ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.08.11
JUN-2011

O destinatie interesanta

Zadar a intrat in vizorul nostru in timp ce cautam o destinatie mai insorita pe teritoriul Croatiei, intrucat ultimile 3 zile petrecute in Brela au fost cam friguroase si in nici un caz potrivite pentru plaja.

Si l-am gasit, singurul oras de pe coasta Dalmata care avea un soare pe harta meteo. Fara cazare luata din timp ci doar cu un chef nebun de a mai sta putin la soare am pornit la drum.

Orasul ne-a impresionat de la inceput asa ca am decis sa cautam cazare macar pentru o noapte, lucru destul de usor de facut intrucat erau destule agentii care aveau ca obiect de activitate organizare de excursii si inchirieri de apartamente. Am gasit ceva si pe gustul nostru, chiar in cetate si la un pret destul de bun, o garsoniera cu 40 euro/noapte.

Si asa a inceput mica noastra aventura pe strazile inguste ale Zadarului, care a culminat cu cel mai spectaculos apus de soare vazut pana atunci. Orasul imbina vechiul cu noul avand atat vestigii antice, amprente medievale cat si adevarate minunatii ale tehnicii: orga marina si asa numitul"Greeting to the sun".

Tot de aici se pleaca si in excursie spre parcul national Kornati, ceea ce am si facut a doua zi.

In ceea ce priveste mancarea noi am preferat sa rezolvam acest capitol cat se poate de simplu, la o terasa fara prea mari pretentii. Oferta era destul de variata asa ca am scapat si ieftin si bun.

Cu siguranta acest oras trebuie vizitat daca mergeti in Croatia.

Trimis de elena_iasi in 10.08.11 21:31:35
Validat / Publicat: 10.08.11 22:22:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 2848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elena_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biserica Sveti Donat

nicoletass
[11.08.11 10:44:45]

Intr-adevar pare a fi o destinatie interesanta, dar secretoasa, ne-ai spus destul de putine lucruri despre ea. Frumos apus de soare ai prins in poze!

skippy
[11.08.11 16:13:11]

si despre orga marii??? de ce nu ne povestesti?

elena_iasiAUTOR REVIEW
[11.08.11 20:25:09]

@skippy: Orga marii este formata din 35 de tuburi ce se deschid in trotuar si prin care trec valurile si vantul. Miscarea marii impinge aerul in ele, si in functie de taria si viteza valului se aud acorduri muzicale. Sunetele emise pot varia in intensitate din cauza fortei valurilor.

Arhitectul care a proiectat orga marii a mai creat si "Greeting to the sun", care este amplasat pe acelasi chei. Si acest "monument"inchinat soarelui este interesant.

Sunt niste placute asezate in cerc pe postamentul din chei care pe timpul zilei se incarca de la soare iar noaptea emit lumini divers colorate.

Ce mi-a mai placut in mod deosebit a fost Muzeul Sticlei unde sunt expuse piese antice si au chiar si explicatii despre cum se face sticla colorata. Mai au expusa si o statuie din bronz care a fost gasita in Marea Adriatica in zona insulei Losinj.

Oricum sunt sigura ca acest oras are mai multe de oferit decat ceea ce am expus eu aici, dar numai o vizita acolo va poate convinge.

elena_iasi, nicoletass, skippy
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zadar și împrejurimile: