ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2011
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2011

Hai in Bucovina!

- Hai in Bucovina! – mi-a spus sotul meu cand am aflat ca vom avea un weekend prelungit de Sf. Maria.

Cum nu refuz niciodata o invitatie la plimbare, ne-am stabilit ca prima destinatie un loc cu rezonante aparte pentru noi, pe care nu l-am vizitat de mult: Putna.

Asadar, in dimineata zilei de sambata 13 august (zi prevestitoare de dublu ghinion), am purces la drum spre Moldova lui Stefan.

"Hai in Bucovina! " – este si indemnul adresat oricarui calator la intrarea in judetul Suceava pe drumul ce vine dinspre Roman.

Ajunsi la Falticeni, continuam spre "Tinutul manastirilor" la Gura Humorului, apoi prin Solca spre Marginea si Vicovul de Sus, pana la Putna. Obositi de cale lunga, sosind spre seara, primul gand (care se va dovedi a fi si singurul) a fost la cazare.

Dupa refuzul – cu protocolara parere de rau – de la Pensiunea Musatinilor care astepta un grup, a inceput maratonul cautarilor cazarii pentru prima noapte in Bucovina.

Pensiunea Musatinilor, Pensiunea Cerbul, Cabana Putna – Dorina, Pensiunea Bucovina, Pensiunea Corola, la prima pensiune pe drumul care duce la Gura Putnei (o casa cu o curte plina de fum innecacios de la mai multe gratare tocmai puse la treaba), Pensiunea Madalina (la iesirea din Putna, cea cu referinte negative pe AFA), Cabana Poiana Putna (dupa iesire se vede din sosea, pe drum pietruit prin fanete cu iarba inalta) – toate cu raspuns invariabil: NU.

La Hanul Voievozilor, undeva pe sosea, am fost sfatuiti sa incercam in Sucevita. Continuand cu intrebarile la hanul din satul Marginea si la Pensiunea Fagilor, ajungem la intrarea in Sucevita. Chiar langa indicatoul de localitate, pe un panou inalt, Hotel DAGIDA promitea cazare celor ce urmeaza un drum de 1500 m spre dreapta de la manastire. Cum eram la a douasprezecea incercare, am telefonat fara mari sperante si ni s-a raspuns ca suntem asteptati. Ajunsi acolo, - surpriza! La receptie ni s-a spus ca nu mai au camere. Cand au aflat ca noi eram cei cu telefonul dat din fata panoului, ni s-a repartizat o camera. Dar, asta este o alta poveste. Despre DAGIDA – hotel pentru tineret, intr-un review distinct.

Am inceput ziua urmatoare cu vizitarea Manastirii Sucevita atestata documentar din 1586, cu impresionantele ziduri de incinta strajuite de turnuri in cele patru colturi. La intrare, langa gangul turnului cu paraclis si vechea stema a Moldovei, un mare panou anunta ca lacasul este in renovare. Din cauza aceasta, precum si pentru ca era slujba, pictura interioara si lespezile funerare din marmura de la mormintele ctitorilor, valoroase obiecte de arta medievala moldoveneasca, n-au putut fi examinate pe indelete. In schimb, am dat ocol bisericii admirand si fotografiind remarcabila pictura a zidurilor exterioare. Muzeul, de asemenea in renovare, nu se putea vizita.

In parcare (cu plata, supravegheata si bine organizata), ne-am intrebat cum va continua periplul nostru prin Bucovina. Daca era dupa mine – desi Putna este unul dintre locurile apropiate sufletului meu – as fi lasat ca Stefan sa mai astepte cateva secole intalnirea cu noi si as fi ales orice alta cale. Sotul meu insa, a spus: "Am venit la Putna, hai la Putna! ".

Asadar, am facut din nou drumul de 40 km spre lacasul lui Stefan Voda. Cum era duminica – zi de sarbatoare – politia impanzise satul si dirija circulatia astfel incat sa nu fie blocat accesul spre manastire si spre iarmarocul de la intrare.

Ne-am indreptat mai intai spre chilia lui Daniil Sihastrul – aflata la 1 km distanta - traversand un pod subred, inclinat spre stanga, luandu-ne dupa alte autoturisme care treceau nestingherite. Abia la intoarcere am vazut averizarea de trecere dezafectata si dirijarea spre un alt pod improvizat in aval.

Chilia cu bisericuta scobite in piatra, lacasul sihastrului Daniil pentru care Stefan domnul a inaltat mai tarziu schitul Voronet, ne-a intampinat aceeasi ca si alta data, racoroasa si umbrita de brazi.

Prima ctitorie a Voievodului Stefan cel Mare si Sfant, Manastirea Putna, locul de vesnica odihna pentru domnitor, familia si urmasii sai pana la Petru Rares, era asaltata in zi de duminica de pelerini si vizitatori.

Puternicele ziduri de piatra care inconjoara biserica permit accesul in incinta printr-o deschidere mica, supravegheta, unde ti se ofera un halat daca nu ai o tinuta decenta, recomandata. In dreapta, in apropierea statuii lui Eminescu, in altarul de vara, slujba era pe sfarsite. Vizitarea bisericii in interior si a mormintelor domnesti s-a putut face lesne.

In vecinatatea manastirii, o biserica de lemn, dupa toate probabilitatile cel mai vechi monument al arhitecturii religioase din Moldova, ctitorie a voievodului Dragos (cca. 1353) adusa de Stefan din Volovat la Putna, are in prezent o impunatoare biserica alba cu acoperis rosu.

Comparativ cu alte dati, vizitarea lacasului de la Putna, cu adanci radacini in legenda si istoria reala a Moldovei, a fost umbrita de zeul ban.

In 2004 de exemplu, anul comemorarii a 500 de ani de la trecerea in nefiinta a voievodului, magazinul de obiecte bisericesti era inchis in timpul slujbei, iar intonatiile soborului de preoti rasunau in difuzoare pana dincolo de arhondaric. De asta data, nu numai ca magazinul era deschis, dar mai multe tarabe aflate in grija unor calugari, ofereau icoane, carti, tamaie, etc…

In continuare, mai spre sat, comertul era infloritor: de la farfurii la incaltaminte, de la jucarii si dulciuri la haine cu gust indoielnic, chinezisme mirosind a galosi de plastic, fructe si placinte vandute in aer liber… tot ce vrei si ce nu vrei. Singurele obiecte demne de atentie – pentru cei care n-au uitat zicala: "Sa-ti faci vara sanie si iarna caruta!" – erau caciulile de blana veritabila (astrahan si nutrie, la pret de 150 lei).

Bucurosi ca am atins – cum necum – Putna, ne-am indreptat spre Campulung Moldovenesc si Vatra Dornei, lasand in urma frumoasa Bucovina, "tinutul manastirilor". Am plecat spre Neamt si spre alte peripetii.

P. S. Incontestabil, Bucovina este frumoasa si recomand oricui sa faca un circuit la manastirile care-i fac faima. Nu plecati insa fara rezervare cu atat mai mult daca in perioada minivacantei aveti si o zi libera de la guvern, cand toata lumea pleaca in voiaj cu mic, cu mare, cu catel, cu purcel si tot ceea ce mai are viu prin casa si nu poate fi lasat fara supraveghere!

Trimis de iulianic in 16.08.11 21:03:00
Validat / Publicat: 16.08.11 22:10:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #LA PAS PRIN BUCOVINA.

VIZUALIZĂRI: 3148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Manastirea Putna - Poarta de la intrare.

Admin [16.08.11 22:21:37] »

Mutat in rubrica "Manastirile din Bucovina" (deja existenta pe site) - imi pare mai potrivit acolo...

iulianic [16.08.11 22:24:20] »

OK, sunt de acord!

iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite / mini-circuite "Mănăstiri bucovinene":