ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2009
    ÎNSCRIS: 13.06.09
    FEB-2009
    single

Cum am vazut eu Tunisia

Am plecat in luna februarie a acestui an catre Tunisia. Aveam totusi cateva temeri in ceea ce priveste ce voi gasi acolo. M-am documentat mai intai si am gasit pareri pro si contra. Am vorbit cu cativa prieteni si toti aveau parere proasta, unii vizitasera Tunisia altii doar din auzite.

Mi-am luat inima in dinti si am spus: plec si eu sa vad cum e, cu ochii mei. Am plecat din Timisoara catre Budapesta si de acolo am luat avionul (era ruta cea mai accesibila financiar). In avion o atmosfera foarte placuta. A fost curat iar mancarea buna. N-am avut nici intarziere si am ajuns la ora stabilita. Cand am ajuns, ne-a preluat un mic autobuz care ne-a dus direct catre aeroport. Aici am primit viza foarte usor intrebandu-ma doar scopul vizitei si locul unde voi sta.

Dupa aceasta am fost asteptata de un ghid care ne-a condus pe fiecare la hotelul ales. Privelistea de la aeroport catre hotel a fost uneori placuta alteori mai putin (multe gunoaie). Am observat ca toate hotelurile aveau un aspect foarte placut si modern.

Dupa o jumatate de ora mi-a venit si mie randul: Hotel Marhaba. Am intrat intr-o curte mare placut amenajata. Hotelul arata asa cum ma asteptam. Am intrat, mi-am facut cazarea si mi-am schimbat niste bani. M-am descurcat foarte bine si n-am avut probleme in legatura cu limba (engleza). Un angajat de-al hotelului mi-a luat bagajul si m-a condus catre camera. I-am dat o mica atentie si am ramas sa inspectez camera. Un hol micut ducea direct catre o camera mare unde in partea stanga se aflau doua paturi lipite, frumos asternute, iar pe perete un dulap mare si foarte practic: umerase, sertare si toate cele. In partea dreapta o masa cu un televizor iar direct in fata balconul cu vedere spre mare si spre o gradina frumos amenajata din care se obsera o parte din piscina. Pe balcon se gaseau 2 scaune si o masa de plastic perfecte pentru a sta dimineata sau seara. Baia era curata si practic amenajata: avea ce-ti trebuie.

Am atipit cam 2 ore iar apoi am coborat sa mananc. Nu mancasem de dimineata. Un domn amabil mi-a explicat unde este restaurantul si fara mari dificultati l-am gasit. Aici m-a preluat altcineva care m-a condus catre masa mea. I-am multumit si am mers sa inspectez locul. Mancare pe toate gusturile: salate, mezeluri, branzeturi, gemuri, mancare gatita de la legume la fripturi, supe, cartofi fierti, copti sau prajiti, ochiuri, oua fierte, omlete, prajituri, fructe, inghetata, diferite feluri de paine, cafea, lapte, ceai, suc. Acesta a fost meniul ce-l gaseai aproape de fiecare data dimineata si seara. Mi-a placut foarte mult mancarea. M-am simtit ca acasa.

Zilele care au urmat am stat pe plaja la soare, chiar daca era luna februarie, m-am incumetat sa ma bag si in mare dar a fost ingrozitor de rece asa ca am optat pentru piscina hotelului.

Am vizitat pe cont propriu Monastir si Tunis. Pentru Monastir am luat taxiul iar pentru Tunis trenul. Taxiul era foarte accesibil la pret, nu mai spun de tren. Am vizitat destule locuri pentru a-mi forma o parere buna dar totusi mi-au ramas multe de vizitat acolo: asa ca am de gand sa ma mai intorc...

Recomand oricui Tunisia cu drag!

Trimis de ance* in 13.06.09 12:27:05

VIZUALIZĂRI: 4449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ance*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.11.09 20:37:53]

Spune-mi, te rog, ai fost la Hotel Marhaba 3* sau la Marhaba Club 4*?

Multumesc!

[20.11.09 22:36:47]

Marhaba 3*.

Cu placere!

[21.11.09 19:48:02]

Si inca ceva... te rog spune-mi daca piscina interioara avea apa calda... sau macar calduta? E mare piscina?

Noi vrem sa plecam peste o saptamana si, ma gandesc ca afara baie nu se poate face iar sotul meu tine mortis sa faca baie (poate are noroc macar inauntru).

[21.11.09 20:16:08]

Apa din piscina interioara era perfecta... si chiar daca era luna februarie am vazut multi ce s-au incumetat sa faca baie in mare, printre care si prietenul meu. Eu sunt mai friguroasa si de aceea am preferat piscina hotelului.

Sa ai un sejur placut... eu ma voi intoarce acolo de abia la anul... si abia astept...

[24.11.09 18:57:41]

Din pacate nu am mai gasit locuri la Marhaba pe ultima suta de metri. Dintre cele ramase disponibile la preturi foarte bune majoritatea aveau reviews-uri proaste. In final, dupa ce m-am suparat si am zis ca nu mai mergem mi-a trimis Dumnezeu gandul cel bun si am cumparat azi bilete pentru Orient Palace, mai scumput dar sper sa fie ok. Plecam vineri, pe 27 noiembrie.

Multumesc mult pentru sfaturi si urari!

[24.11.09 19:18:06]

Pe drumul dinspre aeroport si hotel m-am imprietenit cu un cuplu ce aveau sa fie cazati in acest hotel- orient palace. Dupa terminarea sejurului ne-am reintalnit in aeroport si mi-au marturisit ca a fost un sejur de vis...asa cum mi s-a parut si mie.

Ce-ti pot spune inainte de plecare- sa aveti mare grija de voi, sa negociati totul si sa nu fiti foarte incantati in fata vanzatorului atunci cand vedeti un lucru ce va place...incercati sa pareti indiferenti si sa trageti mult de pret caci in realitate el e cu 40, respectiv 50% mai mic. Daca aveti curajul cumparati-va o harta si calatoriti singuri in locurile pe care ghizii v-o propun.Pe cont propriu iesiti mult mai ieftin.Puteti lua trenul unde pretul este fix dar foarte mic sau taxiul unde inainte de calatorie va sugerez sa negociati pretul. Apropo de locuri de vizitat - ce mi-a placut la nebunie a fost Sidi Bou Said si va recomand sa-l vizitati.

Astept vesti de la voi cu impresii dupa intoarcere!Drum bun!

[24.11.09 22:49:17]

Multumesc pentru raspuns, m-am mai linistit

Cu siguranta voi reveni cu impresii si poze despre Tunisia si despre hotel.

La Sidi Bou Said si in desert vreau sa ajung neaparat! Tu ai fost pe cont propriu?

Ce ar mai fi interesant de vazut?

O sa caut maine si eu pe internet mai multe info despre Tunisia.

[25.11.09 11:41:02]

Da, am fost pe cont propriu dar cu un avantaj mare: am avut langa mine pe cineva care stia foarte bine limba. Chiar si asa am analizat situatia daca as fi putut singura sa ma descurc si raspunsul a fost afirmativ. Atata timp cat ai curajul sa deschizi gura si sa intrebi e imposibil sa nu reusesti. Sunt foarte multi straini care vin acolo si viziteaza tara pe cont propiu. Chiar daca nu stii limba te opresti la un hotel, la o banca, sau altceva mai important unde sigur gasesti pe cineva ce stie limba engleza iar ei te pot ghida.

Ce-am mai vizitat si mi-a placut a fost: Monastir (am mers cu taxiul) este un castel acolo ce-ti ofera o priveliste superba, puteti vizita si portul de acolo si sa va opriti pe stanca (e foarte romantic), am vizitat si Tunis (cu trenul am plecat si ne-am intors) si bazarul de acolo (e mai mare) precum si alte locuri sugerate de catre un taximetrist (ploua afara si am luat taxiul pentru a ne duce in locurile ce nu le-am vazut), portul El Kantaoui (cu trenuletul luat din centrul statiunii Sousse). In Sidi Bou Said mai sunt cateva locuri interesante de vizitat: este un teatru vechi si un loc unde in trecut era aprovizionarea orasului cu apa. Fiecare familie avea cate o conducta imensa. E interesant de vazut. Sper sa nu incurc locatia celor doua asa ca mai bine cauta pe internet unde se afla exact, eu asa imi aduc aminte. Am vizitat si o moschee in Tunis, era aproape de bazar.

Sa nu uit de mancare- merita de incercat mancarea lor traditionala: ex Cous-cous, si dulciurile.

N-am mai ajuns pe insula Djerba si in desert unde voi ajunge data viitoare. Imi lua prea mult timp si preferam sa vad multe locuri in scurtul meu voiaj.

Mai vorbim!

ancamariagadea*, ance*