ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2011
ÎNSCRIS: 08.04.10
JUL-2011

Putine modificari

Camera

Inainte de a pleca am citit reviewul despre Bisser. Stiam ca are si o parte renovata a Hotelului si speram sa ne cazam acolo. Optasem pentru camerele confort, dar cu complimente din partea agentiei, cu care am facut rezervarea, am primit camere superioare. Conform site-ului lor (click aici) singurele doua diferente intre camerele confort si cele superioare era doar aerul conditionat si vederea spre mare. Plecam de aici cu pensiune complecta.

Fericiti, am ajuns la hotel cu o ora inainte de a incepe chek-in-ul, dar camera era gata, asa ca am primit-o imediat, fara probleme. la receptie am vorbit engleza.

Intr-adevar, camera arata foarte bine, la fel ca si imaginile de pe site. Cand am intrat, era foarte curat, aerisit. In timpul sederii nu s-au schimbat niciodata asternuturile si nici prosoapele. Femeia de servici venea zilnic stergea pe jos si ne mai punea o hartie igienica. Atat.

Electricitatea din camera functiona pe baza de cartela. Cartela era legata de cheie. Deci, implicit cand ieseai din camera se oprea curentul, chiar si la frigider, ceea ce nu ne-a prea convenit, asa ca am separat cartela de cheie si aveam curent non stop. Tot pentru economie, aerul conditionat functiona doar cu usa de la balcon inchisa. Daca deschideai usa de la balcon, aerul conditionat se oprea. Nu ne-a deranjat foarte tare deoarece nu era foarte cald. Cat despre vederea la mare, o au doar o parte din camere superioare, mai ales cele de la etajul 2. Restul au o vedere "superba" catre copacii din jurul hotelului.

Cand am ajuns acolo diferenta intre camerele confort, care erau cu usa de pe vremuri, care nu se inchidea bine si se vedea in camera, pe balcon mai aveau o masa si scaune, ceea ce in camere superioare nu erau, iar vederea era tot spre parcare si copaci. Voi pune si poze cu holul de la camerele comfor si cu cel de la camerele superioare.

Cat despre wireless, cu care se tot lauda ei, merge, din cand in cand. In prima zi a mers chiar bine, apoi se conecat din ce in ce mai greu, tot trebuia sa schimbi relele. Au vre-o 3 retele acolo. Sau te baneaza dupa ce faci un anumit trafic... nu stiu. Stiu doar ca aveam semnal full si nu se conecata, ceea ce a fost destul de nasol si frustrant, mai ales in ultimile zile.

Mancarea!!!

Aici a fost distractia! la inceput a fost chiar penibila mancarea. Adica in prima seara am avut, nu exagerez o lingura de fasole alba fiarta cu putina ceapa prin ea si 2 chiftele mai mari decat toata fasolea la un loc. Cu salata de castraveti cu rosii. Castravetii au fost cum au fost dar cand ni i-a dat si in supa, facuta cu iaurt si castraveti, nu au mai fost asa de grozavi. La inceput, primele 2-3 zile mancarea era groaznic de putina, noroc cu cele 2 felii de paine de perosoana pe care le primeam, altfel am fi fost flamanzi. Dar dupa cateva zile, probabil au avut reclamatii, portiile au inceput sa fie simtitor mai mari.

La micul dejun pe langa meniul fix pe care il primesti in farfurie mai ai si cereale cu iaurt, ceva compot, daca mergi la prima ora e compot de piersici, dc ajungi mai tarziu este compot de prune. Nu pot sa ma plang de mancare 100%, trebuie sa recunosc ca salata de varza a fost buna, dupa ce o condimentai (apropo, pe sala exista doar 2 oliviere) ne-a mai dat si o musaca de cartofi si ceva cozonac intr-o dimineata pe care le-am mancat cu pofta, in rest... mancam de foame. Un lucru bun era ca primeai desert dupa fiecare masa, cornuri 7days sau napolitane sau inghetata, iar la amiaz erau fructe: mere, piersici, sau pepene verde. Mancarea, in general e foarte grasa, sau poate am devenit eu foarte pretentioasa... se gateste cu mult ulei. Bauturi nu sunt la masa, dar este un dozator de apa poti sa te servesi nelimitat. Oricum, mancarea in general era putina si nu tocmai pe gustul meu. In schimb painea era buna.

Orarul de masa nu se chiar respecta. Adica, in mod normal e came 2 ore dimineata, la amiaz si seara. O data am ajuns mai tarziu la amiaz, adica dupa o ora jumate si era inchis restaurantul, asa ca am facut cale intoarsa si am mancat in camera. Daca nu va place mancarea din hotel puteti sa iesiti din incinta hotelui si este plin de terase, chiar si discounturi pentru romani Asa ca solutii exista.

Inchei acest capitol prin a mentiona ca restaurantul este de categorie o strea. Sper ca am spus tot cu asta.

Drumul spre mare

Stiam ca sunt niste scari destul de abrupte. Ne-a luat ceva timp sa le gasim... Sunt cum iesi din restaurant tot cobori, pare destul de ciudata zona, dar cu siguranta ajungeti la "plaja", mai corect la mare. O parte din scari sunt tot neamenajate, parca ai fi in jurasic si la fel de murdare ca si pe la noi, in schimb de la un punct se unesc cu scarile de la un alt hotel, care le-a ingrijit, a taiat arborii le-a pus si o bara de protectie si lumina. Pe ultima portiune nu este lumina, asa ca, daca va intoarceti seara de la plimbare, ar fi bine sa aveti o lanterna sau un telefon mobil care da lumina buna. Un lucur bun este ca pe acele scari este multa umbra cand vii de la plaja. Nu pot spune ca e placut, dar mai bine decat sa urci si sa te bata continuu soarele in cap.

Marea si plaja

In prima zi, am ajuns si noi fericiti la mare, sa facem o baine. Problema este ca nu gaseam plaja si marea, una langa cealata. Era o plaja amenajata artificial cu nisip si sezloange un drum de servitute pentru terasele de pe plaja si un hotel, apoi bolovani. Sezloangele se plateau 2 leva langa castel 5 leva mai in centrul localitatii. Din loc in loc niste scari, care te trimiteau direct in mare. Intre drum si bolovani mai era si un fel de bancute din ciment, pe ele mai statea lumea la plaja. Era sa plecam cu ideea ca in Balcik nu este plaja. Dar am gasit-o cu vre-o 2 zile inainte de a pleca, nu e mare, dar era tot cu alge ca pe la noi, cum a fost tot litoralul romanesc in acest an. De la hotel pana la plaja facei 30-40 de minute pe jos, asa ca nu prea merita. Mai erau si niste pontoane de ciment, care mergeau mult in mare, pe ele mai statea lumea sa faca plaja. De pe pontoane, mai erau din loc in loc, niste scari, ca de piscina, pentru a intra sau iesii din apa.

In prima zi marea a fost destul de agitata si de tulbure, dar cand s-a linistit apa a fost foarte limpede, in ultima zi am avut parte chiar si de meduze.

Piscina

Apa curata, destul de calda, fara restrictii. Sezloangele se pot folosii gratuit de cei care sunt cazati la hotel, cu toate ca nu te intreaba nimeni nimic. Barul de la piscina are preturile aproximativ ca si supermaketul 0.2-0.5 leva mai mari. Dar e ok pentru un bar langa piscina, cu toate ca supermarketul este peste drum.

Balcik

In general Balcicul este o statiune linistita, sunt si pe aici romani dar destul de civilizati. Conditiile din camera au fost foarte bune, mancarea mai putin buna, dar cu una cu alta am reusit sa ne odihnim in acest concediu, ceea ce este foarte important.

Trimis de ramo_info in 12.08.11 11:35:22
Validat / Publicat: 12.08.11 12:35:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marea agitata in prima zi. Marea, bolovanii si drumul

[12.08.11 13:16:20]

Bine că noi am avut doar micul dejun acolo...

În opinia mea, cazările cu aşa-zisa "Pensiune completă" nu prea merită banii. Nici la noi, nici la ei. Ori AI, ori BB sau self-catering.

Una peste alta, mă bucur că v-aţi simţit bine în acest hotel, vizitat de către mine acum 4 ani, şi mă mai bucur şi să văd că oamenii de acolo se străduiesc să ţină 'şandramaua' în picioare, ba chiar s-o facă şi mai atractivă pentru cei cu buget mai de austeritate. În plus, localizarea este chiar foarte bună, iar faptul că au parcare interioară gratuită un atu în plus. (aici am observat din pozele tale că era cam aglomerată, dar ştiu că mai există ceva loc lângă recepţie, la intrare, unde se pot lăsă maşinile; când am fost eu acolo, era şi mai spre toamnă şi era foarte liberă).

[12.08.11 15:10:21]

Da, e adevarat nu prea merita pensiune completa.

Parcarea era foarte aglomerata. Toata aleea pana la receptie era plina, in spatele piscinei, iar era plin mai erau locuri, deobicei, inainte de receptie. Dar noi am fost in plin sezon, iar daca plecai dimineata, seara aveai toate sansele sa ramani fara loc de parcare.

In review am uitat sa mentionez coordonatele GPS, pentru cei interesati:

N 43.40721

E 28.15019

[22.08.11 22:45:13]

Eu plec la Balcic weekendul viitor. Am rezervare la Bisser asa ca am citit cu atentie acest post. Autobuzul ma lasa in parcarea Regina Maria si nu stiu cit de departe este aceasta de hotel. Imi poti da un raspuns? Multumesc.

Numai bine si vacante placute in fiecare an!

[23.08.11 00:20:48]

@ana2011iasi, aici poţi să vezi hotelul şi drumul (naţional) 27, (cu galben) care trece chiar prin faţa curţii lor. Intrarea este chiar în intersecţia de unde se desprinde drumul ce coboară spre palat / grădina botanică. Tot în acea zonă e şi parcarea de autocare şi turisme. Practic, o să ai doar de traversat o stradă. Vacanţă plăcută!

[23.08.11 00:39:34]

@ana2011iasi

Dupa cum spunea si Dragos, trebuie doar sa traversezi strada. Pe partea unde te lasa autobuzul sunt niste supermaketuri, vre-o 4 sau 5. Vis a vis de aceste magazine gasesti si intrarea in curtea hotelului. Nu e mare, e cat o poarta pe unde poate intra o masina, dar e usor de vazut, asa ca ai de mers cam 100m. Receptia este chiar prima cladire pe partea stanga cum intrii in curte.

Sfatul meu este, daca poti sa duci voucherul listat color, sau cel original. Nu prea le-a placut ca noi il aveam listat alb negru. Dar suntfoarte amabili.

Daca ai si pensinue complecta, atentie la spa de castraveti

[23.08.11 07:10:18]

Multumesc mult Dragos si Ramo. Sunt linistita acum. Domnul Emil Lazarov (directorul) a fost foarte amabil si mi-a scris sa-l sun daca nu ma descurc. Am ramas uimita de acest raspuns neobisnuit. Mai rar se implica directorul in acest mod.

Noi nu avem pensiune completa, ci doar mic dejun, asa ca acum caut un restaurant ieftin si bun. Aveti idei si recomandari? Am inteles ca se maninca fructe de mare, dar eu nu sunt mare amatoare...

O zi frumoasa.

[23.08.11 08:56:39]

Pe aleea ce merge spre castel e cârciumă lângă cârciumă... Mie mi-a plăcut la Kestena (Castanul); ar mai fi pe faleză, mai spre "centru" terasele care sunt chiar şi deasupra mării. Dintre ele, eu am mâncat de câteva ori la "Doi cocoşi" (Dvata petelia). Acum... depinde şi de gusturi, dar şi de buget.

[23.08.11 09:07:26]

Pai, cum iesi din hotel, pe prima la stanga este strada care duce la Castelul Reginei Maria. In prima parte a acestei strazi sunt restaurante. Poti sa manci ce doresti, de la pizza la fructe de mare, miel, porc etc.

Daca doresti o atmosfera mai romantica, atunci, cobori pana la mare, faci o mica plimbare pana in centrul statiunii si acolo sunt multe restaurante, cu vorbitori de limba romana si meniuri in limba romana. Asa ca vei avea de unde alege.

Un sfat sa duci si o lanterna, pe scarile pe care urci de la plaja, in ultima portiune e cam intuneric. Te-ar ajuta o lanterna.

La micul dejun, cel putin in ultima perioada era destul de satios. Daca crezi ca nu te saturi, poti sa duci din camera tot ce doresti, paine (au paine buna si la magazin si e in jur de 1 leva), pateuri, as, ce doresti. Daca vrei si vorbesti cu chelnerita iti poate da micul dejun sa il manci in camera, dar atunci nu mai ai acces la compot si cereale

in rest iti urez distractie placuta si un sejur cat mai frumos. Nu rata castelul si rezerva-ti o dupamasa buna, e o plimbare placuta. Daca sunteti amatori de aventuri poate mergi si in Aquapolis, parcul de distactii acvatic din nisipurile de aur. Nu e departe. Se fac excursii si de la hotel. Noi am fost cu masina, asa ca a fost mai usoara deplasarea.

In rest, despre restaurant ieftin, poti consulta meniurile si sa il alegi pe cel mai ok. Sfatul meu, sa consulti prima data mai multe meniuri si apoi sa te asezi. Uita-te si unde este mai multa lume la masa, acolo, deobicei e mai buna manarea. Si nu uita de inghetata e ft ft buna.

Sedere placuta

[23.08.11 15:06:21]

Multumesc din nou la amindoi. Acum sunt optimista si sper din toata inima sa fie un concediu placut la Balcic. Va povestesc cind ma intorc.

Numai bine,

RobertCodescu
    [24.08.11 16:04:20]

OK fiindcă am văzut "agitaţie" şi animaţie pe aici mi-am permis să citesc şi să evaluez şi eu acest nou review despre Balcic!!!

[25.08.11 08:00:24]

Iata ca am o noua intrebare catre voi, cei care ati poposit la Balcic: -) Intrebarea se refera la preturile practicate in aceasta statiune (restaurant, castel, gradina botanica, muzeu, plaja etc). Bineinteles, doar ca sa-mi formez o idee despre bugetul pe persoana - cam cit ar trebui sa schimb?

Apropo, ati ajuns si la Varna? Este frumos?

O zi splendida va doresc.

[25.08.11 08:14:10]

@ana2011iasi, aceasta intrebare s-ar regasi mult mai bine in sectiunea dedicata orasului, acolo unde au scris mult mai multi utilizatori, decat la rubrica unui hotel, unde interesul este limitat. Pune te rog intrebarea de mai sus folosind rubrica de Intrebari si raspunsuri din pagina principla a sectiunii " O zi in Balcic", vei avea astfel posibilitatea de a primi raspuns de la toti cei care au scris despre aceasta destinatie.

Daca nu te descurci fa click aici pentru a initia direct intrebarea. Succes!

[25.08.11 17:25:44]

La restaurante nu sunt foarte mari preturile, acuma dc doresti sa manci somon, normal ca va fi mai scump.

Castelul, gradina botanoca au pretul de 10 leva de persoana, impreuna. Se foloseste acelasi bilet.

Muzeu... Nu stiu la ce muzeu te referi.

La plaja, inzona castelului, pretul la sezlong este de 2 leva de persoana si umbrela, mi se pare tot 2 leva. Daca mergi mai spre centrul localitatii preturile sunt de 5leva sezlong respectiv umbreluta. Chiar pe plaja. Nustiu, pentru ca nu am fostniciodata acolo sa fac plaja. Fata de hotel e destul de departe. trebuiesa treci de pod, iar pe caldura nu e o plimbare plrea placuta.

Cat ar trebui sa schimbi... Nu stiu. Eu cel, putin in Cluj nu am reusitsa schimb nici la banca nici la schimb valutar pt ca nu aveau leva. Am oprit in Constanta si am schimbat, dar se poate schimba si in Balcic, chiar unde te lasa autocarul. Timp de osaptamana nu s-a schimat cursul si era destul de bun.

Noi am fost innisipuri, intr-o zi, dar mi sa parut mult mai mare agitatie decat in Balcic, parca eram la noi la mare. In schimb este ft aproape Albena, dar nu stiu cum ajungi, dc nu ai masina.

Sejur placut

[25.08.11 19:23:51]

Multumesc de sfaturi, Ramona. Am inteles ca este un Muzeu Etnografic in Balcic. Oricum, sper ca voi vizita la Varna citeva obiective (delfinariul, planetariul si observatorul astronomic, muzeul de istorie si muzeul maritim).

Excursii interesante iti doresc.

[21.09.11 09:32:13]

Buna ziua la toata lumea,

m-am intors de la Balcic (am stat la Bisser, dupa cum stiti) cu multe impresii si fotografii. Ceea ce ati scris voi aici este perfect adevarat - am verificat personal. Nu mi-au cerut rezervarea prin Booking.com (listata color), au verificat in calculator si a fost ok. Eu am schimbat citeva emailuri cu dl. director Emil Lazarov si de aceea probabil erau informate domnisoarele de la receptie.

Mincarea a fost extrem de putina, dar copiii nu s-au plins. Personalul s-a purtat foarte bine. Am avut nevoie de scaune in camere si au raspuns prompt (maxim 30 de minute). Piscina a fost curatata in fiecare dimineata. Scarile nu ne-au placut - mai ales noaptea - dar ne-am obisnuit spre finalul vacantei.

Ca o concluzie, ne-a placut foarte mult la Balcic. Oamenii sunt prietenosi si multi inteleg (unii si vorbesc) romaneste. Am platit in leva, Euro si lei, fara probleme.

Multumesc celor de aici, care m-au ajutat cu informatii despre Bisser. Cele scrise de voi mi-au fost de folos.

Numai bine si excursii frumoase in continuare.

[21.09.11 10:10:10]

@ana2011iasi: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

ana2011iasi, ramo_info
    Alte impresii din această RUBRICĂBisser Hotel: