ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2011
SEP-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Milano - altfel

Am vizitat Milano, capitala modei si principalul oras al Lombardiei, in toamna anului 2009 cand – intr-un lung circuit prin Europa, in drum spre Maroc – am traversat nordul Italiei. Domul si Galeriile Vittorio Emanuele, prin rafinamentul si eleganta lor, mi-au lasat frumoase impresii. De aceea, in anul urmator am hotarat sa fac un tur complet al Italiei care, bineinteles, mi-a oferit bucuria de a reveni in orasul elegantei.

S-a scris mult si se va mai scrie despre patrimoniul cultural si obiectivele turistice care fac faima orasului Milano. Eu vreau sa punctez doar doua amintiri ramase de nesters pentru mine.

Am vizitat "Teatro alla Scala", renumita Opera Scala din Milano. Nu am asistat la un spectacol, am vazut doar interiorul cu foaerul si sala cu loje elegante si am petrecut cateva minute in muzeu. Placut si surprinzator pentru mine a fost faptul ca am prins o dimineata de lucru la Scala. Interpretii costumati in imbracamintea de strada a zilelor noastre, repetau scene de epoca, in decoruri de epoca. Alaturi de carute si un stog de fan, erau scaune moderne pe care artistii obositi se mai puteau aseza in momentele de respiro.

Cea mai placuta amintire ramane, totusi, Domul – maiestuoasa catedrala din Milano, unul dintre cele mai mari edificii de acest gen din lume, a carei constructie a durat cateva secole si care impresioneaza pe oricine prin grandoare si rafinamentul executiei. Dupa vizitarea interiorului - deosebit de larg, cu stalpi sculptati si ferestre cu vitralii – care adaposteste cea mai mare colectie de statui de marmura din lume, am hotarat sa urcam pe dom.

Accesul pe acoperis se face prin intrarile din spatele catedralei, cu liftul sau pe scari, desigur, cu bilete diferentiate.

Panorama orasului Milano admirata de pe dom, este de neuitat. Cu toate acestea, nimic nu se compara cu plimbarea prin padurea de turle mai mari sau mai mici de pe acoperisul in trepte al domului. Detaliile sculpturale ale celor 135 de turle si ale celor peste 2000 de statui, toate cu forme perfecte, atent executate, uimesc pe oricine le priveste mai de aproape. Celei mai inalte dintre turle (109 m), i s-a adaugat in 1762 o frumoasa statuie a Fecioarei Maria careia i s-a dedicat edificiul, Madona de pe domul din Milano devenind simbolul orasului.

In septembrie 2010 aceasta turla era in renovare si avea schele montate de jur imprejur. De asemenea, de pe acoperis, am vazut migala cu care se curatau in toate detaliile micile statui, balustradele, turlele, in general toate portiunile sculptate. Urmele negricioase ale intemperiilor erau indepartate, iar marmura ramanea alba si stralucitoare.

Porumbeii salbatici, deosebit de multi aici in piata centrala din Milano, ma impresionasera si cu un an in urma. Prietenosi, se plimbau printre vizitatori asteptand ceva de ciugulit. Pentru 2 euro, baietani orientati si intreprinzatori, ofereau cateva boabe cu care sa atragi pasarile.

Imi plac porumbeii. Acasa, in nucul din fata geamului, o familie de porumbei careia ii dadeam frecvent de mancare si-a facut cuib si a clocit doua ousoare din care au aparut puisori. In decursul a doua saptamani, au crescut si au prins sa zboare chiar sub ochii mei.

Stiind ca merg la Domul din Milano, acolo unde porumbeii sunt mereu multi si flamanzi, am hotarat sa le duc de acasa boabe de grau si sa le ofer in schimbul unei sedinte foto.

Mai tinerii mei conationali, cei impreuna cu care am vizitat domul pe acoperis, m-au fotografiat in bucuria mea copilareasca si mi-au trimis ulterior prin e-mail mai multe imagini. Desi nu sunt adepta atasarii la review a imaginilor prea personale, de asta data va cer permisiunea sa o fac.

Ghida ne-a spus ca porumbeii nu sunt prea iubiti in Italia. Unele statui din marile orase sunt protejate cu plase fine de invazia pasarilor ale caror excremente, prin compozitia lor, ataca, ducand la degradarea in timp a monumentului.

Trimis de iulianic in 09.08.11 20:41:07
    Validat / Publicat: 10.08.11 08:41:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: 2009 - nordul Italiei, 2010 - Toata Italia si Sicilia.

VIZUALIZĂRI: 3047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Milano - Domul, pe acoperis, dantalarie de marmura.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

ileana45
    [10.08.11 15:21:28]

iulianic,

Eu chiar imi doream sa te cunosc si "altfel" -un altfel precum in titlul ales de tine - pentru ca-mi place foarte mult cum scrii si ma-ntrebam cum o fi aratand persoana din spatele semnaturii review-urilor tale?

Mi- a facut placere sa te cunosc si sa vad ca esti sensibila, ca iubesti arta si porumbeii, ca inca te mai entuziasmezi in fata splendorilor lumii, ceea ce e esential daca vrei sa ramai "vesnic tanar si ferice ", ca iei in serios viata, poate tocmai pentru ca, "vita brevis, ars longa " si nu in ultimul rand pentru ca apartinem aceleiasi generatii de romantici incurabili.

Am fost si eu la Dom (inus) si pot sa spun ca in fata maretiei lui statuare ti-amintesti fara sa vrei de vremelnicia lucrurilor de pe acest pamant si de cat de insignifiant e omul in raport cu vesnicia artei.

Ceea ce m-a frapat pe mine asteptand la o coada apreciabila sa urcam cu liftul, a fost o statuie mititica, situata cam la 1,5-2 m, deasupra capetelor noastre pe unul dintre ziduri, statuie complet diferita de toate celelate, facand astfel o nota complet discordanta fata de tot restul. Era statuia unui extraterestru, singura dealtfel in toata dantelaria aceea de piatra, de aceea fiind si ignorata, cred, de catre toata lumea. Eu am vazut-o doar pentru ca urmaresc intotdeauna ineditul, incerc sa vad si altceva decat se ofera privirii "la vedere". Daca regret ceva, este ca nu am fotografiat "intrusul", ar fi fost o "achizitie" fotografica de mare valoare, dar e o sugestie pentru alti calatori prin lume sa nu rateze ocazia de a o face.

Altfel, apreciez tot ce scrii, te felicit si primul gand pe care l-am avut cand am vazut fotografia cu tine inconjurata de porumbei, pe unii purtandu-i pe palme, iar unul acoperindu-ti chiar partial fata a fost la personajul feminin din seria "Singur acasa", doamna aceea blanda, carismatica, bonoma si remarcabila pe care n-o uiti tocmai pentru ca a jucat un rol pozitiv in film, asa cum si tu interpretezi rolul in acest concurs si. presupun ca si in viata.

Felicitari inca o data!

iulianicAUTOR REVIEW
    [10.08.11 22:19:31]

Ileana45, iti multumesc pentru cuvintele frumoase pe care mi le-ai adresat si ma bucur ca AFA ofera nu numai posibilitatea descoperirii unor afinitati de natura turistica intre membrii ei, ci si posibilitatea descoperirii de afinitati sufletesti.

La Milano, norocul (sau poate ghinionul?) nostru a fost ca nu am asteptat de loc la coada la lift. Asadar, n-am avut timp sa privesc in jur si mai ales sa descopar acea stranie sculptura reprezentand un extraterestru. Faptul ca l-ai descoperit denota ca ai un foarte ascutit simt al observatiei (pentru care te felicit), iar daca ai fi reusit sa-l iei acasa in aparatul foto…da, era o poza de mare valoare.

Ceea ce ma mira este faptul ca niciun ghid nu atrage atentia asupra acestui amanunt. Oare nu stiu? Am fost in Italia in doi ani, cu doi ghizi diferiti, dar cred ca in graba de a mai bifa un obiectiv atins, au trecut cu usurinta peste. De exemplu, La Palermo, nu s-a pomenit nimic despre ultima perioada din viata lui Balcescu, mort in exil acolo. Stiu ca exista o casa si un monument comemorativ, dar nici macar nu s-a amintit de existenta lor. Sa ne mai fi dus… era prea mult!

Despre catacombele capucinilor ghida a aflat de la mine. Sinistru, chiar infricosator, prin particularitatea lui acest obiectiv trebuia amintit. Curiozitatea sau curajul de a-l vizita, trebuia lasat la latitudinea ficaruia.

Din nou, multumesc pentru aprecieri si sper ca in timp sa citesc si eu cat mai multe frumoase review-ri semnate de tine!

ileana45, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Milano: