ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2011
ÎNSCRIS: 10.08.11
JUL-2011

Impresii necosmetizate de la Akrotiri

Am fost la Akrotiri Beach in perioada 18 - 25 iulie. Am fost un grup de 12 persoane (6 cupluri) cu transport individual, 3 masini. Lasand la o parte drumul cu masina, care a durat aproximativ 17 ore cu opririle aferente, restul sejurului a fost senzational si parca prea scurt.

Recunosc ca am avut oarecare emotii, mai ales dupa ce am vazut aici comentariile negative alternand cu cele pozitive. Citind si pe alte site-uri din afara recenzii ale hotelului m-am gandit (si am avut dreptate) ca romanii oricum sunt in general nemultumiti, iar daca majoritatea strainilor au apreciat hotelul nu are ce sa fie rau. Probabil ca multi dintre noi (nu vreau sa jignesc pe nimeni) avem pretentii prea exagerate raportat la costul pe care il platim pentru un sejur. E adevarat ca la Akrotiri Beach este o "discriminare" fata de cei care vin printr-o agentie, dar care platesc un pret mult mai mic (aprox. 350 Euro/persoana/7 nopti demipensiune) comparativ cu cei care isi fac booking separat si care platesc insa o suma mult mai mare si au conditii mai bune (camera mai mare, mobilata mai modern, situata la un nivel superior).

Asadar, am ajuns luni la pranz la Akrotiri Beach, obositi, cu gandul la un Mythos rece (baietii) sau la plaja (fetele). Stiam deja ca la receptie lucreaza o romanca, Marina, cu care vorbisem deja la telefon si pe facebook si care ne-a facut repede un instructaj si ne-a dus la camere.

CAMERA - Check-in-ul s-a facut foarte repede insa ni s-a explicat ceea ce stiam deja si anume ca agentia prin care am contractat sejurul are rezervate camere doar la nivelul 1 si 2. Practic, receptia este nivelul 0 si mai are sub ea 3 etaje: 1 (-3), 2 (-2), 3 (-1). Deci noi am primit camere la nivelul cel mai jos, cu vederea la plaja publica. Initial, am fost dezamagit, ma gandeam ca o "atentie" rezolva problema, dar apoi ne-am dat seama ca exista si anumite avantaje. Chiar daca sunt asezate la un fel de parter inalt, fata de oricare alta camera din hotel, cele de la nivelul 1 (100 - 109) au balconul dublu ca suprafata, alcatuit dintr-o parte centrala (gresie si ciment) iar pe laterale este plantata iarba. Practic este o terasa in miniatura, in care ai foarte mult loc.

Camerele au fost cele standard, mobila mai veche si, cum spunea cineva intr-o postare anterioara, un pic genul comunist. Patul dublu avea salteaua extrem de confortabila, aerul conditionat functiona perfect, televizorul mic (diagonala de 37) dar prindea in afara posturilor locale si BBC, Euronews si TVR international.

Se face curatenie zilnic, se schimba prosoape, sapunuri, sampon, cred ca la doua zile. Noi cand am ajuns, in prima zi, i-am pasat 5 Euro cameristei si am gasit si hainele impaturite si aranjate frumos. Atentie, daca lasati ceva la incarcat (acumulatori, telefoane, etc) si plecati din camera, curentul se opreste automat, daca scoateti "brelocul" aferent cheii din intrerupator. Solutia, asa cum spunea si JohnnyRedLabel aici (pe care l-am vazut prin hotel purtand tricoul cu "amfostacolo.ro) este un card de Metro, card Ratb, sau card de acces, pe care il lasati in locasul respectiv si curentul va fi pornit si cand nu sunteti in camera. Oricum, frigiderul este pe circuit separat si primeste curent tot timpul.

MASA - mic dejun bogat, din punctul meu de vedere cu multe feluri, dar aceleasi in fiecare zi. Singura diferenta este ca intr-o zi este omleta, in alta zi oua ochiuri.

Bufet suedez cu paine normala, prajita, croissante, biscuiti, fulgi, cereala, oua fierte, omleta, sunca, un fel de salam, carnaciori, cascaval, branza feta, unt, margarina, miere, iaurt simplu, iaurt cu miere, gem, lapte, cafea, suc natural de portocale si grapefruit, rosii, castraveti, masline, mere, portocale, prune, piersici... si or mai fi fost si altele, dar nu mai tin minte.

Cina - un meniu semi-fix care consta intr-un prim fel, identic pentru toata lumea, paste, musaca, etc, urmat de o salata sau ceva asemanator, iar apoi un fel la alegere cu 5 variante (friptura de miel, de porc, de pui, peste, toate cu garnituri, omleta cu sunca, etc) Practic, doar primele doua, trei variante se schimbau, iar 3 au ramas aceleasi in fiecare seara. Daca va plac mancarurile gatite, nu aveti de ce sa va plangeti. Eu as fi vrut in fiecare seara cartofi prajiti si ceafa de porc, dar nu aveau, dar nici nu pot sa spun ca am fost dezamagit de mancare. La desert, aveai de ales intre ingetata, o spuma de capsuni sau ciocolata, fructe (pepene rosu/galben si struguri) si parca niste feliute de tort. Inainte de masa, ca aperitiv aveai salata de masline (foarte bune) pe care o intindeai pe paine cu unt. De baut, doar apa rece la carafa, iar daca vroiai altceva comandai si puteai fie sa platesti pe loc, fie iti trecea pe camera. (3.5 Euro sticla de bere la 0.5, 4 Euro Bacardi Breezer sau Smirnoff Ice, sucul nu stiu cat era ca nu am baut :).

PLAJA - Asta este capitolul cel mai slab. Hotelul beneficiaza de o priveliste superba, pe ambele parti, datorita locatiei inedite. Insa, plaja public, cea de pe partea de vest a hotelului, este extrem de pietroasa. Practic, fara incaltari speciale nu prea poti sa calci, mai ales daca esti obisnuit cu nisipul de pe plajele noastre. Daca rezolvi problema cu papucii speciali (se gasesc peste tot de vanzare acolo, dar ii gasiti si la noi) si mergi la plaja din fata hotelului, iti poti inchiria doua sezlonguri cu umbreluta cu 8 Euro pe zi, iar bautura iti iei de la terasa de la Poseidon, 3-4 Euro berea. Apa este mai rece decat in alte parti din Corfu, asa cum spune toata lumea, dar eu cred ca are temperatura pe care noi o consideram calda cand merge la noi la mare. Golful este ferit de valuri, apa este foarte calma si limpede. Daca faci snorkeling, vezi pestisori peste tot. Este curatenie, sunt cosuri de gunoi.

Plaja privata a hotelului este sapata in stanca, in spatele cladirii si poarta impropriu numele de plaja. Practic, sunt niste terase pe care sunt cateva sezlonguri, gratuite si o scara pe care se coboara in apa. Este doar pentru cei care stiu sa inoate!!! De la inceput, de cum ai parasit scara, apa are cam 4 - 5 metri adancime. Mi s-a parut mai calda decat pe cealalta parte a hotelului, la plaja publica. Este oricum un loc excelent pentru inot si snorkeling.

PISCINA - exista o piscina mare si un jacuzzi. Apa din piscina (infinity pool) este foarte curata, dar cred ca uneori abuzeaza de clor, insa te obisnuiesti. Sunt sezlonguri si umbrele in jurul bazinului, se poate sta la masa la umbra, la terasa si exista locuri la bar. Este si o masa de ping-pong. La nivelul cu Jacuzzi, mai sunt si alte sezlonguri, puse la marginea terasei de unde se vede perfect marea. Daca va hotarati sa stati la piscina ar fi bine ca dimineata, inainte de micul dejun sa va duceti sa puneti prosoape pe sezlongurile pe care le doriti, pentru ca pe la 10.30 - 11.00, incepe sa se aglomereze. Puteti lasa fara grija prosoape, palarii, ochelari de soare, nu se intampla nimic. La bani, telefoane, aparate foto, nu bag mana in foc, dar oricum, de ce le-ai lasa acolo? Accesul la piscina se face, teoretic, de la ora 9.00 pana la 12 noaptea. Spun teoretic, pentru ca noi am lasat prosoape pe sezlong si la 8.30 dimineata si era cineva acolo, iar intr-o seara, am ramas dupa 12 noaptea, cu acordul fetelor de la barul piscinei, care au incuiat usa principala si ne-au lasat o iesire laterala deschisa cu rugamintea sa o inchidem bine cand plecam si sa nu facem multa galagie.

PERSONALUL - Staff-ul a fost surpriza cea mai placuta. Marina, receptionera (romanca, stabilita de 18 ani acolo) ne-a ajutat cu orice am avut nevoie, ne-a invatat de unde sa inchiriem mai ieftin barci cu motor, etc. La restaurant, o sa il intalniti pe Spiros, ospatarul care seamana cu Steve Carell. Noi, seara, dupa cina puneam cam un euro, doi de cuplu si ii lasam spaga, plus ca mai si consumam bauturi la masa si mai lasam spaga si acolo si ne servea excelent. Oricum, o facuse si inainte sa-l "ungem". Cu o zi inainte sa terminam sejurul a venit la noi si ne-a intrebat la ce ora plecam si ne-a rugat sa nu care cumva sa plecam pana nu ne intalnim cu el. A doua zi dimineata, a venit, ne-a cautat si ne-a dat din partea lui cate o sticla de 2 litri de ulei de masline pentru fiecare cuplu, adica 6 sticle, ulei facut de el din propria livada de maslini. Mie mi s-a parut un gest foarte frumos, mai ales ca pana la urma era normal sa lasi o spaga mica, avand in vedere ca esti servit la masa. Ne-a explicat ca romanii sunt turistii lui preferati pentru ca sunt veseli, comunicativi si atenti ( in sensul ca lasa spaga ) , in schimb nemtii, englezii si restul vesticilor nu schiteaza nimic.

La barul hotelului ne-am imprietenit cu Eliza si Angelika, ambele foarte vesele si de treaba. Noi, fiind 12, am facut ceva galagie, rasete, vorbit tare si ne-am temut ca am deranjat pe cineva. In schimb, am primit in fiecare seara, shot-uri de Tsipouro (un fel de palinca locala), din partea patronului (Mr. Tony), care ne-a transmis ca ii place sa vada ca ne distram in hotelul lui. Evident, faceam si consumatie, asa ca ii placea si lucrul asta :)

La barul de la piscina, lucreaza nepotul patronului, Kostas, care este un pusti la vreo 14 ani, de treaba si mai multe fete. Ne-am inteles bine cu ei. Eu am primit cadou o halba ( fara continut, doar sticla ) de Mythos, iar in ultima zi, niste apa plata si red bull au fost din partea lor pentru drum. Nu cred ca dau la toata lumea, probabil ca s-au ales si ei cu ceva in plus cat am stat pe acolo :)

Joi seara la barul din hotel si la terasa de la nivelul receptiei este seara greceasca - toti membrii staff-ului ii invata pe clienti sirtaki si alte dansuri traditionale. Cam o data la doua seri, este formatie care canta la restaurant si in bar. Vineri seara este "pool party", practic dau muzica mai tare la piscina si este oferta la cocktail-uri. Sambata este "beach party", pe plaja de dupa port, Sf. Spiridon parca se numea. E foarte aglomerat, cu Dj si bar pus pe plaja, pe nisip. In afara de turisti, sunt si multi localnici, in functie de gusturi poate fi o distractie ok.

Pentru masa de pranz, recomand, daca nu cumva plecati din statiune sa mancati la Spiros, cam la 10 minute de mers pe jos de la hotel spre Corfu Town. Mancarea este foarte buna, preturile sunt asa si asa. Mai aveti si varianta mesei de pranz la terasa de la piscina, unde meniul nu este insa foarte variat, dar preturile sunt OK. Din pacate, noi ne-am dat seama abia in penultima zi. Un Souvlaki cu cartoif prajiti si tsatsiki era 6.90 Euro, fata de 11 Euro cat era la taverne, mai ieftini ca in alte parti erau si crevetii si calamarii.

Daca vreti plaja cu nisip, inchiriati o barca cu motor. Este extrem de usor de condus si vi se da o harta cu plajele din apropiere, unde nu se poate ajunge decat pe apa. Atentie, o barca poate costa intre 70 - 100 Euro pe zi, ideal e sa fie inchiriata pentru 4 persoane, pentru a reduce costurile. La banii astia se adauga si combustibilul, care vi-l pun la 2 Euro litrul si consumati cam 20 de litri in cateva ore de plimbare.

O alta alternativa este Glyfada, care este o statiune aflata la vreo 15-20 de minute. Acolo este o plaja intinsa, cu nisip fin, apa foarte calda. Noi am prins si valuri mari. Exista o parcare pazita, 3 Euro pe zi. Sunt cateva terase si arata foarte bine. Intrarea in apa este foarte lina, cam cum este la noi la mare. Atentie insa ca indicatoarele apar si dispar, este usor sa te ratacesti prin catunele de acolo. Ideal e sa ai un GPS cu harti updatate si sa tii drumul principal din care sa cobori spre Glyfada. Noi am mers din sat in sat si ne-am ratacit, dar ne-au ajutat niste localnici.

Pentru priveliste, mergeti la Bella Vista, care este un restaurant aflat sus pe munte, de unde se vede toata statiunea. Este destul de scump, dar o data pe sejur merita sa mergi acolo, macar pentru ce peisaje ai ocazia sa admiri.

In statiune sunt multe taverne, dar fiind un locatie care nu are o viata de noapte atat de zbuciumata, de la 22.00 incolo raman doar cateva baruri deschise. Recomand La Grotta, care este aproape de hotel.

Cam atat despre Akrotiri Beach. Eu unul am fost multumit per total. Daca nu as vrea sa merg si in alte locuri, as reveni oricand.

P. S. Noi eram cei 12 galagiosi de la ultima masa, care faceam atmosfera la piscina. Ne cerem scuze daca am suparat pe cineva. Asa e in concediu.

Trimis de echidistant in 10.08.11 22:30:46
Validat / Publicat: 10.08.11 22:59:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6150 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (echidistant); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Balconul camerei 102. Extrem de spatios cu vedere la plaja publica.

[10.08.11 22:57:58]

@echidistant, bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo, ai scris un review excelent, te mai asteptam si cu alte relatari din vacantele tale trecute sau viitoare.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [11.08.11 09:04:26]

@echidistant: Ce mica e lumea! Frumos review-ul tau si corect!

Cred ca stiu si grupul tau, nu aveati pe cineva in gasca care semana cu Bendeac? In alta ordine de idei, sper ca nu ai facut parte dintr-un grup (dar erau cam 8) care intr-o noapte, pe la 2-3 radeau in gura mare si l-au cam luat la misto si pe receptioner cand i-a rugat sa nu mai faca galagie...

echidistantAUTOR REVIEW
    [11.08.11 17:11:20]

Ba da. Din fericire, in Corfu nu l-a confundat nimeni si nu i s-a cerut autograf, asa cum se intampla pe aici

Referitor la galagie, nu eram noi. La 2 eram deja in scutece, pentru ca pe la 1 - 1.30 barul se inchidea. Cred ca intr-o singura seara am mai ramas vreo 4 insi pe terasa pana pe la 2 si ceva, dar nu am facut galagie pentru ca deasupra erau balcoanele de la camere. Am zis in finalul review-ului ca eram cei 12 galagiosi si faceam atmosfera in sensul ca ne simteam bine, ne distram, nu ca deranjam lumea La cat de frumos s-au purtat membrii staff-ului cu noi si cred ca si cu restul turistilor, nu aveam cum sa nu fim civilizati.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [12.08.11 08:18:54]

@echidistant: ma bucur sa aud ca nu erati voi.

Acel grup au stat chiar sub balcoane si erau asa de bauti ca radeau din orice in gura mare. Am incercat sa ascult, ca sa vad ce e de ras, insa erau numai niste onomatopee guturale, care nu aveau nici un haz. Iar pe receptioner l-au injurat in dulcele grai mioritic!

Mi-a fost rusine atunci ca indivizii (si individele) sunt de pe aceleasi meleaguri cu noi. Ma gandisem sa merg sa-i fotografiez si sa-i postez ulterior pe site, poate vad si parintii lor ce bine se distreaza odraslele lor, insa am renuntat.

Marina Zbora*
    [17.08.11 21:34:55]

hey... cei 12 galagiosi ati fost cei mai simpatici!!! multe salutari din insula Corfu!!!

popescuionut
    [10.12.12 18:59:44]

Salutare,

Am si eu o intrebare, care sunt statiunile mai aglomerate si cu viata de noapte, cluburi din Corfu?

Am tot citit despre Corfu dar nu am gasit nimic despre viata de noapte, distractie.

Mi-a placut ce am citit despre acest hotel pina acum dar vreau sa stiu daca e situat intr-o statiune sau este mai izolat?

Intreb pt ca nu as vrea sa nimeresc intr-o zona prea linistita unde sa nu ai ce face seara, sa nu ai o promenada unde sa te plimbi. De asemenea, in apropierea hotelului se gaseste vreo statie de bus?

Mersi anticipat!

clodya
    [07.04.14 22:59:54]

@Marina Zbora: Buna seara! Dvs. sunteti d-na receptionera draguta care lucreaza la acest hotel?

Sunt din Romania si doresc sa iau legatura cu dvs. pt un sejur anul acesta la acest hotel. Multumesc si astept un raspuns!

Seara frumoasa!

[08.04.14 06:29:39]

@clodya: Te rog sa folosesti mesajele private pentru astfel de cereri

clodya, echidistant, johnnyredlabel, Marina Zbora*, popescuionut
    Alte impresii din această RUBRICĂAkrotiri Beach Hotel: