mai "indrazneti" au condus si parcat masinile chiar pe malul marii la un metru de copiii nostri care isi construiau un castel din nisip. Noi am plecat la Vadu si ei au ramas cu masinile parcate pe mal... N-am facut nici un comentariu pentru ca mi-am zis ca n-are sens.

A, am uitat sa amintesc de niste manelisti campati pe plaja si care bineinteles ca ascultau cu sonorul dat la maxim. Asta a fost "distractia si relaxarea".

Si, da, stiam ca nu mai primim nimic inapoi daca renuntam, nici nu ne asteptam. Dar tot am fi vrut sa plecam mai devreme.

Corbuplajagolf
[11.03.13 11:32:55]

In mod respectuos raspundem turistilor nostri, apreciind ironia, exagerarile si deloc mai putin inversunarea, dar credem mai degraba ca au fost deranjati de ordinea, disciplina si corectitudinea cu care au fost intampinati la complexul nostru.

Turistii nostri sunt in totala cunostinta de cauza, aupra regulilor de ordine interioara inainte de a plati avansul. Majoritatea semneaza un contract in care sunt stipulate toate clauzele. Distinsii nostri turisti stiu foarte bine ca noi facem totul pentru linistea, securitatea si buna desfasurare a vacantei lor.

Credem, cu tot respectul ca au fost deranjati mai degraba de faptul ca neavand respect pentru celialti turisti ai complexului, nu a putut sa aibe bucataria comuna la discretia exclusiva sau mai degraba ca nu li s-a acceptat sa aduca in incinta complexului rude si prieteni de pe plaja care stateau la cort si care bineinteles ar fi deranjat linistea si confortul celorlalti turisti, care nu doreau nici galagie, nici aglomeratie si nici dezordine.

Faptul ca li s-au cerut banii in avans este o conditie contractuala, contractul fiind incheiat cu acordul ambelor parti.

Este adevarat ca plaja fiind relativ salbatica si cel mai apropiat loc unde poate exista apa sau grupuri sanitare se afla in sat la 6 km distanta, motiv pentru care ne confruntam sistematic cu faptul ca multi dintre turistii nostrii insista si chiar forteaza sa le primim cunostinte sau prieteni in incinta. Lucrul acesta, cu tot respectul si bunavointa noastra, nu il acceptam si nici nu il vom accepta tocmai pentru confortul, linistea si securitatea turitilor nostrii.

Imaginati-va ce fel de vacanta ar avea turistii nostrii daca la fiecare din cei 60 de turisti le-ar mai veni tot atatia musafiri, daca nu cumva mai multi, dornici sa se distreze, sa petreaca, sa foloseasca toate facilitatile, ce se va intampla cu complexul nostru.

Locul si peisajul unde este amplasat complexul nostru este de exceptie, fiind situat in biosfera Deltei Dunarii, avand in fata marea si plaja si in spate un iaz cu flora si fauna naturala, lucru pentru care facem toate eforturile sa mentinem naturaletea, salbaticia si protectia mediului inconjurator.

NB Corbuplajagolf este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][3 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
amaranda123
[18.08.13 13:04:59]

@Corbuplajagolf:

Din cate vad, nu am fost singura deranjata de atitudinea voastra si NU e vorba de regulamentul pe care il aveti. Atitudinea conteaza, ospitalitatea. Desi e intr-un cadru natural deosebit de frumos, m-am simtit foarte prost tratata. Nici bine ati venit sau sejur placut, sau macar un zambet. Mai mult de atat, numai turistii au obligatii, dar obligatiile voastre care sunt? Sa le oferiti liniste turistilor?

Cred ca ar trebui sa mergeti si in alte zone ale tarii sa vedeti cum fac altii turism. Mai aveti de invatat.

Pentru ce e in jur, ne-am fi dorit sa mai revenim si cu prietenii, insa din pacate nu pot sa recomand nimanui aceasta pensiune. Sunteti cu pretentii de hotel, insa nici macar servicii de pensiune nu oferiti.

amaranda123, Corbuplajagolf, ghemonica, Violeta W.
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Plaja Golf [Corbu]: