ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2011
ÎNSCRIS: 10.08.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Vacanta de vis

Am fost cazati in acest hotel in perioada 1-8 august 2011 la etajul 7, am avut vedere catre piscine si a fost foarte frumos, mancarea excelenta, o multime de sortimente, am avut si un coltisor cu mancare de dieta, loc amenajat pentru mancare bebelusi cu cereale, lapte de prajituri si fructe nu am dus lipsa. Nu pot sa ma pronunt cu privire la bauturile alcoolice pentru ca noi nu bem, dar de sucuri, apa, cafele nu am dus lipsa. Aveau scaune de copii specifice pentru luarea mesei.

Personalul amabil si receptiv, curatenie ca la ei nu am mai vazut, zilnic intrau in camere si schimbau asternuturile si prosoapele, pe plaja era curatenie desavarsita, vaneau si curatau cosurile de cel putin 3-4 ori/ zi si nu erau tigari prin nisip, pietre, scoici imense ca la noi, nisipul fin si curat... nota 10 pentru ei.

Plaja de vis era apa mica perfecta pentru pitici.

Camerele mari spatioase, camera era dotata cu patut pentru bebelus cu lenjerie curata, aer conditionat reglabil, dar nu prea l-am folosit pentru ca era briza marii si seara era chiar ok. Pe balconas am avut masuta cu scaune si uscator haine.

Baia era cu cada si o curatau zilnic, uscator de par am avut.

Camera era dotata cu dulapuri mari, spatioase, am avut in camera TV, frigider, telefon, in dulap era si seif dar nu l-am folosit ca nu a fost cazul.

Am fost la spectacol la amfiteatru, aici am de spus ceva... ne-au cam batjocorit pe romani, ne-au aratat intr-o lumina de tot rahatul, au venit pe scena imbracati in maieuri cu burtile goale, chipurile beti, cei doi se pupau pe gura de parca am fii homosexuali si apoi au terminat sceneta cu bataie intre cei doi... va dati seama ca degeaba au dres-o cu ceva dansuri populare romanesti ca imi era egal... asta nu mi-a placut.

Au organizat un punch party la Marina Beach unde s-a dansat si unde piticii si-au expus arta de la mini club, frumos a fost.

Au organizat o masa regala unde s-au servit specialitati... scoici, icre, fructe de mare etc... frumos.

Aveai terenuri de tenis, mini golf, puteai face plimbari cu bicicleta, am avut si magazine in Marina Beach si supermarket, in fata la Marina Beach erau si 2 mase de tenis de masa, la noi in Royal era si Sky bar cu bauturi internationale contra cost.

Internet la cerere contra cost.

A fost frumos, noua ne-a placut in vacanta asta si sigur o sa revenim in aceasta statiune si in acest hotel.

Trimis de Madalika in 10.08.11 11:47:38
Validat / Publicat: 10.08.11 12:57:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Madalika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ileana45
    [10.08.11 16:43:17]

madalika,

Bine ai venit in comunitatea AFA si sa fie intr-un ceas bun!

Nu trebuie sa te necajesti ca ne-au ridiculizat bulgarii, era, in fond, un spectacol satiric si erau prezentati caricatural si ironizati si altii, nu doar romanii, am vazut si eu spectacolul la care faci tu referinta.

Stii, stramosii nostri latini ziceau asa: "Ridendo castigat mores", adica "naravurile rele se corecteaza razand", prin urmare, asta incearca sa faca si vecinii nostri bulgari.

Cine are urechi de auzit, ia aminte si incearca sa se indrepte si sa nu le mai dea apa la moara strainilor. Ceva similar mi s-a intamplat si mie in urma cu catva timp. Aflata la niste prieteni in Franta, mi-am aruncat privirile prin biblioteca lor si-am descoperit un album despre Romania deloc magulitor. Nu era nimic de genul "Eternei si fascinantei Romanii", ba dimpotriva, realizatorul acelui album cautase cu tot dinadinsul sa ne puna pe noi, romanii, intr-o lumina extrem de nefavorabila m ca sa nu spun de-a dreptul defavorabila. Erau surprinse in album imagini cu copii de tigani rahitici, nespalati si cu hainutele rupte ori complet dezbracati, imagini cu tarani batrani, fara dinti ori cu cate doi dinti in gura si cu sticla de bere sau cu paharul de rachiu in mana razand prosteste, etc.

Cand i-am intrebat ce-i cu acel album, mi-au zis ca asta e perceptia strainilor despre Romania si despre romani si ca nu trebuie sa dramatizez daca fotograful surprinsese Romania in ipostaza ei folclorica, mai ales ca si mijloacele de informare in masa tot imaginea aceasta despre Romania le-o prezentau.

Si-au schimbat opinia dupa ce au venit in Romania si le-am prezentat si cealalta fata a medaliei...

Asa incat, ia partea buna a lucrurilor, fii fericita ca ai ajuns la Royal Marina Palace si ca ai avut o vacanta frumoasa!

Fata de anul trecut, cand am fost eu, a aparut "animalutzul" care scoate din borseta turistilor 7 leva, dovada ca bulgarii se "misca " si stiu sa exploateze starea de spirit a celor aflati in vacanta cu copiii. Ce parinte ar refuza sa-i faca micutului o poza cu un personaj de desene animate?

Bravo lor! (si vai de noi, ca nu stim sa ne-atragem turistii!)

MadalikaAUTOR REVIEW
    [21.08.11 23:55:35]

Ai perfecta dreptate... mie mi-a placut la Duni si recomand aceasta destinatie unei familii cu copii... si realitatea e ca la noi vor mai trece ani sa ajunga o statiune cu serviciile de la Duni...

[28.03.12 13:09:10]

buna

as vrea sa ajung si eu in aceasta vara - poti sa-mi spui, te rog daca sunt tantari sau alte zburatoare?

anul trecut am avut o mare deceptie in statiunea Konstantin si Elena

Multumesc

Corina70
    [28.03.12 13:45:39]

@co_alina: eu am fost la duni doi ani la rand, in 2010 si 2011. in 2010 n-am vazut insecte chiar deloc, in 2011 am avut parte de cateva piscaturi de tantari, in timpul spectacolelor din amfiteatru, insa asta s-a intamplat doar de 2 ori, dupa ce a plouat un pic in dupa-amiaza zilelor respective; stiu ca in resort se pulverizeaza periodic substante impotriva insectelor. pentru orice eventualitate, ia la tine un spray repelent (autan sau gasesti alta marca in magazinele DM). in restaurant, la piscina, pe plaja, etc. nu am vazut muste, viespi sau alte zburatoare: -))). poate sa fie ceva insecte in zona vilelor, unde vegetatia este abundenta...

[29.03.12 10:56:17]

@Corina70: multumesc din suflet

ai copii mici? la vara bebita mea va avea un anisor si sunt curioasa daca gasesti ceva mancare pt BB

o zi usoara

alina

Corina70
    [29.03.12 11:39:25]

@co_alina: fetita mea implineste curand 5 ani, deci nu mai este asa mica. avea 3 ani cand am mers prima data la duni. in principiu gasesti mancare pentru copilasii aflati la varsta diversificarii alimentatiei: paste fierte fara sos, cartofi fierti, orez fiert simplu, carne de pui fiarta, peste fiert, iaurt simplu sau cu fructe (atentie insa, acesta este pus in boluri mari, nu este ambalat in cutioare), lapte, cereale; supele sunt asa si asa, mie mi s-au parut cam sarate chiar si pentru un adult. daca bb nu mananca orice, cred ca ar fi bine sa-ti iei de acasa un stoc de mancare la borcanele, ai mini-frigider in camera si le poti tine la rece. langa marina beach e un mic supermarket unde gasesti lactate, iaurt. in restaurant exista o masa separata, unde gasesti apa plata imbuteliata, un cuptor cu microunde, lapte praf nestle, lingurite, farfurioare si boluri, ca sa poti pregati/incalzi mancarea/laptele/ceaiul bebelusului. au si scaune de masa pentru copilasi. nu gasesti in schimb blender, pentru a pasa mancarea, poti incerca sa discuti cu seful de sala, sa vezi daca te poate ajuta cu pasarea mancarii la bucatarie.

[30.03.12 13:15:33]

@Corina70: multumesc din suflet pentru promptitudine

sa-ti traiasca fetita si sa-i faci pereche

eu mai am un baietel de 7 ani

pupici