ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2011

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Pensiunea kitch

Am placerea de a ma afla in aceste clipe in aceasta pensiune "de vis". Minunata, cu culori puternice mov, vernil, sau orange, cu statuete penibile in curte si cu tablouri in relief din piele, pe pereti... Un amalgam de kitch intr-un business care ar putea fi minunat in acasta zona cu pesteri, Transalpina sau mostenirea lasata de Brancusi.

Din pacate pe linga prostul gust, te lovesti de o neseriozitate a patroanei si de proasta crestere a infantei acesteia.

Sa intram in detalii... Am ajuns aici deoarece la cea mai eleganta pensiune din zona - vorbesc acum de Castania - nu am gasit locuri pentru weekend. Telefonic ne-am inteles cu matroana de la Viitorul, pe nume Sandu, la o camera tripla - generoasa ca spatiu - pentru 120 lei pe noapte. Am vrut sa platim dupa prima noapte ca sa incheiem cu aceasta plata, cind la receptie ni s-a cerut 150 lei pe noapte. Am platit suma agreeata cu matroana, insa seara la intoarcere au avut tupeul sa revina asupra discutiei. Le-am amintit ca pretul afisat pe site - click aici - este de 140lei la care matroana a admis telefonic reducerea pina la 120lei. La faza cu site-ul o pubera care s-a dovedit ulterior a fi fata matroanei - a sarit cu gura cit 7 sustinind ca pe nici un site nu e un astfel de pret. Evident ca atunci cind i-am aratat a continuat sa urle spunind ca e o gresala pe site. De unde se vede ca aschia nu sare departe de buturuga...

Singura gresala in acest film a fost faptul ca am ales aceasta locatie unde kitch-ul si nesimtirea stau la aceeasi masa. Si pentru ca am aduc vorba de masa... nu va lasati pacaliti... in meniu nu au decit friptua de porc si piept de pui... Mincati in alta parte... e mai safe...

In rest, nu pot decit sa ma bucur de traseele parcurse. Zona este minunata, ieri am fost la pesteri, azi pe Transalpina si Valea Jiului, la Hobita si Tirgu Jiu. Pentru miine ramine Horezu, Ocnele Mari, muzeul trovantilor...

Vizitati zona, ocoliti pensiunea Viitorul si veti avea parte de momente minunate.

Drum bun!!!

Trimis de little_angel in 06.08.11 22:46:46
Validat / Publicat: 07.08.11 00:48:23

VIZUALIZĂRI: 2187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (little_angel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pictura pe "piele" in relief.

[07.08.11 00:27:39]

Nota pentru capitolul 'Cazare'? vad ca nu e completata in caseta tehnica.

O poti completa folosind linkul EDIT IMPRESII, iar daca timpul alocat editarii a exprirat cumva, o poti scrie ca ecou (ne ocupam noi pe mai departe)

little_angelAUTOR REVIEW
[07.08.11 19:23:41]

Pentru cazare nu stiu ce nota sa le dau. Spatiile sint generoase atiti in camera cit si in baie, dar kitch-osenia te face sa te infiori. Pina la urma nu mergi acolo sa stai in camera. Insa dupa ce parcurgi cca 250km intr-o zi, parte din ei la peste 2100m, pe munti, vai si defilee, parca ai dori sa te intorci intr-un loc care sa te primeasca cu caldura, in care sa te simti bine si sa te poti odihni. Aici insa nu a fost cazul. Dar asta din punct de vedere atit al kitchului- care ar putea fi apreciat de unii- cit si al atitudinii babacei si mostenitoarei acesteia. Data viitoare decit sa dau aici 150lei pe o camera tripla pe noapte, merg la cealalta pensiune mentionata aici, unde platesc 120 lei pe apartament... si pot sta 4 persoane

[07.08.11 19:38:22]

Nu prea ne-ai lămurit; am ales noi pentru tine "mai degrabă nemulţumit".

Dacă nu e ok, spune-ne.

little_angelAUTOR REVIEW