ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2009
ÎNSCRIS: 15.06.09
JUN-2009
[?] AD. + 2 COPII

A fost ceva FANTASTICCCC

Am avut bilet de pe 05.06 pana pe 11.06. 2009. Am fost 6 adulti si 4 copii. Va spun cu mana pe inima ca a fost cel mai frumos concediu (chiar si pt celelalte persoane care au fost cu noi) pe care l-am avut. Sunt curios unde a fost cazat "dodut", eu am avut camerele 2180, 2306 si 2310.

Dar sa incep cu inceputul. Am plecat pe 04.06 la drum (pe la 05.00 dimineata) pe traseul Ruse - Razgrad - Targoviste - Kotel - Yambol - Elhovo - Lalapasa (vama turca) - Edirne - Havsa - Kesan - Canakkale - Kucukkuyu - Ayvalik - Izmir-Kusadasi. La 06.30 am trecut granita in Bulgaria. Dupa formalitati, intreb la un ghiseu in vama bulgareasca "vinieta". Ne trimite la peco. Ok, mergem la primul peco imediat dupa vama (la 100 m). Intreb acolo vinieta, si primesc un raspuns incredibil |"Numai in leva sau 500 de mii bani romanesti". Ii raspund 5 euro. OK. Nu vrea sa auda. 500 de mii bani romanesti. Dupa 3-4 minute de asa-zise negocieri, am plecat sa caut alt peco. Cineva m-a indrumat la Shell la 2 km de acolo. Am plect sa caut Shell, si am dat de el, dar stupoare si aici. Arat 5 euro si spun vinieta. Capatanosul imi arata 8 euro. Am uitat sa mentionez ca am fost 2 masini plecate in aceasta vacanta. Ii spun 5 este Ok, el nimic 8 daca vrem. Stiam ca suntem furati pe fata dar decat sa caut toata bulgaria Vinieta cu pret normal de 5 euro am pltait 16 pe 2 de cate 7 zile (minim la ei). La intoarcere in vama turco_bulgara am platit 5 euro fara probleme de masina cu bon de casa.

Daca stii alfabetul bulgaresc nu te ratacesti prin bulgaria. Drumurile lor sunt pe portiuni si proaste si bune, iar traseul asta a fost aproape gol, daca am intalnit 100 de masini pana am, iesit din bulgaria (in jur de 320 de km).

Cum intri in Turcia deja alta lume. Sosele bune, indicatoare la fiecare intersectie, si noaptea daca mergi nu ai cum sa te ratacesti. Am avut noroc la vama nu am stat deca 30-40 de minute. Am prins feribotul la 18.00 si am continuat pana la Kucukkuyu inca o ora si ceva. Am oprit la primul hotel gasit in cale si acolo am ramas. Hotelul se numeste GULTUR si am dat dupa ceva negocieri si tentative de plecari 25 de euro pe camera fara mic dejun, dar camere mari, cu trei paturi si o curatenie impecabila.

In Izmir a doua zi am trecut pe un rosu plin din neatentie, a doua masina a oprit la rosu, eu asteptand dupa semafor cuminte sa vina si varul meu. Am continuat 200 de metri cand in spatele meu la un alt semafor o masina de politie imi facea din faruri. Ma gandeam ca e groasa dar cand au vazut ca suntem straini si cu masina plina de genti, mingii, etc, au inceput sa rada si au trecut pe langa noi care ne cam inrosisem la fata. Am spus doamne ajuta si am ajuns cu bine la destinatie.

Am fost primiti foarte bine, hotelul a fost full, asta stiam din tara ca am vrut sa mai prelungim cu o zii si nu au mai fost locuri. Am platit 2 duble si un junior suite, suit-ul pt 2 adulti si 2 copii. Dar acolo am primit o camera dubla si 2 suit-uri ca doar astea mai le aveau sustineau ei. Camerele ereau la distanta mare intre ele, cea dubla fata de sa le spunem triple. Am insistat cam o jumatate de ora la receptie aratindule ca vrem si a treia camera tot in partea aia a resortului. Fara sa stim ca sunt camere mai mari si mai spatioase, etc. pana la urma a venit un sef de-al lor sa uitat pe calc lor la receptie si si a spus sa revin dupa ora 14.00 sa vedem ce putem face. Am lasat cardurile de la camera la receptie si fara sa dam absolut nimic prima oara am revenit la ora 14.00 cu un pasaport cu 20 de lire turcesti in el si gata si a treia camera. Hai la masa acum dupa ce am dus bagajele in camere. Dar am fost uimiti sa vedem camerele. O curatenie fantastica, plasma pe perete, in fiecare zi aduceau prosoape noi, aduceau sampon, sapun, gel de dus, crema de corp, am gasit in dulap inclusiv o cutie cu ac si ata de 5 culori... ac de siguranta, nasturi alb si negru, (toate intr-o cutie mica pe care scria AQUA FANTASY, punga pt rufe ude sau murdare, o manusa pt lustruit pantofii. Daca doreai iti schimba zilnic si lenjeria, tot ce trebuia sa faci era sa lasi afara pe manerul de la usa o chestie verde pe o parte si daca nu doreai sa te deranjeze o lasa-i pe partea rosie. Curatenie se facea zilnic in camera, (dar curatenie) ca atunci cind intai in camera mirosea extraordinar. Supeeer multumiti de camere. Apropo am avut mocheta pe jos, dar una curata, parea noua.

Sa revenim la masa. Nu am mai fost la all inclusive si totul mi sa parut la superlativ. Singura mica problema a fost ca nu am gasit ciorbe sau supe, dar de plans de mancare doar un nebun se poate plange. Sunt 2 Restaurante mari Oasis si Tropicana, cu mancaruri uneori diferite dar nu numai aici. Bautura rece si merge pe caldura asta. Au bere turceasca PERA si TUBORG cred facuta la ei, vodca, gin, liqior, coniac bunicel toate facute la ei, sucuri la dozator cola, fanta, sprite, etc. Toate la greu. Daca cereai 10 pahare de bere sau de altceva ti le dadeau zambind si te mai intrebau daca mai doresti si altceva. Stiu sa te faca sa te simti bine.

Daca citeam inainte sa plec ce a scris "dorud", cred ca tot drumul aveam inima indoita de alegerea facuta. Acum pot sa le spun celor ce vor merge acolo ca "dorud" a avut foarte mare ghinion, nu asta este adevarul, cel putin nu a fost la noi. O curatenie in resort non stop. La 12 noaptea dupa ce veneam de la tenis de masa tot frecau pe jos. Spalau inclusiv aleile in fiecare seara. La mese intradevar se venea in valuri, mesele aveau urmatorul program Dim 07 - 10, pranz 12.30 - 14.30 si cina 19.00 - 21.30. si este normal ca unul sa manance la 12.30 si altul sa vina la 14.00, ca noi, si pana actunci sa manance altul la aceea masa, dar cand te puneai la masa iti schibau fata de masa si iti aduceau tacamuri noi.

Acum trebuie sa inchid ca sa facut tarziu, dar promit ca maine sau poimaine sa continui experienta fantastica la Aqua Fantasy. Cei care si-au luat bilete acolo - sa nu regrete. Cine vrea sa afle mai multe detalii despre drum sau din interiorul resortului sa intre pe mes la super_mario_pc@yahoo.com

Trimis de marinica 1976 in 15.06.09 21:23:43

VIZUALIZĂRI: 4015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marinica 1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[22.06.09 16:38:41]

Te rog sa imi spui ce pachet (sejur) ati luat. Presupun ca ati facut rezervare direct la hotel din mom ce spui ca ati mers cu masina.

Mai tineti minte unde anume ati avut camerele? (in ce parte a resortului).

Eu as vrea sa merg in septembrie sau vara viitoare, in iunie anul acesta am fost la Ephesuss desi vroiam la Aqua Fantasy

Stiu ca hotelul si tot ce iti ofera se ridica la standarde inalte, dar in primul rand pt mine conteaza prima impresie = camera.

Erau aproape de plaja, de piscine? Ati avut camera in hotel sau la bungalow? As vrea mai multe detalii. Preturi.

Exact in per in care ati fost voi la Aqua, noi am fost la Ephesuss si noapte de noapte la Fantasy discoteca exploda)) - cea de pe plaja. Spune-mi, te rog, nu deranja muzica atat de tare? Nu se auzea pana in camere, pt ca se auzea pana la Ephesuss, era o nebunie)))

Multumesc frumos.

[22.06.09 16:47:41]

camerele din fotografie ce camere sunt? 2 camere duble standard sau family... ?

Arata f bine, dar ma tem ca cele standard arata altfel...

[23.06.09 21:49:14]

Da. In primul rand am cumparat biletele de la Sea Line o agentie din bucuresti, foarte seriosi. Am avut camerele (toate trei) junior suite, desi am platit 2 camere duble si un junior suite. Ceea ce ai sfatuiesc pe toti ceei ce vor merge acolo este ca atunci cand se cazeaza, sa bage in pasaport cand il da la receptioner 10-15 euro si sa insiste sa ai dea camera junior suite. Sunt fantastice. Camere noi, foarte mari, mocheta pe jos, nu gresie. Noi cand ne-am cazat am primit 2 junior si o camera dubla, fara sa stim ca cele junior sunt cele intre 2100 si 2400, si sunt in acelasi corp ultimul pe dreapta inainte de mare.

Apoi am mers cu masina pt ca am doi copii mici si nu stiu cum rezistau 20 de ore in autocar, iar de avion nu mi-am permis, sincer, asa am innoptat cate o noapte pe drum, a fost mai usor de suportat si de catre copii si de noi, iar motorina a fost in jur de 140 de euro, pt 5 persoane.

Cu siguranta toti cei 10 care am fost anul acesta vom revenii acolo tot la inceputl lui iunie si anul urmator.

Piscine sunt 4 de 30-35 de metri, una de cca 15 metri si 4-5 pt copii. Asta doar in resort, adica in afara de cele din aqua parc.

Si muzica nu ne deranja pt ca sincer am avut noroc si am avut toate 3 camere cu balconul pe spate nu spre piscine. Daca sunt persoane care au copii, ai sfatuiesc sa ceara camere cu balcon spre spate, nu este o priveliste extraordinara dar balconul l-am folosit pt a usca lucrurile de la plaja.

Deci sa recapitulez cele mai importante lucruri cand ajungeti acolo:

1. Bagati ceva in pasaport cand ajungeti la receptie si chiar daca nu aveti platite camere junior suite, va rugati, insistati pana primiti din acestea. Celelalte sincer nu stiu cum arata, dar acestea sunt super faine.

2. Cere camera cu vedere pe spate si nu la piscine pt ca ziua e ceva galagie, dar la noi au dormit copii zilnic la pranz, fara sa se auda ceva in camera.

Daca anul viitor mergi la inceputul lui iunie cand sunt si biletele mai ieftine si caldura suportabila, mai tinem legatura. Numai bine... . .

[23.06.09 21:55:01]

Pt Ioana ca sa vezi camerele intra pe AQUA FANTASY HOTEL & AQUAPARK si vezi cum arata cu adevarat. Cred ca cele din fotografiile din dreapta sunt de la apartamente. Oricum sunt super, eu am avut cu lcd, super baie, super camere.

[24.06.09 11:45:35]

Multumesc fain pt detalii, asa am sa fac, oricum si la Ephessus am sarit cu o mica atentia, dar asta dupa ce am primit camera)))))) Am fost f multumiti de camera si de absolut tot ce este acolo, insa vrem sa mergem si la Aqua Fantasy pt parcul de distractii, chiar daca nu mai suntem niste copii, adoram sa ne distram in felul acesta: D.

Cat despre agentia Sea Line, ma uimiti... ... Si noi am mers cu ei in per 05-13iunie 2009 si sincer va spun ca nu au fost chiar atat de seriosi pe cat credeti)))... . Dar, nici nu vreau sa-i critic pt ca nu a fost in totalitate vina lor. Insa, uite asa, din dezinteres risca sa fie aspru judecati de catre clienti (eu nu vreau sa fac asta). Ne-au creat o gramada de incurcaturi si nu vreau sa cred ca ne-au stricat vacanta)))).

Va multumesc inca o data si doresc ca viitoarea dumneavoastra vacanta sa fie cel putin la fel de reusita !!!!

carina10
    [18.03.10 14:57:36]

Buna ziua!

Imi puteti spune si mie care e treaba cu cardul de 300 lire pe care il primesti la chec-in? Intra in costul biletului? sau platesti ce ai consumat de pe el la chec-out? Am inteles ca ce consumi in Aquapark platesti cu el....

adryana
    [04.02.11 13:43:07]

as dori sa stiu daca intrarea la aquaparc e cu plata, caci pe internet asa scrie, cei care nu sunt cazati in cladirea principala adica hotel, platesc 20 E pe zi. E adevarat? Ne intereseaza personal acest aspect caci sapt. viitoare dam avans pt. iunie aici si vrem sa stim ce facem. Multumesc

[05.02.11 18:28:20]

Nu, cei cazati la Aqua Fantasy nu platesc nimic, doar cei care vin din ,,afara ,,adica cazati la alte hoteluri, cei cazati la aqua fantasy intra si ies din aqua parc de cateori doresc, si asta este un avantaj mare deoarece pt a bea ceva sau pt a manca ceva iesi din aqua parc si la 20 de metri se afla flamingo bar ,,bagi 1-2 beri ,,sau altceva dupa preferinte si revii din nou in aqua parc. Si in legatura cu bilete cred ca ar trebui sa va grabiti putin caci noi am platit pt perioada 20-27 mai si pe 31 ianuarie nu mai aveau camere in perioada aceea si din cate am vazut nici pt perioada 1-14 iunie. Cu alte informatii daca va mai pot ajuta, cu multa placere.

adryana
    [06.02.11 10:08:31]

multumesc, camera e deja rezervata, sper sa ne distram!!!

adryana, carina10, ioana22, marinica 1976
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Fantasy Hotel & Spa [Pamucak]: