ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 12&14 ani

Club Insieme Grand Resort – un loc de poveste si relaxare

Motto:

La margine de sat Pitaru
Unde s-a nascut un om cu har(u)
Ce Nicolae Grigorescu se numeste
Pictor vestit, celebru ce el este
Veti intalni un grandios resort
S-o sa va placa mult de tot,
Caci o sa-ntalniti atractii pentru fiecare
S-o sa se bucure de ele si cel mic dar si cel mare!

Pentru ca simteam nevoia de relaxare dupa incordarea si emotiile prilejuite de examenele de liceu ale flacaului nostru cel mare, am hotarat sa cautam un last minute, sa ,,fugim de-acasa’’ si sa sarbatorim evenimentul :)

Doar si noua, parintilor, ne transpirasera mainile tinand pumnii copilului si implicit ne ticaise inima, amintindu-ne ca si noi trecusem candva prin aceleasi emotii.

Asadar, meritam cu totii, de la cel mai mic pan’ la cel mai mare, putina relaxare, odihna, dar si ceva distractie si delectare. Vroiam liniste, dar si ceva divertisment, o locatie care sa aiba si atractii pentru copii: teren de tenis, baschet sau fotbal, ping-pong sau biliard, eventual piscina sau sala de fitness ca sa ne mai dezmortim oasele, iar una peste alta sa fie o locatie noua, pozitionata nu prea departe de casa. Cam multe pretentii, asa-i? Si totusi am avut noroc si am gasit ceea ce ne doream. La o rapida cautare pe internet am gasit aceasta zona de poveste, undeva departe de lumea dezlantuita a orasului, in satucul unde s-a nascut celebrul pictor Nicolae Grigorescu.

Localizare

Club Insieme Grand Resort este amplasat la iesirea din satul Pitaru, comuna Potlogi, judetul Dambovita. Pentru cei ce-si doresc sa ajunga vreodata acolo, iata aici o harta si mai multe explicatii referitoare la dumurile de acces: click aici.

Nici nu va puteti inchipui ca poate exista o locatie atat de frumoasa, la capatul acestui satuc. Practic, acest resort este construit imediat langa biserica Adormirea Maicii Domnului din Pitaru – Stambeanu (partea veche a satului se numeste Strambeanu). In acea biserica se spune ca exista o icoana veche ce se presupune ca ar fi pictata de Grigorescu si adusa aici de o ruda de a lui, la ceva timp dupa moartea pictorului.

Domeniul pe care este construit acest resort este foarte mare, avand o suprafata de 16ha, din care deocamdata 4 ha il ocupa acest frumos complex, inconjurat la strada principala de un gard inalt din beton.

Cum intri in curte, pe partea dreapta este parcarea, iar pe partea stanga dai cu ochii de un adevarat parc plin de verdeata, cu alei serpuite, unde te poti plimba in voie.

Din loc in loc sunt arbusti ornamentali, bancute si chiar cateva statuete albe ce inveselesc atmosfera. In mijlocul acelui parc este o alee in forma de cerc, in mijlocul careia se afla o frumoasa fantana arteziana. La caderea intunericului, intregul parc de la Insieme este frumos luminat de lampi de gradina. Eu stateam seara pe balcon si admiram privelistea, in acompaniamentul unor greierasi. Feeric, nu?

Descrierea resortului

Tot in partea stanga apar impunatoare 4 cladiri ale resortului.

Prima cladire este cea in care sunt: piscina, sala de fitness, masa de ping-pong, masa de biliard si barul de la piscina. Daca in partea dreapta a piscinei exista usi mari, cu geamuri de termopan, ce separa un spatiu unde este amplasata masa de ping-pong, o canapea si fotolii, in schimb singurul inconveninet apare pe partea stanga, deoarece acolo acele usi lipsesc.

Este fain ca poti lua de la bar suc, cafea, prajituri si ti le poti servi pe marginea piscinei, dar exista riscul ca persoanele care nu stau in piscina, ci doar la mese sau joaca biliard, sa fie stropite de cei care se balacesc in piscina.

Am inteles ca tot in acea cladire exista si salon de masaj, sauna si jacuzii, dar despre acelea nu va pot spune nimic, deoarece nu le-am vizitat.

A doua cladire aflata in continuare, lipita de cea cu atractiile (Spa, piscina, sala de fitness) este practic hotelul unde am fost si noi cazati.

La parter ne-a intampinat o doamna foarte amabila, care, dupa ce ne-a inmanat cheile, ne-a insotit sa ne prezinte camerele.

Receptia este in partea dreapta, cocheta, cu tablouri ingenioase pe pereti, iar in partea stanga este un loc unde oaspetii se pot odihni pe canapea sau pe fotolii, urmarind programul la TV, pana le sunt gata formalitatile de cazare.

Hotelul este pe 3 nivele, noi am stat la etajul 1, iar copii la al doilea etaj.

Ei au avut o camera cu 2 paturi, asa cum si-au dorit, iar noi am avut surpriza sa ni se repartizeze de fapt o garsoniera sa-i zic asa sau un mic apartament, pentru ca la intrare aveam pe partea dreapta baia si o camera de zi, cu sifonier, tv si o canapea extensibila, iar pe partea stanga o camera mare, matrimoniala, cu 2 noptiere la capete, o masa si un scaun.

Mobila din lemn masiv este de culoare maro-roscat, inclusiv mobilierul de la baie. Mi-au placut tare mult ,,mastile'' caloriferelor, confectionate din acelasi lemn masiv ca si mobilierul. Asternuturile, prosoapele albe, curate, imaculate, erau cu eticheta de Italia inscriptionate.

Ce m-a impresionat a fost albumul cu picturile lui Nicoale Grigorescu ce era nelipsit din fiecare camera, frumos asezat pe una din noptierele de la capatul patului. Inainte de culcare te puteai delecta privind splendidele picturi.

A treia cladire a resortului era tot pentru cazare, ceva mai mica decat cea in care stateam noi, dar la fel de cocheta, in aceleasi nuante de portocaliu-caramiziu.

Din cate am citit pe site-ul resortului am vazut ca aici scrie ca e vorba si de un conac , probabil ca despre acesta era vorba. Interiorul nu l-am vazut, asa ca informatii nu am cum sa va dau de acolo.

A patra cladire era practic restaurantul mare, impunator, cu aceesi arhitectura placuta. Salonul unde se servea masa era la etaj, mare, impesionant, elegant, foarte sic.

La intrare, pe partea deapta era barul, unde se pregateau coktail-urile, iar in fata o plasma mare unde puteai urmari diverse programe tv.

In partea stanga si dreapta a restaurantului erau mese de cate 4 sau 6 persoane, iar in mijloc o masa lunga, gata pregatita pentru un eveniment deosebit.

Mesele cu fete de masa albe imaculate, scaune tot albe, iar aranjamentul floral ce dadea un farmec aparte era format din orhidee albe. O placere sa servesti masa in asa decor.

Pentru ca era deja ora 15.00 cand am ajuns noi la masa, am servit direct prinzo-cina :).

Din start va spun ca preturile nu-s deloc mici (lucru ce i l-am spus si ospatarului), motiv pentru care ne-a luat destul timp pana ne-am decis ce sa servim. La recomandarea acestuia stiu ca s-a comandat o tocanita de porc si alta de pui cu mamaliguta, foarte gustoase amandoua, eu am servit doar niste paste cu rosii, aromate cu busuioc si tarhon.

Deserturile in schimb au fost super: placinta cu mere si sos de caramel delicioasa (asa mi-a spus cel mic care si-a comandat-o), noi ceilalti am ales tiamisu. Initial am crezut ca-i vorba de prajitura tiamisu, dar cand am vazut ca o aduce la pahar am crezut ca a inteles gresit chelnerul.

A fost exceptional tiramisu la pahar :) Va las sa-l savurati din poze, caci este greu de descris in cuvinte ce gust extraordinar avea. Singura mea dilema a fost totusi de ce era caldut? M-am gandit ca piscoturile poate au fost inmuiate in cafea fierbinte. Oricum, se poate bine vedea, prin transparenta paharului compozitia acestui deliu: un stat de frisca, piscoturi aromatizate cu cafea, iar frisca, iar piscot, iar frisca, apoi deasupra o ploaie de ciocolata din belsug. Yam, yam, s-acum ii duc dorul!

Micul dejun a fost imbelsugat, dar si cam piperat (25 lei) si a constat in: 2 feliute de cascaval, 2 de sunculita, cateva feliute de rosii (la felul 1 din MD), apoi 2 minipachetele de unt, 2 de miere si 2 de gem, o portocala s-un iaurt (felul 2 din MD).

Dupa serviea micului dejun baietii mei au trecut la o partida de fotbal, aoi au cochetat putin si cu rachetele pe terenul de tenis, timp in care eu am admirat imprejurimile s-am mai luat ,,pulsul’’ complexului.

Langa cele 2 terenuri am descoperit un spatiu de joaca pentru cei mici, cu nisip, tobogan, leagan, pana si masinute cu care se plimbau copilasii fericiti pe aleile din parc.

Am trecut apoi pe langa spatiul de echitatie, unde am admirat un baietel ce calarea un ponei tarcat, in alb si negru, de ziceai ca-i baltat, s-o domnisoara curajoasa ce calarea un calut negru.

Cel mai mult m-a distrat crescatoria de animale, frumos compartimentate. In primul ,,separeu’’ se jucau 2 pisoi, apoi urma ,,sectorul’’ pasarilor: 2 bibilici, cateva gaini s-un cocos tantos. Intr-o cusca stateau speriati, inghesuiti unul intr-altul 2 iepurasi, in schimb capritele, iezisorii albi si berbecii zburdau de acolo pana colo in voia lor, avand un spatiu generos de plimbare :) Chiar i-am si hranit la gard cu ceva frunze. De-ati stii ce nostimi erau! Acest sector zoo m-a amuzat copios.

La un moment dat, dupa ce-i vizitasem pe toti, a aparut din senin, un iedut negru, tare simpatic, nu stiu cum scapase din tarcul lor si topaia fericit, catarandu-se prin cate-un pui de copacel, smulgandu-i si putinele frunze pe care le-avea.

Cand am ajuns acasa s-am descarcat pozele in calculator, am constatat, ca-n spatele spatiului de echitatie era s-un lac amenajat pentru impatimitii pescuitului, unde puteai sa dai linistit la peste, dar pe-acesta am ratat sa-l vizitez.

Din pacate a doua zi a cam plouat marunt si a inceput sa bata vantul, deci conditii prielnice de a sta in mijlocul naturii nu prea mai erau, drept urmare am strans ,,jucariile’’ s-am hotarat sa dam o fuga-n Bucuresti cu copiii la un film.

Ca o concluzie finala, va recomand cu placere o evadare in acest colt inedit din natura, la acest grandios resort unde puteti petrece clipe minunate, cu prietenii impreuna (insieme), amenajat in satul natal al marelui pictor Nicolae Grigorescu.

Trimis de dananecula in 14.08.11 01:38:33
Validat / Publicat: 14.08.11 08:16:59

VIZUALIZĂRI: 17343 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul si restaurantul (cladirea din spate)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 99.00 EUR pe cameră

dananeculaAUTOR REVIEW
    [14.08.11 13:10:02]

Webmaster DJ am si eu o rugaminte muzicala, ce mi-ar place s-o atasezi. Melodia ,,Insieme'' a lui Toto Cutugno. click aici

Multumesc anticipat!

iulianic
    [18.08.11 11:42:03]

Dananecula, nu am inteles care este pretul pe camera/noapte. Daca ti-l mai amintesti, poate ne spui.

dananeculaAUTOR REVIEW
    [18.08.11 14:02:07]

@iulianic

Noi am gasit o oferta speciala in acea saptamana, la pretul de 120 lei/camera/noapte, pentru 2 persoane, care a inclus: cazare, acces gratuit la piscina, sala de fitness, biliard, ping-pong si o ora la terenurile de sport (tenis, fotbal, baschet) + 20% reducere la mancare in restaurantul resortului + 20% reducere la barul de la piscina (suc, cafea, prajituri).

Acum am vazut la ei pe site ca au alta oferta tentanta: click aici

Sper sa-ti fie de folos recomandarile mele.

dananecula, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Insieme Grand Resort [Pitaru]: