ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2011
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 31.07.11
JUL-2011

O pensiune noua, frumoasa si oameni seriosi

Avind la dispozitie doar citeva zile de concediu, ne-am hotarit sa le petrecem la Dunare (noi suntem din Cluj) si sa vizitam barajul de la Portile de Fier, Cazanele mici si mari, clisura Dunarii, zone f. frumoase cu peisaje spectaculoase pe care le vazusem doar partial in anul precedent cind ne intorceam dintr-un concediu in Grecia.

Dupa un mic "studiu" pe internet ne-am hotarit asupra cazarii la pensiunea Damiro amplasata in Orsova si la mica distanta fata de obiectivele turistice pe care doream sa le vizitam si nu in ultimul rind asupra conditiilor de cazare (vezi AC), eu avind o mica problema cu tintarii care sunt innebuniti dupa singele meu de ardelean.

Odata hotariti am pus mina pe telefon si am sunat la pensiune pt. a face o rezervare (cu 24h inainte); spre placuta mea surprindere la telefon a raspuns (prompt) proprietarul cu care m-am inteles perfect.

A doua zi la sosire eram asteptati, iar camera era asa cum discutasem.

In privinta camerei totul era nou si curat (pensiunea fiind deschisa in 2011), camera mare cu pat matrimonial, o baie de dimensiuni rezonabile si nu in ultimul rind balconul (nu f. mare) dar frumos, deasupra Dunarii si cu o vedere deosebita.

In privinta confortului camera avea AC, TV (LCD) cablu, internet wireless, telefon, iar parchetul, mobilierul, timplaria termopan asortate, iar asternuturile de calitate; totodata am fost placut surprins de faptul ca exista o priza pe balcon, iar una dintre ferestrecare se deschidea era prevazuta ce plasa pt. tantari.

In pretul camerei era inclus si micul dejun compus din ceai sau cafea (f. buna) si 4 variante de mincare.

Dar asa cum niciodata nimic nu este perfect au fost si citeva mici minusuri legate de restaurant si anume, in anumite ore ale zilei, in special seara, personalul era depasit de nr. de clienti, precum si lipsa din meniu a diversitatii preparatelor din peste. Totodata am constatat cu dezamagire (mergind prin alte locatii) faptul ca singurele preparate din peste sunt: ciorba, plachia, saramura si hamsiile prajite, iar preturile exagerat de mari avind in vedere ca pestele inoata dub ochii tai.

Din punct de vedere foto am fost mai mult interesati de peisajele din zona si mai putin de cazarea in sine, dar sunt citeva imagini (reale) cu pensiunea care pot fi vazute pe citeva site-uri turistice.

In concluzie ne-am simtit bine si cu siguranta vom reveni cu placere in aceasta zona deosebita.

Trimis de felix2011 in 06.08.11 16:39:44
Validat / Publicat: 06.08.11 17:40:32

VIZUALIZĂRI: 2251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (felix2011); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Vedere de pe balcon(dr.)

[06.08.11 17:34:09]

@felix2011

Bun venit in comunitatea AmFostAcolo. Faina experienta ai avut si-ti multumim ca o impartasesti cu noi. Asteptam si alte impresii din locurile pe care le-ai vizitat, sau le vei vizita de acum.

As avea totusi cateva rugaminti:

- care a fost pretul sejurului si ce a inclus acesta (B&B, demipensiune, full board, etc.);

- sa ne certifici daca asta-i saitul pensiunii, pentru a-l putea adauga in caseta tehnica;

- sa te uiti putin la amplasarea pe harta a pensiunii, dupa introducerea de catre mine a coordonatelor GPS si sa ne zici daca-i ok.

Multumesc!

felix2011AUTOR REVIEW
    [06.08.11 22:10:04]

Multumesc pt. urarile de bun venit si incurajarile de a inpartasi si altora impresiile si informatiile despre locurile vizitate (tocmai am scris despre o experienta neplacuta la un local din baile Herculane).

In privinta noilor informatii:

- pretul a fost 120 Ron/camera/noapte cu mic dejun inclus pt. 2 persoane

- acesta [acela] este site-ul pensiunii, dar nu sunt actualizate preturile (imaginile corespund)

- amplasarea pe harta este relativa (adresa este b-dul 1 Decembrie 1918 nr. 1, linga pontoanele cu ambarcatiuni mici - de agrement, nu ai cum sa o ratezi mergi pe o strada mare, lunga si dreapta pe care sunt doar 2 pensiuni construite pe piloni)

- in plus o informatie pt. cei ce vor sa mearga cu barca sa viziteze, pretul este de la 40 Ron/persoana la capacitatea maxima a barcii sau 250 Ron la cerere (cursa speciala) si dureaza 1,5 - 2h.

[06.08.11 22:36:25]

@felix2011

Multumim pentru detalii. Am adaugat pagina web si pretul sejurului in caseta tehnica.

miriana*
    [09.03.12 17:52:44]

Am fost in vizita la niste prieteni in Orsova si am iesit la terasa Damiro. Dupa ce am asteptat 10 minute desi nu erau decat 2 mese ocupate, o chelnerita plictisita a catadixit sa vina sa ne ia comanda. Am cerut un juice, femeia a reactionat negativ, adica cum indraznesc sa comand asa ceva, si mi-a trantit "Nu avem". "Bun, ce aveti? " am intrebat. Tare sictirita, mi-a enumerat in sila niste branduri de suc.

Am comandat ceva ca sa scapam mai repede. Nu recomand!

Madalina M
    [02.08.12 18:10:40]

Am fost cazati la Pensiunea Damiro zilele trecute. Camerele arata foarte bine, ca in fotografiile postate pe pagina pensiunii si privelistea de pe balcon relaxanta, dar problema era la baie unde nu exista aerisire direct afara (din proiectare nu aveau cum sa faca aerisire). Exista un ventilator mic care nu reusea sa aeriseasca incaperea. Problema aceasta era in toate camerele ocupate de grupul nostru.

La restaurant am avut surpriza ca pestele la gratar comandat de noi era de fapt prajit, iar pieptul de pui pane cerut, pana la masa nostra s-a transformat in piept simplu la gratar.

[02.08.12 18:16:54]

@Madalina M: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l (cu eventuale completari) folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

felix2011, Madalina M
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Damiro: