ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2011
ÎNSCRIS: 04.08.11
JUL-2011

Mie mi-a placut!

Buna ziua tuturor!

Am fost in aceasta locatie, respectiv la hotelul Zvete, in ultima saptamana a lunii iulie 2011 si mie mi-a placut. Intreg complexul a fost ocupat in proportie de 80 % de turisti germani si drept urmare totul se desfasoara in complex nemteste! Cazarea a fost facuta imediat, desi am ajuns la ora 13,00 iar intrarea se facea la ora 14,00. La alte hoteluri din Bulgaria a trebuit sa asteptam ora 14,00 pentru a fi cazati.

Receptionerele amabile, vorbesc limba engleza si bineinteles germana. Singura parcare din complex este cea din dreptul hotelului Flora, este mica, are maxim 10 locuri, fara plata pentru clientii hotelului. Am avut noroc sa intram la sosire la receptia hotelului Flora si am intrebat de parcare, fiind indrumati spre parcarea hotelului.

Complexul foarte mare si curat, cu verdeata.

Am fost cazati la etajul 4 avand vedere spre piscinele din interiorul complexului, lucru care mi-a placut. Hotelul are un sistem intortocheat, zic eu, de camere, de la receptie se intra pe mai multe culoare, care nu comunica intre ele, astfel incat ne-a luat o zi intreaga sa ne obisnuim cu locatia camerei.

Camera spatioasa, curata, mochetata, mobilier nou si de calitate. Baia de asemenea curata, fara urme de mucegai in zona dusului, spatiu care de obicei necesita mai multa igienizare. Am observat ca multi turisti se plang ca nu le-au fost schimbate prosoapele pe parcursul sejurului. In baie era lipit un anunt care mentiona niste reguli in aceasta privinta: propsoapele asezate la locul lor- doresc sa le utilizez in continuare; prosoapele aruncate pe jos sau la dus- doresc sa fie schimbate. Am respectat aceasta regula si nu am avut probleme cand doream schimbarea vreunui prosop. Lenjeria schimbata la mijlocul sejurului, suficient pentru mine.

Masa se putea lua in cele trei restaurante din complex - cate unul apartinand de fiecare hotel, plus la pranz se putea lua pranzul la Pizzerie sau la Club Calimera (in special paste, hamburgeri, cartofi prajiti, pizza). Daca vroiai un pranz normal mergeai la restaurant.

Mancarea destul de variata, aveai de unde alege. Nu are rost sa descriu felurile de mancare, s-a mai spus pe aici despre acest lucru. Din punctul meu de vedere masa cea mai slaba a fost cea de pranz, unde se serveau 2 -3 feluri de carne cu sos sau cu legume, incusiv peste. Gratare se seveau doar seara. Mi-a placut ca aveau farfurii cu varza, rosii, castraveti, salata, morcov ras, ardei gras, fiecare individual in farfurie, astfel incata puteai sa iti prepari propria salata, cu ce ingrediente doreai.

Comparativ cu meniul oferit de Hotel Belville (Duni) a fost mai slab, dar acest lucru nu m-a deranjat. La restaurant se servea (autoservire) la dozator bere, suc de mere, portocale si bauturi din gama cola. Bauturi mai tari (votca, gin, etc.) la Club Calimera, la pool barul de la Flora si la lobby barul de la Zvete. Pe acesta din urma il recomand, este deschis seara de la 20,00- la ora 2,00, este un bar linistit, nu foarte aglomerat, iar servirea este asigurata alternativ de doi barmani foarte draguti.

Chelnerii draguti, debarasau mesele repede, schimbau fetele de masa la mesele murdare. Fiecare restaurant avea si terasa in aer liber, unde se putea lua masa. Deranjant era faptul ca nemtii faceau coada la cartofi prajiti si gratare, astfel incat iti trebuia ceva rabdare daca vroiai sa servesti asa ceva.

Nu am fost niciodata la piscine, am vazut ca la cea de la Flora se pactica rezervarea de dimineata cu prosopul. Nu stiu ce disaarctii ofereau animatorii in timpul zilei, dar seara spectacolele erau dezastruoase. Am trecut pe acolo de 2 ori, in 2 seri si a fost suficient. Sunt 9 animatori, care nu stiu sa cante, sa danseze sau sa faca pantomima, lucru esential in cazuri in care oferi spectacole mai multor natii. Marea majoritate a spectacolelor constau in difuzarea unor melodii straine, intra cate una animator pe scena si mima cantecul cu gesturi teatrale. Intr-adevar, se vorbea doar in limba germana pe scena, lucru anormal cand ai clienti de mai multe nationalitati. Trebuie sa ii respecti pe toti, chiar daca majoritari sunt germanii.

Plaja frumoasa si imensa. 21 de leva /zi pentru 2 sezlonguri si o umbrela. Apa a avut si alge cateva zile, dar nu s-au depus la mal. Am prins marea agitata si am avut parte de niste valuri grozave. Ce mi s-a parut interesant era faptul ca plaja nu era zgomotoasa, eram convinsa ca la atatia mii de oameni trebuia sa fie un adevarat vacarm. Ce-i drept, in nordul statiunii sunt mai mult nemti, care sunt linistiti si civilizati, inclusiv copii lor.

Marea era un pic murdara, mai gaseai tot felul de obiecte din plastic aruncate de turisti mai putin civilizati. Ce nu mi-a placut era faptul ca pe malul marii, in fata sezlongurilor, se asezau claie peste gramada turisti cu cearceafuri, astfel incat era o adevarata aventura sa intri/iesi din apa. Nu am nimic cu cei care nu sunt dispusi sa dea 10 euro/zi sa stea civilizat pe plaja, dar nu e normal sa ii deranjezi pe ceilalti. Ar fi trebuit sa se organizeze zone de plaja separate pentru acestia, din punctul meu de vedere.

Am fost cu autobuzul la plaja si in Sveti Vlas, plaja foarte linistita, marea mai curata ca la Sunny Beach, o recomand celor care doresc o zi pe plaja fara mii de turisti. Am fost pe o plaja in zona orasului, nu cea de langa hoteluri. De asemenea in Nessebar, tot pe o plaja din dreptul orasului vechi, forte linistita si cu apa limpede, puteai sa faci scufundari sa vezi vietatile marine, erau multe pietroaie in zona.

Statiunea este mare, ai ce vizita cateva zile bune - hoteluri, baruri, terase, parcuri de distractii. Interesante este ca poti inchiria biciclete electrice cu 20 leva/ora si poti vizita statiunea astfel mai usor. Imi pare rau ca nu am prins o oferta la un hotel cu demipensiune, terasele, mai ales sera, te imbiau sa intri, peste tot oferereau fripturi la rotisor.

In dreptul unui cazinou pe plaja, nu imi amintesc numele lui, e in nordul statiunii, era o formatie de dansatori columbieni care ofereau spectacole in fiecare seara de la ora 9. Faceau reclama cazinoului, bineinteles, dar merita sa ii vedeti pentru frumusetea dansurilor populare, energia si bucuria de care dau dovada de cand danseaza.

Eu as reveni in Sunny Beach, dar la alt hotel, de principiu nu merg la acelasi hotel de 2 ori, mi-a placut mult cum arata Majestic-ul.

Recomand litoralul bulgaresc, pentru toate serviciile in general, daca te informezi din timp poti sa alegi un hotel ok. Amintirea cu care am ramas in suflet pe drum este cea din dreptul staiunii Obzor, de fapt inainte de intrarea in statiune, dupa ce iesi din munti, traseul este oarecum in serpentine, se vede toata statiunea scaldata in soare, plaja si hoteluri de pe plaja! Asa se vad si Sunny Beach si Nessebar pe traseu! Astfel de imagini nu gasesti la noi pe litoral!

Vacante placute tuturor, va stau la dispozitie cu intrebari, daca aveti.

Trimis de biapia in 08.08.11 14:02:26
Validat / Publicat: 08.08.11 15:15:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcic - Hotel Ahilea, Albena - Hotel Ralitsa Superior, Duni- Hotel Belville

VIZUALIZĂRI: 2226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (biapia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ninel* [08.08.11 17:19:35] »

Mi-au placut impresiile tale, si eu in 2010 am fost trei nopti cazat la hotel flora la etajul unu cu camera spre piscina si pot spune ca a fost mic concediu foarte reusit aici, la mare am fost o singura data in rest ne-am petrecut sejurul vizitand nesebarul si statiunea care mie personal mi-a placut mult.

Referitor la echipa de animatori nota zece cu plus, masina am avut-o parcata in aceea micuta parcare din dreptul hotelului flora dar sa sti ca am platit parca 6 leva pe zi, masa ok, putine familii de romani, marea majoritate germani erau si anul trecut.

Vacante placute

biapia [09.08.11 13:24:54] »

Multumesc pentru apreciere. M-am gandit ca, dupa trei ani in care am ales hotelul in care imi voi petrece vacanta de vara studiind parerile celor care posteaza aici, e cazul sa devin si eu membru activ!

biapia, ninel*
Alte impresii din această RUBRICĂDAS Club Hotel [ex. Club Calimera = Complex Flora Park + Rodopi + Tzvete]:

• pagină generată în 0.031708002090454 sec