ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2011
ÎNSCRIS: 20.07.08
JUL-2011

Cazare buna in mijlocul naturii

Charoula Apartments din Platanias (Pelion) a fost gazda noastra pentru cele 4 nopti petrecute in aceasta minunata provincie greceasca. Pelionul este un munte si in acelasi timp si o peninsula in forma de cizma, iar Platanias se afla in sud, in calcai la o distanta de 60 de km de Volos si aproximativ 90 de minute de condus pe serpentine incantatoare, avand pe o parte muntele si pe alta marea, golful Pegasitikos si insulele sale.

Cum am ajuns aici: ne interesa foarte mult sa facem din nou o vizita in Skiathos intr-una din zilele din aceasta vacanta si intelesesem de la Cristian H (multumim Cristi), ca de aici, din Platanias pleaca Africana cea neinfricata in croaziera catre Skiathos si chiar si Skopelos in zilele de duminica.

Cum eu aranjasem in mare masura vizitele sotiei mele in Roma si Barcelona, acum ea mi-a facut o surpriza cu gasirea cazarii si organizarea excursiei in Pelion. Cautand prin site-urile de cazari, a gasit mai multe posibilitati printre care si apartamentele Charoula. A scris mail-uri la cateva dintre adresele gasite si apoi am asteptat cuminti, cunoscand greata grecului de la tara fata de tehnologie si computer in special. In 20 de minute primim raspuns in limba romana de la Charoula, semnat Alina si Thomas Mammas??? .

Raspunsul primit ne-a incantat, iar oferta de 35 de euro pe noapte pentru un studio complet echipat si promisiunea ca au singura piscina din localitate ne-au convins pe loc sa dam avans pentru rezervare.

Din urmatoarele cateva mailuri schimbate am realizat ca Alina e chiar bucuresteanca de-a noastra, maritata cu unul din baietii Haroulei, fondatoarea alaturi de sotul ei, a apartamentelor in cauza. Nu a mai fost nevoie de avans pentru ca suma era prea mica, apoi am aflat ca mama Alinei locuieste la cateva sute de metri de noi si am plecat la drum mult mai increzatori, desi eu aveam o presimtire sumbra: nu imi plac locurile prea izolate, ma sperie si din ce vazusem pe google earth ma asteptam la 4-5 cladiri de studiouri, 2 magazine si o forma rurala de taverna, toate inconjurate de balarii, insecte si taratoare.

Ce am gasit acolo a depasit asteptarile mele, pentru ca in Platanias sunt pe putin 30 de studiouri si pensiuni, 3-4 hoteluri, e adevarat micute, un camping, mai bine de 10 taverne si 4 magazine de unde poti cumpara aproape orice. Cel mai tare magazin e al familiei Mammas, pentru care au cumparat si un camion frigorific cu care fac aprovizonarea.

Charoula Apartments se afla pe strada principala din Platanias, strada ce ajunge la mare. De fapt Platanias are doar 2 strazi, una perpendiculara pe plaja si mare si una folosita drept faleza. Studioul nostru se afla la maxim 300m de mare si se afla intr-o curte frumoasa relativ mica, bine ingrijita si plina de flori.

Charoula are 17 unitati de cazare distribuite in 2 cladiri distincte, ambele cu un etaj. Chiar la intrare se afla cladirea de studiouri care are 12 camere, dar una dintre ele este folosita pe post de birou, deci raman 11 studiouri frumoase, bine ingrijite, spatioase si curate. 5 sunt la parter si 6 la etaj. Intrarea la parter se face pe la mijlocul cladirii, se intra in hol si acolo sunt 6 usi, 3 pe stanga si 3 pe dreapta, identice si la etaj, numai ca la parter exista doar 5 studiouri, al saselea fiind biroul. La etaj se ajunge urcand pe o scara aflata chiar la intrare in curte si care diminueaza mult dimensiunile primei incaperi de la parter, dar acolo e chiar receptia, sau biroul in cauza.

In cladirea alaturata asezata perpendicular pe prima, se afla 6 maisonette si cladirea in care stau proprietarii, aflata in prelungirea maisonettelor. O maisonetta e compusa din living, aflat la parter si un dormitor la etaj, este cate o baie pe etaj. In living exista si o chicinetta si un mic semineu. In total se pot caza pana la 5 persoane intr-o astfel de maisonetta. Nu le-am vizitat decat un pic, cat am tras cu ochiul impreuna cu Alina

In fata cladirii studiourilor exista spatiu pentru sezlonguri si umbrele de stat la soare si apoi e piscina destul de frumoasa, dar mica pentru gusturile mele, cam 7x4m si cam adanca, intre 1 si 2m adancime, insa bine intretinuta si bine delimitata. Exista si un set de reguli pentru piscina pe care o sa le prezint intr-o poza, eu nu le-am citit decat in mare viteza, pentru ca nu am folosit piscina din lipsa acuta de timp.

Studiourile sunt mari, cam 30 mp, aerisite si bine echipate. Fiecare studio are 2 paturi, unul twin si unul simplu, pe care am depozitat multe lucruri de mare utilitate. Deci in studiouri se pot caza pana la 3 persoane adulte. La intrare in camera se afla un hol unde se afla sifonierul, mare si spatios (cu trei usi) si baia.

Camera e impartita in spatiul pentru dormit si chicineta. Aceasta din urma e foarte bine dotata cu aproape orice iti trebuie pentru gatit: vesela multa printre care si razatoare si tirbuson, o plita cu 2 ochiuri, hota, frigider cu congelator mic dar puternic si cana de incalzit apa. In plus farfuriile stau pe un rastel sus in dulap, iar pe blatul de la bucatarie exista un suport uscator de vase. Alaturi este o masa din lemn, serioasa cu trei scaune unde se poate manca sau sta la o bere.

Alaturi sunt paturile, despartite de o mica noptiera pe care se afla un telefon. Mai exista o noptiera si spre usa, in dreapta patului twin. Pe perete opus paturilor exista o oglinda mare cu o comoda aflata sub ea si un mic taburet. Tot acolo atarna de tavan un televizor, destul de mic si de inutil pentru orice strain, pentru ca nu se prind decat posturi grecesti de stat, adica vorbarie continua, nesfarsita. Pe acelasi perete mai exista si o fereastra mare, acoperita de niste draperii frumos colorate, care asigura un intuneric perfect chiar si ziua. Acelasi model de draperii sunt si la usile imense de la terasa/balcon. Noi am stat la parter, dar mi-ar fi placut sa avem camera la etaj, insa erau toate ocupate la acea vreme.

Geamurile sunt termopan cu tocarie de lemn, foarte frumos asortate cu mobila din bucatarie. Daca usa de la balcon este deschisa se opreste aerul conditionat, ca la hotelurile cu ceva staif. Pe langa usile termopan din lemn mai exista si obloane groase din lemn care pot proteja de caldura sau de frig. Am uitat sa mentionez ca exista calorifere peste tot si ca pensiunile de aici sunt deschise tot timpul anului, fiind foarte vizitate in perioada Craciunului de catre grecii de la oras

Pe jos este gresie alba curata si bine intretinuta. In camera exista multe lampi si destule prize electrice. Am avut aparat de tantari pentru ca suntem speriati de micile creaturi, dar nu am auzit sau zarit niciuna in apropiere, desi in curtea pensiunii sunt destule tufe de flori si chiar cativa copacei fructiferi ornamentali.

Energia electrica din pensiune era oprita la plecarea turistilor, atasata pe cheie era o cartela metalica groasa pe care trebuia sa o introducem intr-un locas din plastic existent pe perete. Frigiderul era alimentat separat si functiona mereu.

De mentionat ca nu exista internet, decat un biet dial up la computerul din biroul pensiunii, pe care nu l-am folosit deloc din dorinta de a avea o vacanta linistita fara internet sau telefoane prea multe.

Terasa este ingradita de zid (1m) si nu se poate sari afara decat cu ceva efort, este maricica si acolo am avut o masa cu 2 scaune (nu din plastic) si un uscator de rufe.

Baia este medie cam 4mp sau chiar mai mult, este echipata standard pentru Grecia, dar aici robinetii si dusul sunt un pic arhaici, insa au functionat cu brio si am avut apa calda non stop la orice ora am dorit. In baie exista un mop cu galeata specifica si o matura cu maner lung si un faras la fel. De mentionat ca exista un afis cu atentionarea: este interzisa aruncarea hartiei igienice in toaleta.

Deci in general aici e o atmosfera linistita de vacanta si singurele zgomote sunt create de greieri, broscute si ciori.

Gazdele noastre Alina si Thomas (el e grec adevarat) ne-au primit cu bratele deschise in prima zi, dar am inteles ulterior ca Charoula Appts. apartine de fapt altui frate al lui Thomas. Afacerea lor este magazinul de pe faleza, insa toti lucreaza si la pensiune si la magazin, aducandu-si aportul dupa puteri. Alina se ocupa de rezervari pe internet si de magazin, fratele lui Thomas are carnet de sofer profesionist si ajuta cu camionul pentru aprovizionarea magazinului. Curatenia in curte e facuta de Thomas si in interiorul cladirilor de o alta sora a lor. La magazin stau Charoula si sotul ei care se mai ocupa si de distrarea unui mic nepot simpatic. Magazinul este mare si are foarte multe produse, daca ajungeti pe aici nu ratati magazinul Mamma’s sigur veti gasi ceva sa va placa, daca nu, cereti ceai din flori de munte, este foarte bun.

Platanias isi trage numele de la copacii uriasi care fac o umbra deasa si placuta, dar care adapostesc si greierii uriasi si ciorile suparate si cioravaitoare. Statiunea nu e mare si ar fi chiar incantatoare daca nu ar exista un canal de scurgere vechi din beton, unde isi fac veacul cateva sute de broscute foarte zgomotoase. Mai sunt si cateva constructii neterminate care ar trebui sa dispara din peisaj. Atat cu vestile rele, acum cele bune: in Platanias se poate ajunge si cu autobuzul Ktel, care are cursa pana aici, la capatul lumii. Am inteles ca mama Alinei vine cu autocarul Romania –Grecia pana la Volos si de acolo ia Ktel-ul pana in Platanias.

Faleza este chiar frumoasa, sunt multe restaurante dragute si un mic port unde odihneste Africana si cateva iahturi stau priponite in asteptarea vacantelor. In zona portului, Platanias seamana un pic cu Vasiliki din Lefkada, insa este mai mic. Seara este un pic de agitatie in zona, sunt multi turisti straini, dar pe la 22.30-23.00 totul se termina, majoritatea turistilor avand copii relativ mici.

In concluzie am avut o vacanta foarte frumoasa, ne-a placut foarte mult aici in Platanias la Charoula, dar nu pot recomanda acest loc decat impatimitilor de natura, plaje superbe dar cu prundis, zone salbatice si sosele mai intortocheate si mai grele ca in Lefkada sau Corfu. Cazarea a fost excelenta pentru noi la pretul dat si poate vom reveni aici in viitor.

Trimis de ionescunic in 12.08.11 06:13:30
Validat / Publicat: 12.08.11 08:46:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7953 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Gradina frumoasa si sezlonguri piscina acoperite de umbrele

ionescunicAUTOR REVIEW
[12.08.11 07:22:39]

As dori in masura in care este posibil atasarea urmatoarei melodii la review: http://www.trilulilu.ro/ionescunic/96c59e090ed9fa

Multumesc frumos!

[12.08.11 07:37:38]

Am atasat melodia solicitata, auditie placuta.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[12.08.11 09:00:16]

Mie chiar mi-a placut concertul broscutelor unele dintre ele aveau un repertoriu care puteau sa-l faca gelos pe Ovidiu Lipan Tandarica! Sunt curios daca ati optat pentru excursia in Skopelos!

Patzy
[12.08.11 13:40:38]

Foarte frumos, felicitari, am vizitat Platanias si ne-a placut mult, cred ca am zarit pe drum Charoula Apartments.

ionescunicAUTOR REVIEW
[12.08.11 15:27:57]

Multumesc mult tuturor celor care au citit!

@Cristian H: broscutele nu ma deranjau deloc pentru ca de la Charoula si pana la canalul respectiv unde se afla ele sunt 200m si nu se mai aude nimic, in schimb ma deranjau ciorile care se trezeau prea de dimineata si se cam certau prin copacii de langa noi.

Cu Africana nu am reusit sa mergem si la Skopelos pentru ca am ajuns vineri seara si am intrebat la magazinul cu reclama la Africana despre traseu si raspunsul a fost ca: maine sambata este croaziera pe traseul clasic (doar Skiathos), duminica nu se stie daca mai merge vasul pentru ca nu sunt clienti.

Si am hotarat sa mergem sambata si sa nu riscam sa nu ajungem deloc nici macar in insula invecinata.

A doua zi sambata m-am trezit devreme si am mers in Katigiorgi un alt mic sat cu port sa caut taxiboatul si sa vad preturile. Acolo bineinteles nu era nimeni decat un afis cu un nr de telefon al dispeceratului. Taxiboaturile sunt cazate in Skiathos si vin sa ia doritorii din Katigiorgi. Taxa este de 60 de euro pe sens pentru pana la 4 persoane. Mi s-a parut cam mult, noi eram doar 2 persoane.

@Patzy din pacate noi n-am ajuns la Paltzy dar poate data viitoare ne facem timp.

Patzy
[12.08.11 16:04:55]

Noi am mers in Skiathos din Katigiorgi, cu salupa rapida, a costat 50E/sens pentru amindoi. Scump, dar nu am avut alta posibilitate. Oricum a meritat, super senzatia cu barca rapida. La intoarcele am facut doar 10 minute din Skiathos

Alex_Macedo
[17.08.11 08:27:00]

La 35oiro/zi... fara suparare sau cu, nici nu ai nevoie de mai mult!... si la cum sunteti voi, "The Hai-Hui Team" si pusi pe trekking, pentru a vedea cat mai multe cred ca va venit ca o manusa, cazarea!... oricum... frumoase locuri... da', deh... eu stau prost cu mansarda si daca ma lasi in aglomeratie, imi fac sepukku de sufocare (vazut-am "turistăcăraia" aia de lume in pozele tale, recente, Nic) !... cu varsta... te mai lasa nervii si nu mai rezisti la... colcăială...

Alex_Macedo, Patzy