ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2011
ÎNSCRIS: 16.12.08
AUG-2011

Către satisfăcător

Frumusel dar galagios

Inca de anul trecut ne hotarasem ca in aceasta vara sa vizitam Zakynthos. Asa ca la inceputul anului, prin februarie, am pus ochii pe hotelul Cavo d’Oro, Kalamaki. L-am ales in special pentru ca am observat ca nu este prea departe de plaja, si intr-adevar, din acest punct de vedere nu am avut probleme, in 5 minute eram pe frumoasa plaja din Kalamaki.

Dar sa incepem cu inceputul: plecare 2 aug ora 12:55 (cu 30 min intarziere fata de ora anuntata) de pe Otopeni, cu o cursa charter Air Bucharest. Sosire la 14:25, dupa care imediat reprezenta agentiei partenere din Zakynthos ne-a inmanat in aeroport niste plicuri in care aveam cateva date despre insula si hotel, si ne-a indrumat spre autocarul care ne astepta in parcarea aeroportului si ne-a transferat la hotel. Fiind singurii care se cazau la acea ora, check-in-ul a durat 2 minute, asa ca la 15:30 eram deja in camera.

Hotelul este amplasat, asa cum spuneam in capatul statiunii, dinspre plaja. Un dezavantaj pentru cei care ar fi dorit sa fie „pe principala”, unde forfota seara este ca si in statiunile de la noi (sau aproape ca la noi), insa in acelasi timp un avantaj pentru cei care vroiau sa fie aproape de plaja si in acelasi timp, am descoperit inca un mic avantaj: la terasele si tavernele din acest capat de statiune, preturile erau usor mai mici decat in rest.

Dotarile hotelului sunt destul de moderne, cel putin in partile “publice” ale acestuia: receptie, bar, o toaleta in zona receptiei, totul destul de bine dotat si cu echipamente de ultima generatie. Despre camera in schimb nu pot spune acelas lucru. Bateriile de la chiuveta si dush destul de antice. In mijlocul baii un orificiu pt scurgere, neacoperit si care genera un miros neplacut in toata camera, datorita comunicarii cu canalizarea. Cadita de dush de-a dreptul minuscula, daca mai trageai si perdeaua nu incapeai sa faci dus ca lumea (cred ca era 60x60, sau ceva de genul asta). Camera in schimb era suficient de mare, doua paturi lipite, noptiere, veioze, masuta, scaune, frigider, dulap mare, televizor. Ma rog, televizorul era mai mult de décor pentru ca dupa ce ca era mic si cocotat in varful tavanului, prindea 3 posturi din care 1 functiona normal si restul cu pureci, nu se intelegea nimic. Am mai dat un search eu sa incerc sa prind si alte canale, si intr-adevar am prins insa din pacate nu se puteau memora, era blocata optiunea de memorare pt ca sa nu poti modifica ceea ce au setat ei. Deci televizorul, asa cum spuneam, a avut rol decorativ. Insa nu m-a deranjat prea tare, drept pt care nici nu am mers la receptie sa reclam acest lucru, venisem la relaxare si odihna si m-am gandit ca lipsa TV-ulului ar putea fi un imbold spre a citi mai mult in momentele de respiro, ceea ce s-a si intamplat. Prosoape a, avut vreo 4 (doua mari si doua mici) curate si pufoase, insa sapunul si gelul de dush a lipsit cu dezavarsire. Noroc ca ne asteptam la asa ceva, in concluzie eram dotati.

Cladirea hotelul consta de fapt din doua corpuri: unu mai mare, la parterul caruia sunt receptia si holul cu bar, si care are o forma foarte ciudata, destul de greu de retinut, cu mai multe coridoare, holuri si curti interioare, iar altul, separat de primul, in imediata vecinatate a piscinei. Piscina este destul de generoasa ca dimensiuni, sezloangele sunt graatis si din cate am observat sunt locuri tot timpul, insa mai mult de atat nu pot sa va spun pentru ca treceam pe langa aceasta doar cand mergeam la micul dejun si cam atat. Toate camerele au aerul conditionat pentru care nu se plateste nimic in plus. Insa, ciudat, nu primesti telecomanda pentru acesta. Are un sistem de autodeclansare, astfel ca de fiecare data cand inchizi usa de la balcon (de fapt sunt geamuri glisante, dublate de un oblon, tot glisant) porneste aerul conditionat. Asadar, daca noaptea vroiai sa dormi cu usa de la balcon inchisa, nu puteai sa o inchizi pentru ca pornea automat AC-ul. Trebuia sa te multumesti sa tragi doar acel oblon. Cand plecam din camera la fel, inchideam usa de la balcon si trageam obloanele si pornea AC-ul. Insa scoteam cartela care insotea cheile din acel lacas si AC-ul se intrerupea automat. In hol, langa receptie, sunt cateva calculatoare unde se poate accesa internetul contra cost: 3 EUR/ 1 h, 5 EUR/2 h, etc. Se achita la receptie si primesti un bon cu un user si o parola. Se poate sta si cu laptopul propriu, pe wireless, insa la fel, trebuie sa achiti la receptie si te conectezi cu acelasi user si parola pe care le poti folosi si la desktopurile hotelului.

Micul dejun destul de limitat ca diversitate. Deja ultimele zile mergeam ca mielul la taiat, si asta din cauza ca nu prea erau multe optiuni, erau foarte putine sortimente deci nu prea puteai sa le alternezi: paine (un singur fel), sunca (un singur fel), cascaval (un singur fel), unt, ou fiert, iaurt (un singur fel, nu prea stralucit spre deosebire de ce am avut in Corfu de exemplu si dupa care inca tanjeam, asa ca dpdv-ul asta am avut o mare dezamagire), gem (de doua feluri), suc (necarbogazos, din chimicale), lapte (si acesta avea un gust destul de dubios), cereale (2 feluri) si cam atat. Dupa ce te asezai la masa venea o duduie, cea care si debarasa de altfel, si te intreba ce vrei sa bei: cafea sau ceai, si-ti turna in ceasca. Deci acestea nu erau „la liber”.

Partea cea mai neplacuta a constat in galagia din lobby si de la piscina care razbate pana in camere. In hol (unde era si barul) se tineau in fiecare seara diferite petreceri pentru englezii care erau cazati (majoritar) si acestia beau si petreceau pana la 12-1 noaptea. Si aceasta nu era tot, dupa asta se indreptau spre camere si ii auzeai trantind usile sau urland pe holuri, in curtea interioara sau gradina. La fel, daca vroiai sa stai linistit in balcon dupa-masa si sa citesti sau sa bei ceva rece, sau daca vroiai sa dorni in camera, ti-era imposibil sa faci asta in tihna si liniste deoarece veneau racnetele englezilor de la piscina care erau cam trotilati si pusi pe distractie non-stop. Erau si cativa romani prin hotel, dar putini. Sunt si niste animatori, Steve si Luke, englezi, desigur, care-si enterteineaza probabil conationalii. Noi nu am avut chiar deloc contact cu ei (ziua eram plecati), dar stiu asta pentru ca ne-am uitat in caietul de impresii care se afla la receptie si in care englezii care-si postau impresiile ii felicitau din tot sufletul pe cei doi. Pentru ce anume, nu stiu. Dar am aflat de la fata de la agentia locala ce-si avea unul din sedii chiar langa Cavo D’Oro, si vindeau excursii optionale, ca exista englezi care vin in Zakynthos de 20 de ani si inca nu au fost in nicio excursie optionala, nici macar pana la plaja nu au catadicsit sa se urneasca. Toata ziua doar bautura si vegetat la piscina. Noi suntem exact opusul (nu in ceea ce priveste bautura, dar cu siguranta cu piscina nu prea suntem prieteni).

Langa hotel se afla o taverna care se pare ca este tot a lor (Cavo d’Oro) si care ne-a dat 10% reducere de fiecare data cand am mancat la ei, probabil oferta speciala pt cei cazati la ei. Si langa taverna este si un mic magazin cu de toate, bauturi, fructe, echipamente de plaja, etc. etc. De acolo poti sa-ti faci cumparaturile necesare daca vrei sa aprovizionezi frigiderul din camera, nu se pune problema sa-ti interzica sa duci in camera bautura sau alimente cumparate din afara. Ca doar pentru asta exista in camera un frigider gol. Mai multe despre taverne si terase intr-un review pe care probabil ca o sa-l scriu in viitor pe aceasta tema.

Intoarcerea in tara s-a petrecut peste fix o saptamana, la 12:10 autocarul ne-a ridicat de la hotel si la 14:50 deja decolam spre Bucuresti, cu doar aprox 10 minute intarziere fata de ora de plecare anuntata. Dupa o ora jumate coboram din avion pe Otopeni, intr-o arsitza mult mai pregnanta si mai greu de suportat decat cea din Zakynthos.

Concluzionand, as putea spune ca hotelul mai are de imbunatatit unele aspecte, insa aceasta nu poate fi un impediment in vederea petrecerii unui sejur reusit in Zakynthos, asa cum am avut noi si asa cum va dorim si Dvs.

Trimis de cristi_an3000 in 13.08.11 17:12:07
Validat / Publicat: 13.08.11 17:34:44

VIZUALIZĂRI: 6849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ne apropiem, aici trecem peste partea continentala a Greciei

[13.08.11 22:48:03]

Ce surpriza!

Ma bucur ca ai fost in Zakynthos si mai ales ca ai stat in Kalamaky. Si eu am fost acolo in 2008, stiu unde este localizat Cavo D'Oro, pentru ca eu am stat peste drum de el, la Complex Merlis, pe atunci ambele erau in luate in locatie de o agentie renumita din Timisoara, care am inteles ca de anul trecut si-a incheiat activitatea (

Pretul biletului tau mi se pare ok, mai ales ca doar taxa de aeroport era 95 de euro de persoana. Dar pacat ca a trebuit sa mergi sa iei din Bucuresti avionul. Oare, din Timisoara nu mai sunt zboruri catre Zakynthos, ai cumva idee? Pana la Bucuresti cu masina personala ai fost, sau cu ce?

Mie mi-a placut Kalamaky, era plaja foarte aproape si cum spui tu, nu centru e mai important sa fie aproape cand esti la mare, ci plaja. Astept sa vad ce scrii la rew cu restaurante, dar sper din toata inima ca ai trecut strada si ai mancat macar odata la Taverna Georgia, la Arthuro, despre care am scris eu un review si care mi-a ramas in minte, de cate ori merg in Grecia si mananc la taverna, mereu repet caelasi lucru ca mancare asa de bine gatita ca acolo, nu am mai intalnit nicaieri!

Langa taverna, mai exista agentia care vindea excursii optionale? Mai lucra acolo un baiat, Cristi, din Medias?

popescu.borsa*
[13.08.11 23:22:03]

După plată, şi răsplată. Mă bucur că v-aţi simţit bine. Iată votul de la mine! [-1 PMA]

[13.08.11 23:24:24]

De ce i-ai dat vot cu minus?

popescu.borsa*
[13.08.11 23:28:09]

Părerea mea. Cum spunea chiar el cândva, nu este necesar să-ţi justifici votul.

[14.08.11 07:55:51]

@popescu. borsa: galben si doua zile supendare pentru tentativa stupida de flame.

cristi_an3000AUTOR REVIEW
[14.08.11 10:55:15]

@georgiana: asa am ales noi, sa plecam din Bucuresti, pt ca asa facem de obicei (sotia e de acolo de loc, asa ca trecem si pe la soacra). in plus mai aveam si alte treburi prin Buc, deci drumul oricum trebuia facut. nici nu stiu daca era zbor direct din TM.

desigur ca am mancat la Georgia, chiar daca am descoperit-o un pic mai tarziu. intr-adevar mancare foarte gustoasa si in plus, au un meniu absolut impresionant, cu sute de preparate culinare.

Merlis era inchis, atat hotelul cat si taverna, mai functiona doar supermarketul. de fapt mai multe pizzerii si restaurante din Kalamaki erau inchise aratau de-a dreptul in ruina.

la agentia aia era doar o fata, Maria (grecoaica), si din cand in cand o inlocuia ceva sefa. dar fata era acolo 90% din timp.

[15.08.11 10:19:02]

@Cristian_3000,

Multumesc pentru raspunsuri. Imi pare rau sa aud ca la Merlis asa stau treburile, complexul era al unor frati, unul se ocupa de hotel, unul de restaurant si celalalt de alimentara. Chiar ii admiram pe greci ca la ei relatiile de familie imi pareau mult mai puternice ca la noi.

Dar in schimb ma bucur pentru cei de la Taverna Georgia. Sunt tot 2 frati, din Albania, adica Arthuro si sora, cu familia ei, toti lucrau, cu mic, cu mare acolo. Intotdeauna erau mesele pline de clienti la ora pranzului si a cinei, pentru ca mancarea era foarte buna, portii mari si cum zici, tu foarte diversificata.

In vremea cand functiona Merlis-ul, fiind localizat chiar langa aceasta taverna, unde erau doar turisti din Romania, la ei se incerca introducerea preparatelor culinare traditionale romanesti, ca sa le faca si lor pe plac, precum englezilor, chiar daca si la Merlis era restaurant, multi mancau la Arthuro!

Bianca15
[22.01.12 21:21:29]

Buna,

Imi spui te rog cum este plaja? Daca are nisip? Initial vroiam sa merg la vara in Argassi, insa am inteles ca nu prea au plaja si sunt foarte multe pietre. Sau daca stii care plaja este mai ok.

Multumesc!

cristi_an3000AUTOR REVIEW
[22.01.12 22:07:41]

Plaja este foarte Ok, nisip fin si apa foarte mica pe 50-100m in larg. Si de asemenea foarte linistita si aerisita, cu sezlonguri libere cam la orice ora. 7 euro/zi pt 2 sezlonguri + umbrela.

Bianca15, georgiana, popescu.borsa*
Alte impresii din această RUBRICĂCavo D'Oro Hotel: