ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2011
ÎNSCRIS: 03.06.11
JUL-2011

O zi in Gozo cu mijloacele de transport locale

In timpul sejurului nostru de o saptamana in arhipelagul maltez am ales sa petrecem o zi in Gozo. Asa ca am plecat cu autobuzul din Qawra-Bugibba spre Cirkewwa in jurul orei 7.00, ca sa prindem feribotul de 8.15 (feriboturile sunt destul de dese, iar orarul lor poate fi gasit cu usurinta pe Internet).

Ca o paranteza, rutele autobuzelor atat din Malta, cat si din Gozo, le gasiti pe site-ul arriva.com. mt (si-au schimbat recent autobuzele; acum sunt unele noi, unde aerul conditionat functioneaza uneori prea bine - au fost autobuze in care pur si simplu am tremurat de frig).

Revenind la Gozo, am ajuns relativ repede cu feribotul in Mgarr (portul de destinatie din Gozo) si ne-am incadrat in cele 25 de minute estimate. Ce mi s-a parut oarecum ciudat a fost ca biletul pentru feribot l-am cumparat abia la intoarcere. Practic din Malta am plecat fara bilet, iar la intoarcere am primit un tichet dus-intors, in valoare de 4,5 euro de persoana. In plus, terminalul din Gozo arata mult mai bine decat cel din Malta, unde ne-am imbarcat laolalta cu masinile.

In Mgarr ne-au intampinat nelipsitii taximetristi pe care ii puteai "inchiria" chiar si pentru toata ziua. Noi am optat insa pentru transportul in comun, asa ca ne-am indreptat spre autobuzul 301 cu destinatia Victoria (Rabat), care circula din jumatate in jumatate de ora. Ne-am luat bilete de o zi (2,5 euro) si in aproximativ jumatate de ora eram in capitala insulei.

Gozo fiind o insula putin circulata, iar excursia noastra fiind duminica, am fost placut surprinsi sa constatam ca autobuzele vin chiar la orele inscrise pe placutele din statii. In afara de autobuzul 301, celelalte circula din ora in ora, dar iti poti calcula foarte bine timpul avand in vedere ca isi respecta orarul foarte strict.

Din Victoria poti merge, evident, oriunde pe insula, asa ca noi am asteptat primul autobuz care a venit si care a fost spre... Dwejra. Aici am ajuns destul de repede (sper sa nu insel daca spun 15 minute). Fiind dimineata, am avut noroc sa vizitam pe indelete Inland Sea si Azure Window, pana sa apara autocarele cu turisti. Din pacate pentru noi, marea era agitata si nu am putut parcurge cu barca tunelul dintre Inland Sea si mare.

Din Dewjra am luat autobuzul pana in Gharb, de unde am asteptat altul spre Ta' Pinu. Iarasi am avut noroc si orele s-au sincronizat destul de bine, asa ca nu am asteptat mult. La Ta' Pinu am nimerit in timpul slujbei de duminica. Aici am o ora, pana a venit urmatorul autobuz catre Victoria. Odata ajunsi in capitala am luat autobuzul spre Xlendi. Aici am vizitat portul, am mers pana la grota si pana la turn, unde peisajul se schimba total si pare rupt din alta lume.

Din Xlendi ne-am intors in capitala (autobuzele directe intre orase sunt exceptii), unde am ajuns in circa zece minute. Aici am ratacit putin pe stradute, am mancat de pranz si am vazut citadela, dupa care am luat autobuzul spre Ramla (ne-am informat in prealabil care este orarul acestuia, pentru a nu astepta la Terminus).

Initial voiam sa coboram cat mai aproape de Calypso Cave ca sa vedem plaja de sus, dar am intrebat soferul prea tarziu si ne-am trezit direct la plaja. Asa ca ne-am gandit noi sa o luam pe jos pana la pestera. Pe "sosea", drumul este insa lung, iar urcusul sustinut, asa ca nu cred ca este cea mai buna solutie sa incercati acelasi lucru. Noi am avut noroc ca ne-a luat cu masina un domn foarte dragut si ne-a lasat in varful dealului, de unde am ajuns imediat la pestera. Drumul pe poteca ce strabate dealul de la plaja la pestera este mai scurt, dar urcusul este si mai accentuat si nu tocmai placut pe soare puternic. Acesta poate fi insa parcurs fara probleme si foarte rapid la coborarea de la pestera spre plaja.

Dupa ce am vazut Ramla, celebra pentru nisipul ei rosiatic, de la Calypso Cave, am coborat pe poteca spre plaja. Pestera in sine nu cred ca merita vizitata, nefiind decat o grota neamenajata, renumita mai mult pentru poveste (aici se presupune ca nimfa Calypso l-ar fi tinut captiv pe Ulise). Dar merita drumul pana la ea pentru panorama asupra plajei.

Pe plaja nisipul este foarte fin, cu ceva pietre pe ici pe colo. De preferat ar fi sa va asezati in zona in care vedeti mai multe persoane in apa (acolo nu sunt pietre in apa).

Dupa ce am facut plaja si baie la Ramla, am luat autobuzul spre Victoria, iar de aici spre Mgarr, de unde ne-am imbarcat in feribotul spre Cirkewwa.

Drumul din Cirkewwa spre Qawra a fost insa lung (am ajuns la hotel in jurul orei 22.00), din cauza blocajului din trafic, ceea ce ne-a facut sa apreciem si mai mult "punctualitatea" autobuzelor din Gozo.

Trimis de iuliaen in 13.08.11 20:37:44
Validat / Publicat: 14.08.11 08:01:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 4419 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iuliaen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mgarr, de pe feribot

cathzel
[16.08.11 10:18:29]

Foarte frumos review, si eu am fost in Malta acum 4ani, pe atunci erau niste vechituri de autobuze, simpatice, la fel de punctuale. In Gozo am mers cu un autobuz care parea ca este de pe vremea razboiului... Ramla este o minunatie de plaja... In Comino ati fost? Mie mi-a placut foarte mult insula Comino, si apa din laguna.

iuliaenAUTOR REVIEW
[16.08.11 12:32:39]

Aveau si autobuzele alea farmecul lor ...

In Comino am fost si intr-adevar mi-a placut Blue Lagoon, dar mi s-a parut mult prea aglomerat pentru gusturile mele.

Poate ar trebui sa se instituie un sistem de vizitare ca la Hypogeum cu numar maxim de persoane . Glumesc, dar chiar m-a deranjat aglomeratia.

In plus, am vazut destule persoane care comentau ca nu au chef sa stea atat de mult acolo, dar venisera cu excursii organizate si erau legate de program.

cathzel
[16.08.11 13:49:05]

Comino e cam ingusta pentru lumea multa care navaleste cu vaporasele; noi am fost cu o barca mai mica, dar avea si asta un program de plecare; mie imi place soarele si balaceala, asa ca nu m-a deranjat sa stau mult in apa, desi era o caldura teribila; sotul meu tot cauta o farama de umbra pe sub grote.

A fost o vacanta frumoasa, cred ca as mai merge, dar din pacate in ultimii 2 ani nu am mai avut charter din Cluj. Poate la anul...

Lizette
[08.02.12 15:07:26]

Frumos! Noi am fost cu excurie organizata cu vaporasul, cumparata din statiune de la o agentie la jumatate de pret fata de cat cere agentia tur-operatoare (pe care o stim cu totii). N-a fost rau, ba din contra, a fost chiar frumos, poate ca am trecut un pic cam repede prin toate dar nu-mi pare rau pentru ca oricum imi ajunsese cat m-a batut soarele in cap atatea zile.

Insula este de-a dreptul impresionanta, desi este foarte mica are multe atractii turistice pe metrul patrat daca putem spune asa.

roth
[10.02.13 19:11:48]

Fiind un subiect care mă interesează apreciez detaliile pe care le conţine si le consider mai mult decat utile.

Sper ca punctualitatea de care te-ai bucurat la transportul in comun sa fie valabilă şi in septembrie... adică sa fie aşa mereu.

Pozele sunt foarte reusite... abia astept această vacanţă.

cathzel, iuliaen, Lizette, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula verde Gozo: